Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2019, 72 h 49 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, BD Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy, Waltrudis Buck, Ian Lyons, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Lucas Salvagno, Adam Carbone, Ramon Nuñez, Saundra Santiago, Faith Logan, Mattea Conforti, Jake Choi, Jaime Murray, Jamar Greene, Alex Morf, Will Meyers, David Kallaway, Michael Park, David Howard Thornton, Michael Maize, Sulekha Ebelle, Wyatt Fenner, Marceline Hugot, David Carranza, Shane West, Joseph McKenna, Oscar Pavlo, Aaron Dalla Villa

Námět sliboval konečně zajímavé pojetí komiksového prostředí připraveného o veškeré superschopnosti a technické blbůstky, založené jen na kriminalitou prolezlé, stylizované, ale realistické verzi New York City. Už první díly ale jasně ukážou, jak byla takový očekávání zcestná. Zločin je v Gothamu jednoduše personifikovaný do několika přehrávajících postaviček, korupce je stejně univerzální (a směšná) jako v Daredevilovi, a jedinou světlou stránkou tak nakonec paradoxně zůstane právě ta potemnělá retro stylizace. Všechny hlavní postavy dokážou přinejlepším stejně často nadchnout jako lézt krkem, takže čekání na konec první série se stalo menší sebetrýzní, obzvlášť vzhledem k otravné Fish a přitroublým epizodním případům představujícím zárodky vigilante spravedlnosti budoucího Gothamu. Překvapivě se však někde ke konci řady něco neurčitého zlomilo, a postavy najednou jakoby zničehonic prošly podstatným vývojem, který konečně dovolil celému příběhu se alespoň v rámci omezených možností jedné zbytečně roztahané sezóny rozjet a bavit. Ze závěrečných tří dílů už jsem pak byl přímo nadšený. Nadšení to bylo sice spíš jen vzhledem k nízkým očekáváním po předcházejícím obsahu, nicméně i toto nedokonalé zlepšení kvalit si zaslouží uznání.(13.5.2015)

Totální pecka! Je to ještě lepší, než jsem si myslel. Přesně takhle jsem Gotham představoval. Prohnilý korupcí, mafií a zločinem. Nasadili laťku hodně vysoko. Celé to začíná vraždou manželů Wayneových. Celé to viděl malý Bruce Wayne. Na tuto vraždu je nasazený mladý detektiv James Gordon a jeho ostřílený parťák Harvey Bullock. Jsou toho plné média a tudíž jsou pod velkým tlakem. Zaplete se do toho i místní mafiánka Fish Mooney, která v komixu vůbec není... Celé se to komplikuje a případ nikam nevede. Objevuje se tu i spousta dalších známých záporáků jako jsou: Carmine Falcone, Maroni, Hádankář, Tučňák, Loutkař, Harvey Dent nebo mladá Poison Ivy, Catwoman a Scarecrow, Firefly, Mr. Freeze a Joker. Najde se tam i otec prvního Robina nebo Lucius Fox. Taky nemůže chybět rodinný sluha rodiny Waynových Alfred Pennyworth. Jim si zkusil práci v Arkhamu. Tam taky sbalil doktorku Leslie Thompkins. ;) Celé to má atmosféru detektivek ze 70. let. Naprosto úžasné, i když trochu otevřené finále. 2. série přináší nové problémy a záporáky. naše postavy se opět dostanou do nepříjemných situací, ze kterých se ale nakonec vždy dostanou. Ve 3. sérii musí Jim uklidit nepořádek po Hugo Strangeovi. Objevuje se řada nových postav a problémů. celé= město je vzhůru nohama. Svět se rozrůstá a Bruce je zase o krok blíž k tomu stát se Batmanem. ;) Ve 4. sérii se objevují noví padouši. Gotham je čím dál temnější a Bruce na své cestě k tomu stát se Temným rytířem. "Kdo ovládá Arkham, ovládá Gotham."(25.9.2014)

Pamatuju si ten neuvěřitelný hype, který jsem na tento seriál měl na základě prvního traileru a musim říct, že první dvě řady se mi i celkem líbily. Jde na tom vidět ta krásná Gothamská špína, jsou tam krásné prvky humoru hlavně ze strany Bullocka a vidět padouchy v raných časech bylo fajn sledovat, stejně jako jejich následné přibývání. S dalšími řadami jde kvalita dolu a to s příchodem Huga Strange, jde o to, že jeden padouch odejde a místo něj příjde nový jen aby ten první opět přišel a když ho zabijí, tak ho Strange oživí. Zde se neumírá, opravdu ne, každej se vrátí. Seriál přejde v nesmyslnou grosteksní parodii se skutečně špatně zahranými postavami s Gordonem v čele, Ben opravdu neumí hrát. Postavy otravné a zbytečné se stávají otravnějšími a zbytečnějšími, postavy přehrávající přehrávají ještě více a Gotham už nelze brát vážně. Kvalita je celkově hodně kolísající, někdy je to absolutní akční onanie a jindy trapná groteska pro dědi. Musim říct, že poslední dvě řady sleduji už jen ze setrvačnosti (čti třetí a čtvrtou). Na druhou stranu je to jednooký král mezi slepými, tedy asi nejlepší DC seriál, který se těm CW srancům směje z výšky.(7.5.2015)

• sharky

Nuda a šeď, tisíckárat viděné zápletky, bez nápadu, bez atmosféry, hloupoučké a s ochotnickými hereckými výkony v kladných rolích. Někteří záporáci jsou zajímaví a dobře zahraní, ale sami tento průšvih neutáhnou. Zlatý Batman od Joela Schummachera. Ale dvanáctiletýho kluka to třeba může bavit, já starší už chci trošku víc...(8.1.2015)

Výborný prequelový nápad na seriál, který ukazuje temnotu Gothamu v době po vraždě rodičů Bruce Waynea. Dá se říct, že s ničím nemám nějak zvlášť problém, i když v některých situacích by tvůrci nemuseli tak tlačit na pilu (e.g. přílišná afektovanost Oswalda Cobblepota za každou cenu a pořád). Co mě ale vyloženě štvalo, byly dvě nesympatické postavy / herečky - a to Jada Pinkett Smith v roli kravky Fish a Camren Bicondova jako budoucí Catwoman - které vyloženě sráží seriál k průměru (alespoň dle mého názoru).(10.6.2015)

• - V 6. díle 3. série s názvem "Follow the White Rabbit" Jim Gordon (Benjamin McKenzie) vstoupí do domu Lee Thompkins, kde hraje hudba z gramofonu. Je ovšem zřetelně vidět, že jehla se gramofonové desky vůbec nedotýká. (DavidUrbanCZ)

• - Ben McKenzie, který hraje Jima Gordona, namluvil Batmana v animovaném filmu Batman Rok jedna (2011). (Barghest)

• - Ve scéně, kdy Selina Kyle (Camren Bicondova) ukradne z nákupu plnou láhev mléka a nalévá ho do misky, lze vidět, že je láhev skoro prázdná. (glumka)