Status: Nežádoucí (TV seriál)

Burn Notice

Agent

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2007, 111x43 min

Jeffrey Donovan, Gabrielle Anwar, Bruce Campbell, Sharon Gless, Coby Bell, Ray Wise, David Zayas, Seth Peterson, Paul Tei, Lucy Lawless, Mark Pellegrino, Tricia Helfer, Kelvin Yu, Antoni Corone, Richard Schiff, Maya Stange, Nicholle Tom, Jeffrey Johnson, Bruce Blauer, Johnny Messner, Laurence Mason, Max Martini, Patrick Fischler, James C. Burns, Erick Avari, Kevin Alejandro, Jacqueline Piñol, Patrick Fabian, Michael Naughton, Assaf Cohen, Cindy Pickett, Stefen Laurantz, David Fine, Andrew Divoff, Emily Baldoni, Larry Miller, Cindy Taylor, Brett Cullen, Oded Fehr, Marshall Manesh, Tim Ware, Chris Ellis, Basil Wallace, Moon Bloodgood, Audrey Landers, Carlos Bernard, Jay Karnes, Rodney Rowland, Debi Mazar, Holt McCallany, Katherine LaNasa, Rey Hernandez, Susie Abromeit, Eric Lange, Dina Meyer, Daniel Franzese, Michael B. Jordan, Callie Thorne, Ben Shenkman, Navi Rawat, Lorena Segura York, Brice Beckham, Jeff Chase, Clayne Crawford, Paul Wight, John Ross Bowie, Aviva Baumann, Gary Weeks, James Ransone, Tina Casciani, Jeff Kober, Dylan Baker, David Dayan Fisher, Bobby Dodge, Marcus Chong, Jay Harrington, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Tyne Daly, Michael Jacques, David Yuzuk, Rebecca Lowman, Maurice Compte, Michael T. Weiss, Kristanna Loken, Buddy Dolan, J.C. MacKenzie, Joe Hursley, Sonja Sohn, Anthony Starke, James Black, Rus Blackwell, Tom Nowicki, Luis Da Silva Jr., Natalie Dreyfuss, Luke Albright, Matt Lauria, Christina Moore, Wade Williams, Darryl Baldwin, André Holland, Alex Livinalli, John Pyper-Ferguson, Han Soto, Guri Weinberg, Michael Shanks, P.J. Byrne, Antonio Jaramillo, Gideon Emery, Serafin Falcon, José Zúñiga, Patrick Michael Buckley, Alex Castro, David Barry Gray, R.D. Call, Aniela McGuinness, Mario Nalini, Taylor Tunes, Aubrey Peeples, Hemky Madera, Luis Antonio Ramos, Brad Henson, Kai Lennox, Timothy V. Murphy, Spencer Garrett, Todd Stashwick, Jocko Sims, Timothy Brennen, Ravil Isjanov, Marla Sokoloff, Simon Kassianides, Steven W. Bailey, Ana Layevska, Eric Bivens-Bush, Otto Sanchez, Lauren Stamile, Carla Gallo, Adam Fortner, Josie Davis, Jean Louisa Kelly, Darby Stanchfield, Ansley Gordon, Lance Tafelski, Stephen Martines, Pedro Moreno, Brian Letscher, Alona Tal, Zabryna Guevara, Tom Stedham, Sammy Sheik, Amy Pietz, Laura Regan, Erin Beute, Katie Barberi, Michael Beasley, Jose Miguel Vasquez, Kristof Konrad, Chris Vance, Beth Curry, David Fickas, Jimena Hoyos, Andrew Sensenig, Mandy June Turpin, Joe Hess, Todd Allen Durkin, Marc Macaulay, Keith Diamond, Todd Cahoon, Chris Payne Gilbert, Andy Mackenzie, Stephen Brevig, Jalen James Acosta, Tom Gallop, Eric Aragon, Carlos Guerrero, Enrique Herrera, Abigail Kuklis, Garrett Kruithof, Tony Perez, Henri Lubatti, Joel Swetow, David Meunier, Chance Kelly, Rhea Seehorn, Ron Yuan, Jay R. Ferguson, Hank Stone, Owen Harn, Jeremy Palko, Matt Winston, Kiki Harris, Peter J. Lucas, Scott Michael Campbell, Joey Naber, Adrian Pasdar, Derek Roberts, Philip Anthony-Rodriguez, James Martin Kelly, Manuel Uriza, Byron Mann, William Haze, Michael O'Keefe, Ricky Wayne, Paul Gutrecht, Hakim Callender, Garret Dillahunt, Emmett Hunter, Gonzalo Menendez, Jeffrey Vincent Parise, Greg Sproles, Michael Gregory, Jannette Sepwa, Tim Powell, Graham Shiels, Larry Clarke, Alon Aboutboul, Rob Benedict, Matt Nix

Hoďte do hrnce libovolný špionážní seriál (třeba Alias), přihoďte MacGyvera, Odpadlíka, občas přisypte trochu Hustle a dostanete Burn Notice. Nebude to sice originální směs, ale docela dobře se může stát, že budete velmi překvapeni výsledkem. Já se k Burn Notice dostal až po skončení poslední sezony a přistupoval jsem k němu s nedůvěrou. O to více jsem byl překvapen. Samozřejmě, některé díly jsou lepší, jiné horší a občas se zápletky opakují. Pokud se mám ohlédnout za všemi sezonami, pak uznávám, že jsem si nevšimnul žádných kvalitativních propadů. Když už hrozilo, že seriál bude příliš stereotypní, tak tvůrci změnili zaběhnuté schéma (kolem páté série) a přešli k více vzájemně navazujícím epizodám. Předtím se Michael a jeho tým snažili vypořádat s Michaelovým "vyhazovem" od CIA a do toho se jim vždy připletla nějaká prácička. Tu Michael a jeho tým vyřešili s elegancí a vtipem a když bylo třeba, tak i zatlačili na pilu. Řešení problémů je vždy zábavné, odlehčené (tvůrci se nikdy nesnaží přibližovat reálnému světu) a dočkáme se i řady akčních scén (na seriálové poměry nadprůměr). Burn Notice není žáná hi-tech špionážní pohádka, ale pěkně staromodní poctivá práce - ať už v zápletkách, akčních scénách, ale hlavně v postavách. Michael je špion jak vystřižený z dob studené války mezi sověty a američany (a podle všeho legenda s reputací někde na úrovni 007), k tomu má za paťáka Sama Axe (těžko popisovat - prostě bourák s charizmatem až na půdu a největší fanda piva na západ od Bavorska), Fionu (ženská verze terminátora, co má ráda zbraně, výbušniny a rychlá auta) a časem se k nim přidá ještě jeden bývalý špion Jessie. Jediná postava, kterou jsem nemusel byla Michaelova máma. Možná proto jsem dal o vězdičku méně. 90% Co dodat...?...... My name is Michael Westen. I used to be a spy. Until... We got a burn notice on you. You're blacklisted. When you're burned, you've got nothing: no cash, no credit, no job history. You're stuck in whatever city they decide to dump you in. Where am I? Miami. You do whatever work comes your way. You rely on anyone who's still talking to you. A trigger-happy ex-girlfriend... Shall we shoot them? An old friend who used to inform on you to the FBI... You know spies... bunch of bitchy little girls. Family too... Hey, is that your Mom again? ... if you're desperate. Someone needs your help, Michael! Bottom line? Until you figure out who burned you... you're not going anywhere.(21.10.2013)

Ve zkratce: Burn Notice je můj nejoblíbenější seriál. Michael Westen se uprostřed mise v Nigérii dozví, že se z neznámého důvodu ocitl na černé listině. Postupem času zjistí kdo, a proč ho "odepsali". Výborný Bruce Campbell, ve kterým Mojito v ruce dobře zapadá. Burn Notice je spíše komediálně laděný krimiseriál. Nyní jsou natočený 4 série, 5 série bude mít premiéru na jaře (2011), i 6 série tohoto seriálu je jistá. Seriál se objevil i jako film! Film se jmenuje "Burn Notice: The Fall of Sam Axe", ve kterém hraje Sam Axe (Bruce Campbell) a jeho poslední den vojenské služby. Seriál nejde jinak hodnotit, než plným počtem, a seriál všem DOPORUČUJU! Česká fan stránka BURNNOTICE.EU 100%(19.4.2011)

Váhal jsem mezi 3 a 4*, ale nakonec dám tři (a imaginární půlku k tomu). Poměrně zajímavý koncept ne vlastní vinou bývalého špiona, který se snaží, aby ho vyškrtli z black listu. Narozdíl od Bonda, který na většinu problémů reaguje vytažením zbraně a odpálením výbušnin, řeší problémy hlavou a přípravou (a při tom nějak vytáhne zbraně a odpálí výbušniny). Jediná věc, která mi vyloženě vadí, je neustálé předhazování divákovi, že jde o špionský seriál, kdy hlavní hrdina uvádí komentáře svých akcí a plánů stylem "Když jste špion,..."(19.5.2010)

úžasný seriál pro začínající špiony plný skvělých hlášek, napínavých situací a sedících rolí.. já osobně se dívám v angličitně a líbí se mi, jak Michael mění přízvuky - skvělé na procvičení angličtiny.. Co se týče hudby, tak je spíše k doplnění v pozadí, není příliš výrazná a spíše splývá, rozhodně nezaujme. Jsem v páté řadě (v této době poslední) a říkám si, že už se začínají hodně opakovat při plnění úkolů, a zapomenutý chlápek z organizace, co Michaela odepsala? Už trochu moc.. Myslím, že je načase říct tomuto seriálu sbohem, a najít si jiné role. (musím uznat, že po tolika shlédnutých dílech se mi Jeffrey Donovan začal celkem líbit, a to mě ze začátku příliš neoslovoval :D :)) )(12.6.2012)

Status nežádoucí je v přílivové vlně nových seriálů nebývale staromilský. Žádné příběhové kličky s nádechem velkého tajemna nečekejte. Michael Westen se podobá spíše Odpadlíkovi, než novodobým hrdinům z kriminálek horní dolní. Indiana Bobbyho nahradil šarmantní alkoholik Bruce Campbell a vlasatého playboye zrazený agent bournovského střihu, který místo dokonalé techniky využívá mozek a chladnou logiku. Seriál, který sází na chytrost a šarm hlavního hrdinu, namísto honění se za originální senzací moderních seriálů, mi bude vždy příjemnější než namistrované tutovky. Příjemná obyčejnost z něj dělá dělá výbornou zábavu aníž bychom museli podstoupit lobotomii mozku.(3.5.2008)

• - Veškeré natáčení probíhá v Miami na Floridě. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Příběh seriálu má svůj skutečný původ. Námět na scénář pochází od bývalého agenta Michaela Wilsona, který vyhledal režiséra Matta Nixe, jemuž svůj příběh vylíčil. Reálný předobraz existuje i pro postavy Fiony nebo Sama. (prokda)

• - Ve 4. epizodě 5. série s názvem „Relativita triviálních rozhodnutí“ domluvil Barry (Paul Tei) Michaelovi (Jeffrey Donovan) klienta, jímž byl Barryho bratr Paul (John Ross Bowie). Právě John Ross Bowie má v seriálu Teorie velkého třesku (od r. 2007) jméno Barry. (coffeeblack)