Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (5)

Hra o trůny (2011)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zpočátku jsem nevěděl, co si myslet. Knižní předlohu jsem neznal a tak jsem vůbec netušil oč jde - nechytal se ani v historickém pozadí Západozemí, ani v jednotlivých rodech a postavách. To se naštěstí postupně zlepšilo a já zjistil, že jsem dostal nejlepší novinku roku a dost možná jedno z nejlepších fantasy vůbec. Silné charaktery, nulová predikce děje a fakt, že tvůrci, resp. autor knižní předlohy, jsou bez skrupulí ochotni před očima diváků popravovat hlavní postavy jako by se nic nedělo a tedy nikdo nemá tušení, kdo zemře v dalším dílu. K tomu připočtěme geniální intro, úžasnou hudbu a precizní efekty a dostáváme opravdu vymazlený seriál se vším všudy. Originalita ještě nevymizela! Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Po prvotním šoku z perfektní první série nadšení trochu opadlo. Děj se začal lehce táhnout a někde v půlce série jsem měl pocit, že se seriál zastavil. Poslední tři díly však nabraly takové tempo, že jsem přestával dýchat a vrchol série nastal v podobě bitvy v epizodě s názvem Blackwater. Epizodě, která byla v rámci seriálové tvorby neskutečně vypiplanou podívanou. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- O malinký kousíček lepší, jak série druhá. Děj měl trochu větší spád a po dlouhé době na náš čekal taky pořádný twist, což je jedna z věcí, kterých si cením na tomto seriálu nejvíce. Některé postavy se nám i vybarvily v trochu jiném světle a strašně se mi líbí jejich charakterový posun a jsem velice zvědav, kam to která až dotáhne. Hodnocení série: 4,5/5 --- ČTRVTÁ SÉRIE --- Technicky i herecky stále na výši, děj se pořád žene kupředu a twisty stále dokáží překvapit, byť je jejich četnost tak veliká, že dokáží malinko zevšednět. I po čtyřech sériích převládá nadšení a GoT se může směle zařadit mezi tu hrstku seriálů, které každým rokem netrpělivě očekávám. Tentokrát je největší hvězdou Peter Dinklage, jehož řeč z epizody 4x06 se řadí mezi mé nejoblíbenější seriálové momenty vůbec. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Pátá řada má rozhodně nejpomalejší rozjezd, ale za to hodně divoký dojezd. Pravda, snaha šokovat je místy dost evidentní a seriál má jisté rezervy v tempu (někdy je tempo utahané, někdy je děj zase moc zrychlený) a prý se tentokrát dost rapidně odklání od předlohy (což mi je, snad až na místy haprující logiku, jako nečtenáři této série ukradené). Podstatné ovšem je, že mě to i po pěti sériích neskutečně baví a na další epizodu se těším tak jako u málokterého seriálu. Parádní herecké výkony, stále ještě pořád nečekané twisty, takřka filmová technická stránka, boží hudba a bohužel i exponenciálně se zvyšující hejt ze všech stran. Hodnocení série: 5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Rozjezd tradičně volnější, dokonce až tak volný, že už jsem myslel, že tvůrcům začíná díky absenci doposud nevydané knižní předlohy docházet dech. Ačkoli 6. série jako celek už nepůsobí tak nadupaně, jako první dvě série, poslední dvojice epizod svou bezkonkurenční režií, luxusní zvraty, silnými hereckými výkony a boží hudbou přináší divákovi audiovizuální a emocionální orgasmus, který nemá mezi současnými seriály konkurenci. Současně je cítit určitý přerod v náladě celého seriálu a je znát, že už se celá sága pomalu ale jistě řítí do finiše. "Winter is here!" Hodnocení série: 5/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Na jednu stranu je vidět, že chybí ona silná předloha, na které celý seriál staví a odráží se to především na jednodušším a přímočařejším scénáři, kteří občas stojí na mírně vratkých nohách. Ale čert to vem! Je to pořád ten neskutečně zábavný GoT, jehož děj, jak naznačila série předchozí, opravdu směřuje do finiše a díky zkrácení série na 7 epizod je to mnohem hektičtější a akčnější podívaná než kdy dříve. Pořád to má vybroušené dialogy a tentokrát to má i řadu parádních bitevních scén, které nejenže jdou za hranice klasického televizního seriálu, ale svou vypiplaností se přibližují až k legendárnímu Pánovi prstenů, což je možná trochu nadnesené tvrzení, ale plyne z toho jediné: je to prostě nejlepší fantasy poslední dekády, kterému většina současné filmové fantasy produkce nesahá ani po kotníky a seriál, který si žádný oddaný fantastista nesmí nechat ujít. A já se teď modlím v jediné, aby za ty 2 roky GoT na tom vrcholu opravdu skončil. Hodnocení série: 5/5 () (méně) (více)

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Ticho před bouří. Úplně ukázkové budování napětí před velkou bitvou, o kterém si můžou filmy (z pochopitelných důvodů) nechat jen zdát. Jedná velká rozlučka s vybroušenou výstavbou scén a bezchybným ozvučením. Emoce jedou naplno, smrt přichází. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Audiovizuální žranice, na kterou jsme čekali dlouhé roky a bezkonkurenčně nejlepší bitevní scéna od Pána prstenů, které k dokonalosti chybí jen ona prstenovská kamerová elegance a méně roztěkaný střih. Mrazení po zádech, zadržování dechu, tma, napjaté ticho střídající řev mrtvých a burácející Djawadiho hudba. Nevím vlastně, co od bitevní epizody televizního seriálu chtít víc, za mě královská spokojenost. Vzkaz pro ty, kteří řvou, že je to moc tmavé: nečumte na to za bílého dne na notebooku. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Opět naprosto špičková a dechberoucí filmařina, kterou táhnou nahoru Sapochnik, herci, Djawadi a CGI, ale pocitově mi to přišlo podivným způsobem až tak moc off, že už jsem to nedokázal odignorovat ani já a to jsem byl doposud vůči omílaným výstřelkům ve scénáři poměrně imunní. Ve výsledku jsem si tedy sice užil parádní řež, luxusně budované napětí a klasicky sebejisté herectví, ale přesto odcházím s jistým pocitem neuspokojení, skoro až zklamání. Finální epizoda o výsledném dojmu rozhodne. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Záchrana přišla za pět minut dvanáct a k mému překvapení se jedná nakonec o hodně důstojné finále, které, když už ne na chladnou logiku a promyšlený děj, hraje alespoň na city a nostalgii, což v mém případě zafungovalo. Nicméně je škoda, že tenhle seriál desetiletí uspěchaným a nedomrlým writingem ve výsledku skončil jen na úrovni lehkého nadprůměru. Výsledná pachuť se smývá jen těžko, ale pravý fanda na ty nejhezčí chvíle nezapomíná. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci