Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Cement73

myslím, že mimo SG serie, ktora vsak netrpela takouto uzasnou vypravnosťou je "Game of Thrones" to najlepšie čo kedykoľvek vo forme seriálu vzniklo. Niekolko paralelnych dejovych linii perfektne vedenych v case... Necakane zvraty, zmeny hlavnych postav... Cakam co sa bude diat na severe s nemŕtvymi :) ()

lukasd

1. série - 80%, 2. série - 85%, 3. série - 90%, 4. série - 85%, 5. série - 80%, 6. série - 85%, 7. série - 75%, 8. série - 70% ()

Rufete

Oblíbené postavy (1. série): Daenerys Targaryen, Sansa Stark, Arya Stark, Tyrion Lannister, Eddard Stark, Sandor Clegane, Syrio Forel, Barristan Selmy, Bronn. (2. série): Tyrion Lannister, Sandor Clegane, Daenerys Targaryen, Arya Stark, Brienne of Tarth, Tywin Lannister, Jaime Lannister, Sansa Stark, Bronn, Jaqen H'ghar, Ygritte, Ros, Margaery Tyrell. (3. série): Ygritte, Sandor Clegane, Jaime Lannister, Brienne of Tarth, Margaery Tyrell, Daenerys Targaryen, Arya Stark, Tyrion Lannister, Sansa Stark, Olenna Tyrell, Bronn, Tywin Lannister, Barristan Selmy, Ramsay Snow, Ros, Hodor. (4. série): Sandor Clegane, Ygritte, Tyrion Lannister, Brienne of Tarth, Arya Stark, Margaery Tyrell, Jaime Lannister, Sansa Stark, Daenerys Targaryen, Bronn, Hodor. (5. série): Margaery Tyrell, Arya Stark, Jorah Mormont, Daenerys Targaryen, Brienne of Tarth, Shireen Baratheon, Tyrion Lannister, Bronn, Barristan Selmy, Maester Aemon, Reek, Jaqen H'ghar. ()

filipvrbik

na tento komentář jsem se moc těšil- ta hvězdička je za to , že jsem to dokoukal až do konce první série- u mě jasný odpad a nevyužitý potenciál ()

Sancoo

Možná je to tím, že mě středověk nikdy nebral, nebo možná tou svojí jednoduchostí, kdy svelečeme pár pornohvězd, vyvraždíme víc jak polovinu postav a máme sledovanost. Nechápu ten celosvětový hype okolo tohoto seriálu, přijde mi, že se to hodně lidem líbí jen proto, že se to líbí ostatním. Řadit tento seriál mezi nejlepší ze všech je hodně špatný vtip. ()

kamigava

Po zhlédnutí 1. série mě Hra nepřestala bavit. Samé intriky, zrady a pomsty mě nenechaly chladným. První tři epizody byly slušně rozjeté. Pak už se mi zdálo, že se seriál víceméně natahuje, až jsem ze zvědavosti dokoukal celou sérii. Tak to ale vždy se seriály bylo a bude. Aby si udržely publikum, musí se pořád rodit nové zápletky a zvraty v ději. Kvůli tomu seriály nemám rád. Sice pobaví, ale ve skutečnosti jsou velkým žroutem času. Na Hru o trůny jsem se rozhodl podívat už díky vysokému hodnocení a oblíbenosti na ČSFD. Zatím mě to nezklamalo, ale také nijak nepředčilo mé očekávání. PS: Lannisterové jsou teda pěkní hajzlíci, ale Lena Headey se mi líbí i v téhle podlé roli. Je to kočka. I blonďaté vlasy jí sluší. ()

Klajnik

Původně tu bylo plné hodnocení, ale potom, co se stalo v závěru osmé série a k čemu vlastně směřovala už ta sedmá, nemohu jinak. Silné pilíře seriálu v závěru vymizely a seriál se stal spíše blockbusterovou zábavou, než komplexním príběhem ze světa, kde každá postava za svá rozhodnutí tvrdě platí. Takhle oblíbený seriál a tak moc šel do sraček. Velká škoda. Avšak na takovou čtvrtou sérii budu vzpomínat s úsměvem! ()

Matixed

Obecně asi nemusím GoT popisovat, jelikož každý ví, oč se jedná. Chtěl bych spíše uvést jednotlivé důvody, proč mě tento seriál tak vtáhnul do děje a proč mě baví. Zápletky a zvraty v příběhu jsou dokonalé, překvapivé a hlavně dávají smysl. Divákovi je nabídnuta možnost sympatizovat s kým chce, protože příběh není zaujatý jen na jednu stranu, ale dívá se na věc pohledem každé strany a postavy zvlášť. Nemá klišé strukturu děje, kde se vše motá kolem jednoho hrdiny, který buď vše přežije nebo zemře až na konci = stálé napětí, navození atmosféry. Příběh není ani trochu předvídatelný a zabývá se každým aspektem logičnosti té doby onoho světa, že se vše zdá uvěřitelné a smysluplné. Edit: Uf, to se nám to ale zvrtlo. Nikdy jsem nezažil tak moc špatný konec. Osmé sérii se povedlo vytvořit mi nechuť i k předchozím a naprosto zazdít vše, co dlouhá léta budovaly. Nedá se koukat ani na jediný díl s vědomím, že na ničem ve výsledku příběhu nezáleží. ()

Magika82

Mé hodnocení tohoto seriálu v písemné formě, je k nalezení u mého hodnocení seriálu Vikings. I zde, s čistým svědomím, zcela vyjímečně mnou udělovaných 100%, a tedy 5 zlatých hvězd. ()

geimz

1. séria - 95% 2. séria - 85% Rozhodne to nie je presný opis kníh, čo je niekedy dobre a niekedy zle. Tvorcovia pridávajú vlastné myšlienky (viac násilia, vulgarizmu) a občas aj postavy, niektoré dostávajú oveľa viac priestoru než v knihách, niektoré tam ani nie sú, čo je ale v globále väčšinou výhoda, keďže to nie je úplný otrocký prepis. Samozrejme, potom nasleduje večná dilema čitateľov, ktorí si rôzne dôležité scény predstavovali inak, ale celkovo sa scenáristi popasovali s extrémne ťažkou predlohou mimoriadne dobre a väčšinou sú ich "vylepšenia" deju skutočne prínosmi. 3. séria : Od tretej série som som očakával poriadnu nálož - a tú som aj, až na pár drobností, dostal. Ťažko teraz povedať, či rozdelenie knihy do 2 sérií bol šťastný krok, to sa uvidí až o rok, no zatiaľ som maximálne spokojný. Okrem fantastickej Red Wedding, ktorá bola zfilmovaná naozaj excelentne, som sa tešil aj na Jamieho premenu - opäť na výbornú, a ocenil som aj vložky s Ramsaym a Theonom, ktoré boli popisované až v piatej knihe. Linka s Daenerys tradične, ako u každej série, kvalitná, no zakončenie posledného dielu bolo jednoducho neuspokojujúce - rovnako ako aj v minulej sérii aj teraz prišiel vrchol s deviatym dielom a akokoľvek dôležité veci sa odohrali v poslednom, v myšlienkach som sa stále vracal k Dažďom Kastameru. Každopádne sa teším na ďalšie udalosti z knihy a verím, že si scenáristi naďalej zachovajú nadpriemerný štandard a aj zo štvrtej knihy vyťažia to najlepšie - lebo tá je jednoznačne najslabšia...95 % 4. séria : Štvrtá séria pokračuje v duchu tretej, so šokujúcimi zvratmi na každom rohu, vynikajúcou akciou a znova takmer dokonale adaptuje udalosti z tretej knihy. Či už sa jedná o Joffreyho smrť, súboj Oberyn vs. The Mountain, bitka o Čierny hrad, Tyrionov súd alebo jeho finálne zúčtovanie so svojim otcom - jedná sa o parádnu jazdu bez zakopnutia. Trocha zamrzí absencia istej postavy na konci štvrtej série, na ktorú každý čitateľ čakal, no treba uznať, že táto séria ponúkla toľko dej meniacich udalostí a zvratov, že to až taký prešľap nie je. A najlepší diel - tentoraz celého seriálu, nie len série - je ako inak, deviaty, odohrávajúci sa celý na Zdi. Škoda len, že zlatá éra GoT sa zrejme skončila, a nás už čakajú len tie slabšie knihy. Možno však tvorcovia ešte prekvapia a vytiahnu pár es z rukávu - a to minimálne jedno maju zaručené. 100 % 5. séria: Žiadne eso nebolo vytiahnuté, a viacmenej táto séria dopadla presne, ako som očakával. To znamená, že bola najslabšia. Každopádne v svete GoT je aj tá najslabšia séria sakramentsky silná oproti konkurencii a svoje kvality nepopierateľné má. Tentoraz prišiel vrchol výnimočne s ôsmou epizódou namiesto deviatej, a že to bol teda poriadny vrchol. Vôbec celá Jonova linka v tejto sérii bola nezvyčajne silná, a o to tragickejšia v záveri, ktorý, pevne verím, neznamená úplný koniec. V Kings Landing sa diali nemenej podstatné veci, kde si po Tywinovej vražde chcela zaistiť teplé miestečko pri moci Cersei, ktorá nakoniec fatálne zlyhala, na čo sa po toľkých jej machináciách bola radosť pozerať. Taký Dorne bol však jednoznačne najslabšou zložkou celej série aj spolu s pochybne zahranými Sand Snakes, jediné plus, ako vždy, bol Bronn a jeho hlášky. Stannis the Mannis prichystal nemalé prekvapenie, aj pre čitateľov kníh, a stal sa z neho veľmi rýchlo public enemy nr. 2 (samozrejme po Ramsaym). Arya mala síce celkom solídny dej, no ani náhodou taký kvalitný ako v predchádzajúcich sériách. Sansu komentovať ani nebudem, to je škoda reči, tá si zopakovala svoju pozíciu z prvej/druhej série, kedy stála po boku Joffreyho. Stále veľmi kvalitná séria, ktorá sa však predchodcom nemôže rovnať (s výnimkou čistej extázy, ktorou bol "Hardhome"). Otázka teraz je, ako sa popasujú so šiestou sériou, keďže knihy už došli. Celkom sa toho totiž obávam. 85% 6. séria: Pff. Moje obavy boli plané. Knihy došli, a akoby práve vďaka tomu sa trocha rozkolísaný dej z piatej série posunul tak razantým tempom, že som pomaly každý diel strácal dych nad novými zvratmi. Či už sa jedná o Jonovo zmŕtvychvstanie, o zápletku na Iron Islands, Aryin návrat domov (aj keď po mierne pochybnom záverečnom súboji s Waif) alebo po dýke do srdca, ktorou bol Hold the door. A Battle of the Bastards, to bol jeden z najlepších dielov (ak nie najlepší) seriálu, so zobrazením stredovekej bitky tak brutálne, surovo a autenticky, že človek ani nedýcha. Siedma séria bude naisto epická. 95% 7. séria: Ledva sa začala, už sa aj skončila. Siedma séria trpí, vďaka svojej skrátenej dĺžke na 7 dielov, istou uspechanosťou, ktorá sa prejavuje predovšetkým expresným cestovaním naprieč celým kontinentom - tento neduh vo všetkej svojej kráse dokonale ukazuje 6. diel, ktorý síce obsahuje veľkolepú bitvu s walkermi, no zároveň aj logické kiksy v podobe Gendryho, ktorý stihne šprint ku Zdi aby poslal havrana Daenerys, aby ich priletela zachrániť, zatiaľ čo Jon a spol sedia na zadku a ubehne tak pol dňa. Medzitým walkeri poslušne čakajú na Dany (tu sa dá polemizovať, že Night King čakal na Dany práve kvôli drakom, ale ťažko povedať, či vôbec vedel, že Dany priletí alebo nie). Mimo tieto vady na kráse opäť veľmi kvalitná séria, zase o niečo prepracovanejšia v poli efektov, a poteší rovnako stretávanie a interakcie postáv, ktoré sa doteraz nestretli. Finále vynikajúce, Baeliš konečne prekabátený, Arya+Sansa chvalabohu spolupracujú (príliš sa dejovej linke "Arya zradí Sansu a naopak" nedalo veriť, lebo bola opäť uspechaná), Cersei vypiekla so všetkými a Night King so svojou armádou konečne prerazil vo veľkolepom štýle zeď (na to, koľko času v siedmej sérii ubehlo, vďaka spomenutému cestovaniu, walkeri veľmi poslušne čakali dosť dlhú dobu, kým sa odvážili vyraziť na juh od Zdi). Len to čakanie na poslednú sériu, ktorá má podľa mňa príliš málo dielov, aby mohla pôsobiť ucelene, bude nekonečné. 90% () (méně) (více)

Yardie

Vynikající záležitost! Hodnotím až po 7. sérii, kdy jsem celý seriál zkoukl asi za tři měsíce. Co tak říci k hodnocení... Ve své podstatě originální, nemažou se s hlavními postavami, dost překvapení a zvratů, velmi realisticky znázorněná doba, intriky, emoce, přelévání sympatií k jednotlivým postavám, skvělá hudba, pořád se něco děje a člověk musí být ve střehu. Prostě se to vše povedlo, pěkně to funguje a šlape. Osobně jsem čekal více bitev, boje, ale ani mi to nějak nechybí. Je to prostě umně natočeno. Ze všech sérií bych řekl, že nejslabší je druhá, kde se nic moc nedělo a bylo to takové nijaké. Jinak všechny super. Sedmá je taky trošku možná slabší než ostatní, už asi moc zabředávají do "popcornu", ale pořád slušná kvalita. A teď si nějaký ten pátek musíme počkat na osmou... :-/ Je to takových 90%. Aktualizace po 8. sérii: Ta byla sice slabší a zůstala trošku pachuť(více v komentáři k 8. sérii), ale i přesto to byl mimořádný počin. Slabších 90%. Howgh! ()

Oralfabet

Seriál, který v mém srdci kdysi vyhrál hru o trůn televizní tvorby. Později byl svržen a ke konci se dokonce přiblížil až k seriálové spodině, ale převážná většina je pořád více, než kvalitní. Spousta dechberoucích momentů a nečekaných zvratů spolu s nějakou tou občasnou sexy scénou a s nejúžasnější znělkou, co znám (tak to už po Succession taky neplatí). Tyrion je prostě postava, kterou musí zbožňovat každý a jeho proslov u soudu ke konci čtvrté série je pro mě jednou z nejlepších seriálových scén vůbec. ()

Garch

Doteď jsme se míjeli. Zůstane to asi tak. Nenacházím řemeslně ani herecky žádný nadprůměr. Dialogy nekomentuji. ()

jasse

"Doteď jsme se míjeli. Zůstane to asi tak. Nenacházím řemeslně ani herecky žádný nadprůměr. Dialogy nekomentuji." - tohle je stručný komentář od Garch a musím s ním souhlasit do posledního písmene. Takže asi zůstáváme nepochopitelně "mimo stádo", jak píše verbal. ()

seko0408

Game of Thrones bolo všade a ja som si nechcel pripustiť, že by to mohlo byť až také dobré ako všetci vravia. Do 5. série som odolával tlaku zovšadiaľ. Konečne som sa odhodlal si pozrieť aspoň 1. časť a áno, priznávam dostalo ma to tak, že 5 série som zmakol za 3 týždne :D . Sledovanosť a cele "hype" GOT naozaj iba potvrdzuje ze toto je jeden z najlepších seriálov vôbec. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií