Knight Rider

USA, (1982–1986), 68 h 21 min (Minutáž: 45–91 min)

Tvůrci:

Glen A. Larson

David Hasselhoff, Edward Mulhare, William Daniels, Patricia McPherson, Peter Parros, Rebecca Holden, Phyllis Davis, Lance LeGault, Pamela Susan Shoop (více)

Série(4) / Epizody(84)

Michael Long je bývalý policista, který během své práce málem přišel o život. Z nepříjemné situace se nakonec díky pomoci neznámého muže dostane. Do nového života vstupuje s novou tváří i identitou, pod jménem Michael Knight. Od mecenáše Wiltona Knighta dostává zároveň špičkové vybavení, aby dále mohl bojovat proti zločinu. A mezi vší tou skvělou technikou je i sporťák K.I.T.T., který dokáže neuvěřitelné věci a dokonce i mluví. Z Michaela se stává neohrožený bojovník, který za volantem inteligentního auta brázdí silnice a mstí bezpráví. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (71)

Série 1 (1982) (S01)

Úvodná séria obsahuje relatívne vyrovnané epizódy, žiadny príliš nevytŕča, aj keď najnezabudnuteľnejší je asi pilotný diel, žiadny vyslovene nie je zlý či priemerný. o humor sa stará KITT, ale občas aj suchár Devon. Zaujímavé, že typický čierny kamión nadácie sa objaví až o niekoľko epizód neskôr, spočiatku je strieborný a kamera priamo neukazuje, ako KITT do neho vchádza. No a na konci série sa do istej miery mení aj pozícia automechaničky Bonnie, ktorá už nie je len v montérkach a zalezená pod kapotou, ale čoraz viac sa objavuje ako sekretárka Devona oblečená vo večerných toaletách, čo je podľa mňa na škodu. Robia z nej niečo, čo nie je. ()

Jako Fénix z popela (1982) (S01E01)

Pilotný film sa na rozdiel od takmer všetkých nasledujúcich epizód líši tým, že má príbeh, ktorý celkom funguje, predovšetkým jeho prvá polovica, čo je určite jeho veľké plus. Celkom prekvapí, že všetky podstatné schopnosti KITTa sa hneď aj ukážu a že jeho kokpit vo svojej podstate pripomína dnešný automobilový svet - displeje obrazoviek, natočenie palubovky na vodiča, množstvo funkcií, no a samozrejme to najdôležitejšie - UI. Nepôsobí to teda vôbec zastarane, ale práve naopak - nadčasovo. KITT aj Devon už od začiatku dobre hláškujú a svetoznáma ústredná melódia príjemne naladí. ()

Smrtící manévry (1982) (S01E02)

Druhá epizóda, ktorá ale ničím nevyniká a vyzerá presne ako hocijaká nasledujúca epizóda, v 2. alebo 4. sérii seriálu, kde dobrý a slušivý Mike ochotne prichádza a rieši problémy (ako by povedala svokra Gitka: "idem, riešim"). Prvýkrát vidíme fešnú KITTovu automechaničku, vždy s perfektne a sexy upraveným outlookom, ako sa na správne automechaničky patrí. Keď si odmyslím množstvo logických chýb, ktoré zaiste budú sprevádzať každú jednu epizódu a ktoré pripomínajú skôr rodinný seriál, kde sa takéto veci neriešia, tak jedinými vecami, ktoré v epizóde zaujmú, je len záverečná streľnica. Samozrejme, KITT opäť hláškuje, keď má Michaela už v druhej epizóde (!) dokonale prečítaného. ()

Dovolená ve White Rock (1982) (S01E03)

Motorkársky gang a zbabelý šerif, ktorý veľmi nechtiac prijíma Michaelovu pomoc. Jedna naháňačka s motorkami a jeden súboj, inak sa toho veľa nedeje. ()

Kaskadér Sekáč Semy (1982) (S01E04)

Veľmi nemusím tie kaskadérske (alebo rodeové či iné šou), ale epizóda je napriek tomu veľmi fajn, dobre odsýpa. A potom je tu KITT, ktorý perlí jednú hlášku za druhou. ()

Návrh zákona (1982) (S01E05)

Štátna politika, aktivistická senátorka s podrezaným jazykom a mocní nepriatelia. Opäť je hlavnou hviezdou KITT, ktorý okrem manévrov na kolesách zvláda aj kopec hlášok. ()

Potíže s vodou (1982) (S01E06)

Tuctová epizóda z neowesternového prostredia, kde si aj KITT zahrá na toreádora. ()

Nic velkého (1982) (S01E07)

Nielen Michael Night, ale aj Devon Miles v boji proti skupinke texaských čestných a poctivých policajtov na čele s okresným sudcom, ktorý je spravodlivosť a charakternosť sama. Výborný začiatok, kde sa prvýkrát na scéne seriálu objavuje legendárny Milesov ometalizovaný červený Mercedes Benz 450SL. Tentoraz nehláškuje ani tak KITT ako práve Devon Miles, ktorý sa dostáva do súhry pre neho divokých a vtipných situácií spojených so zákonom. ()

Důvěra nerezaví (1982) (S01E08)

Nečakal som tak skoro nástup KITTovho dvojníka. KARR je samozrejme zaujímavý prvok, bohužiaľ nič viac mu už nesekunduje, keďže dvojica zlodejíčkov je slabá. ()

V utajení (1982) (S01E09)

Infiltrácia v bande zlodejov a utajenie prinášajú so sebou istú dávku napätia, záver potom obstaráva akcia na kolesách. KITT opäť perlí. ()

Závěrečný verdikt (1982) (S01E10)

Ide viac o humor než o napätie, ale kompenzuje to akcia. Michaelove osobné misie sú rovnako záludné ako tie 'oficiálne'. ()

Luxusní projížďka (1982) (S01E11)

Pekne akčná epizóda, v ktorej s Michael v konfrontácii s protivníkmi zapotí. Zaujímavé je, že hľadá jednu čiernu ovcu a nakoniec je bielou ovcou v košiari on sám. ()

Nezapomeň na mě (1982) (S01E12)

Dievča s amnéziou si nepamätá, že je herečka, ale pamätá si, čo počula v izbe, keď únavou i pod vplyvom alkoholu zaspala. KITT si strúhne excelentný skok zo skalného zrázu, pri ktorom v niektorej z predchádzajúcich epizód prehlásil, že by sa z neho už nepozviechal. Akcia je však natoľko fajn, že spomínané zjednodušenia a logické chyby napráva. K tomu ešte jedna sexi rozkošná čiernovláska. ()

Srdce z kamene (1982) (S01E13)

Partička priekupníkov hi-tech zbraní je vykreslená brutálne drsne, hlavne, že sú to len 2 (slovom dvaja) kovboji. Nečakane sa Michael nechá prelstiť čašníčkou a potom sa viac hrá na moralizátora než na aktéra riešenia problému. Epizóda síce dobre akčná, ale aj zbytočne prekombinovaná. ()

Svobodu nebo smrt (1983) (S01E14)

Je sympatické, že už začiatkom 80. rokov existujú pokusy s alternatívnymi palivami do automobilov (solárne články, alkohol, tekutý vodík, propán-bután), ale charakter pretekov je na smiech. Divné, že Helmut z NDR sa vozí na Porsche a nie na Wartburgu alebo Trabante. Zápletka je slabšia, všetci sledujme radšej káblovku. ()

Akce Topaz (1983) (S01E15)

Epizóda s klasickou pátračskou zápletkou, v ktorej sa dej točí okolo šteklivého časopisu Escape. Táto epizóda sa ale spracovaním mierne líši od ostatných, má iný fíling, proste cítiť, že ju točil iný režisér s trochu iným prístupom. Zaujme napr. dlhá cesta, počas ktorej je pustená austrálska skupinka Men at Work s ich najslávnejším hitom. KITT sa hlási o slovo skôr až v závere. ()

Takové neslušné městečko (1983) (S01E16)

Na KITTovi si zajazdí aj postaršia dáma a hoci Michael už s policajtami problémy niekoľkokrát mal, tak zápletka o falšovaní prachov v antikriminálnom mestečku, ktoré za to dostáva aj cenu, je veľmi fajn. Kto si všimol neskrytú rampu pri KITTovom skoku? ()

Vůz plný zlata (1983) (S01E17)

Automechanička Bonnie sa viac pretŕča vo večerných toaletách a na večierkoch, než v monterkách a za kapotou auta, čo je podľa mňa na škodu. Robia z nej niečo, čo nie je. Každopádne, zápletka o nadrogovanej partičke (to musela byť teda riadna smart-droga), ktoré zneužije KITTA na kriminálitu, je fajn. Ale stačí láskavé slovo Mika a je všetko, ako má byť. ()

Bílý ptáček (1983) (S01E18)

Michael sa nám zamiloval. Alebo žeby neodmiloval? Ale vkus má dobrý, bloncka stojí za pozretie. Pripomína to telenovelu, ešteže akcia a humor spojený s Devonom to zrovnávajú na pravú mieru. ()

Rytířské tahy (1983) (S01E19)

Michael s KITTom už mali párkrát dočinenia so (záporáckymi) tirákmi, ale tentoraz dostávajú náklaďáky a ich vodiči plný priestor. Zábery s kamiónmi sú veľmi fajn, akcia je tiež podarená a KITT sa už pomaly dostáva do hantýrky tirákov. ()

Spy Hunter opět na programu dne

Spy Hunter opět na programu dne