Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (9)

Hra o trůny (2011)

1. séria: 100%. Show open - nový audio-vizuálny zážitok! Dokonalá súhra dôveryhodných neopozeraných hercov, zručnej réžie a čarokrásnej Djawadiho hudby. Mocné rody hrajú hru o železný trón pomocou vlastného postavenia, vojenskej sily a intríg. Všetky rody dokážu zaujať kvalitnými postavami, no netreba podceňovať ani vyšších hodnostárov či služobníctvo. Dej začína mystickým prológom o krajoch severne od Steny, pokračuje stretom odlišných kultúr, samozrejme, prepletaním osudov postáv, v krajine žijúcej v strachu z možnej vojny, keď dianie okolo kráľa je zmietané úkladmi... Obal DVD mi sľubuje: Královská podívaná... krvavá a syrová... skvostná... filmová... brilantní... a tak to aj bolo. Seriál sa nevyhýba napr. stínaniu hláv alebo veľmi vierohodným sexuálnym scénam. Síce sa v tejto sérii nedočkáte veľkolepej bitky, čaká na vás ale pár kvalitných čestných aj nečestných súbojov. Výrazná gradácia deja od 4. epizódy. Unikátne fantasy postavené na prepracovaných vzťahoch medzi postavami. Seriál ponúka kvalitné heroické scény aj úkladné intrigy v najlepšom možnom formálnom balení, no tápa na nelogických (spochybňujúcich fyzikálne zákony) rozhodnutí a rozhodnutí, ktoré prinášajú príbehu rozvoj, no sú lacné (deus ex machina), pri ktorých má divák chuť trieskať si hlavu o stenu. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Úlohu badass prebrali ženy, muži hĺbavo rozmýšľajú a hrajú to na city. Poteší aj zručne natočená rutina v Citadele, kde sa najviac blysnú režisérske, kamerové a hlavne strihačské zručnosti tvorcov. Fanúšik zaslepene krochtá blahom, kritik v tom môže vidieť len kopu kecov postáv, čo a ako treba spraviť, na čo si dať pozor, atď. Som fanúšik. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Zhutnenie deja na len 3 (4) dôležité miesta pre mňa vôbec nie je problém. To, že George R. R. "kill only for pleasure" Martin nestíha dopísať knihy skôr, ako sa začína točiť séria, mi nevadí. Dej síce neobsahuje žiadne nové postavy, ale vzhľadom na to, že ide o poslednú sériu, to nemôže nikomu vadiť. Dej sa potrebuje uzatvoriť, preto sa žiadne nové dejové linky netvoria a dochádza častejšie k dramatickým stretom (bitkám). No tieto strety sú plné napínavých momentov vzťahujúcim sa k starostlivo budovaným postavám (a je jedno, či sa budoval charakter, dejová linka postavy, alebo len hype) a funguje to. Najmä pre milovníkov istej ambivalentnej postavy sa epizóda skončí dychberúcim záberom. Každý fanúšik má byť prečo spokojný a kritik si už niečo nájde. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Epizóda jednoduchšej voľby. Či už ide o vrh oštepom alebo záchranu postáv. Fanúšik chrochtá pri bitke za Stenou a intrigami na Zimohrade blahom, ale vyskytujú sa tu až príliš do očí bijúce nelogickosti a šetrenie istých postáv. Citeľne chýba kruté realizovanie Georgeových krvavých chúťok, ktoré by diváka ako vždy prekvapilo a donútilo ho sa báť o všetky jeho obľúbené postavy. Áno, niektoré postavy prežijú, aby mal príbeh šťastný koniec. Ale musí sa to robiť ak okato? ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Keby táto zoznamovačka a stretávka všetkých so všetkými neobsahovala kinoscénu ako vycvičiť draka, znížim hodnotenie. Pre fanúšika príjemné, pre diváka, ktorý by sa na GoT pozrel prvýkrát v tejto epizóde, to bude prázdne a bez invencie, len s pár odhaleniami a motívmi pozdržanými do ďalších epizód. Zdržanlivé. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Čo sa v epizóde stalo, bolo buď zbytočné, predvídateľné alebo nudné. Označiť to ako remake predošlej epizódy je namieste. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Battle of Bastards ostala neprekonaná. Postavy sa šetrili, logika dávala zbohom. Niektoré scény boli dobré, aj sa tvorcovia pohrali s gradovaním hudby, ale vo výsledku sa tá bitka len zbytočne naťahovala a vyriešila nelogickým spôsobom. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Väčšinou opäť predvídateľná a nudná strata času, trademark poslednej série, ktorá zráža charaktery postáv. Námorná bitka krátka, ale poteší. Provokácia na konci nesie známku stratégie, nechajme sa prekvapiť. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Ak chcete vidieť ďalší vtip o stratégii obrany, vitajte v Game of Thrones! Veľa logických a scenáristických lapsusov, aj keď sa mi ich zdá menej, ako v predošlej bitke série. Výborne natočené, súboj bratov asi najlepšia scéna, no potvrdzovať nesmrteľnosť postavy príliš veľkou minutážou alebo zahadzovať starostlivo budované charaktery bez väčších scén je dosť mimo. Chýba tu citeľnejší obrys pera Georgea R. R. Martina. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci