Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Rejže

Píseň ledu a ohně se dočkala velkolepé podívané v podobě epického seriálu. Český dabing je perfektní, chválím protože občas a často kazí celé filmové dílo akord fantasy a history žánry! Výběr herců až na "krásnou" Catelyn Stark sedí do puntíku... Catelyn mohla být krásnější, v knize je tak popisována. Pikantní humor G.R.R.Martina zůstal zachován též aneb "Uřízněte mu mužství a vhoďte jej kozám"... :-) Arya, Tyrion i Cersei aj. "Všichni musí zemřít" je hláška spravedlnosti za zradu nepřátel, ale pro diváka platí: Všechny si je oblíbíš... ()

kusaj

Zbytečněj koment, každej to asi už zná, já jsem na tuhle tuti-fruti šlupku přišel dost pozdě, ale paráda. Nic se nevyrovná Lostům, ale tohle jim trochu šlape na paty. V první serii docela sexík, hodně krve, ideální pustit ratolestem na dobrou noc. V dalších seriích to trochu zvolnilo, ať si někdo něco šňupnul nebo ne, tak se tam objevili i draci, ale furt ok. Čekám teď na pátou serii, je půl jedenáctý večer a klepu si rukou, ať už je to tady. ()

Jespi

Žánr fantasy zbožňuju a když se zfilmuje jedna z nejúspěšnějších fantasy knih, je to jako splněný sen. Když jsem GoT objevil proseděl jsem u něj dva dny v kuse, odpoutaný od reality. Hlavně si chraň bůh nevytvořte vztah k nějaké postavě, protože nikdy nevíte, kdy skončí s useknutou hlavou. Jediné co bych vytknul, i když chápu, že je to podle knihy, i když chápu, že na tom stojí celý děj, tak je málo akce a moc mluvení a rozebírání dění okolo. Ze všech postav jednoznačně vede Sean Bean, Peter Dinklage a Emilia Clarke. 90% ()

buzzwoody

Po prvních dvou epizodách jsem neměl příliš zájmu pokračovat ve sledování, byť jsem cítil velký potenciál. Nebylo to pro mne však dostatečně zajímavé. Pak se mi však naskytla možnost vidět několik náhodných dílů z náhodných sérií, zatímco běžely v televizi a řekl jsem si "Tak sakra, proč to neřekli rovnou", zvedl jsem se a šel jsem okamžitě "přetrpět" většinu první série a zhruba někdy za polovinou mi došlo, že se už asi nedá nic dělat, tenhle seriál mi asi ještě sežere dost hodin času. Jak seriál pokračoval, příběhové díly střídaly velkolepé bitvy či obrovské zvraty a ta krásná nepředvídatelnost, která se seriálu drží (jak mi došlo v předposledním díle první série) je vlastně dost sympatická. S rostoucí popularitou roste rozpočet a bandu skvělých, byť neokoukaných herců a už tak skvělou výpravu doplňuje čím dál, tím lepší obsazení, scénář a dialogy naštěstí zatím za své neberou a díky bohu za lepší efekty, celkový dojem by to mohlo taky slušně zkazit. Začátek každé série je vždycky trochu slabší a spíš příběhový, zato posledních pár díků je v každé řadě kulervoucí. 1. SÉRIE - 90%, 2. SÉRIE - 80%, 3. SÉRIE - 85%, 4. SÉRIE - 90%, 5. SÉRIE - 80%, 6. SÉRIE - 95%. ()

mclenin

Ak by som mal "onálepkovať" Hru o tróny jedným slovom, zvolil by som označenie "fenomén". Z prvotného objektívneho nezáujmu, ktorý sa u mňa spočiatku vyskytoval aj s nechuťou púšťať sa do podobnej látky ešte v roku 2011, sa v priebehu 4 rokov vyvinula subjektívna závislosť a srdcová záležitosť. Prepadol som kúzlu historicko fantastických reálií so všetkým čo k tomu patrí, nemá zmysel to tu bližšie rozoberať, a nechal sa niesť na vlne emócií po celú dobu vysielania, teda obdobie apríl/máj, ktoré sa stalo "televíznym sviatkom". Po zvyšok roka sa potom u mňa prejavujú abstinenčné príznaky a navštevujem krúžok anonymných Lannisterov, kde si všetci zborovo pospevujeme "The rains of castamere". "Dobrý deň, volám sa Michal, a Hru o tróny som nevidel už 2 mesiace ... " P.S. Kniha je aj tak lepšia :P ()

Ještěřák

Voňápané údy, za doprovodu nechutných efektů prořízlá hrdla, ufiklé čůráky místama nastrkané do nezletilých, plačících královen, ochlupené mezinožky, obnažené dudomety, dialogy opřené o jemná a laskavá slovíčka jako bastard, whore, cunt, cock a fuck v podání neméně jemných, laskavých asketů, aneb velmi, opravdu velmi, možná až samoúčelně, temná fantasy, tak krutá, že se zde příliš neuplatňují předvídatelná fantasy klišé, neboť platí pouze jeden zákon, a to zákon krutosti. Soft people die first! Podle mě největším majstrštykem tohoto seriálu je, jak tento guláš primitivních instinktů, sviňáren a kurváren nejhrubšího zrna protlačil přes útlocitné cenzory. (Update 2018 - co spolu začali prcat dva klaďasi, přeci jen kurňa seriálek už trocha měkne.) ()

Lefty86

Asi poprvé hodnotím pln nadšení seriál o kterém jsem už roky věděl, nemohl se k němu dokopat a mám zatím zkouknutých 9 dílů z první série. Nemůžu se dočkat chci další díl, čekám nový řady na sklonku sil!! Naprostá špica, ještě nebudu předbíhat ale nejspíš brzy zařadím po bok Dextera nebo Živých mrtvých. koukám bez spoilerů, takže v 9. díle jsem čuměl s hubou dokořán a nevěděl co mám říct- snad jen má to už za sebou :-O Seriál ve kterém se nikdy nic neodehraje tak jak očekáváte, nebo by jste chtěli. Až na pár vyjímek z rodu Starků převážně, každá postava udělá něco co vám je sympatické aby pak udělala něco kvůli čemu jí nenávidíte a nebo naopak. ()

merit1

GOT spravil v seriálovom svete malú revolúciu. V HBO našli výbornú predlohu, mali dosť prostriedkov, predvídavosti, odvahy a spravili seriál, ktorý má filmové parametre. Od hercov, exteriérov, efektov, až po kostýmy, kameru, réžiu … Dej sa posúva relatívne pomaly, ale nestagnuje a jasne smeruje k určitému vyvrcholeniu. Postavy prechádzajú vývojom, ich konanie vyvoláva množstvo emócií a teórií. Aj po šiestich sériách sa teším na každý diel ako malé dieťa. J.R.R. Martin je šikovný spisovateľ, historické udalosti pútavo namiešal a obalil do fantazy sveta. Aj vďaka GOT je dnes seriálový svet v mnohom rovný tomu filmovému, pre tvorcov už seriály nepredstavujú podradnú prácu, ale väčšiu tvorivú slobodu s možnosťou dlhšej stopáže ( a radi to využívajú aj najlepší režiséri a herci filmového plátna ). ()

Shimargh

Ne, ne, ne a ne..neuvěřitelné chování postav, mnoho WTF momentů, totální nelogičnosti, hloupý a nereálný scénář a extrémně nesympatické postavy, tento seriál sráží strašně dolů, absolutně nechápu tu jeho masovou oblibu a statut kultu, dospělý člověk s IQ nad 100 přeci tohle nemůže myslet vážně. PS: Nakonec i přes všechny mínusové body jsem dokoukal do konce a nelituji toho, slabší 4 * ...být to reálnější a promyšlenější dám 5... ()

BuddyO

Úžasná výprava, herci, postavy, gradace... Možná občas až přehnaná brutalita - ale jedná se o fikci ze středověku, takže... :) Prostě se jedná o jeden z nejlepších seriálů ever. ()

Adam_Musil

Jako do všech špičkových sérií se člověk nejprve musí zcela ponořit, aby si uvědomil jejich skutečnou kvalitu a hloubku. Zde navíc v žádném případě nejde o snadno přijatelný a žánrově přímočarý projekt. Příznivec fantasy bude dost možná zklamán z historicko-válečného seriálu obohaceného o fantasy prvky a erotické scény a po zhlédnutí několika epizod si položí otázku, jak je vůbec možné, že se Game of Thrones dočkala přízně tolika diváků napříč věkem, když se jedná o docela okrajový žánr. Inu, vkus současných diváků možná ještě není tak středoproudý, jak by se kdekdo mohl domnívat. Co bych rozhodně vyzdvihl do popředí a co je podle mého názoru základním stavebním kamenem snímku, jsou jednak náhlá úmrtí hlavních i vedlejších postav, tedy nečekané dějové zvraty v rámci tří dějových linií, které se postupně prolínají, a především dialogy. Jako zajímavou kladnou postavu hodnotím koho jiného než Tyriona Lannistera a jako zápornou pak jeho otce Tywina. O "spravedlivém" hodnocení seriálu by se ale dala vést diskuse – v podstatě ani já si nejsem jistý, zda není moje hodnocení příliš zaujaté. ()

Blondsky

Tak tohle je pecka. Jeden z nejpropracovanějších seriálů všech dob. Hra o Trůny měla tu výhodu knížní předlohy, kterou bravůrně sepsal George R.R. Martin. Je to seriál na dlouhý běh, tudíž žádná série nezavírá celý děj, jako to dělá většina seriálů. 1. - 6. série je to nejlepší z celého seriálu (bohužel je to i celá předloha). Zbytku seriálu ublížilo razantní zkrácení sérií o poměrně velký kus. Tak či tak je to naprostý seriálový vrchol, co se aspoň týče Fantasy žánru jako takového. ()

Sufferer

Odvšadiaľ sa ozývajúce výkriky o dokonalosti sa postupne ukázali byť unáhlené. Cez všetky univerzálne akceptované i rýdzo subjektívne výčitky ale nakoniec nevidím dôvod, prečo prskať oheň a síru, uviaznuť v hlbokom snehu prázdneho mudrovania nad “čo by bolo, keby...“ a tým pádom figovým listom zakrývať aspekty, ktorými si Hra o tróny šmahom ruky nárokovala status kultu. Takže, fakty na stôl. História sa jedného dňa prestane pýtať výhradne na úpravy a neskorší odklon vo vzťahu ku knižnej predlohe a len útržkovito si bude pamätať, ako tvorcovia začali reagovať na požiadavky fanúšikov ako kurtizány a prispôsobovať sa im. Nezmazateľným atramentom popísané stránky dejín nám budú pripomínať, že po dlhom tichu od Pána prsteňov prišlo hlasné zatrúbenie na žánrový roh, ktoré sa svojou unikátnosťou okamžite vyhlo akémukoľvek porovnávaniu. Široko rozkošatený príbeh seriálu podmanivo vťahuje do fiktívneho sveta zasadenom v stredovekých kulisách, kde žánrové konvencie a ich variácie končia v mlynčeku na mäso a divácke očakávania a emocionálne zainteresovanie pre postavy pod neľútostnou sekerou scenáristického kata. Organizácia diania nikdy nedovolí stratiť sa v prepletených dejových líniách a divákovu sústredenosť odmeňuje vrstevnatosťou, v ktorej dokáže stále nachádzať nové a nové významy, súvislosti alebo poetickú symboliku. Pohŕdanie zabehnutými stereotypmi korunuje predovšetkým uchopenie nosných postáv na viacerých významových úrovniach. Vo farebnosti svojich charakterov sú vždy ľudské, komplexne kreované vonkajšou i vnútornou charakteristikou. Často sú im vštepované vlastnosti na základe príslušnosti k rodu, skupine alebo prostrediu, ktoré sebe vlastným spôsobom uplatňujú vo vzťahoch, zdolávaní prekážok a dosahovaní osobných alebo spoločných cieľov, pritom nepretržite prechádzajú premenami a vývojom. Nech už vzbudzujú pozitívne alebo negatívne emócie a nech už sú ich rozhodnutia akékoľvek, vždy chápeme ich pohnútky a zámer. K životu ich privádzajú typologicky presne obsadení herci, ktorí svojou mimikou, gestami a pohľadmi aj slovným výmenám bez rinčania mečov dotvárajú nemú syntax a scény rezonujúce emóciami a napätím tak horúcim železom vypaľujú do mozgu. Napokon, k zažitým konvenciám sa vyobrazením a uplatnením silných ženských charakterov v “mužskom“ svete postavil chrbtom aj bez toho, aby pokľakol a sklonil sa pred čižmou chorej ideológie. Aby som uzavrel – Hra o tróny nie je prvým ani posledným televíznym projektom, ktorý svoje ťaženie na malých obrazovkách nezavŕšil v nastolených medziach kvality. Ani rýchlo odcválaný a miestami až prachbiedne napísaný záver mi ale nezabráni, aby som pred zrakmi starých i nových bohov seriál ako celok spätne docenil ako kultúrno-spoločenskú udalosť dekády. ___ Obľúbené postavy: Ned Stark, Jon Snow, Theon Greyjoy ()

Doggy3344

Po pěti dílech 4*. Tak nakonec po devíti dílech mění na 5*, tohle jsem opravdu nečekal a doufám, že to nebyl sen.. :-) Je to prostě seriál se vším všudy a ještě k tomu s překvapením! ()

Movie Gourmet

Po shlédnutí prvního dílu se dá konstatovat, že to vypadá celkem zajímavě a jsem zvědav jak se děj bude dál odvíjet. Ze začátku filmu si člověk myslel, že to bude něco ve stylu Pána prstenů - něco pohádkového. Jak ale začali padat hlavy a následné intriky a sex, musel člověk svůj první dojem rychle přehodnotit. Jsem zvědav, co bude následovat dál... Moje hodnocení je zatím mezi 75 a 80 %. Po shlédnutí všech dílů první série a přečtení knižní předlohy nutno dodat, že se jedná o příklad dobře zfilmované knižní předlohy. Až na pár výjimek se děj filmu drží v klíčových bodech své knižní předlohy. Verdikt: 4* a 85 %. ()

Ricky_CZ

Ok...Viděl jsem 15 minut promo a začal číst knihu...Dočetl první knihu a shlédl první 2 díly...Není co vytknout... Prostě tohle je úžasná adaptace ještě úžasnějších knih. Drsná, chladná, perverzní, dospělá... A nadpozemsky návyková... Top jak cyp... EDIT po sedmé řadě: Snižuju na 4*. Ztratila se promyšlenost, ubylo prsou, ...a vůbec,... ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci