Maigret

Krimi / Drama / Mysteriózní
Francie / Belgie / Švýcarsko / Československo, (1991–2005), 81 h 23 min (Minutáž: 80–106 min)

Předloha:

Georges Simenon (kniha), Georges Simenon (povídka)

Bruno Cremer, Albert Delpy, Cécile Bois, Isabelle Renauld, Vanessa Larré, Arnaud Giovaninetti, Lionnel Astier, Michel Vuillermoz, Dimitrij Rafalský (více)

Epizody(54)

Seriál Maigret v hlavní roli s Bruno Cremerem vznikl v rozsáhlé evropské koprodukci francouzské, belgické, švýcarské, české a finské televize. Má celkem padesátčtyři dílů s délkou kolem devadesáti minut. Poprvé se seriál vysílal ve Francii v letech 1992 – 2005. Slavný detektiv spisovatele Georgese Simenona má ve Francii velkou tradici. Bruno Cremer převzal dýmku od herce Jeana Richarda, který hrál Maigreta 23 let a natočil celkem 88 epizod. Pro tak veliký projekt, na tehdejší dobu s obrovským rozpočtem, bylo nutné najít koproducenty. Čeští diváci poznají v mnoha exteriérech Prahu, její ulice, domy i malá náměstí. Přesto je Česká televize jako koproducent uvedena jen u několika dílů, kde se v řadě vedlejších rolí objevují známí čeští herci, za kamerou Jiří Macháně a u dvou epizod i režisér Juraj Herz. (Česká televize)

Recenze uživatele filmmovier k tomuto seriálu (55)

Maigret a přístav v mlze (1996) (E20)

Po delší době zase jedna trošku slabší epizoda, ale v rámci celého cyklu si stále udržuje standard, takže není co řešit. Bruno Cremer je tradičně vynikající, atmosféra a prostředí úžasné, i samotný případ se řadí k těm lepším, jen adaptace se na předlohu a zpracování s Rudolfem Hrušínským tentokrát nechytá. Přesto je to pořád krásně odpočinkové potěšení. 75%. ()

Maigret a hlava muže (1996) (E21)

Maigret po herzovsku. Vynikající atmosféra, která je dána nejen režií, ale také absolutně fantastickou hudbou. Samotná zápletka se řadí k těm méně zajímavým, ale Herz ji rozhodně povýšil. Asi "nejtemnější" díl, který mě i navzdory délce dost bavil. 80%. ()

Maigret ve Finsku (1996) (E22)

Po delší době slabší Maigret, který není nijak zvlášť zajímavý ani zapamatovatelný. Jazyková bariéra je ovšem roztomilá a Finsko neokoukané, dobová atmosféra je standardně skvělá a standardně skvělý je i Bruno Cremer a stopáž není nikterak ubíjející, takže i tentokrát za 4*, i když v rámci tohoto cyklu je to spíše na tři. 70%. ()

Maigret klade past (1996) (E23)

Nejlepší Maigret? Rozhodně, Další vynikající adaptace nejslavnějšího případu, navíc v Herzově skvostné, typické režii a opět s fantastickou hudbou a výtečnou atmsósférou. Na Gabinovu verzi se to sice nechytá, ale Atkinsonovu to překonává v pohodě. Navíc Cremer je prostě pořád v té roli naprosto fantastický. 90%. ()

Maigret má strach (1995) (E24)

Poměrně nezajímavý a hlavně nudný případ, který v kombinaci s delší stopáží tentokrát utíká ještě méně, než obvykle. Cremer je tradičně vynikající a proti jeho Maigretovi nelze nic namítat, navíc je tahle epizoda součástí rozsáhlého cyklu, ze kterého si tentokrát tvůrci prostě vybrali slabší chvilku. A nebo sám autor, protože o předloze je to většinou. 60%. ()

Maigret a ministrant (1997) (E25)

A zatím asi nejslabší díl je střídán dílem dosud snad tím vůbec nejlepším. Maigret tentokrát v krásném vesnickém prostředí, s hromadou neuvěřitelně sympatických a zábavných figurek, spousta humoru, úžasně kouzelná atmosféra a zajímavý problém k řešení navrch. Na tento díl se prostě dívalo krásně. 90%. ()

Maigret a čtyři ženy (1997) (E26)

... a zase další těžce průměrná epizoda, na které není zajímavého vůbec nic. Tentokrát je to opět spíš nuda, ve které tradičně září Bruno Cremer, jehož Maigret je samozřejmě i zde naprosto fantastický. Předloha je jednou z těch, které jsem četl a z těch, které příliš nezaujaly. A tohle zpracování mě nebavilo úplně stejně. Průměr. Ale atmosféra je jako tradičně zachycená na jedničku. 60%. ()

Maigret a mrtvý ve vaně (1997) (E27)

Další zábavný a hlavně půvabný díl se skvěle provedenou vraždou a mnoha sympatickými i méně sympatickými postavami. Závěrečné rozuzlení je natočeno skvěle, samotné pátrání je taky zajímavé, prostředí na jedničku, sympatická stopáž, výtečného Bruno Cremera snad ani není třeba již připomínat. Takhle to prostě má vypadat. V rámci seriálu rozhodně 80%. ()

Maigret a mrtvý z trati (1998) (E28)

Další velmi vydařený díl se zajímavou zápletkou. Nadprůměr i v rámci detektivního žánru, tak už to ale u Simenonových děl bývá. 75%. ()

Čekání na vraha (1999) (E29)

Tentokrát opět o něco hutnější a napínavější Maigret. Opět nadprůměrný díl se zajímavou zápletkou a s Tomášem Hanákem navrch! Jen škoda, že nemá moc prostoru. 75%. ()

Maigret a mrtvý tulák (1999) (E30)

Venkovské prostředí, hojná česká účast, tradičně báječná atmosféra a tradičně fantastický Cremer, Rozhodně jeden z těch kvalitnějších a zapamatovatelnějších dílů. 75%. ()

Vražda v kupé první třídy (1999) (E31)

Jeden z nejlepších a nejzajímavějších dílů. Ve vlaku to prostě vždycky funguje na jedničku. Skvělá zápletka i prostředí. Vondruška potěšil a pobavil. 80%. ()

Maigret a smrt účetního (2000) (E32)

Novější díly jsou překvapivě o řád lepší, než ty nejstarší. A o tomhle to platí také. Vynikající scénář, herci, atmosféra... Všechno tady je, prostě výtečný maigretovský standard. 75%. ()

Maigret a lepší lidé (2000) (E33)

Jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Příjemně poklidné tempo, zajímavá zápletka, prostředí i postavy, skvělé rozuzlení, výtečná atmosféra i hudební doprovod. Radost sledovat. 85%. ()

Maigret a milovnice diamantů (2001) (E34)

Jak vidno, pozdější díly jsou jaksi zajímavější a i kvalitnější, než ty první. Jen Bruno Cremer je stále stejně fantastický. Další příjemná podívaná. 75%. ()

Můj přítel Maigret (2001) (E35)

Opět nádherná atmosféra, prostředí i případ. Opět výtečný Bruno Cremer, opět velmi příjemná podívaná. A to pomalé, klidné tempo je na tomhle seriálu tak krásné. 75%. ()

Maigret a otevřené okno (2001) (E36)

Klasický maigretovský standart. Nadprůměrná detektivka s příjemnou zápletkou, milou atmosférou, báječnými herci a tradičně výtečným Cremerem, nejlepším Maigretem vůbec. 70%. ()

Maigret a obchodník s vínem (2002) (E37)

Opět není třeba psát cokoliv navíc. Tradiční, standardní Maigret, který rozhodně nijak neurazí. Nápaditá kamera, výteční herci, tradičně famózní Cremer, zajímavý případ a po delší době opět o něco temnější a pochmurnější atmosféra. Skvělá detektivka v tom nejklasičtějším střihu i po 37. ()

Maigret a ministr (2002) (E38)

Opět parádní atmosféra, špičkový a stylový Bruno Cremer, poklidné tempo... Pořád vše při starém a v nejlepším možném stylu, naštěstí. Případ je tentokrát ještě o něco zajímavější, než obvykle a mě prostě hrozně baví to sledovat. Další předloha, kterou neznám, takže přidaná hodnota i v tomhle. Detektivka nejklasičtější. 75%. ()

Maigret a čtyři esa (2002) (E39)

Po dlouhé době skutečně špičkový Maigret, proti němuž nemůžu říct vůbec nic. Tentokrát byl jeho případ opravdu mimořádně zajímavý a nezvykle temný. Jinak je naprosto všechno při starém a funguje to, jako vždycky. 90%. ()