Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2019, 73 h 19 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy, Waltrudis Buck, Ian Lyons, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Lucas Salvagno, Adam Carbone, Ramon Nuñez, Saundra Santiago, Faith Logan, Mattea Conforti, Jake Choi

Pilot: Tak tohle mi překvapivě sedlo. Dětinský seznamovací úvod je sice nechtěně humorný a děsím se budoucích scén se Selinou, pak se ale začne fuckovat o sto šest a hrdinové se brodí gothamským podsvětím. Tváří se to jako alternativní The Wire, které napsal spisovatel urban fantasy na drogách s kýblem pop-cornu vedle klávesnice, ne jako ždímačka příběhů postav z DC universe. Sleduju.(25.9.2014)

Osobne som asi viac Marvel človek, než DC, no musím povedať, že tvorcovia Gothamu si na prvej sérii dali poriadne záležať, aby nám priniesli niečo nové, zaujímavé a výnimočné. Plus je zaujímavé sledovať príbehy Gothamu z trošku iného uhla pohľadu a trošku viac nám predstaviť jednotlivých hrdinov aj zločincov. A musím povedať, že ich osobnosti sú tu vyprofilované veľmi dobre. Občas dokonca je seriál aj poriadne temný a človeku v niektorých scénkách alebo z niektorých myšlienok vie stuhnúť krv v žilách. Okrem toho ale treba pochváliť aj vynikajúci výber hercov do jednotlivých rolí, lebo každý vie dať svojej postave to, čo ju robí výnimočnou. Mám rád Cat, mám rád Nygmu, rovnako ako Penguina aj Fish Mooney a všetko to je vďaka tomu, že ich výkony a zžitie s rolou sú absolútne uveriteľné. Som zvedavý, čo urobia tohto roku s druhou sériou a držím palce, aby nezaspali na vavrínoch, lebo by som bol nerád, keby zaujímavý projekt skončil v budúcnosti zapadnutý prachom. Nápadité to je, teraz to už len udržať v správnom smere.(1.9.2015)

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

Námět sliboval konečně zajímavé pojetí komiksového prostředí připraveného o veškeré superschopnosti a technické blbůstky, založené jen na kriminalitou prolezlé, stylizované, ale realistické verzi New York City. Už první díly ale jasně ukážou, jak byla takový očekávání zcestná. Zločin je v Gothamu jednoduše personifikovaný do několika přehrávajících postaviček, korupce je stejně univerzální (a směšná) jako v Daredevilovi, a jedinou světlou stránkou tak nakonec paradoxně zůstane právě ta potemnělá retro stylizace. Všechny hlavní postavy dokážou přinejlepším stejně často nadchnout jako lézt krkem, takže čekání na konec první série se stalo menší sebetrýzní, obzvlášť vzhledem k otravné Fish a přitroublým epizodním případům představujícím zárodky vigilante spravedlnosti budoucího Gothamu. Překvapivě se však někde ke konci řady něco neurčitého zlomilo, a postavy najednou jakoby zničehonic prošly podstatným vývojem, který konečně dovolil celému příběhu se alespoň v rámci omezených možností jedné zbytečně roztahané sezóny rozjet a bavit. Ze závěrečných tří dílů už jsem pak byl přímo nadšený. Nadšení to bylo sice spíš jen vzhledem k nízkým očekáváním po předcházejícím obsahu, nicméně i toto nedokonalé zlepšení kvalit si zaslouží uznání.(13.5.2015)

• ledzepfan

Já nevím ale první díl jsem po cca čtvt hodince musel přeskákat a další díl si asi nedám... Na mě to jede moc hopem, urputná snaha nacpat co nejvíce batmanovských postav do jednoho děje mi připadá spíš křečovitá a otravná..no a celkově mi vůbec nesedí nástřel těch charakterů(většinou i z hlediska castingu).... Z mého pohledu je to slepá ulička i když nepochybuju, že fandové nolanovských filmů si z toho budou stříkat do trenek :D(28.9.2014)

• - Mr. Freeze ve 12. díle 2. série "Mr. Freeze" používá při svých pokusech skutečně existující teploměr Cooper Instrument Corporation model SH66A a můžeme na něm vidět teplotu -162°. Ve skutečnosti však tento teploměr měří pouze do -40° (shodně °C i °F). (Tony-Z)

• - V 6. díle 3. série s názvem "Follow the White Rabbit" Jim Gordon (Benjamin McKenzie) vstoupí do domu Lee Thompkins, kde hraje hudba z gramofonu. Je ovšem zřetelně vidět, že jehla se gramofonové desky vůbec nedotýká. (DavidUrbanCZ)

• - V jedné scéně volá Harvey (Donal Logue) Jimu Gordonovi (Ben McKenzie) a říká mu, že se setkají na 4. a Grundy. Pravděpodobně se jedná o odkaz na postavu záporáka Solomona Grundyho, který je taky od DC Comics. (henrycruel)