Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Dyas

Seriál, který mě hned po prvním díle vtáhnul do děje a po zkouknutí 1. série donutil přečíst si všechny knihy. Nedokážu tento seriál ohodnotit slovy – Genialní, originální, fantastický, skvostný a parádní seriál! Nic víc mě nenapadá. Dokonale hrající Sean Bean, Peter Dinklage, Jason Momoa, James Cosmo atd. s výbornými úvodními titulkami, kde hraje nádherná hudba. Co scéna, to napětí a celkový příběh mě hrozně bere, že na to všechno, co jsem viděl, musím myslet. Každá postava a její charakter i význam apod. v seriálu dobře vykreslují a postupně dostanou své místo. 1. série - 100% 2. série - 95% 3.série - 100% 4.série - 90% 5. série - 95% 6. série - 100% ()

Teabag

Zatím je to výjimečně dobré. Akorát mám obavy, že tvůrci rozehrávají trochu moc dějových linií najednou... Asi si věří, že The Game of Thrones bude mít nejméně deset sezón. Osobně by mi to ale nevadilo. Jinak Peter Dinklage je fakt borec a skvělý Sean Bean stále pokračuje ve svém prokletí :-) ()

quelhar

Naprosto nechápu humbuk kolem tohoto díla. Knižní předloha je zajímavá (i když v žánru epických fantasy sérií podle mě výrazně zaostává za Malazskou knihou padlých) a chápu, že na jakékoli filmové/televizní zpracování je poměrně obtížná. Forma, jakou zvolilo HBO, se mi však příliš nezamlouvá. Předně, člověk neseznámený s předlohou se podle mě prvních cca pět dílů nemá příliš šanci vyznat v postavách a vztazích mezi nimi, tady má kniha jednoznačně navrch, protože je psaná maximálně přehledně a v tomto ohledu jednoduše. Co mi však vadí hlavně, jsou naprosto zbytečné a samoúčelné sexuální scény, které si autoři TV zpracování přidali zřejmě proto, aby ukázali, jak dospělý seriál vytvořili. V samotném ději tyto scény nemají žádný význam a velká část z nich působí vyloženě jako pěst na oko a z mého pohledu seriál velice sráží. Měl jsem velká očekávání podle zdejšího vysokého hodnocení a byl jsem hodně zklamán. ()

Beaumont07

Na sledovanie Game of Thrones som sa dal hlavne preto, že som očakával niečo podobné ako Pán Prsteňov, čo bol dôvod, prečo som sa do seriálu dlho dostával a skutočnú eufóriu som začal prežívať až niekde v polovici druhej série. Narozdiel od Pána Prsteňov, u ktorého je fantasy jeho konštitučný prvok (so hlavnou dejovou líniou postavenou na fantasy motíve), Game of Thrones používa fantasy prvky iba akoby obohatenie a skomplikovanie už aj tak neskutočne vrstevnatého, zvratmi a intrigami nabitého deja. Skôr ako fantasy je totiž Game of Thrones politická dráma, ktorej najväčšie plusy sú dokonalá výprava a veľmi vydarený vývoj obrovského množstva postáv s úplne odlišnými charaktermi, pohnútkami, morálnymi zásadami či politickými cieľmi. Divákovi už potom neostáva nič iné ako sa baviť pri sledovaní ich šachovej partie, kde každý krok logicky a nevyhnutne plynie z toho predošlého. A ešte keď sa k tomu pripojí spomínaný fantasy element v podaní drakov, trocha mágie a armády zombie, musím povedať, že závidím tomu, kto má tento epos ešte stále iba pred sebou. Najobľúbenejšia postava: Stannis Baratheon - The One True King! ()

Tristaver

Oblíbená postava: Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau). Největší epická fantasy od dob Pána prstenů. Hra o trůny je úžasnou soap operou z prostředí středověké fantasy, plnou krve, masových bojových scén, politiky a především hromady skvělých (a originálních) postav. Úžasná výprava (byť oproti knižní předloze přesto značně utlumena) potěší divákův zrak, zatímco si užívá perfektních dialogů jeho sluch. Příběh Písně ledu a ohně je plný extrémních zvratů a intrik, které dělají z tohoto díla absolutní masterpiece. Není příliš záhodno oblíbit si kteroukoliv z postav seriálu, protože je docela dost možné, že se tato postava nedožije dalšího dílu. Největší síla příběhu tkví právě v těchto charakterech - v obou hlavních rodech Stark a Lannister si snad každý najde svého favorita. Ať jsou to first-class klaďasové Eddard a Jon Sníh nebo všehoschopná Arya na straně vlků či na druhé straně barikády stojící, celou dobu hláškující skřet Tyrion nebo jeho sestra-královna, intrikářka Cersei. Výhoda těchto postav je i ve faktu, že nejsou vytvořeny nijak černobíle, prvoplánovitě - naopak se často chovají tak, jak by divák absolutně nepředpokládal. A i to je jeden z důvodů, proč (ač příběh poněkud vybízí k fandění Starkům) jsem si více oblíbenců našel právě na straně Lannisterů; na mém pomyslném TOP stojí Jaime, jeho bratr Tyrion a Tyrionův společník Bronn. Právě tito tři chlapíci si totiž každou ze scén, v nichž účinkují, uzmou pro sebe a nepustí. Ale nejsou to jen oni, Barristan Selmy, Sandor Clegane, Tywin Lannister, eunuch Varys, Petyr "Malíček" Baeliš a další - ti všichni hrají svou roli naprosto brilantně bez jakéhokoliv přehrávání. Kromě dokonalých postav navíc příběh nabízí i tři pestré dějové linie, které se ve správném intervalu střídají, takže se divák vskutku nenudí: "jižní" linie Stark vs Lannister (vs Baratheon), dále "severní" příběh Noční hlídky odehrávající se na Zdi a za ní a nakonec "východní", putování posledních žíjících Targaryenů - potomků draků - Viseryse a Daenerys. G. R. R. Martin a HBO vytvořili dokonalé dílo, které je fakticky vhodné pro všechna pohlaví všech věkových kategorií (budiž, tak od 16 let nahoru), které, jak doufám, zdaleka nebude mít konce. EDIT: Já vím, i v LOTRovi musela pro lepší zážitek z filmu odvézt Froda Arwen namísto Glorfindela, ale v GoT mi přijde nedržení se knižní předlohy (v podobných případech) ještě horší. Kdyby i přesto nebyla GoT jednou z nejlepších věcí, která se dostala do TV či na stříbrné plátno, snad bych šel i dolů s hodnocením. EDIT2: Po čtvrté sérii už to nedávám. Seriálové kvality možná zůstávají neměnné, ale některé zásadní změny v příběhu a v povahách vybraných postav mi už bohužel zkazily radost z díla až příliš. Tak teď jen doufat, že GRRM dopíše sérii ještě v tomhle století. ()

Drirr

První díl byl skvělý. Možná šel občas trochu na efekt tou svojí tradiční stopou sexu a krve, kterou prostě seriály HBO mají. Možná i proto jsou všechny postavy v seriálu (hlavně ty dětské) o několik let starší než v knize. Kdo by chtěl koukat na partu dětí, když jde o seriál pro dospělé. Tempo se možná zdá vlažné, ale musíme si uvědomit, že Martinova Hra o trůny prostě není akční fantasy. Je to fantasy o politice a intrikách a možná čas od času s trochou akce jako koření. Komu se nelíbí, že se tam moc mluví, ten by neměl sledovat dál, domnívám se, že se to o mnoho nezmění. A v tom je podle mě síla seriálu. Že se tak skvěle drží knihy a zachovává její podstatu. Martin opravdu může být spokojen. Velmi spokojen jsem s kamerou, hudbou, kostýmy, výpravou a z toho vyplývající atmosférou. A to jak tou Sedmi království, tak tou na východě. (Momoa nemá chybu. Sice nic nehraje, ale nemá chybu :D A ta Daeneris...hm...). S herci jsem spokojen. Moc mě nepřesvědčili pouze někteří dětští aktéři a také Catelyn. Ale třeba se to ještě změní. EDIT: Po první řadě je to jasných pět. Závěrečné tři díly byly perfektní. Napínavé od začátku do konce, plné vybroušených dialogů a smysluplných scén. Odychlek od knihy není moc, ale když jsou tak mají smysl a dokonce doplňují knihu o nějaké nové pohledy. Dokonce mi ani nevadilo vyhnutí se hromadným bitvám (hold pořád je to televize no), těch pár osobních soubojů bylo vynikajícím kořením. Pro mě zatím nejlepší historicko-fantasy seriál. 95 % ()

Itar

Za hodnocení po jednom díle by se měly sekat hlavy... Jinak k věci, je to nadhodnocené, nicméně koukatelné více než dobře (což je konec konců u HBO již téměř pravidlem)... Martinova předloha potom do budoucna nabízí zajímavé a ještě zajímavější věci. ()

Milodar

Zpracování vskutku napínavé. Zajímavé postavy, které nejsou černobílé a vymykají se klasickému schématu hodný/zlý. Odhalení smysluplné pokrevní kontinuity. Podařený výběr herců, kteří podávají přesvědčivé výkony. Těžko říct, co bych seriálu vytknul... No, nebudu se do toho nutit. ()

Wishkah

Pro mě seriál trpí tím, čím trpí i knihy George R. R. Martina, a totiž hodně nepěkným zacházením s hlavníma postavama. Ale to není jediným problémem tohoto seriálu. Nevím, možná to tak působí jen na mě, ale působí to hodně televizně, herečtí představitelé jsou, kromě Seana Beana a Petera Dinklage, celkem nevýrazně a nahé scény jsou tam spíš jakoby na efekt, než jako součást děje. Navíc problémem pro mě je i to, že děj snad ani nevyvíjí, jako spíš vymýšlí nové a nové zvraty. Škoda, začalo to nadějně ()

Marrty3

Jeden z nejlepších seriálů vůbec. Očekával jsem seriozní podívanou, ale dostalo se mi něčeho mnohem více. Tohle na mě hodně zapůsobilo. Všechny série (doposud 3) jsem zhlédnul během dvou týdnů. Jakmile jsem měl čas, okamžitě jsem k tomu zasedl. Ano, až tak mě to pohltilo. Skvělý příběh, hvězdná výprava a kostýmy, neznámí přesto perfektní herci. Každý díl je sám o sobě skvělý a jako celek je to naprosto famózní. je tu vše, draci, bitvy, intriky, vraždy, sex, incest, trpaslík, obr,etc. Dnešní dílem se uzavře třetí série. Už se nemohu dočkat 4. Tento seriál všem vřele doporučuji, je to vážně bomba. 98 % ()

vander19

Tento seriál som si dlho odkladal. Išlo o ňom perfektné referencie a ja som jeho sledovaním chcel využiť čas, keď budem správne navnadený na dobu mečov, intríg, hradov a bojov. Prvá časť začína fantasticky, totálne ma to vtiahlo do príbehu, ale potom je to také akési kostrbaté, mierne politické. Po hodnoteniach a referenciách som očakával, že pozrem prvú sériu za deň, ale nie je tomu tak. Dokonca som rozmýšlal aj o nižšom hodnotení, avšak po pár častiach seriál začal naberať na obrátka. Hlavne postava Lemistra škriatka je parádna, ten človek je veľký macho a frajer. A Kalísi až nadprirodzene sexi...Možno po prezretí ďaľších častí a série sa moje hodnotenie zvýši, ale na 5* to u mňa nie je ani náhdoou. Proste nedostalo ma to, že po skončení časti musím vydieť hneď ďalšiu... 4. séria dosiahla toho, že tento seriál sa dostáva do môjho TOP 10...V živote som tak rýchlo nepozrel žiadnu sériu ako GoT. ()

koogajz

Dlouho jsem odolával hype kolem toho seriálu, nakonec jsem tomu jakožto fanoušek fantasy dal šanci. Říkal jsem si, produkce HBO, to bude stejná pecka jako Bratrstvo Neohrožených, jenže ouha. Došel jsem do poloviny první série, a zatím mám pocit, že místo fantasy sleduji středověkou telenovelu. Všechno je postaveno na sáhodlouhých dialozích, akce téměř nulová, jediné, co se řeší, je kdo se s kým vyspal, kdo koho zabil, podrazil... i přesto seriál své kvality má, především musím vyzdvihnout Seana Beana a Petera Dinklage, díky nimž mě začalo konečně (po 5. dílech) zajímat, kam se posune děj v následujících epizodách. Absolutně však nechápu zdejší vysoké hodnocení. Filmovému Pánovi prstenů to nesahá ani po kotníky, viděl bych to spíš někde na úrovni Letopisů Narnie. Asi si prostě fantasy představuji trochu jinak. ()

peetriss

Pokud je pod některým televizním projektem podepsáno HBO, jedná se téměř o jistotu, že se bude jednat o nadprůměrnou podívanou. Hra o trůny tento fakt potvrzuje a je vlajkovou lodí výrobního portfolia této společnosti, do které byl na televizní poměry napumpován nevídaný rozpočet. Ten je znát na famózní výpravě, trikové úrovni, na angažování kvalitních tvůrců, jak na technických, tak na hereckých postech. Adaptace předlohy s obrovským množstvím dějových větví a postav je bezesporu velmi náročným soustem, navíc se jedná o předlohu oblíbenou, a zřejmě pod tímto tlakem tvůrci zvolili cestu téměř upjatě přesného převodu do obrazové podoby, v čemž tkví kámen úrazu: Mezi tištěnou a obrazovou formou je rozdíl, a právě tato přesnost a přílišná upovídanost dusí tempo seriálu. Ten se mnohdy projevuje přílišnou rozvláčností a loudavostí děje, což v kombinaci s přeskakováním od jedněch postav k druhým, kdy se k některým vracíme až po jednom či dvou dílech, nijak nepřidává na přehlednosti. Na jeden vrchol seriálu, tak připadají dva díly, kdy se kromě dobrodružného putování krajinou téměř nic neděje. Podle mě by Hra o trůny byla dokonalejší, dynamičtější a zážitkovější, kdyby každá kniha/série byla sestříhána na pět šest dílů. Dalším a již chronickým problémem HBO je nahota, a tento problém se především v prvních dvou sériích Hry o trůny dosahuje vrcholu, kdy se tvůrci nechávají až rušivě unášet sexuálními hrátkami postav, které působí účelově a děj nikam neposunují. Tento seriál se stál fenoménem dneška, a přesto, že z něj nejsem přímo omámen úžasem, velké kvality a schopnost vtáhnout do dění bezesporu v sobě má. 1. série: 80%, 2. série: 90%, 3. série: 80%. Celkově: 80% ()

lucijelucije

V poslední době jsem seriály moc nesledovala. Nemám ráda to neúprosné čekání na další díly a to při nejlepším, pokud jsou vůbec v dosahu. Ovšem Game of Thrones je seriál, který se objevil jako vlna tsunami. Dlouho jsem se upírala této famózní tvorbě, ale fakt je ten, že se nešlo tomu nátlaku ubránit. V knihkupectví vyprodáno a hodnocení na nejlepších příčkách, co víc třeba. Moje pocity z tohoto fantasy jsou nepopsatelné. Nejde ani tak o to, že režie všech těch pánů, co se na tom podílely je fakt mimořádná, že kamery na tom nejsou o nic hůř, a že herecké výkony jsou naprosto profesionální, protože jejich role hltáte od počátku do konce, ale Game of Thrones je seriál, který je především mimořádný v tom, že zde není nic předvidatelné, pokud jste samozřejmě nečetli veledílo báječného spisovatele G. R.R. Martina. Napětí se tady dá od dílu, k dílu krájet, nechybí dobrodružství, láska, kouzla ani zázraky. Dokonce i záporní hrdinové budou mít své fanoušky, protože nakonec budou mít víc bodů, než lecjaký klaďas a než by se na začátku těchto sérií mohlo očekávat. Příběhy jednotlivých, kladných či záporných hrdinů nemají jistotu přežití. Viděla jsem všechny série, které zatím bylo možné vidět a všem 9/10 a tím ještě nekončíme!!! ()

Perverz

Ač nejsem takový fanoušek fantasy a mám za sebou jen pár dílů, s klidem povídám, že tohle je nejlepší fantasy seriál a jedno z nej děl tohohle žánru. Dobře promyšlené, skvěle natočené, seriál má takovou výpravu až padá čelist, záběry na scenérie, kostýmy a různorodost jednotlivých království, seveřané s rozdílnou vizáží (vlasy, pleť apod.), přízvukem, oproti jižanům a jiným mocnostem....Přes to, co vše se kolem děje, a komplexnost se v seriálu skvěle orientujete, nenechá vás ztratit se v rozsahu postav ani intrik či vývoji. Seriál který Vás rozhodně přinutí sledovat další díly. Oblíbil jsem si postavu malé Aryi Stark, v podání Maisie Williams...........EDIT: Po shlédnutí první, a půlky druhé série zvedám na pět. Ze seriálu se stal celosvětový fenomén, a vzniklo něco, co nemá obdoby, něco co tady ještě nebylo, a je jen na Vás, jestli toho chcete být součástí. ()

Saj

První série s charismatickým Seanem Beanem byla nadprůměrná seriálová podívaná. Od druhé a třětí série se podle mého očekávání zhoršila kvalita i děj a zapadlo to do průměru. O to větší překvapení my přinesla 4. série, která je skvělá co se týče hereckých výkonů i scénáře a proto zvyšuji i své hodnocení na plný počet. ()

Simbet

Náhodou jsem viděla ukázku na první sérii a byla jsem uchvácená. Takže jsem spěchala do knihovny, půjčit si knížku, dřív než budou dávat seriál a byla jsem také uchvácená. Seriál samotný byl skvělý. Rychle vtáhl do děje, navíc se skvělou hudbou a s mým oblíbencem Seanem Beanem. No prostě skvělé. Pak jsem začala číst další díly, a protože druhá série přišla až poté, co jsem přečetla čtvrtý díl, tak už jsem neměla chuť pokračovat dál. Pokračování knížky mě totálně otrávilo i seriál. Soudě z recenzí, tak se to také zhoršuje. Určitě nejsou ale na vinně tvůrci filmu, další knížky se totiž zhoršují, čtverka nemá co nabídnout vůbec. V pětce to Martin trošku poopravil, to ale nemění nic na tom, že jednička prostě byla nejlepší. ()

Hadriel

HBO umí. Dostatečný budget zabezpečil filmovou výpravu všem sériím i kvalitní herce a štáb. Knihy jsem četl. Chápu že se ty stovky stránek prostě nevejdou a je třeba spoustu věcí ořezat a zjednodušit. A je to provedené velmi obratně (i když několik klíčových momentů důležitých pro další vývoj chybí, nejznatelněji asi ve 4. sérii). Ne vždy mi ale přijdou dobré některé nové umělé zápletky, které možná ulehčují děj TV divákům, ale lidé co četli knihy trpí. Jinak ale celkově jako filmové/TV zpracování knih(y), patří k těm nejlepším. Na GoT je dobré že chytne snad každého, i když ze začátku tvrdí že ne. Postavy jsou natolik propracované a hlavně reálné a uvěřitelně reagující, a zvraty natolik nečekané, že to opravdu připomíná reálný středověk s kapkou magie. Na pár drobností, vázajících se spíše na adaptaci z knih, nemám téměř co vytknout. Nejoblíbenější postavy (stejné z knih i ze seriálu): Tyrion, Baeliš, Hound, Jon Snow, Jaime, Bronn, trochu Jorah Mormont. Výborný soundtrack. + "Winter is coming." + "A Lannister always pays his debts." + "The night is dark and full of terrors." + "When you play the game of thrones, you win or you die." ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci