Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele zurivymlok k tomuto seriálu (4)

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

POZOR - kupa spoilerů: Celá série spěje ke dvěma rozuzlením - porazí (či jak porazí) lidé bílé chodce a kdo ovládne železný trůn. Už od páté série začíná tento seriál trpět jistým nejprve drobnými, později čím dál více zásadními problémy hlavně co se týče počtu jednotlivých skupin a armád. Ale budiž, to okomentuji u celé série, ne u jednoho dílu. Mě tento díl neskutečně zklamal z několika důvodů: 1) celý se to odehrává ve tmě a je to značně nepřehledné (patrně tlak na rozpočet) 2) už to ani tak nepůsobilo jako hra o trůny ale spíše jako obyčejný zombie film jen s vyšším rozpočtem 3) chodci zde sehráli naprosto nedůstojnou roli 4) strategie obrany zimohradu byla tak neskutečně idiotská (zvláště nájezd dothraků), že se mi vzteky chtělo brečet 5) aryino "někde se náhle objevím" bylo trapné - to už jsem spíše čekal, že si vezme něčí tvář 6) konec nočního krále byl nehoden jeho postavení v celém seriálu (skončil jako ignorant) a bylo to neskutečně předvídatelné (hudba a vše k tomu směřovalo), člověk už jen čekal odkud ta Arya vyskočí 7) opět (to už je problém poslední dvě série zpět) postavy přežívají i v situacích, kdy to bylo nejméně pravděpodobné, jenom proto, že jsou to hlavní postavy - i zde umírali především přicmrdávači (snad až na jednu vyjímku - zde nebudu prozrazovat). Jako já nevím, co jsem od finále čekal nebo co jsem si přál, ale přiznám se, že tohle opravdu ne. Otázkou nyní zůstává, jak se tento zdecimovaný zbytek postaví Cercei. Nebo se opět na Severu (jak je od bitvy bastardů pravidlem) zase odněkud objeví nějaká armáda. A vlastně kdo bojoval při ochraně zimohradu? Kde byli alespoň nějací divocí? Kde byli Tullyové? Atp. Celé to je pro mě takové divné a asi si to musím nechat rozležet v hlavě. Nicméně tak či onak seriál mi přestává čím dál více dávat smysl. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

První dva díly osmé série bylo užvaněné nic (až na pár scén), třetí díl byla naprostá zombie sračka, po které chodci působí jen jako vedlejší postavy, kterých se bylo potřeba zbavit, a John Sníh působí jako strategický imbecil, tak čtvrtý díl je návrat k tomu skvělému - houstnoucí napětí mezi postavami, nečekané zvraty, a postavy jsou konečně opět stavěny před nelehká rozhodnutí, což je věc, která se v posledních sériích více méně vytratila, protože se vyprofilovali ti "hodní" a "zlí", ti, kteří mají umřít a ti, kteří mají přežít. Nyní to opět vypadá, že si nejedna postava bude muset ušpinit ruce. Tentokrát jsem spokojený, takže tvůrcům odpustím i tu podivnou scénu s Bronnem. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Nějak mi to zase nesedí. V jedné epizodě Euron v pohodě zabije jednoho draka a druhého málem taky, o epizodu dál samotný drak zničí celé Euronovo loďstvo, zlaté společenství a vypálí celé město jakoby nic. Navíc mu jak se zdá sílí oheň každým dnem. Hradby boří jakoby nic až mi to přijde přehnané. Děj se nevyhnul poněkud klišoidním scénám, mezi něž řadím především souboje Cleganea a souboj Jamieho a Eurona, kdy zvláště ten druhý byl velmi nepravděpodobný. Daenerys již totální šiblo a až se budu v budoucnu dívat opět na tento seriál, už se na ní nikdy nebudu dívat stejnýma očima. Jelikož nás od konce seriálu dělí pouze jediný díl, už se nedá předpokládat, že by se toho mnoho událo jako bitva severu, řekotočí a dalších rodů proti Daenerys. Napadají mě zatím dvě možnosti. Buď jí oddělá Arya nebo Danerys za cenu dalších mrtvých včetně Johna či Sansy nakonec na železný trůn přece jen usedne. Tak či onak, nejhorší je, že od sedmé série nemám z tohoto seriálu dobrý pocit. Pořád jsou tam skvělé scény a skvělé dialogy, ale v globálu mi přijde, že to prostě už do sebe nezapadá. Nevím, zda to tak zamýšlí i Martin (nedivil bych se, jistou logiku by to mělo), ale i přesto, že v ní i dříve v seriálu probleskla její temná stránka, a po přesunu do Západozemí toho hodně ztratila, tak se mi nějak nechce věřit, že by jí najednou až tak šiblo v hlavě a spálila tolik nevinných lidí. Věřím, že v Martinových knihách bude tento vývoj Daenerys více prokreslený. Z tohoto pohledu se mi osmá série začíná jevit jako hodně uspěchaná. No nic, nezbývá než si počkat týden na rozuzlení. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

POZOR, VELKÉ SPOILERY: Tak to holt nějak skončilo. Bez fanfár, s něčím, co se dá nazvat happy endem, nebo příslibem lepších zítřků. Kdo čeká nějakou gradaci děje, bude zklamán. Kdo čeká nějaká překvapení a zvraty, bude zklamán též. Jediným překvapením, které autoři vytáhli z rukávu, byla volba nového krále – opravdu jsem nečekal, že se jím stane Bran. Finále je nakonec takové, že všichni přeživší ze Starků (počítám tam ji Johna) jsou přesně tam, kde mají být. Jakkoliv se osud Johna Sněha může zdát smutný, tak se vrátil tam, kde možná nakonec bude nejšťastnější. John strávil na Severu a pak na zdi celý život. Ze Sansy se stala fakt osobnost – mrzí mě, že v osmé sérii nedostala více prostoru, a to ani v tomto díle, jak jsem doufal – a její volba královnou Severu je logická. Arya jakožto cestovatelka je vzhledem k vývoji této postavy taky logická. Vlastně od popravy svého otce byla jen na cestách a takový člověk se jen tak neusadí. A Bran s pobočníkem Tyrionem může vést zem opět k lepším zítřkům. // Pokud to vezmu v globálu, když vím, jaký je celý příběh, tak se pořád nemohu zbavit jisté pachuti. Bez ohledu na Tyrionovu připomínku, že již dříve než vkročila do Západozemí má ze sebou mnoho velmi krutých činů, pořád mi příjde, že její postava nedostala dost prostoru pro tuto přeměnu. Chápu, že k tomu spěla, ale problém, který v tom vidím je, že tvůrci si až na scénu upálením Tarlyů nechali celou přeměnu prakticky až na osmou sérii – a vlastně zlom nastal až v dílech čtyři a pět. Upřímně už v sedmé sérii mě trochu zklamal vývoj děje, protože po šesté sérii jsem se hrozně těšil, že proti sobě budou stát dvě postavy - John a Daenerys – kteří byly vykreslováni jako postavy pozitivní a bylo by zajímavé sledovat takový vývoj. Nicméně abych se vrátil k tomu, jak to skutečně bylo – ano, proměna Danerys je za mě v pohodě, je logická, ale v seriálu moc uspěchaná. Otázkou, která mi po posledním díle vrtá hlavou je především to, zda v Johna skutečně tak věřila. Opravdu ho milovala? Nevím. Přijde mi, že ani téma této lásky tvůrci pořádně nerozvinuli a tak mám poněkud problém uvěřit. Jinak samozřejmě tentokrát je zase dračí oheň slabší – jen tak na okraj. /// Celá sedmá a osmá série ve mně zanechala takovou divnou pachuť. Nemám problém až tak v logice vývoje postav, ale spíše v jejich zkratkovitost a uspěchanost. Spíše mě vadí kupa nelogičností ve strategiích, bojích, a v tom všem, co bylo kritizování hlavně ve třetím a pátém díle. Všechny hrozby, které nás strašily po sedm předchozích sérií se vlastně rozpadly během chvilky. Night king přišel, viděl a prohrál – navíc zemřel jako idiot. Ostatní chodci se tam jednou prošli a vůbec do ničeho nezasáhli. Cercei dvě série stráví posilováním moci, aby to vše spálil během půl hodiny jeden jediný drak. Daenerys získá železný trůn, aby se naivně nechala zabít. Osobně si myslím, že aby se toto odstranilo, stačily dvě změny: 1) Nezkracovat série, ale naopak je nechat tak jak byly dříve a prodloužit stěžejní díly (to by vyřešilo i problém s tím, že mnoho zajímavých postav jako Cercei či Sansa nedostali skoro žádný prostor). 2) Pojmout bitvy méně bombasticky (míněn díl tři a pět), aby zbyl rozpočet na to, aby ukázaly i důležité věci jako přesuny armád, počty, atp., aby si vše drželo logiku a kontinuitu. Proti konci takovému jaký byl více méně nic nemám. Možná se někomu bude zdát divné, že se Neposkvrnění či Dothrakové nepomstili za smrt své královny. Ale Dothrakové ukázali, že jim je u prdele, kdo je vede, dokud je silný. Neposkvrnění zase neuměli rozhodovat, jen plnily rozkazy. Takže i to je uvěřitelné. /// Dám tomu čas a jednou se na to znovu podívám. Uvidím jaký na to budu mít názor ve chvíli, kdy se na to podívám s odstupem. Nyní je vše hodně čerstvé. Ale pravdou je, že na Daenerys se málokdo bude dívat jako dříve. /// Jen na okraj – sranda je, že Starkové, ze začátku největší otloukánci – nakonec opanovali vše. Bran – král nyní šesti království. Sansa – královna Severu. John (já vím, že není Stark) opanuje skutečný sever. Arya bude „dobyvatelka“ moří a neznámých krajin. /// No nic, je načase to ukončit. S tímto seriálem většina z nás žila spoustu let. Od první klapky uplynulo neskutečných osm let. Přes všechny výtky to byl skvělý seriál. Bohužel si trochu neudržel kvalitu, ale to už tak bývá. Na vině je hodně i autor předlohy, který bohužel nedodal další materiál už kupu let a orientovat se v cizím příběhu není zrovna snadné. Nyní nezbývá než se se seriálem rozloučit a pro čtenáři knih se těšit na knihy. Osobně doufám, že se vyvarují seriálových lapsů a že přinesou nejedno překvapení. () (méně) (více)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci