Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2018, 64 h 55 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy

V Gothamu bez Batmana, zato s mladým Gordonom. Seriálový Gotham je bez pochýb tým najzaujímavejších a najambicióznejších seriálovým prírastkov tohtoročnej zimnej sezóny. Umiestniť dianie do jedného z najznámejších a najskorumpovanejších komixových miest je vskutku originálny nápad. Samotný Gotham je navyše vykreslený realisticky a tak trochu „noir“. Má tak bližšie k Nolanovmu poňatiu Temného Rytiera než ku gotickej, prípadne až farbami hýriacej štylizácii Batmanov z 90. rokov. Bohužiaľ však zároveň musím konštatovať, že pilotná epizóda, napriek všetkým týmto aspektom, neprináša nič výrazne zaujímavé. Vznikla len ďalšia pomerne tuctová kriminálka, akurát odohrávajúca sa v netradičnom prostredí. Zrod postáv a nepriateľov z Batmanovho univerza je síce na pilote tou najpútavejšou položkou a v scénach, kde sa vyskytujú mladšie verzie Alfreda, Poison Ivy, Catwoman, prípadne aj mladého Brucea Waynea pilot dokazuje, kde je jeho sila. Avšak tieto scény sú nanešťastie odsunuté až na druhú koľaj. Zvyšku podráža nohy pomerne nemastný a neslaný scenár s klišoidnými dialógmi a rutinná réžia bez nápadu. Vážnu, temnú atmosféru skorumpovaného Gothamu sa nedarí budovať do takej miery ako si tvorcovia želajú, prvky noir žánru sú príliš silené a v takom prípade sa atmosféra buduje len veľmi ťažko. Navyše je aj tempo dosť vlažné, chýba väčšia dynamika a aj tých pár akčných scén je príliš obyčajných. Škoda, potenciál tu je totiž priam obrovský a v scénach zrodu známych postáv sa darí Gothamu vzbudzovať zvedavosť a priniesť aj slušnú atmosféru, ale čo s tým tuctovým kriminálnym zvyškom? Dám tomu šancu najbližšie 2-3 epizódy, viac nie. Seriálová konkurencia je totiž v dnešnej dobe príliš veľká (a kvalitnejšia), nato aby som strácal dlhé hodiny s týmto síce neurážajúcim a neškodným, avšak skrz naskrz priemerným kúskom. Na produkciu upršaného, temného Gothamu by sa radšej hodili tvorcovia vynikajúceho The Killing. V tom prípade by sme tu mali hotový klenot, takto to zatiaľ za viac ako 3* (6/10) nebude.(3.10.2014)

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

Seriál má podobný problém jako konkurenční Agents of SHIELD - pomalý rozjezd první řady. I když do Gothamu jsem "vklouzl" už asi od čtvrtého dílu. U Agentů mi to trvalo asi šest. Seriál se každopádně diváku odvděčí krásně ponurou atmosférou, poměrně nečekanou mírou brutality a skvěle vykreslenými postavami, u kterých víme, kam směřují. Pár výplňových epizod by se samozřejmě našlo, ale v rámci celkového obrázku se dají odpustit. První série zatím za hraničních, ale přeci jen zasloužených pět hvězd.(5.11.2015)

1. série: Předpokládaný "hit sezóny" trpí hned v několika aspektech. Základním kamenem úrazu je forma vyprávění, jež se zbytečně snaží soustředit na několik postav zároveň. (Detektivní linie kolem Gordona spíše obtěžuje, Selina svou zbytečností překáží, zatímco mysteriózní origin Bruce, Penguina či Riddlera poměrně baví.) Snad ještě větším problémem jsou postavy samotné. McKenziemu bodrého komisaře Gordona nebudete věřit ani za dvacet let, na to má příliš vyhlazenou vizáž, nemluvě o jeho nepřesvědčivém "cukrkandlovém" postoji rádoby siláka. Pseudo záporačka série Fish je spíše k smíchu, (ikdyž se Jada snaží seč jí její temperament stačí) než aby budila děs a autoritu. Kolem a kolem Gothamu chybí ucelená tvář. Na jednu stranu se tváří jako noir-gangsterka, ale na stranu druhou se pokouší předhazovat jeden origin za druhým (nejlepší představení Scarecrowa), aby se v záplavě postav a motivů postupně zapomínalo na některé dějové linie (vyšetřování smrti Waynových). Snad se tvůrci pochlapí a využijí potenciál, jež se jim podařilo úspěšně nastínit ve finále. Ono ukázat v průběhu řady, jen pro radost fanoušků, půlku mytologických budoucích záporáků na úkor děje, není vše! P.S. Postava Barbary je tou nejotravnější a nejotřesnější postavou (krávou) za hodně dlouho dobu! 70%(11.10.2014)

• Roseinka

Nebudu hodnotit po prvním díle, ale jsem spíš zklamaná. Pilot Flashe jsem viděla dneska dříve než Gothem a líbil se mi tisíckrát víc, takže mi to nedá nesrovnávat. Obsazení je super, i když si ještě nejsem jistá rolí hlavního detektiva. Příběh Batmana (kterýho mám ráda) mě už znovu nezajímá a celkově jsem asi čekala něco jiného. Uvidíme co další díly a zda tomu dám šanci. Třeba to ještě překvapí.(5.10.2014)

• - Po úspěšných čtyřech epizodách se tvůrci rozhodli "natáhnout" první sérii z 16 na 22 dílů. (zbyshek)

• - Ve scéně, kdy Selina Kyle (Camren Bicondova) ukradne z nákupu plnou láhev mléka a nalévá ho do misky, lze vidět, že je láhev skoro prázdná. (glumka)

• - Ben McKenzie, který hraje Jima Gordona, namluvil Batmana v animovaném filmu Batman Rok jedna (2011). (Barghest)