Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (82)

Princ ze Zimohradu (2012) (S02E08)

Tak ak niektorému dielu druhej série udeliť iba tri hviezdičky, tak si vyberám osmičku. Niežeby bola slabšia než ostatné diely, ale okrem dialógov sa tu nedočkáme ani žiadnej poriadnej vraždy a tak si tvorcovia povedali, že sem hodia aspoň jednu sexuálnu scénu. Carice sa na scénu nevracia, respektíve je jej v tejto sérii akosi menej, než som najprv očakával. Ale potešia opäť pekné exteriéry. ()

Oheň a voda (2012) (S02E09)

Tak sme sa dočkali. Čoho? No prvej skutočne veľkej vojnovej scény. Dobývanie hradieb trochu pripomenie Dve veže, len s tým rozdielom, že tu nemáme kladných či záporných hrdinov, svojich obľúbencov si každý musí vybrať sám. Najlepšie však vyzerá konfrontácia na mori, avšak tu sme svedkami "menšej" ľsti, takže namiesto šermovačiek na lodiach nás čaká krásny zelený "ohňostroj". Dá sa predpokladať, že finále už bude menej akčné a budú sa najmä prerozdeľovať pozície... ()

Valar Morghulis (2012) (S02E10)

Ako sa dalo po predchádzajúcej epizóde predpokladať, finále je už len dohra celej série a akcie sa príliš nedočkáme. Čo neznamená, že by snáď malo ísť o nudu, naopak, dejové línie sú dočasne celkom uspokojivo ukončené, respektíve dokázali navnadiť na ďalšiu sériu. Ako som už skôr spomínal, najviac ma baví línia za múrom, ktorej patrí aj vyvrcholenie série a dočkáme sa už zhusta nadprirodzených záležitostí. Každá postava mala vo finále svoj moment, za čo tvorcov určite chválim a rovnako aj hercov. Tí už sa v tejto sérii svojimi postavami naplno zžili. ()

Série 3 (2013) (S03)

V tretej sérii sú opäť tvorcovia o niečo viac presvedčivejší než naposledy. Neponúknu síce žiadnu veľkú bitku, čo je škoda, ale tých menších súbojov je dosť a dočkáme sa aj hororových prvkov a lásky. Opäť sa umiera tak nepredvídateľne, že to môže vami poriadne zalomcovať a to dokonca až tak, že so seriálom nadobro seknete. Otázka tak je, či sa dočkáme do budúcnosti aj nejakých tých nových dôležitých postáv, keďže postupne nám vymierajú, alebo si vystačíme s tým, čo máme k dispozícii. V podstate by to stačilo, aspoň by sa seriál viac sprehľadnil. ()

Každý musí sloužit (2013) (S03E01)

Veľmi slušný otvarák tretej sezóny, kde opäť cítiť, že v novej sérii môžeme očakávať opäť aspoň miernu zmenu atmosféry. Osobne sa teším aj na nejaké tie nové postavy a nové rozostavenie postáv na šachovnici tejto hry. Znova môžem skonštatovať, že na snehu je to najväčšia zábava, ale pribúda od konca druhej série aj lodí a je to len dobre. Inak ľudia žijúci v ilúzii, že za dobré skutky sa im dostane odmeny, by si mali pustiť finále dvojky a pilot trojky trikrát po sebe. ()

Temná křídla, temná slova (2013) (S03E02)

Oproti prvej epizóde sezóny pokles v tempe, ale chápem, že informácie treba dávkovať postupne a nie vždy sa dočkáme veľkolepejších scén. Poteší mučenie jednej z hlavných postáv, hlavne teda diváka, samotného protagonistu už menej. Už mi bolo oznámené, že tretia sezóna je poňatá ako road movie, respektíve road seriál, čo ma osobne celkom teší, len dúfam, že sa pridá aj na spomínanom tempe. ()

Ulička trestu (2013) (S03E03)

V podstate presne toto som mal na mysli, keď som kritizoval tempo a rozvláčnosť druhej epizódy. Presne to, čo jej chýbalo, sa už našťastie nachádza v epizóde číslo tri. Tempo, napätie medzi postavami, jeden šokujúci moment, alebo dokonca aj dva, britkosť dialógov a vývoj vpred. Vlastne takto si predstavujem, že by mohla celá sezóna aj vyzerať a bol by som opäť spokojný aspoň na tie štyri hviezdy. ()

A nyní je jeho stráž u konce (2013) (S03E04)

Tak tretia sezóna sa štvrtou epizódou naplno rozbehla. Je to dané aj tým, že nás konečne čakajú aj masové scény a nechýba ani poriadna bitka medzi chlapmi. Treba ale dodať, že masové veľkolepé scény potrebuje tento prevažne na dialógoch postavený seriál ako soľ, ak má pútať neustále pozornosť. Že to bude s tým drakom nejaká habaďúra, bolo jasné od začiatku, ale že až taká, som teda nečakal. ()

Políbený ohněm (2013) (S03E05)

Tretia séria už ide na plné obrátky, menej sa chodí po cestách, viac sa diskutuje v interiéroch a na začiatok nás čaká aj vrchol epizódy, istý súboj so síce neprekvapivým koncom, ale prekvapivým nadprirodzeným dodatkom. No a máme tu aj plány na nejaké tie dohodnuté, inak veľmi nepravdepodobné manželstvá a ak sa tak stane, bude v tomto seriáli ešte veľká sranda. No a "Kit" príde konečne o panictvo :) ()

Cesta vzhůru (2013) (S03E06)

Epizódu ťahá hore výstup na zľadovatelú horu, takže nejde ani tak o metaforu, ako skôr o doslovné prirovnanie. Ide skutočne o napínavé a výborne nakrútené pasáže, tak sa môže ľahko stať, že zabudnete aj na vývoj pri ostatných dejových líniách. Každopádne mučenie jednej z hlavných postáv naďalej pokračuje a podarený súrodenecký pár dumá, ako sa vysporiada s tým, že budú musieť stráviť zvyšok života s partnermi, ktorých nechcú. ()

O medvědovi a krásné panně (2013) (S03E07)

Záver v aréne s medveďom parádny, inak sa zase iba vypĺňa stopáž dialógmi a postavy stále riešia to, čo v predchádzajúcej časti a aj v tej predtým. Svetlou výnimkou je potom vyjednávanie o prepustení 200 000 otrokov z jedného orientálneho mesta, tam sa schyľuje k zaujímavým momentom, avšak na tie si budeme musieť ešte počkať. Nižšie hodnotenie je skôr spriemerovanie vzhľadom k epizódam, kde som zaokrúhľoval nahor. ()

Druzí synové (2013) (S03E08)

Séria speje do finále a tempo sa zvyšuje, ako aj dochádza k dôležitým udalostiam, ktoré budú mať vplyv na neskorší vývoj v tomto fikčnom svete. Takže dôjde k jednej dôležitej svatbe, kde ani jeden z partnerov nemá sexuálny ani mentálny záujem o toho druhého, šachovnica bitky v orientálnych krajoch sa zapĺňa fugúrkami a prekvapivo sa čierne figúrky môžu ocitnúť na strane bielych, skrátka GoT ako ho poznáme od začiatku. Finále je husto hororové a rozhodne potešilo, pričom z jedného mumláka sa stal zrazu hrdina. ()

Deště Kastameru (2013) (S03E09)

Uf, tak po konci tejto epizódy pochopím, ak GoT stratí veľa fanúšikov (a naopak, tých skalných utvrdí v tom, že je to geniálne dielo) a seriálu dá zbohom. Záver je totiž ešte väčším masakrom, než záver prvej série a umiera sa takým tempom na takých pozíciách, že prechádza zrak. Poteší ale množstvo akcie a nejaký ten výpravný panoramatický záber, tých by malo časom stále viac a viac pribúdať. Tak hor sa do finále... ()

Mhysa (2013) (S03E10)

Posledný diel, rovnako ako v prípade druhej série, je skôr takým logickým doklepnutím zásadných udalostí deviateho dielu. Našťastie nás už podobné šoky nečakajú, ale zopár šípov v jednej z obľúbených postáv môže s vami taktiež zamávať. Nejakej tej veľkej bitky sa nedočkáme, ale aspoň jedného monumentálneho záberu, ktorý je zároveň aj tým posledným v celej sérii. Emócie ale fungujú, kto si postavy obľúbil, respektíve začal nenávidieť, môže byť vo finále poriadne emocionálne zaangažovaný. ()

Série 4 (2014) (S04)

Tak vzostupná tendencia celého seriálu sa prejavila najmä v štvrtej sérii. Má najlepšiu, rozumej najtemnejšiu atmosféru doposiaľ, ponúkne jednu monumentálnu bitku, množstvo zaujímavých menších súbojov, viacero dôležitých zvratov a odstráni sa tá najhnusnejšia postava seriálu v tej najlepšej epizóde. Takisto aj herci vydávajú zo seba viac než v predošlých sériách, čo súvisí zrejme s tým, že sa už poriadne užili so svojimi postavami. Upustilo sa od nekonečného kecání a dej sa posúva vpred rýchlejšie, dúfam, že táto tendencia GoT vydrží aj do budúcnosti (z pohľadu súčasnosti do minulosti, ktorú ešte nepoznám...). ()

Dva meče (2014) (S04E01)

Prísun nových postáv bol nevyhnutnosťou, vyzerá to tak, že sa to v štvrtej sérii bude dosť hrať na pomstu. Samozrejme nechýba ani sex a nejaké to šťavnaté vraždenie, tentokrát ale budú pre zmenu umierať len lotri. Záverečná "rvačka" v odľahlom pajzli patrí k tomu najlepšiemu, čo zatiaľ GoT v tomto smere ponúkol. Inak ide o pomalší rozbeh, nič ohurujúce nás nečaká, ale aspoň vieme, na čo sa vo štvorke tešiť. ()

Lev a růže (2014) (S04E02)

Spoločne s predposlednou epizódou druhej série pre mňa zatiaľ najlepšia časť seriálu. Prím hraje kráľovská svadba, a že bude sranda, to sa môžete spoľahnúť. Ako keby ju organizoval sám Joker. Záver je vskutku prekvapivý, až šokujúci a osobne mi sadol tak, ako žiaden iný, avšak nechcem ani v najmenšom spoilerovať. Každopádne epizóda skončí tak, že si ihneď budete musieť pustiť tú nasledovnú. ()

Zbaveni okovů (2014) (S04E03)

Niet nad to rozdať si to s vlastnou sestrou pri mŕtvole vášho spoločného syna... Tvorcovia GoT nemajú žiadne limity, čo je síce chvályhodné, ale pri vyvražďovaní dedinky osobou, ktorú sme mali dlhodobo za viac menej kladnú, to už myslím prehnali. Vo finále je ale poznať, že asi pribúdajú peniažky do rozpočtu a tak sme boli svedkom celkom slušnej veľkolepej scény. ()

Přísežník (2014) (S04E04)

Dozvieme sa, kto otrávil Joffreyho a osobne ma táto odpoveď prekvapila a dokonca mi spravila aj radosť, pretože v tom nebolo iba suché politikárčenie, ale emócie spojené s racionalitou. Stred epizódy je takzvané štandartné GoT, až k záveru, ktorý má hustú fantasy atmosféru a zmrazí nielen protagonistov, ale aj divákov. Inak ide celkovo o temnejší diel a dúfam, že temný bude aj zvyšok celej štvrtej série. ()

První svého jména (2014) (S04E05)

Vrcholom epizódy je hustá šermovačka niekde v snehu s Johnom Snowom v búde ako z Osem hrozných a s rovnako podarenými ksichtami. Opäť príde o život niekoľko postáv, našťastie ale iba tých husto nesympatických, vďaka čomu dávam tejto inak priemernej epizóde nadpriemerné hodnotenie. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci