Gotham

(seriál)
  • USA Gotham (více)
Trailer 5
Krimi / Drama / Thriller
USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Trailer 5

EvilPhoEniX

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za mě spokojenost. Pre-Batman éra má našlápnuto velmi slušně. Herecký cásting perfektní. Gordon je sympaťák, s hádankářem bude sranda, tučnák je správně slizký, cat woman velmi roztomilá, příště snad dostane více prostoru a Fish Mooney působí celkem drsně. Gotham je správně temný a pochmurný, překvapí i brutalita. Třetí díl za náma a už je jasný o co půjde. Penguin se pomalu dostává ke své temné stránce a začíná být pěkné zvíře, cat woman dostala více prostoru a je k sežrání, a hlavně se mi zamlouvá, že v každém díle řádí nejen Penguin ale i další kriminální obyvatelé Gothamu. V tomhle městě by jste bydlet opravdu nechtěli ! Za mě zatím nejlepší seriál roku. ()

KevSpa

Úvodní díl je dost rozpačitý, všechno tu působí až moc na efekt. A snaha představit nám co nejvíc postav má za následek poněkud roztěkaný děj. Ale i přes řadu výhrad (ach, ta klišé) ve výsledku spokojenost. Pilot - 70% Po trochu nemastném neslaném začátku se nám seriál slušně rozjel a přestože pořád trpí spoustou neduhů, jako zábavná oddechovka funguje takřka na výbornou. Za schválení druhé série jsem rozhodně ráda... První řada sice měla pomalejší rozjezd, ale nakonec se divákům trpělivost vyplatila. Gotham je třeba brát lehce s rezervou a nechat se bavit tímhle zatraceně zábavným komiksovým světem. Ostatně v tragikomickém finále tvůrci jasně dali najevo, že o pobavení diváka jim jde především a nebojí se ani komických vsuvek. 1. série - 80% Kdo by čekal, že se tvůrci ve druhé řadě takhle utrhnou ze řetězu? Myšleno rozhodně v dobrém. Už nesledujeme jen detektivku s komiksovými prvky, tentokrát nám tu servírují jednoho zajímavého záporáka za druhým. Ke konci už se skoro zdá, že postavami plýtvají, aniž by jim dali dostatečně velký prostor. Naštěstí víme, že spoustu postav uvidíme díky oživovacím experimentům Huga Strange i v další řadě. Právě ono oživování v druhé polovině sezóny možná některým divákům nevonělo, já si ho naopak užívala, protože se tím Gotham definitivně stal takřka čistokrevnou komiksárnou. A pokud u takového seriálu někdo příliš řeší logiku a "nemístné nadpřirozeno", je to jen jeho problém. Tahle sezóna byla prostě jedna velká jízda bez většího zaškobrtnutí, ačkoli finále mohlo být přece jen lepší. 2. série - 100% --- Pokud lze třetí řadě něco vyčítat, pak možná až moc dějových linek, které občas působí maličko nedotaženě a uspěchaně. U toho ale mé výhrady končí, protože i tahle série byla parádní bláznivá jízda, jež nenechala diváka ani na chvíli vydechnout. Alfred v akci mě vždycky potěší a tentokrát dostával spoustu prostoru. Stejně spokojená jsem i s definitivní přeměnou Edwarda v Hádankáře, postupným vývojem Bruce, a tak bych vlastně mohla pokračovat dál. Gotham ani ve třetí řadě neubírá na tempu, pořád se něco děje a divák si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek akce. 3. série - 90% Tvůrcům nedochází dech ani ve čtvrté řadě a od samého začátku to neskutečně rozjíždějí. Při sledování Gothamu si divák dávno zvykl na to, že je to občas hotový blázinec a byť je toho šílenství v některých dílech už přece jen moc, tvůrcům se stále daří balancovat na té tenké hraně příčetnosti, aniž by seriál spadl do parodie, což při řadě záměrně komických scén hrozí. Finále bylo opět úchvatné, ale vůbec mě netěší, že budeme čekat na poslední sérii až do příštího roku. A netěší mě ani fakt, že se s Gothamem budeme muset nadobro rozloučit. 4. série - 90% Závěrečná pátá řada nabídla v podstatě vše, co jsme měli na seriálu tolik rádi. Přiměřené množství akce, další vývoj jednotlivých postav i pár zvratů. Vše však směřovalo k tomu jedinému možnému vyvrcholení, kterým byl zrod Batmana v samotném finále. Zakončení samozřejmě skvělé, ale budu stále doufat, že se k tomu tvůrci třeba jednou vrátí a budou pokračovat i s Batmanem. Tenhle seriál mi bude chybět víc, než jsem tušila. 5. série - 90% ()

DaViD´82

Dle názvu a slibů tvůrců jsem čekal drsnou kriminálku stavící na genius loci Gothamu, která jen tak mimoděk někde v druhém plánu bude i o batmanovském mytosu, ale která v první řadě obstojí sama o sobě jako špinavá kriminálka s nosnou dospěle nesuperhrdinskou komiksovou nadstavbou. Pravý opak je však pravdou. Zrod Batmanových (ne)přátel hraje prim a Gotham i kriminální aspekty jsou tak nějak na druhé koleji; a přitom právě tyto pasáže jsou tím nejlepším, co seriál nabízí. Obě ty roviny si navzájem brání v rozletu. Kriminální pasáže sráží to, že úplně každý s kým přijde Gordon do styku je/bude "ten či onen z DC Universa" a osudy jednotlivých velkých hráčů zase sráží násilné naroubování na Gordonovu linii; to neplatí jedině o té mafiánské. Zároveň tu jsou silně stylizované postavy jak ze šestákových komiksů či seriálového Batmana z let šedesátých a vedle nich seriózní dospělá linka, která je brána zase echt vážně, dospěle a bez nadsázky. Snažící se to prostě honit příliš zajíců skrze navzájem si odporující styly a navíc je to po okraj přeplněné narážkami na DC postavy snad v každé větě; což není klad, protože něco tak nerafinovaně a debilně zakomponovaného se vidí málokdy (přitom Arrow/Flash tohle jako jednu z mála věcí umí s noblesou). Ovšem nedá se popřít, že se na to dá s vypnutým mozkem celkem i obstojně koukat, ale to je tak nějak vše. Což je při současném přetlaku kvalitních sérií (a to klidně i jen těch komiksových) naprosto nedostačující. ()

dO_od

// Po pilotu: Úvodní půl hodinka je lehce zmatená, občas ty dialogy skřípou a vy si říkáte "to jako fakt?" ale pak se to rozjede, Ben "ten sympaťák z O.C." McKenzie se na roli mladého komisaře Gordona hodí skvěle a já osobně nemám problém mu ten vztek a odhodlání věřit. Mladej Bruce Wayne moc prostoru nedostal ale na tom malém prostoru taky přesvědčil, jsem zvědavej jak mu to půjde dál. Samozřejmě vedlejších postav tam je tuna a ještě to chvíli potrvá, než půjdou nějak zařadit ale potenciál tam rozhodně je. Gotham nebude seriálem roku, není to "Emmy" materiál (zato na MTV bude válet!) ale to od něj vlastně ani nikdo nechtěl snad. Je to poctivě komiksové a na rozdíl od Agents of SHIELD to není tak přiblblé, jak jsem se bál. Za mě dobrý ;) // edit: třetí díl už lehké zklamání, dostanu vůbec epizodu, která by mi dokázala vytřít zrak? já doufám. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: Gotham v době, kdy Bruce Wayne je čerstvý sirotek a kriminalita v Gothamu teprve začíná vzkvétat. Jsou lidé, kteří říkají, že je to skvělé a jiní o Gothamu tvrdí jaká je to tragédie, já patřím k té druhé skupině. Seriál se snaží představit co nejvíc BATMANOVÝCH nepřátel v co nejkratším čase a spojit ( nebo provázat ) tak všechny jeho protivníky vzájemnými vazbami. Komisař Gordon, jakožto poslední nezkorumpovaný policajt pak proti nim bojuje. Místy až komické, jaké kretény dokázali tvůrci z ikonických charakterů jako je Penguin či Riddler udělat. Plus Gotham působí místy velmi lacině až trapně. Dal jsem šanci 1 a 2 sérii, ale 3 už ani nebudu začínat. - 30%. ()

Galerie (1 391)

• Mr. Freeze ve 12. díle 2. série "Mr. Freeze" používá při svých pokusech skutečně existující teploměr Cooper Instrument Corporation model SH66A a můžeme na něm vidět teplotu -162°. Ve skutečnosti však tento teploměr měří pouze do -40° (shodně °C i °F). (Tony-Z)
  • Když jde Gordon (Ben McKenzie) za Selinou (Camren Bicondova), tak Bullock (Donal Logue) řekne: „Jime, když jsem ji viděl posledně, tak na nás mířila brokovnicí, nechceš tam jít i se svými hitlerjugend (údernou jednotkou)?“ Touto větou odkazuje na epizodu Všechny šťastné rodiny jsou stejné (), ve které na Jima, Harveyho, Falconeho a Penguina mířila Selina brokovnicí. (G....)
  • Po úspěšných čtyřech epizodách se tvůrci rozhodli "natáhnout" první sérii z 16 na 22 dílů. (zbyshek)