Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele adamix k tomuto seriálu (7)

Hra o trůny (2011)

Moderný fenomén, ktorý zásadne ovplyvnil celý svet, priam až sfanatizoval. Čarom HIER O TRÓNY je to, že každou sériou je to čoraz lepšie a lepšie. Nepamätám, že by si tento seriál zažil nejaké (globálne) slabšie chvíle, ktoré by spôsobili poškodenie jeho kvality. Priznám sa, že som prvé série skôr ,,pretrpel,, , ale postupom času si ma to získalo. Začal som vnímať dej, určil som si svojich obľúbencov po istej dobe som spozoroval aj určitú kvalitu, ktorú si tento seriálik krvopotne vybudoval. Má to gule, je to drsné, vzrušujúce, napínavé a dychvyrážajúce. Je to proste seriál, ktorý si okrem celého sveta dokázal získať aj takú starú konzervu, akou som ja :)....... Po ôsmej sérii si seriál zakopal všetky pozitíva. Všetky momenty, celý dej ktorý si roky budoval, vyhasol behom šiestich týždňov. Nebude už patriť medzi moje srdcovky, ostane mi už len pár nostalgických chvíľ pri pomyslení z úžasu, čo nového ma čaká v ďalšom diely. Jedno je však isté - k tomuto sa už nikdy nevrátim. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Príjemný začiatok veľkého finále. Ono sa dalo čakať, že seriál po dvoch rokoch čakania na nás nepôjde hneď zhurta a nechá nás napínať do poslednej chvíle. Dôkazom bola táto konverzačka (vďaka ktorým sa dej niekam hne), kde sa zišli naše charaktery a ktoré sa začínajú pomaly pripravovať na vojnu. U mňa 4*. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Čas sa kráti a ostáva pár chvíľ do veľkej bitky. Naši hrdinovia prežívajú katarziu a vedú (pre nich možno) posledné rozhovory s druhými. Najviac dostala diskusia pri krbe a pasovanie. Konečne sa to začína rozbiehať. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Nebolo to prvýkrát, čo mám určitú dilemu, ako mám ohodnotiť danú seriálovú epizódu, ale táto bola asi najväčšia. Z určitej časti sa moje predstavy s danou predlohou nezhodujú a tma a mizerný strih robia svoje bariéry počas celej epizódy, ale pokiaľ sa jedná o koniec(nie definitívny), o akom si tvorcovia mysleli, že bude najlepší pre samotný seriál (z hľadiska príbehu), tak to akceptujem, ale duchovne dávam 3*. Tvorcovia sľubovali najlepšiu bitku v dejinách filmu a vôbec najlepšiu sériu GOT, čo sa im v celku nepodarilo (a to už je polka série za nami). Provizórne dávam 3*, pretože si to tento seriál zaslúži aspoň z kvalitatívnej stránky. Jedno je však na sto % isté - na PÁNA PRSTEŇOV TO NEMÁ..... Po dlhšej dobe a treťom zhliadnutí znižujem na 2*. To je už vrchol. Predchádzajúcu časť komentára však nechám tak, aby ste videli, až to niekto bude čítať, že išlo o skutočne rozporuplnú a ako je isté - už aj odfláknutú - epizódu, od ktorej som čakal omnoho viac ako od iného. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Opäť žiadna sláva. Ale tak to dopadne, keď realita zbúra naše očakávania. Vojnová stratégia zlyhala už v minulej epizóde, tu sa všetci hrajú na generálov, ale nikomu to nevychádza (hlavne slepá Daenerys, ktorá má výhľad s drakmi na šíre more, ale nevšimne si celú lodnú flotilu, ktorá po nej začne páliť). Reakcia zvyšných Starkovcov na Jonov pôvod ani nebola k videniu, pričom by bola dôležitá pre ich reakciu, namiesto toho to treba všetkým vykecať i keď na hrob sľúbime, že tajomstvo neprezradíme. Čo sa týka zvyšnej preživšej polke armády Winterfellu (toto skutočne povedali), nechápem, kde bola, keď bolo v minulej časti zrejmé, že prežila doslova len hŕstka ľudí. Polovica epizódy pripomína len suchú telenovelu a ten poondiaty Starbucks kelímok na slávnostnom stole, to je akože vrchol. Jednak je to vtipné, ale na druhú stranu vytáčajúce, pretože si z nás tvorcovia pekne vystrelili, keď nám sľubovali skutočnú profesionalitu, akú sme nikdy nevideli a namiesto toho nám predstavili brak, ktorý potápa celý seriál. Naivne však dúfam, že sa to piatou epizódou konečne zlepší. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Na moje prekvapenie konečne po dlhšej dobe epizóda, aká má byť. Dokonca je aj o triedu lepšia ako posledné hlavne po stránke nečakanej surovosti (masaker v King's Landing, Hound vs. Mountain) a rozlúčiek s dôležitými postavami. Menšie sklamanie je z tej bojovej stránky, ktorá sa opäť nepreukázala, keďže tu celý čas účinkoval iba drak a boj skoro žiaden. Daenerysino postavenie ma trochu mätie. Žeby konala z pomsty? Vlastného pôvodu, alebo opäť scenáristický preklep? Plus Ariino neustále prežívanie je už otravné klišé, pomaly automatické ako pri Jonovi. Toto všetko však nie sú chyby aktuálnej epizódy ale skôr tvorcov, ktorý sa stali nenávidenými svojou neschopnosťou u veľkej časti divákov. THE BELLS je epizóda, ktorá odzvonila záverečné requiem niekoľkých postáv, s ktorými sme boli od začiatku seriálu a z ktorých niektoré si takýto koniec aj zaslúžili. Veľkým plusom, i keď v podstate stále bez vysvetlenia, je (takmer) celoepizódna anarchia, ktorá panovala po celý čas. Dnes prižmúrim oči a dám 4*. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Nastal dlho očakávaný koniec. Som trochu skľúčený, že sa seriál skončil, ale muselo k tomu raz dôjsť. Naše postavy si zvolili svoj osud (resp. ich tvorcovia) a každý si ide svojím smerom. Čo sa týka Daenerys a jej nečakaného prevratu na stranu zla, som nespokojný, rovnako ako ostatní, pretože vysvetlenie jej náhleho rozhodnutia (alebo prvotného cieľa?) nebolo podložené. Spomenutá bola iba domnienka, že konala z pomsty za smrť Rhaegala a Misandei, a to vzhľadom k tomu, že bola jednou z hlavných postáv, nestačí. Zároveň som však prekvapený, rovnako, ako som bol kedysi prekvapený pri Anakinovom prikmotrení sa k zlu, keď som bol ešte zarytím fanúšikom STAR WARS. Jej náhly odchod (smrť?) zo stejdža zas pripomína odchod Ricka Grimesa z WALKING DEAD. Suma sumárum – jej postava bola naoko komplexná, i keď si šla tvrdohlavo za svojím cieľom, avšak človek nemusí byť ani odborníkom, aby zistil, že za jej rozpoltenosť môžu tvorcovia a scenáristi, ktorí porobili viac škody ako úžitku. Pointa je v tom, že od začiatku seriálu boli zvolené hlavné postavy (Jon, Daenerys, Cersei, Jaime a Tyrion) a z nich si seriál zvolil tie najhlavnejšie, ktorých osud bol od začiatku otázny (Jon, Daenerys), lenže aby seriál nebol len zmesou klišé, bolo mi jasné, že jeden z nich bude musieť zomrieť. Keby obaja prežili, bol by to až moc zaužívaný ,,happy end“. Osudy ostatných postáv mi nejako nevadia, až na Sansu, ktorá sa mi za túto sériu poriadne sprotivila. Príde mi, akoby to všetko nafingovala, aby sa stala kráľovnou Severu. Už len to, ako si sama stanovuje podmienky počas zvolenia nového kráľa siedmych kráľovstiev, aký bude stav so Severom, mi príde ako drzá vypočítavosť – v jej prospech. Arya spravila zo seba tajomnú pútničku s nejasným cieľom odísť do nepreskúmaných krajín, z čoho vyplýva, že scenáristom opäť došli nápady a nezabodovali. Bran je na ,,tróne“, Jon späť na Stene a Tyrion opäť kráľovským pobočníkom. Každý si ide po svojom. Čo sa týka epizódy samotnej, drží sa dobre v dramatickom uzle a chráni si titul – posledná epizóda – a podľa toho sa celých 75 minút riadi. Miestami prišlo aj menšie dojatie. Séria ako taká si však veľké ovácie nezaslúži, pretože tvorcovia mali rozpočet niekoľko desiatok miliónov, dva roky času na splnenie plánu, vybojovanú značku, akú iný seriál predtým nemal (čo malo slúžiť ako povzbudenie spoločne s miliónami fanúšikov po celom svete) a predviedli divákom túto sériu plnej chýb, nelogických rozhodnutí, žiadnych vysvetlení a zahodením niekoľkých postáv a problémov, (na čele s chudákom Night Kingom) a tým dali divákom facku, akú nedostali nikdy vo svojom živote. Tvorcovia nepracovali precízne, aby sa vyvarili pred chybami a sprostosťou, zato utratili milióny prachov, pochovali vynikajúci seriál a rozzúrili milióny divákov, pretože každý vie, čo to bolo čakať dva roky na jeho ukončenie (resp. 19 mesiacov). Týmto gestom preukázali, že si svojich divákov nikdy nevážili a išlo im len o popularitu a peniaze... O tomto sa už viacej vyjadrovať nebudem, pretože spoločne so mnou sú tu národy ďalších, ktorí majú podobný názor a písať o tom viacej nemá už zmysel. Každopádne prišiel koniec seriálu, koniec určitej kinematografickej etapy a sme zas o niečo starší (vzhľadom na 8-ročnú dekádu seriálu). Po ňom tu budú ďalšie podobné kúsky a držím palce, aby boli ešte lepšie (alebo aspoň rovnako dobré, nerátajúc túto sériu), ako kultový seriál, ktorý prisal nespočetné davy divákov k obrazovkám, ovplyvnil niekoľko generácií a vyvolal celosvetový ošiaľ, divácku pandémiu. Vysoko rozpočtový a ziskový epos s názvom GAME OF THRONES. () (méně) (více)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci