Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele kenkaku k tomuto seriálu (9)

Hra o trůny (2011)

2022: Po naprostém fiasku první série Rod Draka, jsem se rozhodl o malý maraton celého seriálu GOT podruhé. Celý seriál na sebe plynule navazuje (krom konce druhé řady - vypálení Zimohradu - ten zmatený skok vysvětlení prakticky až o řadu později mě naštval jako jediný). Postavy i linky dávají smysl a fail nastává snad jen na úplném konci (díky hysterickému výlevumatky draků”). Nicméně. Velice slušný seriál, který stojí za to a rozhodně lépe dává smysl sledovaný najednou (ne s roční odmklou mezi řadami). Původní komentáře přidávané po letech (2012-2019) níže: 1.řada: ***** plný počet. Děj, zpracovaní, postavy, napětí, vše je perfektní... dokonale rozehraná partie. 2.řada: *** propad o 50%. Asi tak v polovině série jsem měl pocit, že se vlastně zatím nic nestalo (děj se nikam výrazně neposunul), v postavách se ztrácím a vytáčí mě, že nedozvídám odpovědi na položené otázky z první řady. 3.řada: *** prakticky to samé jako druhá řada... jen s tím rozdílem že teď už vůbec nevím kdo je kdo. Třetí řada totiž zcela přímo navazuje na druhou a to bez jakéhokoliv "viděli jste". První epizodu tedy jen zírám a lovím v paměti kdo je ten chlap přivázaný na velké písmeno X nebo "ta" co poletuje kolem krále (jméno nevim... prostě toho blond namyšleného spratka co má za matku Sáru Connorovou). Děj opět poletuje mezi 5-6ti... možní sedmi (já fakt nevím) liniemi. Prostě vždycky chvilku sledujeme někoho. Sníh, "tlusťoch", holka ostříhaná na kluka, ten co spal se Sárou Connorovou (brácha toho mrňavýho), ten co nechodí (po tom jak spadl z okna, když viděl co neměl), tu co má draky, Krále Starka (Iron Mane díky za připomenutí), pak nějakýho chlapa... možná i dva... a samozřejmě vše co se šustne v tom království kde kraluje blond spratek. Určitě jsem něco vynechal. Jasně... ten na velkém písmenu X... To ale není to nejhorší. Nejhorší je, že už zcela nevím proč jednotlivé postavy dělají to co dělají nebo kam jdou (většina někam jde). 4.řada: ** seriál se pomalu mění. Je to plíživá změna z neotesané pornem líznuté řezničiny na ubohou soap operu. Díky náhodě jsem totiž omylem vynechal 4. epizodu a z 3. skočil hned na pátou... a ono to vůbec nevadilo. Všiml jsem si toho až se začátkem 6. epizody. A to je smutné. Děj se nafukuje kravinama které nijak dění kupředu neposouvají. Překvapením byla celá jedna epizoda věnovaní boji na zdi... až jsem z toho byl v nesvůj. každopádně díky tomu, že počet sledovaných linií klesl a hlavně blond spratek to má za sebou. Největší pozitivum série kvůli kterému stojí za to se dívat dále :) 5.řada: **** Očekávání splněna. KONEČNĚ se v plné kráse ukážou "bílé postavy ze začátku". Na druhou stranu se začíná projevovat nenažranost. Bez legrace říkám, že polovina série byla o ničem. Jen se žvaní a děj se kupředu doslova jen vleče. Poslední 4 epizody byly zcela jiné kafe. Osobně mě ale štve totální ignorace dějové linie "nechodící kluk co vidí tříokou vránu". Nepadlo o něm ani slovo... 6.řada: ***** Očekávání, že se po dlouhé pauze dozvím jak je na tom ten "kluk s vránou" byla vyslyšena a díky slušné porci "šarvátek ve velkém" bylo na co koukat. Také díky tomu jak postavy řídnou a přeskupují se (vznikají aliance) nám ubyl počet dějových linek a díky tomu se konečně v ději může orientovat i prostý konzumní divák který neusíná s knihou o Trůnech pod hlavou. Tedy ne, že by se vše podávalo naservírované (to jako fakt čekají, že budu vědět kdo je Lyanna nebo Robert? u šesté řady servírovaní 1x za rok?), ale obrat k lepšímu je znát. 7.řada: ****  Jeden by řekl, že když prořídne o 1/3 počet epizod, děj se zahustí... no ne... až teprve od chvíle kdy nastoupí na scénu poletující krematorium (#4) děj se promění z užvaněné ptákoviny (ve které jako vždy po roce nemám páru kdo je kdo a kde vůbec je a proč) v luxusní podívanou. 8.řada: *** 6 epizod a opět polovina zbytečné konverzační cvičení. Celá třetí epizoda fenomenální (asi tak nějak jsem si to představoval). Samotné finále v přístavu vypadá velice dobře, má ale ultra debilní zvrat (i přes spoiler na konci čtvrté epizody, důvod pro “kobercový nálet” opravdu nebyl. Stačila by jen grilovačka věže). A samotný závěr… fakt byla jiná možnost? ;) () (méně) (více)

Série 1 (2011) (S01)

plný počet. Děj, zpracovaní, postavy, napětí, vše je perfektní... dokonale rozehraná partie. ()

Série 2 (2012) (S02)

propad o 50%. Asi tak v polovině série jsem měl pocit, že se vlastně zatím nic nestalo (děj se nikam výrazně neposunul), v postavách se ztrácím a vytáčí mě, že nedozvídám odpovědi na položené otázky z první řady. ()

Série 3 (2013) (S03)

prakticky to samé jako druhá řada... jen s tím rozdílem že teď už vůbec nevím kdo je kdo. Třetí řada totiž zcela přímo navazuje na druhou a to bez jakéhokoliv "viděli jste". První epizodu tedy jen zírám a lovím v paměti kdo je ten chlap přivázaný na velké písmeno X nebo "ta" co poletuje kolem krále (jméno nevim... prostě toho blond namyšleného spratka co má za matku Sáru Connorovou). Děj opět poletuje mezi 5-6ti... možní sedmi (já fakt nevím) liniemi. Prostě vždycky chvilku sledujeme někoho. Sníh, "tlusťoch", holka ostříhaná na kluka, ten co spal se Sárou Connorovou (brácha toho mrňavýho), ten co nechodí (po tom jak spadl z okna, když viděl co neměl), tu co má draky, Krále Starka (Iron Mane díky za připomenutí), pak nějakýho chlapa... možná i dva... a samozřejmě vše co se šustne v tom království kde kraluje blond spratek. Určitě jsem něco vynechal. Jasně... ten na velkém písmenu X... To ale není to nejhorší. Nejhorší je, že už zcela nevím proč jednotlivé postavy dělají to co dělají nebo kam jdou (většina někam jde). Co mě vyloženě nasralo byla osmá epizoda. Jako tlusťoch přijde na to k čemu je "lesklá špička" a ZAHODÍ JI A UTEČE!? ()

Série 4 (2014) (S04)

seriál se pomalu mění. Je to plíživá změna z neotesané pornem líznuté řezničiny na ubohou soap operu. Díky náhodě jsem totiž omylem vynechal 4. epizodu a z 3. skočil hned na pátou... a ono to vůbec nevadilo. Všiml jsem si toho až se začátkem 6. epizody. A to je smutné. Děj se nafukuje kravinama které nijak dění kupředu neposouvají. Překvapením byla celá jedna epizoda věnovaní boji na zdi... až jsem z toho byl v nesvůj. každopádně díky tomu, že počet sledovaných linií klesl a hlavně blond spratek to má za sebou. Největší pozitivum série kvůli kterému stojí za to se dívat dále :) ()

Série 5 (2015) (S05)

Očekávání splněna. KONEČNĚ se v plné kráse ukážou "bílé postavy ze začátku". Na druhou stranu se začíná projevovat nenažranost. Bez legrace říkám, že polovina série byla o ničem. Jen se žvaní a děj se kupředu doslova jen vleče. Poslední 4 epizody byly zcela jiné kafe. Osobně mě ale štve totální ignorace dějové linie "nechodící kluk co vidí tříokou vránu". Nepadlo o něm ani slovo... ()

Série 6 (2016) (S06)

Očekávání, že se po dlouhé pauze dozvím jak je na tom ten "kluk s vránou" byla vyslyšena a díky slušné porci "šarvátek ve velkém" bylo na co koukat. Také díky tomu jak postavy řídnou a přeskupují se (vznikají aliance) nám ubyl počet dějových linek a díky tomu se konečně v ději může orientovat i prostý konzumní divák, který neusíná s knihou o Trůnech pod hlavou. Tedy ne, že by se vše podávalo naservírované (to jako fakt čekají, že budu vědět kdo je Lyanna nebo Robert? u šesté řady servírovaní 1x za rok?), ale obrat k lepšímu je znát. ()

Série 7 (2017) (S07)

Jeden by řekl, že když prořídne o 1/3 počet epizod, děj se zahustí... no ne... až teprve od chvíle kdy nastoupí na scénu poletující krematorium (#4) děj se promění z užvaněné ptákoviny (ve které jako vždy po roce nemám páru kdo je kdo a kde vůbec je a proč) v luxusní podívanou. ()

Série 8 (2019) (S08)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci