Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

x3me

Nejlepší seriál v historii se nakonec nekoná. Nové postavy už nemají tak silný charakter jako ty staré a děj se postupně začíná točit v kruhu. V páté až sedmé sérii jsou vždy 2-3 epizody, ve kterých se (skoro) nic neděje. V osmé je naopak vše až zbytečně uspěchané. I tak se ale vytvořil kult, který jednou může být vnímán jako dnes např. Star Wars. 80 % ()

Franki69

Asi budu patřit mezi poslední větší vlnu fanoušků tohoto seriálu. Naskočil jsem až nyní, poté, co jsem letmo shlédl pár posledních epizod finální VIII. řady. A začalo mě to zajímat, jak se stalo, že postavy došly ve vyprávění až mezi drakem vypalované královské přístaviště. Začal jsem tedy od začátku a maratón od s01e01 trval týden. A byla to paráda! Každou z epizod jsem si užil a bylo mi líto všech, kteří se dívali postupně a trpělivě těch osm let. A čekali, co že se stane za rok. Ostatně, proto jsem nekoukal, čekám nerad, když mě příběh zaujme. Takže, dávám plnej počet. Za chytrost a spletitost celého světa západozemí a za všechny postavy, které hýbaly jeho osudy. Jejich role byly napsány patřičně barvitě, mnohdy s krvavým koncem (Sean Bean killed again!!). Do toho ve velmi vkusné míře kouzla, draci, hordy zombíků, šermíři, rytíři a patřičně razantní soubojové i bitevní scény. A neskutečně kvalitně napsané dialogy a jednotlivé intriky desítek postav v té šachové partii o železný trůn království andalů, prvních lidí a tak dál…Nebudu řešit velmi zřídkavé fauly proti logice nebo fyzice. Tím nejhorším je myslím skok Sansy a Theona z hradeb Zimohradu… A byly i jiné. Ale nebylo jich moc a nebyly stavěné do popředí, prostě nerušily. Game Of Thrones je filmařský majstrštyk, ceny sbíral zaslouženě a divácké přízni se těšil plným právem. A pokud máte trošku toho filmového nadšení v krvi, může se vám líbit. Ode mne 100%. P.S. Že prý by se měl přetočit konec? No tak to ani náhodou! Poslední díly 5. a 6. poslední VIII. řady dovedly těžce zkoušené postavy až k jejich osobním šťastným koncům. Žádné ovace se nekonaly. Mohly být rády, že to běsnění, v kterém na západozemi útočila sama smrt a jednotlivé rody mezitím válčily a mezi sebou uzavíraly/zrazovaly účelové utvářené mocenské aliance vůbec přežily. Dopadlo to tak, jak to dopadnout mohlo a mělo. Můj osobní tip? Věřím, že do pár let začneme sledovat Jona Snowa, jak se mu po pádu Daenerys Targaryen daří mezi divokými. ()

meda2016

(Se1-8) Knihy jsem nečetl, proto je toto pozdní seznámení s celým seriálem ovlivňováno spoilery. První dva díly první série jsem shlédl bez nadšení, že ještě čeká aspoň 100 dílů. Toužil jsem po dějové zkratce. Pak jsem se chytil i díky možnosti shlédnout tři díly naráz. Základy civilizace v době, kdy jedinou energií jsou přírodní a nadpřirozené síly, boj o moc a pokračování rodové linie, intriky, zabíjení a souložení, uspokojování hrdými a úchylnými činy. Zatím co na hlavním kontinentu jde o mnohostranný souboj několika rodů, za severní hranicí, zdí, čekají většinou jednoznačné hrozby od mimocivilizačních zájmových skupin. Zpoza moře se blíží a narůstá moc odstaveného zdecimovaného královského rodu. Tady už vnímám záměr tvůrce prosadit některé postavy jako oblíbené. Oblíbené válečníky, oblíbené intrikány, oblíbené vrahy, manipulátory, zloděje, děti. Pro příklad vezmu dědičku královské linie přibližující se trůnu ze zámoří, Daenerys. V téměř lineárním ději začíná jako odevzdaná oběť, postupně získává zkušenost, moc, draky, majetek, vojsko. Tlak tvůrců prosadit ji jako líbivou postavu naráží u mne na pochybnost, když cíle dosahuje porušením dohod, úskokem a vražděním, rozvracením politických zřízení bez nabídky lepšího. Účel světí prostředky. Postupně se dovíme, že ani její rod není první dědičný na trůnu sedmi království. Každý díl serálu poutá zvědavostí na další a v pravidelných dávkách překvapuje. Zápletkou, někdy brutálně krvavými scénami, často nahotou. Prostě vykreslení života bez příkras a bez korektnosti. Je to Fantasy s reáliemi, pouze jediná nápaditá scéna je i Sci-fi. Děj příběhu je prokreslený bez vaty a bez zbytečných dialogů; čehož jsem se bál opětovaně při opuštění linie, na kterou jsem byl zvědavý. Ale vždy se ukázalo, že je vše dobře. Vše zapadá do sebe i něco zůstane nedořečeno. Příběh a zamýšlené vlastnosti postav za 5*. Jmenovitě Bronn, Varys, Tyrion (jako průběžný deus ex machina Petyr). Určité neuspokojení mi způsobilo ztvárnění některých rolí. Hlavně Bran v nedětském věku je unyle bezemotivní; přitom s dědictvím tří-oké vrány by měl děsem stárnout. Daenerys možná správně nevstoupila do dospělosti povahou, jen možnostmi a činy, její poslední konání je předvídané už za manželství s Khalem Drogo. Nešťastná role Johna Snowa má v poslední sérii jen jeden výraz, nezobrazuje, jak se rozhodoval a dělal co udělal (mimo oběti své s Daenerys). Shrnuto - role předních postav měly vyjádřit více; ztvárnění za méně jak 4*. Triková část skoro za 5*. Moc dobrý seriál! ()

darthboal

Seriál znám téměř od počátku. Vždy když vyšla nová série, slyšel jsem kolem sebe Hra o trůny, spolubydlící četl knižní předlohy. Přes to všechno jsem dlouhých 8 let odolával a nejevil žádný zájem zhlédnout byť jen jeden díl. Nyní toho lituji, protože jsem se seriálem začal krátce po odvysílání poslední epizody, a teď jsem na konci a nemám se dál na co těšit, nemůžu vést široké diskuze o tom co bude následovat v nadcházejících řadách. Mnoho fanoušků si stěžuje jak to tvůrci zakončili a přejí si přetočení, ale když to tak tvůrci chtějí, tak to tak asi má být, taky se mi nelíbilo úplně vše ale co dělat. Takhle nákladný seriál vám nikdo nepředělá, snad jen Lucas se SW, ale to byly jen vybrané scény. Mně osobně se ukončení dlouholeté ságy líbilo a již teď mám v košíku dosavadní komplet knih. Dávám bůra) ()

Rian_witcher

Od 4. série mírný pokles trvající až do konce. Z temného světa kde si nikdo nemohl být ničím jistý se stala trochu bezzubě se tvářící seriálová jízda. Ubylo krve, sexu a hlavně se to celé posunulo z podívané pro dospělé na temnější pohádku pro mladší teenagery. Tvůrci si uvědomili, že stejně i přes rating 18+ jejich dílo sledují i děti. Celkově ale stále nadprůměrné. ()

HellsAngel

Základ fenomenálneho úspechu seriálu Game of Thrones musíme hľadať vo fantasticky napísanej predlohe Georga R. R. Martina. Všetky superlatívy, ktoré bežný divák adresuje seriálu, totiž pramenia práve z majstrovstva knižnej fantasy ságy Pieseň ľadu a ohňa, ktorá vznikla z jednoduchej otázky „Aká bola Aragornova daňová politika po konci Pána prsteňov?“ Martin okolo tejto myšlienky vystaval úchvatný fantazijný svet (nielen) Siedmich kráľovstiev, ktorý avšak rozhodne nie je druhou Stredozemou. Namiesto epických súbojov dobra so zlom tu hrajú prvé husle politické intrigy, rodové šarvátky a osobné ambície. Dokonca ani mágia nie je vôbec bežným javom a nadprirodzených prvkov tu nájdeme skutočne minimum. To všetko podtrhuje naoko „reálnosť“ celého príbehu a v divákovi evokuje podobnosť so skutočnou históriou. Aspoň sa to tak spočiatku javí... (Seriál som videl až po prečítaní doteraz vydaných kníh). SÉRIE 1-4 sú skvelou adaptáciou predlohy, kde sa kladie dôraz na postavy, ich vývoj, vzájomné vzťahy a kvetnaté dialógy. Strety veľkých armád tu takmer neuvidíme, nakoľko tvorcovia ich veľmi elegantne preskakujú (podobne ako aj Martin vo svojich knihách), čo šetrí nielen rozpočet, ale taktiež aj priestor pre všetky vyššie popísané aspekty. Postupné odchyľovanie sa od knižného príbehu je nevyhnutné, nakoľko jednotlivé publikácie sú robustnými tisíc-stranovými zväzkami, na ktorých doslovnú adaptáciu seriálová produkcia jednoducho nemá miesto. Všetky zmeny sú ale vykonané v prospech televízneho diváka a niet im veľmi čo vytknúť. 5. SÉRIA ale na svojich predchodcov nestačí a v inak stále kvalitnom príbehu sa začínajú objavovať prvé hluché miesta. Ešte viac sa to prejaví v 6. SÉRII, ktorá už dejovo stihla predbehnúť udalosti z kníh, čo sa nakoniec ukázalo ako najväčšia smola pre tvorcovské duo Benioff a Weiss. Už si viac nemohli požičiavať celé scény a kopírovať zaujímavé repliky, museli našľapovať iba po jemne načrtnutom chodníčku základnej Martinovej vízie, ktorý sa s nimi ochotne podelil o koniec, nie však o cestu k nemu. A na výsledku je to sakra poznať. Jednotlivé sekvencie už nemajú niekdajší šmrnc a dejové oblúky niektorých postáv miestami príliš stagnujú, inokedy sa zase vyvíjajú prirýchlo. Záverečné vyvrcholenie je však aj napriek tomu skvelé. Sú to ale až SÉRIE 7-8, kedy už viac nejde popierať skutočnosť, že príbeh nekráča v ústrety veľkému záveru, ale k nemu vyslovene skáče. Navyše, epické bitky si ukrojujú stále viac priestoru a zmysluplný dejový vývoj je odsunutý na druhú koľaj. Prekvapivo mi to ani tak nevadilo pri sedmičke, ale až pri tej úplne poslednej, ktorá sa do histórie zapísala ako jeden z najväčších prúserov seriálového sveta (do istej miery zaslúžene). Narozdiel od väčšiny fanúšikov nemám problém so samotným koncom ako takým, nakoľko si nemyslím, že ten Martinov bude úplne odlišný. Vadí mi skôr spôsob, akým k nemu scenáristi dospeli. V takejto podobe to jednoducho nemá hlavu a pätu a je tam príliš veľa wtf momentov na to, aby sa dali prižmúriť oči. Dobre na tom nie sú ani bitky, kde sa buď prejavili obmedzené finančné možnosti HBO alebo jednoducho ľahostajnosť tvorcov nad nedokončenými efektmi. Nikoho ale nenapadlo, že by sa tieto akčné pasáže nemuseli rozprestierať na niekoľkých desiatkach minút... a to ani v situácii, kedy doslova kolabuje hlavná dejová linka a každý dialóg navyše by pomohol. Na poctivé zakončenie celého príbehu by boli potrebné ešte aspoň ďalšie 2-3 série. Z rozličných príčin to ale pravdepodobne nebolo možné a preto je škoda plakať nad rozliatym mliekom. Aj napriek zbabranému záveru je Game of Thrones jeden z najlepších seriálov tohto storočia a zároveň dielo, ktoré azda najviac pomohlo dostať televíznu tvorbu tam, kde sa nachádza teraz. Sieň slávy je preto zaručená. () (méně) (více)

Atchyroz

Winter is coming! Hra o trůny je pro mě takovou seriálovou srdeční záležitostí, protože jsem díky téhle show začal sledovat více seriálů a možná ji trochu nadržuji, protože je tato fantasy výpravná sága svým tématem a stylem přesně pro mně. Asi není třeba představovat to neskutečné množství postav s dlouhými, nápaditými dějovými linkami plné nečekaných zvratů a úmrtí. Hra o trůny ve svých pozdějších řadách svou obrovskou výpravou a expozicí dosáhla rozpočtu hollywoodských filmů a šlo to znát již od začátku. Děj točící se ze začátku hlavně kolem oblíbeného rodu Starků mě naprosto dostal už v prvních dílech a do seriálu jsem se naprosto zamiloval. Dnes po jeho ukončení musím vyzdvihnout prvních šest řad, které jsou v rámci seriálové tvorby naprostý masterpeace a to i díky dobré knižní předloze, které se držely. Bohužel v posledních dvou sezónách se od toho kvůli stále nedokončeným kniham upustilo a na kvalitě a scénáři to bylo hodně znát. Zatím co 7. série byla v tomto ještě celkem snesitelná, finální řada se svými mnoha problémy spadla na úplné dno. I přes ten ve všech ohledech špatný konec tady pořád máme fantastických prvních šest sérií s naprosto nezapomenutelnými momenty a milovanými postavami. ()

Fender

První tři série byly naprosto famózní, skvěle propracované intriky, až jsem nemohl usnout z toho, jak vše dopadne. Další série byly slabší, ale do té 6. série bylo vše ještě solidní a sršelo to emocemi. Pak přišla 7. a 8. série a začíná průser.. je až trestuhodné, jakých chyb se tvůrci dopustili. Poslední dvě série nedávaly absolutně žádnou logiku, jakoby vše, co se na začátku stalo a k čemu se od té doby ke konci schylovalo, nemělo žádnou váhu a zcela do puntíku se to stalo ignorované. To je prostě tak, když se z něčeho stane extrémním způsobem komerce, pak se bohužel na kvalitu a logiku nehledí. Seriál ve mě ale toho mnoho zanechal a nebudu ho kvůli konci hodnotit podprůměrně, když je prostě v něčem značně jedinečný, raději si budu pamatovat tu velkou cestu a vše, co s tím bylo spojené. ()

Amalberga

Viděla jsem několik epizod, ale příliš mě to nenadchlo. Dost mi vadilo násilí. Je ho přece dost v realitě, tak proč se na něj ještě dívat v seriálu? Po další xté useknuté hlavě jsem si řekla, že mě to moc nebaví a nemám zapotřebí se dívat na další epizody. ()

stanlyOu

Knihy som čítal. Mám ich rád a preto som sa moc netešil že to idú spracovať. Nakoniec prekvapenie, v dobrom. Prvá séria verná duchu predlohy no postupne upadajúce smerom k Hollywoodu. Pre fanúšikov veľkofilmov asi jediný prístupny seriál modernej doby, no ja si radšej dám Pána prsteňov. Séria 2,3     -  9/10 Séria 1,4,5  -    8/10  Séria 6     -     7/10 Séria  7 -        5/10 Séria   8 -       4/10 ()

jackalsc

Hodnotím seriál celkově a myslím si, že si toto hodnocení zaslouží. Osobně jsem věděl, že téma seriálu jde mimo mě, proto jsem shlédnutí tak dlouho odkádal, nicméně po mém načnutí mi tvůrci ukázali, že i přesto mi mají co nabídnout a to hlavně díky skvělému vývoji postav, řekl byl velmi realistickým pojetím jakéhosi středověku ve smyslu brutálnosti a nekončících válek (samozřejmě mimo té magie, ale ta byla též skvělým fantasy průvodcem). Občas mi ale přišlo, že potenciál není naplno využitý, z některých epizod jsem měl prostě pocit, jak obrovskou a komplexní hru se snaží tvůrci rozehrát, která byla následně nějak utnuta. V tom vidím pravděpodobně problém konverze knihy na filmové plátno, kde se zde tvůrci snažili co nejvíce věcí zahrnout, ale roztěkaně nevěděli s čím dřív a nápad vyšuměl. Myslím si proto, že ta konverze nebyla ideální (například ve srovnání s prvním pánem prstenů, což beru jako ukázkový příklad skvělé konverze komplexní knihy na plátno), nicméně konverze byla dostatečně dobrá abych si ji přesto z většiny užil a těšil se na další epizody. Co seriálu opravdu dává páru jsou již zmíněné komplexní postavy, snad ze všech typů charakterů, které se neustále vyvíjí. Nebudu jmenovat mé oblíbence, jen řeknu, že jich bylo docela hodně. SPOILERY Všechno se ale začlo bortit v 8 sezóně, do té doby jsem si seriál fakt užíval, užil jsem si dokonce i souboj s nočním králem, oproti mnohým zde komentujícím (trik je sledovat ho v noci, nebo se zastřenými roletami), ale pak se tvůrci bez dokončení linek rozhodli všechny povraždit, zhasnout plátno a urychleně zrdhnout. Nemám problém ani tak s destrukcí toho města a jebnutím v palici Daenerys, pokud by se to udělalo dobře, jenže se to udělalo špatně a tvůrci v lenosti si napsali scénář takový, aby jim co nejvíce vyhovoval, měli co nejméně práce a mohli to co nejrychleji ukončit. Naprosté kolapsy logiky ve scénáři po třetí epizodě pak nemusíte dlouho hledat. Závěr je proto velmi odbytý a osobně bych byl raději, kdyby seriál skončil po třetí epizodě osmé série, ale co už. Z větší části jsem si seríál fakt užil, ale i kdyby zde nebyl ten zpackaný konec, na pět hvězd by to rozhodně nebylo. Nicméně seriál je dlouhý a kolaps byl v podstatě jen jeden, proto přivřu oko a zůstanu na 4 hvězdách, které si seriál podle mého nakonec zaslouží. ()

svorko

Zmiešajte 7 ingrediencií násilia, 5 intríg, 2 sexu, 1 mysticity a získate mix, z ktorého bol vytvorený tento seriál. Šľachtické rody sťaby mafiánske gangy likvidujú kruto jeden druhého. Víťaz si podmaňuje porazených, aby bol po čase nahradený ďalším víťazom. Spolupráca neexistuje, dohody sa takmer vždy porušujú. Prevládajú oportunistické spolčenia na získanie okamžitej výhody. Sansa ani Daenerys neprenesú svoj počiatočný jemnocit na ľudí okolo seba, naopak to ony sa musia stať surovými a nemilosrdnými, aby prežili. V seriáli sa objavujú pohanskí bohovia, ktorých nasledovníci idú niekedy viac za svojimi pomýlenými predstavami ako za nadprirodzenými silami. Rast sily kňazov nových bohov predstavuje zaujímavú alternatívu, ako mohol prerod malého náboženského spolku v jeden z mocenských pilierov stredoveku vyzerať aj v skutočnosti. Seriál ale nie je zobrazením reality a tak Cersei útokom na kňazov nemilosrdne otáča kolesom dejín. Čo by to bola za fantasy, keby sa neobjavilo aj najnovšie božstvo – environmentalistika. Predstavitelia tohto náboženstva pravdu nepotrebujú hľadať, pretože ju už „poznajú“ – za vznik bielych chodcov môže správanie sa ľudstva k prírode. Po vojnovom besnení a popravách najrôznejšieho druhu sa tak spoločenstvo ocitá na konci seriálu prakticky na tom istom mieste, kde bolo aj na začiatku. Mocný človek stráca zábrany a človek s absolútnou mocou sa ich zbavuje úplne. Idealistické myšlienky o oslobodení otrokov nevyhnutne končia ako začiatok ďalšej tyranie. Deus ex machina v podobe zmŕtvychvstaného Jona zasahuje a spoločnosť tak dostáva ďalšiu šancu. Na revolučné zmeny ešte nie je pripravená, na rozvoj krajiny či rast poznania nebol počas bojov čas. Pre začiatok predstavuje nový kráľ aspoň nádej, že Západozem môže vstúpiť do časov podobných nášmu osvietenstvu. ()

Eaton_Hunt

Tak unikátní děj plného napětí a psychologie postav už asi nedostaneme, určitě ne v takovém obsáhlém rozsahu. Ano největším dříčem je scénář, ale ten výběr lokací spojený s dokonalou kamerou a ještě k tomu legendární bitvy, které si troufám říct, že už nikdo nepřekoná. Konec trochu uráží celý příběh, ale mohlo by to být horší (viz. Star Wars atd.). Kloubouk dolů, že si to udrželo tak vysoké standardy po celých sedm sérií. 9,999/10 ()

Kecana

K tomuto seriálu jsem se odhodlala až ke sklonku roku 2022. Byla jsem po tom velkém haló okolo trochu skeptická. Ale musím říct, že takhle jsem nehltala snad žádný seriál. Po zorientování se v postavách člověk nemůže přestat koukat. Jen poslední série byla pro mě zklamáním, jako pro mnohé ostatní. 9/10 ()

david141474

Vypadá to, že moje půlroční cestování napříč seriálem dosáhlo svého konce. Tento seriál je klenot kinematografie, ale stále mám hořkou pachuť v puse po tom posledním díle. Ani jedna série není vůbec špatná, teď mě někteří ukamenují, ale druhou sérii si pořádně nepamatuju, akorát linku Theona a Robba. Během seriálu se objevovalo více a více postav a taky jich dost umíralo, ale když zemřela moje nejoblíbenější, tak jsem tu slzu neudržel. Všechny dialogy byly opravdu kvalitně napsaný a skoro nikdy to nezadrhávalo. Do roku 2030 si dám opáčko, abych nezapomněl jak kvalitní to je a co se celej seriál táhne dopředu. Teď menší spoiler, ale je to bitva s mrtvými a s nočním králem. Když si vzpomenu na první díl první série, tak mě napadnou mladí Starkové a Theon Greyjoy, no a taky Sean Bean a jak se ten seriál za tu posunul, to je až neuvěřitelný. Tenhle seriál je záruka kvality, ať jde o první nebo poslední sérii. Nejlepší série je za mě šestá a hned za ní je čtvrtá. Mezi nejslabší považuju druhou a pátou, ale obě mají svoje světlé chvilky. Celkem mě štve, že toho Renlyho tak rychle zabili a nebyl tam dýl. Mezi nejlepší díly určitě patří Vichry zimy, Bitva bastardů, Za zdí, Lev a růže, Dlouhá noc, Tvrdodomov, Tanec draků a samozřejmě Deště Kastameru a Strážci na zdi. Nejhorší postavy jsou jednoznačně Joffrey, Cersei, Ramsay a taky věčně sadistický a nesympatický Robin. Naopak ty nejlepší postavy jsou Tirion, Ser Davos, Sam, Podrick, Hodor, Sandor Clegane, Tormund, Grenn, Tollett, Oberyn, Ygritte a taky mnohými nenáviděný Theon Greyjoy. Moji nejoblíbenější postavu vám neřeknu, protože to stejně všichni víte. Dělám si srandu, nejsem takovej hajzl, jméno postavy vám neřeknu, ale hrál ho Ian Glen. I přestože je osmá série označovaná za tu nejhorší, tak já ji mám stále rád, ale ta hořkost po tom šestém díle tam bude nafurt. Doporučuju úplně všem, je to seriál k nezaplacení. A co je nejlepší tak jsou akční souboje a macatej soundtrack. A ještě takovej spoiler, popraví Nedda Starka. 20/10 Nejlepší seriál, jakej jsem kdy viděl, i když stále nevím jestli je Clone Wars lepší nebo ne. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci