Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele 3DD!3 k tomuto seriálu (4)

Hra o trůny (2011)

No pompéznosti Pána Prstenů zatím nedosahuje, ale jinak se na HRU kouká dobře. Herci fajn (tahoun Sean Bean a nemluvný Jason Momoa u mě zatím vedou), výprava kvalitní (ve stylu HBO) a příběh se taky rozjíždí zajímavě, ale trochu pomalu. Uvidíme co se z toho vyklube... Vyklubal se nám z toho drak. Seriál, který je tou fantasy o které snili všichni přínivci. Pletichy, bitvy, mrtvoly. Hlavní je že těží ze skvěle napsaných postav, které jsou naštěstí výborně obsazené. Mí oblíbenci Bean i Momoa byli celou řadu boží, ale ne jenom oni. Získal si mě trpasličí Peter Dinklage, který si každou scénu krade pro sebe s takovou sebejistotou. Hodně jsem si oblíbil i Daenerys a Emilia Clarke, která ji hraje předvádí úctyhodný výkon (ehm) a dokáže střídat polohy (ehm ehm) herecké bez naprostého problému. Finání scéna je v jejím podání přímo mrazivá. Těším se co bude dál. Druhá řada: Kvalitativně jde pořád nahoru. Škoda, že někteří teď už hlavní herci jsou nevýrazní (Starkův syn - ten s armádou, Starkův nesyn rybář či co) a jejich odbočky zpomalují děj. Peter Dinklage s přehledem vládne i téhle řadě a děda Lanister se Starkovou malou dcerou (musím se doučit ty jména) a Jaqenem (asasín) tuhle řadu taky pěkně okořenili. No a pak je tu slunce mé noci, Daenerys a její dráčci. Ti tři malí týpci (říkám jim Bubík, Dulík a Kulík) mě hlavně v závěru hodně potěšili. Tak jedem na další řadu... Třetí řada: Čím dál lepší. Trochu problém je, že některé z mých oblíbených postav musí přešlapovat na místě (Daenerys a armáda mrtvol jednou v druhé polovině snad na jedničku se zatáhlou ruční brzdou) a příběhové linie jsou hodně náročné na sledování, zvlášť při čekání týden za týdnem na novou epizodu. Svatební scéna možná patří k vrcholům, ale upřímně jsem něco takového považoval za nevyhnutelné (s tím charakterem se už nedalo dělat nic zajímavého) a Martinův tah vidím jen jako nezbytný ke kvalitativnímu nárůstu série. Vychutnával jsem si ještě Grejoyovo mučení a opravdovou radost mi udělalo převzetí armády Neposkvrněných a kousky červeného dráčka. Už se těším až vyrostou, kluci jedni. :) Čtvrtá řada: Začíná snad nejpříjemnější smrtí za celou existenci seriálu. Děj se pohne zase o kus dál. A přes spoustu překvapivých zvratů najíždí do dosud nejpůsobivějšího finále. Trpaslíkův osud spojnicí série a Peter Dinklage vysloveně září. Bratrské scény patří k nejlepším. Jon Sníh se konečně začíná vybarvovat a Branova linka v závěru nabere grády. S odplouvající Arryou je série ukončená pěkně, ale sakra ten rok je moc. ()

Série 8 (2019) (S08)

Příliš překotné a scenáristicky nezvládnuté. Ukazuje se jen to jak moc je čas, který tomu Martin věnuje důležitý. Ty části, kdy tvůrci doženou už vymyšlené kusy předlohy kvalitativně tak vyčnívají až mě mrzí, že jsem nepočkal na knížky. Závěrečné vyhrožování svobodou se kříží s vysmíváním se demokracii a poselství o konečném nastolení statusu quo je i jediným realistickým východiskem. Uspokojivý závěr nedostavěné cesty. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Notre dame hoří a všichni koukají na Hru o trůny. Sam spoileruje a prachy na triky jsou vidět ve zcela zbytečné lítačce zimou. Jako úvod ok, ale je vidět že tvůrci se nemají čeho chytit. Finále ovšem navnadilo. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Nakonec poměrně uspokojivý hodně knižní závěr. O rovnováze a důležitosti příběhů. Je vidět že Martin má konec v podstatě vymyšlený a dopisuje ty cesty které k němu vedou a jak se teď přesvědčili scenáristé, není to žádná prdel. Až to dopíše, přečtu si to. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci