Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

MonaSax

Tak tohle je opravdu epická záležitost, knihy od Martina, tedy konkrétně tuhle ságu jsem začla číst, tak před 7 lety a byla jsem opravdu nadšená a ani mně nenapadlo, že by si tohle někdy mohlo vzít HBO pod křídla a udělat z toho tak vynikající seriál. Musím přiznat, že začátku jsem nebyla tak nadšená, ale to bylo mým psychickým rozpoložením v tu dobu, kdy jsem na to začla koukat. Pak to už jen gradovalo a těšila jsem se na každý díl jak malé děcko. Akorát, co mně opravdu sere je to, že další díl od Martina, který už vydal, vyjde u nás až s druhou serií, toto je na facku. Vzhledem k tomu, že mi opravdový zarputilí fanoušci na to čekáme, už jakže dlouho?, asi 4 roky. ()

Kimon

Ještě jsem to nezkouknul, jen "proskákal". A už jsem zklamaný. Zklamal tuzemský distributor. Chybí verze CZ titulků, které se v aktivním módu zjeví jen tehdy, kdy původní audio zdroj není přeložen do CZ jazyka. Takže posloucháte pěkně česky bez titulků a pak najednou slyšíte původní stopu (mě neznámý jazyk) bez přítomnosti CZ titulkového překladu. ..... Předchozí text jsem napsal do komentáře původně. Ovšem, byl jsem vyveden z omylu jistou lépe informovanou uživatelkou ČSFD, která mi napsala: "Jen poznámka k Tvému komentáři u Hry o trůny. Absence titulků u toho cizího jazyka je záměrná. Nejsou ani v původním znění. V seriálu není přeložený proto, že hrdinové, kteří jsou ve společnosti těch koňáků, jim taky nerozumí. To málo co je potřeba, přeloží jeden z jejich průvodců. Dívka se potom bude jazyku postupně učit a konverzace mezi ní a jejím manželem už otitulkovaná je. Je to umělý jazyk, vytvořený speciálně pro seriál." ()

Lucasion

„Winter is coming“ Zima se blíží aneb HBO utočí v podobě Game of Thrones. Začíná krutý a nelítostný boj o Železný trůn. Pobočník krále záhadně umírá a král si vybírá lorda Eddarda Starka (Sean Bean) ze Severu aby se stal novým pobočníkem. Ten záhy zjišťuje, že předchozí pobočník mohl být i zavražděn. Boj o moc tedy začíná a Lord Stark přichází do hry plné intrik, podvodů a zrady. Příběh sleduje linii několika rodů a ty jsou vyobrazeny skvěle. Seriál se věnuje každému detailu a proto, že se jedná o jeden z nejdražších projektů HBO tak je to sakra poznat. Prostředí je úžasné a kostýmy jakbysmet. Seriál je parádní ve velmi obsáhlém světě se spoustou charakterů. Desítky postav a každá má svoje osobní kouzlo. Vyniká tedy mezi nimi například právě Eddard Stark, který se ukáže až příliš čestný na tento boj o trůn Západozemí. Dále je naprosto úžasný Tyrion Lannister "Skřet", kterého ztvárnil úchvatný Peter Dinklage. Dostal za tuto roli cenu a to právem. Perfektně zahraný charakter, který do seriálu vnesl trochu humoru. Samozřejmě se najdou i další skvělé charaktery, které jsou vykresleny pečlivě, a s každou novou řadou se jejich počet rozrůstá a zároveň snižuje. Game of Thrones má výborný potenciál v tom, že každá série se odehrává trochu jinak a v každý díl je svým způsobem originální. Najdou se zde výborně udělané souboje, drsné bitvy, brilantní dialogy a samozřejmě i trochu toho sexu. „I will hurt you for this. A day will come when you think you're safe and happy, and your joy will turn to ashes in your mouth.“ Zároveň je skvělé jak se příběh odvíjí a většinou se posouvá směrem, jaký by to divák nečekal. Viz. The Rains of Castamere a The Mountain and the Viper. Co se týče bojů, i ty nepostrádají nic. Scény jsou krvavé a velmi dobře udělané. Navíc v pár případech jsou hnány do extrémů. Zároveň nemá seriál problém s nahotou. Úvodní titulky, které taky dostali ocenění. Jsou úchvatné a hudba co je, doprovází je kouzelná. Celkový soundtrack ze seriálu je velmi dobrý a jeho fantasy-epický nádech si musíte zamilovat. Každý díl má svoje kouzlo a napětí se stále zvyšuje. Navíc díky dokonalé výpravě je svět Západozemí i velmi uvěřitelný. David Benioff a Dan Weiss vytvořili zkrátka velmi dospělý a úžasný svět. Konečně pořádný fantasy příběh pro dospělé. Seriálu uděluju plnou palbu. Brilantní! Oblíbené postavy: Tyrion Lannister (Peter Dinklage) a Eddard Stark (Sean Bean) (100 %) ()

Sawy

Hra o trůny: Od Pána prstenů jsem čekal na další fantasy ságu,která mě přenese do úplně nového světa,představí mi desítky životných postav,se kterými budu prožívat jejich osudy,některým budu fandit,jiné budu nenávidět a na konci na mě dýchne ten závan osudu,vžene mi slzy do očí a nechá příslib,že se vrátí a přinese ještě víc.Čekal jsem deset let,hledal jsem mezi umělými hollywoodskými pokusy,na které se zapomnělo týden po premiéře a pomalu jsem přestával doufat.Pak přišla Hra o trůny a vše bylo zpět.Sotva mohu své nadšení ventilovat slovy,sotva mohu vyjádřit jak moc se těším na mohutný Střet králů.Takže Tyrione,Aryo,Daenerys a vy ostatní,opovažte se mě zklamat! Zima se blíží a já ji vítám s otevřenou náručí. 100 % Střet králů: Druhá série je dějově rozvolněnější, což je ovšem i předloha. Jinak vše opět špičkové, nepředvídatelné, rozmáchlé, krásně vypadající a jaksepatří osudové. Nové postavy včele se Stannisem jsou perfektně představeny, občas mi vadila přílišná rozkouskovanost některých linek, ale tady to bylo ještě vždy bez problémů snesitelné. Po Blackwater a tradičnější, ale pořád nářezové poslední epizodě pak s opět zatraceně vysokým hodnocením nehodlám váhat. 95 % Bouře mečů - 1. část: Prý nejlepší kniha ságy hodně utrpěla rozhodnutím, že se bude dělit na dvě sezony. Dějově jde totiž suverénně o nejřidší řadu, během jejíž první poloviny se některé postavy skoro nikam neposunou a jejíž poslední díl postrádá jakoukoliv ikonickou scénu a je pouhou přípravou půdy pro 4. sérii. Kecy mi nevadí, ty ke GoT neodmyslitelně patří od začátku. Ovšem musí být o něčem a musí buď posouvat děj nebo lépe dokreslovat postavy, což mnoho z dialogových scén nedělalo. Našlo se pár skvělých momentů jako souboj Ohaře s Dondarrionem, Jaimeho zpověď či "Bear and the Maiden Fair", ale zklamání se mi těžko skrývalo. Pak ale přišly Deště z Kastameru, fantastická a zdrcující epizoda, která dala vzpomenout na to nejlepší z předchozích sérií. Něco tak neuvěřitelného, že bych klidně zahodil výtky ke zbytku řady, škoda že poslední díl je trochu přizdisráčským hozením zpátečky. Tvůrci si evidentně to zajímavé pošetřili na později, takže další zvraty a úmrtí budou až za rok. Velká škoda, že nevyužili šance diváky ještě jednou sejmout. Stigma zatím nejslabší řady je jisté, přesto Hra o trůny i v nejslabších chvílích stále ční zatraceně vysoko nad zbytkem seriálové produkce dneška a ten rok čekání na další dění bude tak dlouhý, že si snad pohnu se čtením, abych věděl, co nás čeká :-) 85 % Bouře mečů - 2. část: Třetí kniha je skutečně dějem nejnacpanější, 4. série totiž tu předchozí o hlavu převyšuje. Opět je šokující, osudová, kromě pár slabších linek - Bran, Daenerys kteří mě ovšem iritují i v knize - tentokrát nacpaná dějem až po okraj. Svatba, Tyrionův soud, bitva o Černý hrad, The Mountain and The Viper... Oberyne, ty blbče! Tentokrát můžu spokojeně chrochtat, snad ten propad kvalit knižní předlohy směrem k Hostině pro vrány nebude tak dramatický, jak mnozí varují. 90 % Hostina pro vrány + Tanec s draky: Ehm... Co si o tomhle myslet? Člověk si asi musí zvyknout na to, že ve Hře o trůny, kdykoliv něco očekává, autor mu to omlátí o hlavu a všechno převrátí naruby. Ale pak je tady otázka, nakolik je to po pěti sériích a pěti knihách ještě fungující koncept, nebo spíš neschopnost gradovat příběh jedním konkrétním směrem. Baví to pořád. Pořád tu máme momenty, na které nezapomenu nikdy, ty ikonické scény, které člověk prostě CHCE vidět (Hardhome, "For the Watch", Walk of Shame, Shireen). Ale tentokrát je všechno nejlepší nacpáno do posledních tří dílů místo toho, aby se děj pořádně rozložil a celá řada šlapala na výbornou. Což je trochu škoda. Každopádně spojit děj dvou knih byl asi dobrý nápad a nyní, když diváci i čtenáři stojí plus mínus na stejné čáře, jsem moc zvědavý, kam se bude seriál vyvíjet. Už se není o co opírat, teď se ukáže, nakolik schopné tvůrce seriál ve skutečnosti má. 75 % Vichry zimy: Když není knižní předloha, všechno je najednou jako z rychlíku, což má svá pozitiva i negativa. Na jednu stranu seriál trochu pozbývá atmosféry, kterou v sobě mělo to postupné budování světa a spletitých mocenských vztahů mezi postavami (které se btw chovají někdy dost divně). Zase to ale má skvělé tempo, linie se konečně spojují a rýsují se nám finální obrysy celé ságy. Sice už to není tak šokující a nepředvídatelné, ale osudové řádně. A Bitva bastardů, Dveře a hlavně důstojné finále bez zbytečně laciných cliffhangerů to povyšují vysoko nad předchozí sérii. 85 % () (méně) (více)

Coleator

Ze začátku perfektní seriál, který vás dokázal neustále překvapovat a nejednou jste zírali s otevřenou pusou co se právě stalo... Jenže jak plynul čas, kvalita šla postupně dolů a poslední série tomu úpadku nasadila korunu... ()

EXpenza

Neskutečné? Impozantní? Jedinečné? Grandiózní?...Ano! A ještě mnohem více! Marně hledám slova pro tento velkolepý seriál z knižní předlohy G.R.R. Martina. Neočekávané se stává neočekávanějším a očekávané perverznějším či drastickým,tam už si každý dosadí to správné slovo, abych tu neupřednostňoval některé z rodů. Fckn, když stejně nikdo neví jak to skončí! P.S. Nede ,doufám,že vstaneš z mrtvých! :D ()

Vanilla77

Sice jsem nečetl literární předlohu první knihy, ale po zhlédnutí této adaptace mě velice zajímalo pokračovaní a začal jsem číst druhou knihu. R.R. Martin popisuje velice realisticky fiktivní svět králů, rytířů a princezen, také i film je kvalitně zpracován. Těším se na zpracování druhé knihy, kde již budu mít možnost srovnat knižní a filmovou podobu. ()

Kamca_

No tak po shlídnutí prvního dílu musim říct, že to je hodně povedený! Vůbec jsem nečekala, že mě to hned takhle veme a už se těšim na další díly. Možná časem hodnocení zvýším a napíšu víc. Zatím 85%. Oprava: hodnocení snižuju na 60%. Další díly už jsou horší. ()

TheJokerCZ

Tady je vidět, že HBO stále umí a to sakra dobře. Knihy jsem bohužel nečetl, ale jako fanoušek fantasy bych si je mohl někdy přečíst a udělat si představu o tom, jak se od sebe liší. Seriál má pomalejší rozjezd, ale pak se začnou dít věci a půjde do tuhého. Musím se přiznat, že po devátém díle první řady jsem byl hodně zaskočen a nevěděl jsem co mám dělat. Pořád jsem si říkal, že se to snad nestalo, ale bohužel... No jsem zvědavý na třetí řadu, protože konec té druhé byl parádní a také se těším, až budou pořádně řádit draci. Ale slyšel jsem, že to se děje někde mezi čtvrtou a pátou knihou, tak jsem zvědavý. Doufám, že HBO to tempo vydrží a bude si držet ten svůj "standart". Jasných pět hvězd po druhé řadě, uvidíme co bude ve třetí, ale nerad bych šel níže. A nezapomeňte "Winter is coming". 10/10 ()

Khalesi

Musel by to byť neskutočne dlhý komentár... Jednoduchšia verzia je, že seriál ma preniesol do sveta fantázie, nie však detského, ale akéhosi drsného, skoro až reálne krutého a zároveň nádherného. Do sveta nadprirodzených postáv, kde muži sú skutoční bojovníci za to v čo veria a dámy využívajú všetky svoje ženské zbrane k tomu istému účelu. Postava, ktorú milujem a obdivujem je matka drakov, múdra, statočná a zrodená v ohni, tak silná a nádherná, akou len žena byť dokáže. Myslím, že filmová verzia nezahanbila tú knižnú. Taktiež Arya Stark nie je na zahodenie, alebo Malíček s tým svojim sarkastickým kúzlom osobnosti a mnoho mnoho ďalších... Musíte vidieť! ()

Handle odpad!

1. SÉRIE (10%): Handle si opět připadá jako Alenka v říši divů. Nemůžu uvěřit, že se na mě z každé strany valí vznešené kecy o tom, jaká je Game of Thrones pecka a já dostanu takový kýč? Takže z cca deseti hodin sledování jsem dostal: přibližně devět hodin ABNORMÁLNÍ (!!!) nudy + kecy o ho*nech, které nemají s vývojem děje naprosto nic společného, šu*ání (a když ne to, tak aspoň mluvení o tom), sekání hlav, rvaní vnitřností a další "cool" samoúčelnou brutalitu. Nevím, kde byly ty epické scény a zvraty, o kterých každý tak básnil. Těch PÁR dobrých záblesků, co seriál má, jsou většinou momenty v závěru, tzn. schéma dílu vypadá většinou takhle: nuda - nuda - nuda - kecy - kecy - nuda - sex - nuda - násilí - useknutá hlava - kecy - nuda - nuda - kecy - sex - nuda - brutalita - občas obstojný závěr (vtáhnutí do děje). A pak je to zase nanovo. Jinak je to první řada a podle mě tvůrci naprosto nezvládli přehledně představit postavy. Když už jsem umíral nudou, tak bych alespoň čekal, že se vyznám v postavách, ale po první řadě v tom mám stále zmatek. Game of Thrones je pro mě obrovským hypem (možná jeden z největších, jaký tu na ČSFD je), holt to zrovna frčí a je to "in". Kvalitativně je to však (alespoň tedy ta první řada) od 92% na míle daleko. Do další řady samozřejmě nejdu, já sem fakt rád, že jsem tohle přetrpěl. ()

ScarPoul

Počul som o ňom samé chvály, ale akosi sa mi do toho nechcelo. Nie som totiž veľký fanúšik vecí, ktoré chváli úplne každý bez rozdielu na vek a vzdelanie. Takto som sa totiž mohol pekne krásne sklamať na Dexterovi. Tentoraz hodnotím len prvú sériu, ku ktorej som sa dostal na základe posledných South Parkovských dielov, kde si z celej fantasy série robili takú srandu, že som si to skrátka musel pozrieť. A priznám sa, nie som sklamaný. Seriál má peknú atmosféru a je výborne napísaný. Síce by sa tam nejaká epická scéna hľadala len veľmi ťažko, ale je to stále lepšie než nič. Trocha ma zamrzí v tomto prípade nahota, ktorej je pomenej a tým pádom pôsobí trocha účelovo. Úplný opak Rímu. Na druhú stranu nie je to až také neprirodzené ako sa to javí. Len som skrátka asi zvyknutý, že vo fantasy svetoch to nie je len o sexe. Peter Dinklage kraľuje a je najzaujímavejšou postavou celej série. Emília Clarke je zase tou najkrajšou. K ostatným si neviem nájsť cestu a som celkom zvedavý ako sa to vyvinie. Ale už teraz viem posúdiť, že to neustále čakanie na "niečo" ma začne po chvíli neuveriteľne iritovať. Zatiaľ prvá séria 80%. Čo sa týka druhej série, tak je prepracovanejšia. To čo som si myslel, že bude spôsobovať upadanie seriálu ho v konečnom dôsledku posúva ďalej. Je to jednak faktom, že zomierajú aj hlavné postavy, ale aj preto, že sa osud každého jednotlivca posúva novým smerom - odhaľuje nové pohnútky, nové postavy a nové úskalia. Síce neviem dokedy to udrží moju pozornosť, ale takto som bol schopný na samote skuknúť celú sériu bez nudy. Hodnotenie ale je rovnaké ako pri prvej sérií. Čisto z opatrnosti a tiež z faktu, že je to pre mňa stále fantasy bez výraznejších fantasy prvkov. Peter Dinklage je oficiálne mojou najobľúbenejšou postavou. 2.Séria 80% Po tretej sérií zvyšujem na plný počet. Nechcel som tomu veľmi pripisovať dôležitosť, keďže sa jedná o seriál, ktorý ospevujú všetci, ale musím uznať, že dejové línie a vyspelosť postáv aj spôsob s akým tvorcovia s nimi narábajú hraničí z takou mierou profesionality, že mi to začína lahodiť. A aj príšer a nadprirodzena je tam už trochu viacej. Idem nedočkavo na 4 sériu. Zatiaľ 3. séria - 100% Okej priznávam. Jedná sa o jeden z najlepších súčasných seriálov. Neviem to prestať sledovať. 4. séria - 100%. Dopozeraná piata séria. S každým dielom sa to posúva vyššie a vyššie. Neviem sa dočkať toho ako to skončí. 5. séria - 100% Aboslútne popiči.. Niekoľko dielov bolo takých, že som bol neuveriteľne šťastný, že vôbec toto pozerám a že to vôbec existuje. 6. séria - 100% Siedma séria má strašne veľa logických chýb a v niektorých miestách až príliš tlačí na pílu. Až na pár naozaj výborných scén, je to ale skôr prológ k veľkému finále. Neviem. V tomto smere so čakal väčšiu prepracovanosť. Neviem či je to menším počtom dielou, alebo faktom, že George R.R. Martin ešte svoje knižky nedopísal. Každopádne finálny diel potešil. 7. séria - 70% Posledná séria je akýsi nepodarok. Postupne budované charaktery tu končia svoju púť v nezmyselných scénach a finále v sebe nesie pachuť hlúpej a odfláknutej roboty. Už 7 séria pokulhávala logicky. Ale tu to vyzerá, že to písalo malé dieťa bez znalosti predchádzajúcich sérií. Pre mňa najväčšie sklamanie v rámci televíznej tvorby. 8.séria - 40% () (méně) (více)

Mike.Myers

Po první sérii, která mě opravdu nadchla, přichází hodně smíšených pocitů.. 2 a 3 série byly dobré ale ne tolik jako 1 .. Čtvrtá série mé nadšení vrací do stejných kolejí, ve které jede vlak - první série.. Ovšem pak přichází kolize s vlakem 5 série a to ničí vše co může.. Opravdu nechápu jak po skvěle 4 sérii může přijít tohle...V 5 sérii seriál uplně otočí... příběh se téměř neposouvá , místo toho začíná masové vraždění postav a taky rychlost jakou se nové postavy stávají pro děj důležité mě taky mrzí.. Sledujem první 3 řady seriál který má dobrý příběh, nové postavy šli dá se říct vždy pomalu do příběhu a až po nějaké době byly buď mrtvé či důležité.. 4 Série byla předzvěst 5 ale to tempo bylo furt v pořádku oproti 5 sérii, která jak už jsem psal víš obrátila úplně celý pochod seriálu, proto se z 5 hvězd stávají 3 ()

PROROK14

Po prvých troch častiach nemôžem inak. Proste strašná pecka po všetkych stránkach. Dopozeral som šiestu časť a som čím dalej tým viac nadšený. Po deviatej časti možem povedať jediné - bravo. / Chcem druhú sériu. 98%/ Po tretej sérii môžem konštatovať, že seriál sa mi páči, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to trocha naťahované. Vyskytli sa epizódy, kedy sa ozaj nič poriadne nestalo. 90% /// Teraz komentujem po par rokoch, ked som dopozeral osmu seriu, tu seriu, ktorou to cele pokazili. Preto znizujem hodnotenie o jednu hviezdu a odoberam serial z mojej osobnej topky. ()

rawen

Jako seriál - skvělé, jako dospělá fantasy - nejlepší. S potěšením poznávám, že prvních deset dílů příběh neuzavírá a konce devátého a desátého dílu slibují do budoucna mnohé. Předloha má smůlu, nečetl jsem ji a teď ji do ruky nedám, nejsem blázen, připravit se o překvapení... 9.5/10 ()

GeusX

Kompletní první série na dvě posezení. 90% Hlavní zápor (aneb proč jsem nedal pět hvězd): Navnadění diváků již v prvních minutách prvního dílu na něco, co se v první sérii již více (více-méně) nerozvine!?! Spousty postav a osudů, že se jim v první sérii nedostalo potřebného prostoru. Nutné sledování dalších dílů protože je to napínavé! :-) edit: Po delší pauze si dávám seriálový maraton a najednou shlédnu celou druhou a třetí sérii a pár dní na to i celou čtvrtou sérii. Ten seriál je jak oblíbený dezert... Chcete další a další kousek... Což je i jeho hlavní zápor - je to nekonečně protahované, čtvrtá série nic neuzavře a naopak na finální střet musím čekat na pátou...šestou...sedmou sérii, kdy se doufám seriál uzavře. Z toho důvodu pět hvězd nehohu dát, když jsem to celé neviděl. Stejně jako nikdo z hodnotících... edit (03/2018) - 7.série: Strašidelný sen se stal skutečností... fakt jsou další a další série. Už si říkám, že i snad dříve zavře nonstop bar než se nějak uzavře Hra o trůny. Dal jsem si pátou sérii a poté předlouhou pauzu, abych si naservíroval šestou a sedmou sérii najednou během několika dní. Zase mne to pohltilo... Trochu mi trvá, abych se neutopil v záplavě postav, ale naštěstí jsem si na nějaká ta tempa vzpomínám. Napětí tvůrci zvládli bravurně, že i nad některými nelogičnostmi lehce mávnu rukou. A opět autoři vědí, jak sérii mazaně zakončit a přitom neuzavřít a nechat rozehrané tak zajímavé šachové partie, aby si divák nedočkavostí dalších dílů hryzal nehty. Ale jo, zvýším na plný počet hvězd. edit: 07/2019 - 8.série: Dávám si poslední sérii na dvě posezení. No, vpravdě zklamání. První díly byly nudné jak nějaká abiturientská sešlost, poutavost o dva levely níže a se zakončením jako by autoři si nevěděli rady s "objevnou" myšlenkou, že veškeré to pachtění za železným trůnem a všehovládou byla vlastně úplná hloupost bez reálně funkčnosti. ()

BoPo

Silno návyková fantasy záležitosť plná vrážd a intríg. Seriál, ktorý neselektuje postavy na hlavné a vedľajšie. Seriál, ktorý sa neuskromňuje na nejaké dve, tri dejové línie. Hra o trůny používa postavy ako služobníkov príbehu. Žiadne postavy teda nemajú status hlavných hviezd a vďaka tomu je vývoj jednotlivých osudov nepredvídateľný. Na trón vraj môžu človeka dostať len tri veci. Bohatstvo, strach alebo láska. Tak sa nechajme prekvapiť, čo zvíťazí...Po pozretí všetkých sérii musím konštatovať, že to bola úžasná cesta. Bol som obohatený o veľa skvelých momentov a postáv. Finále pôsobilo priveľmi skratkovito, a toho najviac očakávaného sme sa vlastne nedočkali. S výsledným rozuzlením problém úplne nemám, len sa k nemu prišlo tak nejako nepripravene. Som však rád, že sa táto výnimočná púť dočkala cieľa (väčšina seriálov sa k nemu nikdy neprebojuje z dôvodu prehnaného naťahovania a následnej straty záujmu divákov). So skvelým zakončením by seriál vystrelil medzi mojich top 5. Takto "len" top 10. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci