Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014–2019, 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, BD Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy, Waltrudis Buck, Ian Lyons, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Lucas Salvagno, Adam Carbone, Ramon Nuñez, Saundra Santiago, Faith Logan, Mattea Conforti, Jake Choi, Jaime Murray, Jamar Greene, Alex Morf, Will Meyers, David Kallaway, Michael Park, David Howard Thornton, Michael Maize, Sulekha Ebelle, Wyatt Fenner, Marceline Hugot, David Carranza, Shane West, Joseph McKenna, Oscar Pavlo, Aaron Dalla Villa, Jamie Effros, Roberta Colindrez, Robbie Tann, Midori Francis, Erica Camarano, Ramon O. Torres, Francesca Root-Dodson, Odiseas Georgiadis, Lili Simmons, John Bedford Lloyd, Marlon Perrier, Julian Gamble, Danny Mastrogiorgio, Jimmy Palumbo, John Clarence Stewart, Lynn Marocola, Tuffy Questell, Brian Donahue, Branden Wellington, Berto Colon, Lorrie Odom, Victor Cruz, Robert G. McKay, Mark C. Fullhardt, Anthony Patellis, Gordon Winarick

Nejsem velký fanda DC, jejich animáky mě nebaví a jejich hrdiny taky vyloženě nemusím. Na Gotham jsem začala tedy koukat jen tak ze zvědavosti, protože mě zaujaly promo plakáty. Pilotní díl nebyl špatný, ale trvalo to trochu déle než se háček zahákl. Jednoznačně největším plus a tahákem celého seriálu je mladý pan Cobblepot, který je naprosto famózní, doslova si celý seriál ukradl pro sebe a každá scéna s ním by se měla zakopat na opuštěném ostrově, protože je to poklad. Další skvělou postavou je E. Nygma, který snad dostane více prostoru v 2. sérii. Jinak celkově herecké obsazení je na Gothamu nejlepší, protože epizody samotné mají kolísavou tendenci a občas mají tendenci se zaměřovat na nezajímavé postavy (Fish Mooney). Ale při zpětném pohledu na celou sérii musím říct, že je to velice zábavný seriál a na další sérii se opravdu těším.(12.5.2015)

Seriál má podobný problém jako konkurenční Agents of SHIELD - pomalý rozjezd první řady. I když do Gothamu jsem "vklouzl" už asi od čtvrtého dílu. U Agentů mi to trvalo asi šest. Seriál se každopádně diváku odvděčí krásně ponurou atmosférou, poměrně nečekanou mírou brutality a skvěle vykreslenými postavami, u kterých víme, kam směřují. Pár výplňových epizod by se samozřejmě našlo, ale v rámci celkového obrázku se dají odpustit. První série zatím za hraničních, ale přeci jen zasloužených pět hvězd.(5.11.2015)

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

Nahnat do pilotního dílu hromadu komiksových postav (navíc, když je skoro tou nejzajímavější ta, která v kreslené předloze vůbec není) ještě není zárukou kvality. A Gotham je toho pro mě důkazem. Dynamika téměř chybí, akční scény jsou nezáživné, dialogy nezajímavé, potěší jen docela slušná atmosféra Gothamu a někteří členové obsazení. Ještě dám seriálu šanci, ale první díl mě neoslnil.(24.9.2014)

Spíše průměrný, ale stále obstojný seriál. Je to spíš kriminálka s komiksovým pozadím, která si některé momenty DC universa vykládá po svém. Což nemusí být na škodu, ale záleží na vkusu. Co mě na seriálu mrzí, je postava Bruce, kterého tam prostě mít nechci a jeho participace na vyšetřování a bratříčkování se s malou Catwoman mě točí. Seriál má na druhou stranu zapamatovatelné postavy (ani jedna ženská není sympatická) a náměty některých dílů jsou příjemně originální. Není to ale v mém případě horečně očekávaný seriál a proto dávám 50%.(2.12.2014)

• - Bruce (David Mazouz) a Selina (Camren Bicondova) se v komiksech jako děti neznaly. (hellstruck)

• - Přestože v seriálu vydávají New York za Gotham a v některých dílech si můžeme povšimnout ikonických budov Velkého jablka, postupem času využívali tvůrci více a více CGI, aby Gotham dostal unikátnější vzhled. Vytvořené domy byly navrženy tak, aby více připomínaly město Gotham z DC comics. (hellstruck)

• - Původně se předpokládalo, že Donal Logue bude obsazen do role detektiva Jamese Gordona (Ben McKenzie). (Nathanielmon)