Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014 - 2018, 64 h 55 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, B.D. Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Kevin McCormick, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naian González Norvind, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy, Waltrudis Buck, Ian Lyons, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Lucas Salvagno, Adam Carbone
  • luka4615

Za prvé: stylizace celého příběhu a jednotlivé postavy gothamského podsvětí fungují na jedničku. Za druhé: James Gordon v podání Bena McKenzieho je zoufale nudný až skoro vyčpělý, to samé platí o jeho parťákovi s tváří Donala Loguea. Jediné na čem se dá stavit jsou perfektně rozehrané osudy budoucích záporáků, kteří budou Batmanovi zatápět pod kotlem (herec který hraje Tučňáka je prostě skvělý!). Seriál se také může opřít o charismatické řadové gangstery a temná zákoutí Gotham City dotvářející celkovou atmosféru seriálu. Upřímně doufám, že tento seriál, potažmo jeho tvůrci si uvědomí ten dřímající potenciál celé látky co nejdříve, a naservírují nám strhující podívanou která všem vytře zrak. Jelikož prozatím se Gotham drží jen v mezích průměrnosti.(29.9.2014)

Jakožto totální fanda,fapper či milovník batmanova univerza , je tenhle seriál pro mě naprostá orgie a neskutečně mě těší sledovat vznik všeho toho,o čem jsem do dnes jen četl či slyšel. Jen tak dál, laťka je sakramentsky vysoko ! :) Po první sérii jsem naprosto unešen a musím říct, že to jakým vývojem seriál prošel , jsem vážne nečekal. Navíc po posledním díle si tvůrci připravili sakra velký cliffhanger a nemůžu se dočkat druhé série. Ta opět nabrala vysoké tempo, které v posledním díle trošku povolilo, ale na dojmu mi to prakticky nic nezkazilo. I tak si troufám tvrdit , že byla o třídu lepší než předchozí a to hlavně díky vývoje Bruce Wayna, který se pomalu dopracovává k tomu , aby se z něj stal Batman a to nemluvím o té spoustě komiksových narážek!. Třetí série opět posunula laťku o něco výš a tenhle DC seriál patří k těm nejlepším! Temný rytíř brzo povstane ! There are monsters in the basement. (8.6.2017)

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

Nahnat do pilotního dílu hromadu komiksových postav (navíc, když je skoro tou nejzajímavější ta, která v kreslené předloze vůbec není) ještě není zárukou kvality. A Gotham je toho pro mě důkazem. Dynamika téměř chybí, akční scény jsou nezáživné, dialogy nezajímavé, potěší jen docela slušná atmosféra Gothamu a někteří členové obsazení. Ještě dám seriálu šanci, ale první díl mě neoslnil.(24.9.2014)

1. série: Předpokládaný "hit sezóny" trpí hned v několika aspektech. Základním kamenem úrazu je forma vyprávění, jež se zbytečně snaží soustředit na několik postav zároveň. (Detektivní linie kolem Gordona spíše obtěžuje, Selina svou zbytečností překáží, zatímco mysteriózní origin Bruce, Penguina či Riddlera poměrně baví.) Snad ještě větším problémem jsou postavy samotné. McKenziemu bodrého komisaře Gordona nebudete věřit ani za dvacet let, na to má příliš vyhlazenou vizáž, nemluvě o jeho nepřesvědčivém "cukrkandlovém" postoji rádoby siláka. Pseudo záporačka série Fish je spíše k smíchu, (ikdyž se Jada snaží seč jí její temperament stačí) než aby budila děs a autoritu. Kolem a kolem Gothamu chybí ucelená tvář. Na jednu stranu se tváří jako noir-gangsterka, ale na stranu druhou se pokouší předhazovat jeden origin za druhým (nejlepší představení Scarecrowa), aby se v záplavě postav a motivů postupně zapomínalo na některé dějové linie (vyšetřování smrti Waynových). Snad se tvůrci pochlapí a využijí potenciál, jež se jim podařilo úspěšně nastínit ve finále. Ono ukázat v průběhu řady, jen pro radost fanoušků, půlku mytologických budoucích záporáků na úkor děje, není vše! P.S. Postava Barbary je tou nejotravnější a nejotřesnější postavou (krávou) za hodně dlouho dobu! 70%(11.10.2014)

• - Ben McKenzie, který hraje Jima Gordona, namluvil Batmana v animovaném filmu Batman Rok jedna (2011). (Barghest)

• - Původně se předpokládalo, že Donal Logue bude obsazen do role detektiva Jamese Gordona (Ben McKenzie). (Nathanielmon)

• - Budova, která na externích záběrech představuje usedlost Bruce Wayna (David Mazouz) známou jako Wayne Manor, je ta samá, jako ve filmu Batman navždy z roku 1995. Jedná se budovu Webbova Institutu námořní architektury na pobřeží Long Islandu. Tvůrci tím již poněkolikáté vzdávají hold starším ztvárněním netopýřího hrdiny. (fifox)