Gilmorova děvčata

• USA Gilmore Girls (více)
Drama / Rodinný / Komedie
USA, (2000–2007), 116 h 19 min (Minutáž: 40–60 min)

Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Kelly Bishop, Melissa McCarthy, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Liz Torres (více)

Série(7) / Epizody(153)

Vítejte ve Stars Hollow v Connecticutu. Okouzlující, malé a tak trošku zastrčené městečko proslulo idylicky zelenými trávníky před malebnými dřevěnými domy a tolika podivuhodnými postavičkami, že hravě zalidní každou slavnost, vinobraní nebo piknik. Právě tady se setkáváme s tvrdohlavou třicátnicí Lauren Gilmorovou (Lauren Grahamová), která si zařídí pěkný, pohodlný, kávou provoněný život nejen pro sebe, ale i pro svou podobně umíněnou dospívající dceru Rory (Alexis Bledelová). Jenže když Rory přestává snít o budoucích studiích na privátní škole a Harvardově univerzitě, a místo toho se zaměří na kluky a vlastní dospěláckou soběstačnost, Lauren v ní najednou vidí stejnou rebelku, jakou byla sama – před 16 lety. Slavný komediálně dramatický seriál Gilmorova děvčata zaujal zvídavé diváky a nadchnul náročné kritiky. Zaměřuje se na vztah mladé nekonvenční matky s inteligentní náctiletou dcerou a jeho hlavním tématem jsou trable s rodinou, láskou, přátelstvím, vzděláváním, ambicemi, zklamáním a generačními i společenskými rozdíly. Pečlivě promyšlené zápletky jsou prošpikované zábavnými popkulturními vtípky a narážkami. (TV Prima)

Kothy

Ano tohle je jeden z těch seriálů, které mi absolutně nic neříkají... Ale holky jsou aspoň pěkné. :) ()

Mia...

Nejbrutálnější smršť slov, co jsem kdy vubec slysela. Vskutku úchvatné i chytré ... Dokonaly humor a šmrnc. Nejoblibenejši serial vubec. Jejich rychle kmitajici jazyky a bleskove myslici mozky se da tezko prekonavat. Dokonce diky Rory by snad kazdy dostal chut si precist knihu nebo se jit ucit na pisemku. Povzbudive a svizne. ()

swamp

Snad se není zač stydět, když se mi tohle fakt líbí! Trávit s nimi každý den..to fakt ne - ale čas od času si u nich odpočinout.. určitě! Ale pořád si kladu jednu otázku..je zajímavější Rory (Alexis Bledel), nebo Lorelai (Lauren Graham)?! :) ()

Happens

Vyšperkované dialogy plné intelektu, kterými disponuje ve filmu každý, pohotové odpovědi a svět metafor. Intelekt, knížky a běžné radost postavené oproti alkoholu, sexu a drogám... Krom poslední série je to seriálová dokonalost. ()

iamek

Neuvěřitelně ukecaný film. Respect patří všem hlavním protagonistům. Naučit se tolik dialogů je umění. Mít za matku Lorelai by nebylo na škodu =). ()

Crocuta

Matka s dcerou, kam se se... , ba ne, vtipkuji. Sám nad sebou žasnu že se mi to docela líbilo. Ale ta jejich "babička" rozhodně nepůsobí jako od Němcové a je to tak neskutečná čarodějnice, že na víc než na tři * to není. ()

heyda

První řady stály za to - úžasný humor, super herci, městečko, kde se všichni znají :-D, ale bohužel po pár sériích už se ten humor někdy opakoval, což je asi logické, ale nevadí. 4 hvězdičky zasloužené a to bez debat. ()

Pítrs85

S tímto seriálem mám ten vztah opravdu složitý, od stavů naprosté euforie, až po ty, kdy v něm proklínám každou nesympatickou postavu (a že jich tam je). Ale nemůžu si pomoct, atmosféra (smyšleného) města Stars Hollow mě vždycky dostane, asi tak jako slabost Lorelai pro kávu anebo jako slabost Rory pro knížky (což jsou oboje i mé slabosti). Největší devízou jsou tu však ony legendární dialogy ("Mluv rychle, čas je drahý."), ve kterých čas od času nacházím i sám sebe. Série 1 až 4 (včetně) jsou vskutku výtečné, pak už kvalita mírně opadá. Za zmínku ještě rozhodně stojí doprovodný soundtrack, snad žádný jiný seriál jej nemá tak vychytaný. ()

AlfaNumerO

Asi takhle. Kdyby to byl sitcom, člověk by to dementní a absolutně afektované a přehnané (čtěte nereálné) chování prakticky všech postav vzal. Jenže sitcom to není. Jediná aspoň trochu normální postava (Luke) je natolik dementní, že se rozhodne být s tou nejvíc postiženou osobou všech dob (Lorelai). Celý seriál pak trpí tím, že jde každou sérii čím dál tím víc podle té samé šablony a chování postav je o to víc otravné a absolutně bez překvapení. Pár vtípků tam je, avšak pachuť převažuje. 52% ()

Ilicka

Holky Gilmorovy mi vždy předají dobrou náladu a svou nevyčerpatelnou energii, a to jsem ani zdaleka neviděla všechny díly... ()

Havenohome

Absolútne geniálny seriál. Najfascinujúcejšie na tomto zdanlivo pohodovom seriály z malého mestečka je spôsob akým tématizuje proces "rozprávania". Podobne ako napríklad Almodovar vo svojom Hovor s ňou, aj Gilmore Girls hovoria o tom, aké dôležité je pre ženu rozprávať sa. Forma šialene rýchlych dialógov naplnených množstvom irónie, dvojzmyslov a odkazov dokonale kóduje svoj obsah. Tie dialógy doslova útočia na publikum a svojou informačnosťou sú agresívne, a preto tak nehorázne iritujú najmä mužské publikum. Ten seriál vlastne hovorí, že ženy sú šialené, nestále, nevypočitateľné bytosti a rozprávať sa s nimi vyžaduje nadľudský výkon, bytostne útočí na pohodovú machoidylku, v ktorej žena funguje ako prístroj s gombíkom na reguláciu jej hlasu....................Seriál patrí síce ešte do éry pred nástupom "realizmu" v tv tvorbe (čo je dnes takmer povinnosť) a často býva prirovnávaný napríklad k Priateľom, s ktorými má zdánlivo spoločnú kamarátsku atmosféru a typ farebnej útulnej scénografie. Na rozdiel od takých Priateľov sú ale Gilmore Girls doslova "kafkovský" svet, kde sa splynutie heterosexuálneho páru nekonečne odďaluje ako v najhoršej nočnej more a kde sa postavy chovajú obsedantne šibnuto (perfektne oglosované hlavnou hrdinkou, ktorá v jednom diely s ironiou povie, že nie všetci v Stars Hollow sa chovajú ako postavy z Felliniho filmu :D). Rozkošné mestečko tak nie je projekcia idylky a stability, ale skôr začarovaný priestor, do ktorého sa musíte zobudzať každý deň, až kým sa dobrovoľne nevzdáte a nestanete sa jedným z miestnych šibnutých občanov (podobne ako v rovnako geniálnom Na hromnice o den více).......................Nefungujú ani výtky, že je to obyčajná telenovela. Naopak Gilmore Girls oproti povrchným telenovelám idú kvalitne hlboko a nie je v nich žiadna čiernobiela postava (dokonca ani taký satan ako Pani Kimová :D), sú bravúrne napísané, až sa mi nechce veriť, že v jednom seriály može byť toľko výborných break-pointov, ktoré naustále prehlbujú všetky postavy a pritom sa to stále točí okolo jednej zápletky! Za vrchol scenáristiky považujem zmáknutie techniky IMAGE SYSTEM, ktorú keď scenárista zvládne, tak môže spokojne zomrieť, a ktorú dokážu tvorcovia v Gilmore Girls vykúzliť na lusknutie prstov (V prvej sérii napríklad v diely, keď zomrie kocúr Škorica). Rovnako réžijne ide o netradične uchopenie, a nie o žiadnu telenovelovú rutinu. Ukážte mi druhý taký seriál, kde sa neustále užívajú dlhšie walk-and-talk zábery ako v Na konci s dychom, alebo krúživé jazdy s takmer muzikálovou choreografiou...................Idem si pustiť ďalší diel, aby som pomedzi prsty cez môj face palm mohol pretáčať očami nad šibnutými občanmi Stars Hollow :D ()

kajda.l

Z Gilmorových děvčat (Lorelai, Rory, Emily) se stala zcela nečekaně srdcová záležitost, která se mi v posledních třech měsících intenzivě vryla pod kůži. Teď k ústřednímu ženskému triu, je trošku s podivem, že ani jedna z nich nepatří mezi mé TOP postavy o nejstarší z nich, můžu říct jen „Damn you Emily Gilmore!!“, ale uznávám, že jsem jí nenáviděl s láskou. To s Lorelai i Rory to byla jedna velká horská dráha. Ano, obě byly obdařeny svými špatnými vlastnostmi, kdy divák měl chuť jednu či druhou pořádně „proplesknout“, ale na jejich obranu musím říct, že povětšinou se pohybovaly v horní části oné horské dráhy a jejich třeskuté, vypointované dialogy byly ozdobou seriálu. Ale i přesto se nakonec mými třemi nejoblíbenějšími postavami stali tři pánové. Věčně protivný a rozmrzelý Michel, rebelant a nejsympatičtější z Roryiných přítelů Jess a to nejlepší nakonec, majitel nejlepšího bistra nejen ve Stars Hollow, Luke Danes (tento charismatický týpek ve flanelové košili s obrácenou „baseballkou“ na hlavě si získá snad každého, který mi navíc svou morousní, odtažitou povahou a nešikovností ve vztazích připomínal mě samotného SPOILER..ale, třeba nakonec každý najde a získá tu svou „Lorelai“KONEC SPOILERU). Ale těch mnohdy šílených, nezapomenutelných postav bylo mnohem více (Lane s kapelou a svou matkou, Sookie a Jackson, Taylor, Paris, Kirk, Lulu, Dean, Logan i Christopher (nesnášel jsem ho) A ještě přihodím jednu z mých nejoblíbenějších scén (S02E10), kdy jsem nemohl zastavit nával smíchu (ovšem ta scéna i díky mimice se musí vidět) - Lorelai-"Slyšeli mě, mluvím koňským jazykem. Jsem Doolitle." Luke- "A navíc tě myslím slyšel i ten kočí." Lorelai- "Aha, jasně" =-D. Tak tedy konečné hodnocení vypadá takto - 1. série - 90%, 2. série - 90%, 3. série - 85%, 4. série - 95%, 5. série - 85%, 6. série - 80%, 7. série - 85% (i přes mizerný úvod poslední série, která byla ztěží na 2*). Sice to celou dobu vypadalo na krásné 4*, nebudu zastírat, že seriál má několik slabších míst, ale po posledním díle, jsem si uvědomil (i jak píše kolega Tom Riddle..jemuž tímto děkuji, že mi seriál doporučil), jak moc mě mrzí, že to končí a tu pátou prostě dát musím. PS-Pokud dáte Gilmorkám šanci a nezabalíte to a vydržíte do konce, tak budete jistě spokojeni. ()

ARI50

Nemám vůbec rád Gilmorova děvčata, viděl jsem pár dílu z různých sérii a stačilo k nenávisti k seriálu, proto hodnotím jen série a ne díly. Matka je hrozná nezáživná nudná a to nemluvím o její dceři která je chytrá jak prdel a nemusím ji v žádném filmu vždycky je hrstka hereček herců co nemusím ale tahle je na prvním místě. ()

Will_X

Vždy mi to lezlo na nervy a nikdy se mi to nezačalo líbit. Bohužel to vždy vysílali na Tv noha a bylo to aspon něco s dějem v té době. Dobře se u toho usíná :-) ()

Sifaka

Nikdy bych nečekal, že se takový typ seriálu stane mojí srdcovkou, vždy jsem viděl pár dílů a líbilo se mě to, ale nikdy jsem to neviděl celé.Teď, když to poněkolikáté reprízují si nenechám ujít žádný díl a neskutečně mě to baví, je to milé, zábavné, ze života...a hlavně to má strašně vtipné dialogy, hlášky Lorelai mě dostávají, stejně jako výborná hudba během celého seriálu, hlavně "la la songy".Je to vynikající relax po všech těch špatných zprávách a stresu z práce...Je tam plno zajímavých a nezapomenutelných postav, neskutečně různorodých... Nejraději mám Lorelai, Luka, Emily,Jacksona a Kirka, který je opravdu neskutečný. ()

Mikah

Moje comfort show. Plynoucí roky a sledování jiných seriálů mě jen utvrzují v tom, že v současném seriálovém světě zoufale chybí nějaký, který by se podobal Gilmorovým děvčatům. A tak mi nezbývá nic jiného než se vracet do Stars Hollow, kde se cítím příjemněji než ve většině jiných současných seriálů, které mi nedokáží mi navodit takovou „feel-good“ atmosféru. Gilmorova děvčata si pouštím, když se chci cítit lépe, a vzhledem k tomu, že se jim to beze zbytku daří, pravděpodobně s nimi budu trávit ještě hodně času. ()

prome

Kdyz se prekousne ze hlavni postavy jsou silene ukecane tak z toho vznikne zabavny serial na ktery se obcas kouknu kdyz se nudim ()

Grran

Bude to znít divně, ale i jako chlapovi se mě to líbilo.. takový odpočinkový seriál, který si nehraje na soap operu a je tak nějak normální, což je v dnešní době vcelku neobvyklé... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Gilmorova děvčata se vrací

Gilmorova děvčata se vrací

31.01.2016

Říjnové zvěsti se potvrdily! Netflix opravdu koupil práva na Gilmorova děvčata a chystá pokračování, ve kterém se vrátí většina stěžejních hrdinů. Účast v dalších epizodách potvrdili Lauren Graham … (více)

Statham a Law jako zábavní špióni

Statham a Law jako zábavní špióni