Reklama

Reklama

Šílenci z Manhattanu

(seriál)
Trailer
USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvůrci:

Matthew Weiner

Hrají:

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (více)
(další profese)

Série(7) / Epizody(92)

Obsahy(1)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

(více)

Videa (13)

Trailer

Recenze (187)

dO_od 

všechny recenze uživatele

1001. koment // Hrozně. Depresivní. Seriál. Jeden z nejdepresivnějších vůbec. A taky nejstylovějších, takže se na tom člověk stane poměrně rychle závislý. V jednu chvíli chcete být Don Draper a v tu druhou byste od něj byli nejraději co nejdál, každopádně za finále čtvrté řady, Jessicu Paré (OMG) a vůbec všechno, co mi seriál ukázal, o čem vyprávěl a co jsem si z něj odnesl (kromě těch depresí), díky. 10/10 ()

Benedygtus 

všechny recenze uživatele

Mohl bych tu psat sirokosahle ody o tom jakym skvostem tento serial je, ale mam obavu, ze bych ho nevychvalil dostatecne a tak se zmohu pouze na strohe konstatovani. Vztahy vyobrazene na urovni s noblesou a vtipem. Predevsim vsak dostanete opravdu solidni porci zabavy at uz to slovo pro vas znamena cokoli. Tleskam, kazde serii, kazdemu jednotlivemu dilu. P.S.: Nejspis nebudu sam, ale jednoznacne nejoblibenejsi postavou je Roger Sterling, ktereho skvele hral John Slattery. ()

Reklama

sulimo 

všechny recenze uživatele

Vyhrocená doba, vztahy. Společnost, jejíž sdílené hodnoty jsou zničující pro obě pohlaví. Společnost, která si nechce připustit, že vlastně nefunguje. Osobně tyhle podpovrchový vady miluju, ráda se dívám, jak se to zlaté pozlátko rozbaluje dál a dál ke shnilému jádru. Tohle je mimořádně povedená záležitost, která je (bohužel pro školu) dost návyková. Ať už člověk chce nebo ne, musí soucítit se všemi, i s těmi méně sympatickými jedinci, jelikož i ti byli semleti společností až po to shnilé jádro. Za sebe však můžu říct, že být ženou v tuhle dobu, tak se nechám přešít na chlapa, páč snad i ti transgendristi se měli líp, jinak řečeno: děkuji Vám feministky. ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

Mad Men se rozjíždějí pomalu a v tomtu vlastně nikdy nezrychlí. Kupodivu to ale příliš nevadí, pokud na tuhle hru přistoupíte a budete si užívat skvělou atmosféru Ameriky šedesátých let a hlavně zajímavé postavy. Hlavní hrdina Don Draper je kreativní zazobanec z reklamní agentury, který má tajemnou minulost a jeden velký nešvar - ustavičně podvádí svoji ženu (která vypadá jako Grace Kellyová). Není to ale špatný chlap a zároveň mu to skvěle myslí. Krásná paní Draperová je "zoufalá manželka", ale současně i docela a samostatná žena a hodně tvrdá matka. Mojí favoritkou je ovšem kariéristka Peggy Olsenová, která se snaží prorazit ve vyloženě mužském světě. Zajímavé je, že seriál se nebojí ukázat, co všechno kdysi přišlo našim předkům normální. Dneska by tak nepolepšitelným kuřákům omlátili o hlavu popelník... ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Sobecký a arogantní playboy Don Draper, který má vše, a přesto stále hledá něco jiného; snaživá, ambiciózní Peggy Olson, jež se ze všech sil pokouší uspět ve světě mužů; krásná, pragmatická Joan Holloway, která používá svou přitažlivost jako zbraň; nebo třeba nenapravitelný sukničkář a ignorant Roger Sterling - ti a mnozí další se setkávají v práci v reklamní agentuře na Manhattanu a kolem nich běží americké historické události od 50. do 70. let minulého století... Mad Men rozhodně není seriál, který si na první pohled zamilujete. Je velmi zevrubný, je pomalý a detailně se zabývá náplní práce hlavních postav. Kvůli množství postav a detailnosti budete muset některé díly, které nejsou zaměřeny na vaše oblíbence, přímo přetrpět. Odměnou vám však bude silná přepečlivě vylíčená retro atmosféra (skvělé kostýmy, účesy, nábytek atd.), velice realistické, dobové chování postav (včetně sexismu a rasismu) a vyhýbání se veškerému klišé. Tvůrci seriálu, v čele s Matthewem Weinerem, si totiž vybrali tu těžší cestu. I přes množství postav se vztahy mezi nimi nikdy nezvrhnou do telenovely, příběh nikdy nesklouzne do patosu. Nikdy nebudete svědky okázalých hádek, přeslazených milostných vyznání, či srdceryvných rozchodů. Postavy jsou zde mnohovrstevnaté, mají kladné i záporné vlastnosti a za celých sedm sérií se jejich chování nemění, ačkoli se vyvíjejí, postupují na společenských, či kariérních žebříčcích, nikdy jejich vývoj nepůsobí divně, nepřirozeně a nepatřičně. A k tomu ke všemu dostanete ještě dobré herecké výkony (Jon Hamm, Elisabeth Moss, Christina Hendricks) a pár retro hudebních pecek k titulkům... /// Mad Men nepatří k nejsilnějším seriálům, co kdy vznikly (a je to vidět i tady na ČSFD, kde počáteční díly hodnotí stovky uživatelů, k poslední sérii se však dostalo ani ne třicet), kvůli svému pomalému tempu a detailnímu zaměření na zaměstnání postav, ale rozhodně patří k seriálům kvalitním, velmi realistickým a velmi dobře napsaným. Po všech sedmi sériích - 3*. ()

Galerie (1 708)

Zajímavosti (20)

  • Ústřední postava filmu Don Draper byla inspirována skutečnou reklamní legendou Draperem Danielsem, který působil v Chicagu. (Camulator)
  • Herci v seriálu nekouří opravdové cigarety, ale falešné bylinné cigarety, které jsou bez tabáku a nikotinu. (Mitin)
  • Práva na použití písničky "Tomorrow Never Knows" od The Beatles v epizodě "Lady Lazarus" vyšlo producenty na 250 000 amerických dolarů. (Mitin)

Související novinky

Oscaři nabírají trojici moderátorek

Oscaři nabírají trojici moderátorek

15.02.2022

Zájem o slavnostní ceny Oscar v posledních letech značně upadl. Filmová akademie se to pochopitelně zkouší různé způsoby změnit, v současné době je ale obtížné přijít na to, jak Oscary znovu učinit… (více)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Konec roku se pomalu ale jistě blíží a s ním pochopitelně brzy dorazí i nejrůznější filmové a seriálové žebříčky. Ty nás teď ale nezajímají. Místo toho se podíváme na žebříček, který se ohlíží rovnou… (více)

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (více)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (více)

Reklama

Reklama