Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2017, 55 h 33 min (Minutáž: 66x42 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jason Martin, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco

Scott White

Scénografie:

Doug Kraner

Kostýmy:

Lisa Padovani

Před premiérou Gothamu jsem měl velká očekávání a ta se naštěstí z velké části vyplnila. V první řadě musím pochválit dvě věci. Za prvé Gotham samotný, ze kterého prohnilost doslova čpí. Druhou věcí je skvělý casting (až na jednu dvě výjimky). Absolutně nejlepší je Ben Mackenzie v hlavní roli Jima Gordana. V těsném závěsu jsou pak Harvey Bullock a budoucí Penguin. Naopak mě bohužel zklamal Alfred. Jinak samotný pilot se povedl velmi dobře. První polovina se sice trochu pomaleji rozjíždí, ale ta druhá opravdu stojí za to. Těším se na další díly. Pilot za 90 % Další díly (kromě Arkhamu) se bohužel pilotu zatím nevyrovnaly. Edit: Po kompletní sérii ponechávám čtyři hvězdy. Jako hlavní klady přetrvávají atmosféra a herci, nakonec všichni (až na víme koho). Na plný počet to zatím není, máme tu skvělé epizody. např. ty s Arkhamem nebo poslední čtyři díly, ale také dost úplně průměrných dílů. Pokud si ale druhá série udrží laťku posledních dílů, máme se na co těšit. 80 % Edit Ve druhé sérii se Gotham skutečně zlepšil. Zejména první polovina série byla špičková. Bohužel druhá polovina si až takovou kvalitu neudržela. Ze začátku to bylo stálo super a vše kulminovalo v epizodě s vězením, která se mi líbila asi nejvíc. Pak už bohužel nepřišlo nic, co by člověka posadilo na zadek. Ještě tak možná Azrael byl výborný, ale bohužel jsme si ho moc neužili. Finále pak bohužel zničila Fish Mooney. Série 2 - 90 %(24.9.2014)

Tak po pilotu do toho určitě jdu. Mně se ten perfektně stylizovaný svět Gothamu (New Yorku) ohromně líbí, Jamese Gordona jsem si oblíbila do deseti minut, pousmála se u pár drsňáckých vtípků a celkově jsem se vůbec nenudila, takže se těším i na další díl. Batmana mám docela ráda, ač nejsem zas takový znalec, poznala jsem jen ty nejprofláklejší postavy jako jsou Bruce Wayne, Alfred, malá Catwoman nebo tučňák ( ten je pěkně úchylnej už za mlada ), ale to mi nějak zvlášť nepřekáží, počítám, že je postupně poznám blíž a začnu se víc orientovat. A ačkoliv to jinde moc nemusím, tak tady bych uvítala víc samostatných případů a hlavní příběh odsunula spíš do pozadí, protože to nejvíc funguje právě jako temnější detektivka, což já ráda... PO PĚTI DÍLECH : Tak nakonec bohužel velké zklamání. Vždycky, když se zdá, že by už nějaký případ mohl být i zajímavý, nabalí se na něj spousta podružných vedlejších linek a celé to totálně rozmělní. To mě nebaví, končím. Jen škoda toho potenciálu.(25.9.2014)

Tak nám Foxové Batmana vrátili zpátky na televizní obrazovky !! Konečně, chtělo by se říct.. Nicméně nabízí se zásadní otázka, zda má vůbec šanci Batman bez Batmana, byť jako prequel zodpovídá v rámci mytologie komiksu poměrně dost zajímavých otázek, v té dnešní neskutečné konkurenci uspět.. První řada nakonec spíš vyznívá jako zklamání tomu rozkošnému bladerunnerovskému vizuálu a výtečnému Alfredovi Seana Pertweeho navzdory, tak přemýšlím, zda se dál ještě nechám překvapit.. Jako varovný vztyčený prostředník se však jeví především jméno režiséra Dannyho Cannona, který už jednoho komiksového hrdinu pěkně zprznil, o čemž by Soudce Dredd mohl vyprávět..(7.9.2015)

Temná kriminálka s optimistickým vyzněním, zaměřená na dětské publikum a evokující Ameriku padesátých let. Ptáte se jak si tohle dohromady sedlo? Odpověď je, že moc ne. Gotham je roztlemený jako vrata do chlíva. Dějové linie si navzájem překáží a ani jeden díl se nemůže pochlubit ucelenou atmosférou. Momenty syrové akce střídají naivní scény ze života budoucích teroristů v kostýmech a celé je to prokládané záblesky téměř budovatelského nadšení. Zápletka epizod je jednoduše šablonovitá. Na začátku je hrdina který se rozhodl spasit město, zpravidla pomocí zastrašování populace a masového vraždění. Na konci bude zastaven a pravděpodobně mrtvý. Tomuhle schématu se vymykají jen půtky mafiánů o podíl na moci - mimochodem jediná větev která do jisté míry naplňuje svůj potenciál. Zbytek zůstal hluboko pod ním. Znalci nejspíš odhalí spoustu postav z komiksového univerza, ale za pozornost stojí jen Tučňák. Ovšem jestli má být první sezóna postavená okolo něho, tak je nevýrazný i on. Druhá série pokračuje ve stejném duchu, jen se víc tlačí na pilu. Je v tom městě vůbec někdo normální?(2.11.2014)

V polovici prvej série mením svoje hodnotenie na *****, nielen preto, že "batmanovskému" svetu dokážem odpustiť skoro všetko (dobre okrem posledného Schumachera), ale po rozpačitom úvode sa seriál z jednej časti na ďalšiu zlepšuje, čim ďalej tým viac mi pripadá temnejší, aj keď stále do istej miery vysoko štylizovaný, ale hlavne pomaly odkrýva jemné odtienky niektorých skvele vykreslených hrdinov - predovšetkým mladého Brucea a geniálneho Pinguina. Navyše pre mňa ako veľkého batmanovského fanúšika je radosť sledovať známy svet z trochu inej, "mladšej" perspektívy :)(5.11.2014)

• - V jedné scéně volá Harvey (Donal Logue) Jimu Gordonovi (Ben McKenzie) a říká mu, že se setkají na 4. a Grundy. Pravděpodobně se jedná o odkaz na postavu záporáka Solomona Grundyho, který je taky od DC Comics. (siky25_25)

• - Původně se předpokládalo, že Donal Logue bude obsazen do role detektiva Jamese Gordona (Ben McKenzie). (Nathanielmon)

• - Postava Fish Mooney (Jada Pinkett Smith) v původních komiksech neexistuje a byla vytvořena speciálně pro seriál. (Barghest)