Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Zombiepod

Pre mňa snáď najlepší seriál za poslednú dobu. Známi tvorcovia aj tu potvrdili že vedia spraviť skvelý televízny seriál "filmového rázu". Konečne poriadna dospelá fantasy postavená na geniálnych dialógoch. Výpravná stránka je prekrásna a doslova vytiera zrak. Spočiatku sa mi trochu miešali postavy no po treťom dieli som ich konečne začal rozlišovať, obľubovať si ich alebo nenávidieť a vžívať sa do dejstva. Knižnú predlohu som nečítal, no vidím že sa na to nakoniec aj dám. ()

PavelH

jedním slovem: KULERVOUCÍ! ... Hra o trůny vysoce předčila mé očekávání. Ano slyšel jsem zvěsti o "velkovýpravném fantasy seriálu" ale to ještě nedělá dobrý film ani seriál. Jenže. Výprava nejenže je ohromná a výborná, ale je jen jedním z mnoha prvků, které dělají GoT něčím výjmečným na první pohled. Jeho krutost, surovost a nepředvítatelnost z něj dělá unikát. Projekt je evidentně podpořen velkým rozpočtem a je to vidět, ale jakoby nešlo v první řadě o výdělek, ale o filmovost a reálnost. Nečejte žádné úkroky typu "ať se to líbí"... to je dané tím, že se jede přísně podle předlohy. Jakože nejsem žádnej čtenář, už teď vím, že si přečtu knížku. Jestli je televizní seriál dobrý, poznáte, když nechcete, aby skončil rozdívaný díl, a když se nemůžete dočkat příštího. Já prosil ať to ještě nekončí, na konci jsem křičel "neeee" a na další díl jsem se doslova klepal. Po skvělé první sérii 95%! 2. série - Lehký pokles není dán ničím jiným než lehkou "stagnací" děje před třetí dějové úchvatnou knihou. Přečetl jsem vše co bylo dosud Martinem napsáno a těším se na každou minutu seriálu. Tvůrci musí oproti S01 více šrtat, ale i tak si drží vysokou kvalitu. ()

Sollozzo

Zdání může klamat, ale první sérii Games of Thrones bych osobně neškatulkoval do skupiny fantasy. Ono se to doopravdy blížilo spíše seriálům typu Řím. Samá politika, dialogy anebo různé pohledy na dokonale vymodelované linie lehčích holek. Seriálu se však nedá upřít to, že se příběh s ničím nesere. Prostě to tak dopadne a je jedno, jestli je nemorální zabít tu nejhlavnější postavu (anebo zviřátko) či prosadit toho největšího hajzlíka do popředí. Herecké výkony mi však přijdou dost nevyrovnané. Nejlépe zahranou postavou je bezesporu Tyrion "the Imp" Lannister v podání Petera Dinklage. Největším problémem tohoto díla je ale prozatimní neukončenost série. Nevím jak to bylo v knížkách, ale finální epizoda prostě skončila, aniž by se jakákoliv příběhová linie uzavřela, něco vyřešilo. Asi proto dávám "jen" 4 hvězdy. Je však třeba přiznat, že se HBO opět vyšvihla, když přišla se seriálem, který opět dokázal to, že televizní tvorba není zas tak k smíchu. 85%. EDIT: Ke konci 2. série musím zvýšit na plný počet. ()

LudkovaLevaRuka

Krásné kulisy, parádní kostýmy a rekvizity, všichni hrají jak o život... ale všechno to úsilí pro mne vyznívá na prázdno. Tam kde se knižní předloha úspěšně vzepřela osvědčeným šablonkám, seriál beznadějně zabředává do zavedených postupů a nečekané zvraty přicházejí jen když už není zbytí. Tvrdé ženy, bezmocní muži, stateční zrádci a proradní hrdinové-to je to, co zvedá knižní předlohu z bahna průměru. Hutný úvod seriálu se rychle rozpije do zdlouhavých dialogů, kdy se obšírně rozpráví o minulosti a budoucnosti přičemž se zpravidla někdo svléká, obléká nebo souloží, aby se udržela sledovanost. Mluví se a mluví až se strategicky vytlačí bitva o Řekotočí do druhé serie. Hup hup hup a šmitec, naviděnou za rok. ()

playboy_05

Má to náběh na nejlepší seriál poslední doby, hlavně zásluhou silné knižní předlohy, parádního castingu a fantastické výpravy a zpracování...bohužel, jak už to bývá, seriál velmi doplatil na přílišnou roztahanost...ve 4. sérií se už začalo dostavovat hodně hluchých míst a odklon od knižní předlohy byl v některých momentech snad až neomluvitelný...5. série byla už naprosto regulérní průser, kdy každá důležitější scéna byla působila naprosto chtěně a očekávatelně, postavy se topily v moři nekonečných dialogů a celkově krev a typické Západozemské intriky a zmrdství šly tak nějak do kopru...tato šílená nuda nepřekvapivě vydržela až do konce série...průběh té aktuálně 6. je pro mě zatím také ne uplně překvapivý...negativní ohlasy po sezóně předchozí s sebou tak nějak přinesly lehce bojácný přístup tvůrců, neznepřátelit si diváky ještě více a od začátku proto jedou těžce na jistotu...a nutno říct, že to zatím dost vychází...poprvé mám pocit, že mi seriál vlastně servíruje to, co chci a hraje si se mnou silně nostalgicky...poslední dva díly jsou naprostá lahůdka. ()

Alojs

Drsné, nekompromisní a relativně nepředvídatelné. Do toho hromada zajímavých postav (nikoliv černobílých, šedivé převládají), únosně zauzlovaný děj a perfektně padnoucí středověký kabát. Tempo nijak nekolabuje (tvůrci v podstatě nezrychlují, ale ani nezpomalují), divákovi je s přibývajícími díly jasné, že se tahle partie nedohraje na jeden zátah. Skutečnost, že je Hra o trůny již od počátku koncipována jakožto předehra, necloumají mnou obavy jako v případě jiných seriálů, jejichž pokračování se rodí jaksi taksi nahodile - bez předchozích záměrů. I když uznávám - jistá malost a nedořečenost této Hře sluší. Nemusí se na poli řezat tisíce lidiček, aby bylo vyvoláno potřebného wow efektu. Další série bude pravděpodobně více fantasy a více BIG (soudě podle naprostého závěru 10. dílu). Inu, uvidíme, zatím silných pět. ()

diffside

Popravde sa mi do toho serialu ani velmi nechcelo. No nakoniec som si pozrel pilotny diel a ostal som v uzase. Ramin Djawadi zlozil nadherny soundtrack (az velmi podobny tomu z Prison Break) a intro je uplne skvele. Po prvej serii je to jednoznacne za 5*! ()

Majzlík

Tak tenhle seriál mě totálně dostal. Na každej díl se těšim jako malý dítě na vánoce. Už při úvodních titulcích zažívám pokaždé Samádhi ;-) Výprava je bohatá a casting prostě dokonalý. Jason Momoa jako Khal Drogo konečně dokázal, že dokáže zahrát opravdového drsňáka (o což se marně pokoušel v Hvězdné Bráně) a díky tomu už se tolik nebojím jak zvládne nového Barbara Conana. První série nasadila laťku hodně vysoko, tak doufám, že to vydrží. HBO má u mě opět velké významné plus (další jsou za True Blood a za seriál Borgiové). ()

PB2

Knížky jsem nečetl, takže jsem nevěděl do čeho jdu. Musím ale říct, že na prvních dílech se mi víc líbilo zpracování než "děj" - ono se tam v podstatě nic nedělo. Od 5 dílu to začíná být zajímavé, ale že bych to označil za pátý nejlepší seriál? To asi ne. Jinak zajímavý komentář je od Marigolda. ()

Mictian

Konečně se někdo rozhodl natočit dobrý seriál tohoto žánru. Jak je drahý tak je dobrý. Rozmanitost světa, lidí, rodů a druhů zvířat / potvor. je naprosto úžasné. Jsem z toho opravdu nadšen a těším se až uvidím další díly. ()

havran

Velmi zajímavá záležitost už od titulků prvního dílu (mimochodem i ty musím hooodně pochválit společně s hudbou). Především díky velmi kvalitnímu hereckému obsazení a tomu, že se na seriálu viditelně neškudlilo. Jako každý seriál je i tento pěkně užvaněnej, ale kupodivu, tady to beru jako nezanedbatelné plus. ()

kaspar

Velmi kvalitní zpracování, které jsem si po pár dílech nejistot konečně oblíbil a nyní je tak na řadě čekání na druhou sérii. Za sebe teda nemůžu říct, že by se seriál přesně držel předlohy (ikdyž chápu, že peníze nerostou na stromech v okolí natáčení). Některé momenty silnější než jiné (Eddardův osud, Aemonovo odhalení, "For the king in the north" a mnohé další) a někteří herci lepší než jiní (Tyrion, Syrio, Barristen nebo Jamie), a celkově velmi kvalitní fantasy, troufám si říci od dob prvního filmu Pán prstenů, to nejlepší. ()

Dampfer

Po druhé řadě musím zásadně přehodnotit můj pohled na seriál, který si dalšími deseti díly přihodil mnoho bodů navíc, ale dost si jich ubral. Ale pěkně popořadě. Hra o trůny je fantasy zasazené do velmi propracovaného světa, který vás sice možná neohromí svými velkolepými hrady (LotR je stále nedostižný), ale dostane vás pojetím lidské špíny ve fantasy kulisách. Postavy jsou zlé, zkažené, odporné, zvrhlé, vlezlé, zrádné, zákeřné... mohl bych pokračovat dále a dále, a vy celou dobu uvažujete, komu vlastně fandit. Intrikaření a pletichy, které do politiky nejen dávnověku patří, jsou pojaty opravdu skvěle! Když se sem tam objeví postava, zachovávající si v téhle žumpě čest, musíte ji fandit a se zatajeným dechem pozorujete, jestli se dožije další epizody. Toto mi dala první série, a my stále chybělo větší fantasy pojetí, což v druhé, ve které nebyla ani nouze o bitvy, bylo naplněno bravurně, zvláště dokonalou 20. epizodou, která mne nalepila na obrazovku. Jednu podstatnou výtku ale mám. Vím že se HBO snaží ukázat ohavnosti intrikaření všemi možnými prostředky (brutalita, zvrhlost), ale občas mi to vážně připadá, že jsou tyto drsné scény vklíněny dost uměle a slouží k přilákání otupělejšího publika, než vykreslení úchylnosti většiny postav. Doufám tedy, že se seriál nezvrhne. Každopádně, druhá série mi ukázala, že se opravdu jedná o fantasy, dala postavám další prostor pro předvedení svého charakteru (některé miluji, jiné nenávidím, u některých vůbec nevím), tudíž zvedám o jednu hvězdičku, ale podmíněně. ---Po třetí sérii a kousku čtvrté:--- A jedeme. Města otrokářských zemí konkurují citadelám Gondoru, Matka draků přivádí na scénu velkolepé armády a všechno dostává větší spád... děj překvapuje, zvraty děsí... nenávist k některým postavám dorůstá obludných rozměrů, u jiných pozorujeme změnu, k lepšímu, což je dobře... holt tu špínu už nedokáží snášet... a dobré a čestné? Drasticky jich ubývá, ale o to víc držíte palce těm zbývajícím! Moje světlé vlaštovky, vy v té bažině přežijete a věřte mi, že váš boj budu pozorovat. Starkové! ()

yaromir

Jelikož mám seriál prozatím rozdívaný, tak se zdržím hodnocení. Přesto si však nedovolím odpustit jednu poznámku. Tohle není jenom Fantasy/Drama, ale i + /SoftPorn. Zdá se mi to, nebo zde opravdu souloží všichni se všemi?! (Někteří dokonce obcují s koňmi a trpaslíky...). ()

Nightswimmer

Kde zacat - snad zjavne vybornou predlohou, skvelou vypravou pocinajuc elektrizujucou uvodnou znelkou, zaujimavym kastingom predovsetkym postav Deneris a Tyriona, cez mysterioznost diania za "Stenou" az po mrazivu atmosferu strazcov spominanej Steny. Ani to vsak nestaci na plne hodnotenie, od ktorého odradzaju rusive sceny nasilia, pritazlive no miestami lacné sexualne sceny akokolvek peknych zien, komplikovanost vzajomnych vztahov medzi postavami ci absentujuce "vyššie posolstvo" celeho pribehu. Nad vsetkymi jednoznacne vycnieva Tyrion v podani Petera Dinklagea, čerstvo oceneneho Emmy, strieborny zjav Deneris, dracej kralovnej, a zabudnut netreba ani na Seana Beama ako lídra najkrajšieho zo siedmich kralovstiev Winterfell Eddarda Starka.. Porovnaniu Game of Thrones s Pánom prstenov sa vsak vyhnut jednoducho neda ()

Pulper

Je to spíš "historický" seriál než fantasy, protože nadpřirozeno jen občas vykoukne z lesa, stanu popř. vejce. Originálních námětů tu moc není, ale jestli něco z Hry o trůny dělá skvost, o čemž jsem přesvědčen, pak jsou to vycizelované herecké výkony, prostředí, dopodrobna vykreslené charaktery všech možných postav, dialogy, a pak sex a násilí, které občas působí účelově, ale dá se na to dívat a nahotinky jsou, jaká zvláštnost, i setsakra dobré herečky. Po osmé řadě snižuji hodnocení na 4 hvězdy. Nerad používám na internetu sporostá slova, ale takhle dokurvit ten závěr, to bylo moc i na mě. Nemám problém s tím, jak to skončilo, ale uspěchané je to jak maník, co vypil litr projímdla a utíká na záchod, který je 500 metrů daleko. Hrůůůůůza. ()

godspeed

Skóre po prvních dvou dílech: Jedno zavražděné dítě, jedno skoro zavražděné, podříznutý vlk, několik uťatých hlav, znásilněná dívka, mizerný dialogy, občas nějaká nahotinka a hromada keců o ničem. Evidentně neberu dost prášků, abych ujížděl na takovémto paskvilu. Pozn: Slečna odbarvená blondýna má v prvním díle opálený plavky na poprsí, když ji král a neherec "nabicepsovaný koňák s jedním výrazem na ksichtu", vysvléká ze šatů. :/ Update: Třetí díl jsem vyloženě "odzíval" přemáhaje spánek. Takže třikrát a dost. Tento seriál u mě skončil. Telenovely, přestože umně maskované do "historicko fantasy kabátku", nesleduji. ()

JackDullBoy

Je tu pár vecí, s ktorými ako čitateľ Martinovej ságy nesúhlasím, no celkový dojem je ale aj tak veľmi pozitívny. Čo sa týka produkcie HBO, tak ľudí ktorí nie sú oboznámení s ich praktikami môže prekvapiť, že je tam o trochu viac erotiky než v knižnej predlohe, ale keďže svetom vládnu peniaze, tak sa nad tým už ani nepozastavujem (naked boobs = väčšia sledovanosť = väčší zárobok) . Jediné, čo ma trochu sklamalo, bol výber hercov, nie však kvôli hereckým výkonom ale preto, že niektorí mi pripadali buď príliš starí a iní zase príliš odlišní od mojej osobitej predstavy (pomerne veľký fešák Tyrion). Napriek tomu zastávam názor, že tento seriál patrí jednoznačne k momentálnej špičke a verím, že ešte namúti veľa vody. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci