Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2018, 63 h 31 min (Minutáž: 42 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair

1. série Gotham patřil mezi mnou vyhlédnuté seriály hned od začátku. Komiksové seriály mě zatím ještě nezklamaly a nestalo se tomu tak ani v případě tohoto zkorumpovaného města plného gangsterů, které teprve čeká na zrod svého velkého hrdiny. Čekal jsem, že největšími tahouny bude dvojice policajtů James Gordon a Harvey Bullock, a ač mě pánové nezklamali, tak králem Gothamu se zcela bezkonkurenčně stal Oswald Cobblepot, tedy Tučňák. Jeho postava je skvělá a baví mě od začátku až do konce a těším na to, co s ní bude dál. Naopak "nově vytvořená" postava Fish Mooney mě od začátku štvala a přál jsem si brzké ukončení její zločinecké kariéry. Překvapil mě "malý" Bruce, protože jsem čekal další otravné děcko, ale Bruce se vcelku ovládá a jeho příběhová linka mě nenudila. Temná atmosféra i drama trvalo až do konce a jsem zvědav, co si na nás tvůrci připraví ve druhé sérii. Fanoušek "Batmana" musí být nadšen, zbytek by měl být určitě spokojen. Závěrem snad jen - Není to špatné, ale do příštího ročníku to chce trochu přidat, aby to nezapadlo. *** 2. série Zdá se, že mě tvůrci slyšeli a ve druhé sérii patřičně šlápli na plyn. Omezili case-of-the-week schéma a místo toho se soustředili na příběhové linky tažené celou (nebo alespoň polovinou) série, což třeba u mě zapříčinilo mnohem větší nadšení. Protože jak Theo Galavan, tak i Hugo Strange rozhodně měli co nabídnout a zazdít je jen jednou epizodou by byl hřích. Některé postavy byly oproti loňské sérii omezeny, ale dávalo to smysl. Každopádně se těším na další sérii a jsem zvědav, co bude v Gothamu řádit, protože podle poslední epizody a posledních pár scén to vypadá na pěknou divočinu. *** 3. série Gotham si je rok od roku jistější v kramflecích a poznalo se to i na třetí sérii. Týdenní případy jsou definitivně pryč a místo toho se rozehrává nelítostný boj o Gotham. Spousta zajímavých postav, které si kradou scény a prostor pro sebe. Čímž nutně nemyslím jen Penguina nebo Nygmu, protože jich je mnohem víc a jen těžko se hledají nějaké, které nemají co nabídnout. Taktické rozdělení série do dvou celků (Mad City & Heroes Rise) je také povedeným detailem, který jen dotváří něco, co se komiksovým seriálům na CW nedaří. Když pomineme Netflix a jeho Defenders, tak je Gotham nejlepším komiksovým seriálem, co běží v televizi. Těším se na to, co bude dál.(19.5.2015)

// Po pilotu: Úvodní půl hodinka je lehce zmatená, občas ty dialogy skřípou a vy si říkáte "to jako fakt?" ale pak se to rozjede, Ben "ten sympaťák z O.C." McKenzie se na roli mladého komisaře Gordona hodí skvěle a já osobně nemám problém mu ten vztek a odhodlání věřit. Mladej Bruce Wayne moc prostoru nedostal ale na tom malém prostoru taky přesvědčil, jsem zvědavej jak mu to půjde dál. Samozřejmě vedlejších postav tam je tuna a ještě to chvíli potrvá, než půjdou nějak zařadit ale potenciál tam rozhodně je. Gotham nebude seriálem roku, není to "Emmy" materiál (zato na MTV bude válet!) ale to od něj vlastně ani nikdo nechtěl snad. Je to poctivě komiksové a na rozdíl od Agents of SHIELD to není tak přiblblé, jak jsem se bál. Za mě dobrý ;) // edit: třetí díl už lehké zklamání, dostanu vůbec epizodu, která by mi dokázala vytřít zrak? já doufám.(24.9.2014)

Totální pecka! Je to ještě lepší, než jsem si myslel. Přesně takhle jsem Gotham představoval. Prohnilý korupcí, mafií a zločinem. Nasadili laťku hodně vysoko. Celé to začíná vraždou manželů Wayneových. Celé to viděl malý Bruce Wayne. Na tuto vraždu je nasazený mladý detektiv James Gordon a jeho ostřílený parťák Harvey Bullock. Jsou toho plné média a tudíž jsou pod velkým tlakem. Zaplete se do toho i místní mafiánka Fish Mooney, která v komixu vůbec není... Celé se to komplikuje a případ nikam nevede. Objevuje se tu i spousta dalších známých záporáků jako jsou: Carmine Falcone, Maroni, Hádankář, Tučňák, Loutkař, Harvey Dent nebo mladá Poison Ivy, Catwoman a Scarecrow, Firefly, Mr. Freeze a Joker. Najde se tam i otec prvního Robina nebo Lucius Fox. Taky nemůže chybět rodinný sluha rodiny Waynových Alfred Pennyworth. Jim si zkusil práci v Arkhamu. Tam taky sbalil doktorku Leslie Thompkins. ;) Celé to má atmosféru detektivek ze 70. let. Naprosto úžasné, i když trochu otevřené finále. 2. série přináší nové problémy a záporáky. naše postavy se opět dostanou do nepříjemných situací, ze kterých se ale nakonec vždy dostanou. Ve 3. sérii musí Jim uklidit nepořádek po Hugo Strangeovi. Objevuje se řada nových postav a problémů. celé= město je vzhůru nohama. Svět se rozrůstá a Bruce je zase o krok blíž k tomu stát se Batmanem. ;) Ve 4. sérii se objevují noví padouši. Gotham je čím dál temnější a Bruce na své cestě k tomu stát se Temným rytířem. "Kdo ovládá Arkham, ovládá Gotham."(25.9.2014)

Určitě jeden z nejlepších vážných seriálů co jsem kdy viděl. Sice mě nehorázně sere mladej Bruce (ale to byl zřejmě záměr) a dokonce i Gordon. Zahranej je špicově, ale ty ksichty někdy... Victor Zsaz, Alfred, Nygma, Penguin, Cat... špičková práce na poli herectví se tu odehrává díl od dílu a já doufám alespoň v 5 sezón!(17.2.2016)

S1: 75%. První série je dobrá, přesto se však nevyvarovala několika slabším epizodám. Hlavní kámen úrazu je v té marné snaze o detektivku. Většina případů dua Gordon & Bullock je totiž víceméně triviálních, přičemž tomu ani nemůže být jinak, jelikož značné množství vedlejších postav a zápletek nenechává epizodnímu pátrání GCPD dostatek prostoru. Gordon s Bullockem tak většinu případů vyřeší s prstem v nose a ve výsledku se v nich více střílí, než vyšetřuje. Závěr první řady však přece přinesl ucelenější zápletku, což seriálu jedině prospělo. S2: 85%. Vyrovnanější, ucelenější a ve výsledku tak i lepší série. Tvůrci se dokázali poučit v některých nedostatcích první sezóny a do té druhé naservírovali dva hlavní záporáky (Galavan pro první polovinu, Strange pro druhou), kteří mají dostatek prostoru, protože jejich konání po celou dobu přímo souvisí s osudy Gordona coby hlavní postavy seriálu. Potěšující také je, že Bruce Wayne zhruba od desátého dílu konečně přestává být vyloženě naivním dítětem a začíná dospívat do soběstačného a inteligentního člověka, ze kterého se má jednou stát Batman. Přesto však prozatím nemůže konkurovat nejlepším postavám seriálu, které pro mě jsou Gordon, Selina, Nygma, Penguin a Bullock. Hugo Strange se mj. také velmi povedl. S3: 75%. Over the top? Ale jo. Nuda? Ne. Třetí série je dost ujetá, rozdíly mezi zápornými a kladnými postavami se minimalizují, mrtvý postavy jsou zase živý a v jednom kuse tu řádí virus měnící lidi v nadopovaný šílence. No zkrátka cirkus. Přesto ty dobrý (zábavný) díly jsou v převaze. Oproti druhý sérii je to ale pokles a do té další půjdu spíš s obavami.(4.10.2016)

• - V jedné scéně volá Harvey (Donal Logue) Jimu Gordonovi (Ben McKenzie) a říká mu, že se setkají na 4. a Grundy. Pravděpodobně se jedná o odkaz na postavu záporáka Solomona Grundyho, který je taky od DC Comics. (henrycruel)

• - Ve 3. díle ve scéně, kdy Balonkář drží Bullocka (Donal Logue) jako lidský štít, je možné zpozorovat, že revolver není natažený. (Axarus)

• - Budova, která na externích záběrech představuje usedlost Bruce Wayna (David Mazouz) známou jako Wayne Manor, je ta samá, jako ve filmu Batman navždy z roku 1995. Jedná se budovu Webbova Institutu námořní architektury na pobřeží Long Islandu. Tvůrci tím již poněkolikáté vzdávají hold starším ztvárněním netopýřího hrdiny. (fifox)