Reklama

Reklama

Maigret

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Francie / Belgie / Švýcarsko / Československo, (1991–2005), 81 h 21 min (Minutáž: 80–106 min)

Předloha:

Georges Simenon (kniha), Georges Simenon (povídka)

Hrají:

Bruno Cremer, Albert Delpy, Cécile Bois, Isabelle Renauld, Vanessa Larré, Arnaud Giovaninetti, Lionnel Astier, Michel Vuillermoz, (více)
(další profese)

Epizody(54)

Seriál Maigret v hlavní roli s Bruno Cremerem vznikl v rozsáhlé evropské koprodukci francouzské, belgické, švýcarské, české a finské televize. Má celkem padesátčtyři dílů s délkou kolem devadesáti minut. Poprvé se seriál vysílal ve Francii v letech 1992 – 2005. Slavný detektiv spisovatele Georgese Simenona má ve Francii velkou tradici. Bruno Cremer převzal dýmku od herce Jeana Richarda, který hrál Maigreta 23 let a natočil celkem 88 epizod. Pro tak veliký projekt, na tehdejší dobu s obrovským rozpočtem, bylo nutné najít koproducenty. Čeští diváci poznají v mnoha exteriérech Prahu, její ulice, domy i malá náměstí. Přesto je Česká televize jako koproducent uvedena jen u několika dílů, kde se v řadě vedlejších rolí objevují známí čeští herci, za kamerou Jiří Macháně a u dvou epizod i režisér Juraj Herz. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Není to špatný, i když některé epizody z dnešního pohledu, působý už značně zastaralým dojem, své kouzlo ale občas mají, a to především díky intelegentnímu a velice intenzivnímu vyšetřovacímu postupu Bruna Cremera (komisař Maigret) založenému hodně na dialogu. Bohužel dnes se stále s vynalezavějšími kriminálníky všeho druhu by si jen s tímto postupem a počínámím těžko vystačil, vhodné leda tak na nějaké policejní katedře k výuce nových rekrutů..V současnosti vysílají na Barrandov TV. ps; úvodní znělka není špatná.. ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Naprosto nepovedené přepisy Simenonových knih. Tam, kde Simenon pracuje s psychologií a vnitřním napětím, tvůrci tohoto seriálu tupě jdou po povrchu každého příběhu a každého případu, přičemž se ani nesnaží vtáhnout diváka hlouběji do logiky a motivace postav, ani do samotného nazírání Maigreta na věc a svět kolem sebe. Ano, to vystihuje nejlépe - povrchní popis Maigreta, postav, případů i příběhů, který s hloubkou a poetikou knih nemá vůbec nic společného. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Komisař Maigret má z dnešního pohledu příliš ospalé tempo a v záplavě nejrůznějších akčních kriminálních seriálů, charismatických psychopatických vrahů, geniálních vyšetřovatelů a kriminalistů ozvláštněných nejrůznějšími bizarními povahovými vlastnostmi i poměrně nevýrazného hrdinu, což se nevztahuje k osobě Bruna Cremera, nýbrž k samotné literární postavě. V rámci seriálu vznikla dlouhá řada televizních celovečerních snímků natáčených nejrůznějšími režiséry s více méně vyrovnanou kvalitou, která nenadchne, ale ani neurazí. Kladem je Bruno Cremer v hlavní roli, který si jako zkušený špičkový francouzský herec udržuje vysokou formu a své postavě propůjčuje noblesu. Jako celek si seriál zaslouží v podstatě průměrné hodnocení, ze kterého žádná ze zhlédnutých epizod výrazně nevybočila. Je mi sympatická postava komisaře Maigreta pro jeho plebejství, sociální cítění a empatii pro své protivníky a celý svět kolem. V záplavě ranařů moderních akčních seriálů nebo snobských detektivů vyšetřujících záhady v prostředí společenské smetánky je to příjemné osvěžení. Komisař Maigret vlastně docela často nepředhodí pachatele zločinu soudu a přitom je té neformální spravedlnosti učiněno zadost mnohem víc než v dnešní české justici. Celkový dojem: 55 %. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Maigret je pro dnešního diváka nuda, není neprůstřelný, nepoužívá zbraně, které budou vynalezeny za sto let, není hacker tělem i duší, nedopouští se automobilových honiček, v kterých zvítězí Trabant nad Lamborghini, neb Trabant řídí nejfantastičtější detektiv všeho míra. Nepobíhá obnažen do půli osvaleného těla mezi ložnicemi dívek a dam, které touží jen a jen po rozkoši spatřit JEHO. Neoslňuje ani přesně mířenou střelbou, asi supertvrdou pěstí. Pod jeho pohledem netaje led, ani se nebortí skála. Jak říkám, zkrátka nuda. Jednoduché televizní zpracování, které dává přednost důvtipu románové detektiva, šarmu jeho představitele a nezájmu diváka o hektolitry umělé krve, tuny vyhřezlých vnitřností a zvuky svištících kulek. Ano, Maigret v podání Cremera se mi líbí. A rouhám se kultu velkého Jeana Gabina, ale ať dělám, co dělám, Cremer je pro mě ten pravý a nejlepší Maigret. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zkušený čtenář a divák detektivek mi dá patrně za pravdu, že literární (a většinou i filmový či rozhlasový) komisař Maigret je postava ryze fantastická, která by v reálném životě moc neuspěla. Většinou se potlouká kolem několika podezřelých, z nichž díky svému geniálnímu instinktu vydedukuje pachatele a (na rozdíl od takového Poirota nebo Colomba) aniž by měl sebemenší hmatatelný důkaz, tak dlouho vybranou osobu nervově ničí, až se ten který vrah sám rád musí přiznat. Pohádka pro dospělé, nic víc. (A co se policejních metod týče měl Georges Simenon také značné rezervy, stejně jako v odborné terminologii - například rozdíl mezi revolverem a pistolí pro něj jako by neexistoval). Ovšem čte se to výborně, Simenon uměl vybudovat dokonalou atmosféru a napsat přirozený a chytrý dialog. A totéž platí i pro seriál s Bruno Cremerem v roli slavného komisaře - jakkoliv je tempo pomalé, policejní metody naivně popsané a rozuzlení neohromí, atmosféra, výborní herci a dobový kolorit to divákovi vynahradí. A pro našince je tu jako bonus celá řada místních lokalit a českých herců, kteří se podíleli na nejedné epizodě tohoto seriálu. ()

Galerie (184)

Zajímavosti (9)

  • Děj se odehrává v padesátých letech dvacátého století, v americkém baru se podává Baileys, tento nápoj však spatřil světlo světa až v roce 1974. (Snorlax)
  • Natáčení probíhalo v Praze a v Liberci, kde se konkrétně filmovalo v Horním Růžodole v Ještědské ulici č. 254. (dyfur)

Reklama

Reklama