Gotham (TV seriál)

Gotham

Gotham

Gotham: Vojna gangov

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014–2019, 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee, David Mazouz, Clare Foley, Richard Kind, Victoria Cartagena, Daniel Stewart Sherman, Carol Kane, Grayson McCouch, Drew Powell, Erin Richards, Sara Paxton, Lili Taylor, Frank Whaley, Wayne Duvall, Dan Bakkedahl, David Zayas, Susan Misner, Jon Beavers, Polly Lee, Marija Skangale, Genevieve Hudson-Price, Jared Brito, Makenzie Leigh, James Colby, Zabryna Guevara, Morena Baccarin, Cameron Monaghan, Adrian Martinez, Willa Fitzgerald, Gabriel Rush, Anthony Carrigan, Marko Caka, Doris McCarthy, Peter Maloney, Jeremy Bobb, Michelle Gomez, Daniel Davis, Charlie Tahan, Gabriel Hansen, Alex Ziwak, James Monroe Iglehart, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Joseph Latimore, Aly Mang, Lucille Sharp, Natalie Alyn Lind, Michael Goldsmith, James Frain, Will Brill, Dustin Ybarra, Michael Chiklis, Hakeem Kae-Kazim, Daniel London, Dan Hedaya, Nicholas D'Agosto, Jessica Lucas, Chris Chalk, BD Wong, Kristen Hager, Danny Hoch, Nathan Darrow, Michael Kostroff, Michael Bowen, Lori Petty, Melinda Clarke, Justin Mark, Paul Reubens, Mark Margolis, Dan Ziskie, Krista Braun, Norm Golden, Brett Azar, Michelle Veintimilla, Larry Petersen, Tama Filianga, Neil Hellegers, Ron Rifkin, Eisa Davis, Brendan Burke, Barbara Rosenblat, Jonny Coyne, Maggie Geha, Paulina Singer, Kyle Massey, Joey Starr, Kett Turton, Jeremy Davidson, Margaret Colin, Mark Vincent, Christopher James Baker, Kim Director, Mekia Cox, Salvatore Inzerillo, Todd Stashwick, Frank Deal, Orlagh Cassidy, Louis Balletta, Al Sapienza, Leslie Odom Jr., Steve Cirbus, Lesley-Ann Brandt, John Enos III, Christopher Heyerdahl, Allyce Beasley, Isiah Whitlock Jr., Peter Scolari, Caroline Lagerfelt, Dash Mihok, Michael Eklund, Willie C. Carpenter, Marmee Cosico, Julian Sands, Maria Thayer, Dashiell Eaves, Johnny Alonso, Steve Mason, Marcin Paluch, Niko Nicotera, Milo Ventimiglia, Victor Pagan, Alexander DiPersia, David O'Hara, Jeffrey Combs, Jenna Gavigan, Beth Katehis, Becky Ann Baker, Nicholle Tom, Colm Feore, Michael Potts, Juliette Beavan, Brian Distance, Rosemary Howard, Leo Fitzpatrick, Raúl Castillo, Jon Sklaroff, Tommy Flanagan, Jamie Chung, Benedict Samuel, Sharon Washington, Naián González, Christian Keiber, Happy Anderson, James Carpinello, Logan Smith, Adrienne Lovette, Alex Corrado, Chelsea Spack, Julian Gavilanes, Kieran Mulcare, Jeremy Crutchley, William Abadie, Justin Clarke, Marc Damon Johnson, Ivana Milicevic, Flora Diaz, Steve Axelrod, Clark Middleton, David Dastmalchian, P.J. Marshall, Dave Quay, Jasson Finney, Zachary Infante, Alena Chinault, Zachary Spicer, Abbi Snee, Lenny Platt, Danielle Guldin, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Angel Rosa, John Pirkis, Taber Cross, Ed Heavey, Jan Maxwell, James Remar, Raymond J. Barry, Brian Anthony Wilson, Zoran Korach, Eddie Torres, David Paterson, Genoveva Rossi, Elliot Villar, Harry Sutton Jr., Michael Buscemi, Leila Almas, Sean Ringgold, Otto Sanchez, Faith Kelly, Norm Lewis, Alexander Siddig, Damian Young, Larry Pine, Crystal Reed, Tonya Pinkins, Dakin Matthews, Benjamin Stockham, Stephen Badalamenti, Owen Harn, Joy Sudduth, Demosthenes Chrysan, Michael Cerveris, Will Janowitz, David Wenzel, Tommy Nelson, John Bianco, Stu 'Large' Riley, Marina Benedict, Tonya Glanz, Noah Robbins, Leslie Hendrix, Mary Joy, Bob Celli, Julia Chan, Peyton List, Brian J. Carter, Joe D'Onofrio, Molly Camp, Christopher Dylan White, Costa Ronin, Armen Garo, Chris Perfetti, Steven Hauck, James Lurie, Peter McRobbie, Adam Sinclair, Luciana Faulhaber, Danny Johnson, Camila Perez, Shiva Kalaiselvan, Alberto Vazquez, Greg Murphy, Waltrudis Buck, Ian Lyons, Babs Olusanmokun, Peter Jay Fernandez, Lucas Salvagno, Adam Carbone, Ramon Nuñez, Saundra Santiago, Faith Logan, Mattea Conforti, Jake Choi, Jaime Murray, Jamar Greene, Alex Morf, Will Meyers, David Kallaway, Michael Park, David Howard Thornton, Michael Maize, Sulekha Ebelle, Wyatt Fenner, Marceline Hugot, David Carranza, Shane West, Joseph McKenna, Oscar Pavlo, Aaron Dalla Villa, Jamie Effros, Roberta Colindrez, Robbie Tann, Midori Francis, Erica Camarano, Ramon O. Torres, Francesca Root-Dodson, Odiseas Georgiadis, Lili Simmons, John Bedford Lloyd, Marlon Perrier, Julian Gamble, Danny Mastrogiorgio, Jimmy Palumbo, John Clarence Stewart, Lynn Marocola, Tuffy Questell, Brian Donahue, Branden Wellington, Berto Colon, Lorrie Odom, Victor Cruz, Robert G. McKay, Mark C. Fullhardt, Anthony Patellis, Gordon Winarick, Virginia Wing, Jamie Choi, Ethan Herschenfeld, Devale Ellis, Christopher Convery, Sebastian Chacon, Kyle Myhre, Kaipo Schwab, Tara Anika Nicolas, Sarah Pidgeon, Wayne Pyle, Sean Patrick Folster, Rocco Wu, Ian Quinlan, Serhat Kaner, Michael Mulheren, Ari Barkan, Kevin Anton, Aleksandra Szczepanowska, Alison Fraser, Taylor A. Purdee, Ann Harada, Gage Maynard

Pro fanoušky Batmana a komiksů povinnost. Čekal jsem trochu víc mafiánské linie a trochu víc drsných případů, korupce atd. Zkrátka jsem čekal Gotham, do jakého vhodil svého Batmana třeba Nolan. To jsem sice nedostal, nicméně i tak jsem se s Gothamem skvěle sžil a užíval si ho. První série je za mnou a těším se na druhou.(12.10.2015)

Úvodní díl je dost rozpačitý, všechno tu působí až moc na efekt. A snaha představit nám co nejvíc postav má za následek poněkud roztěkaný děj. Ale i přes řadu výhrad (ach, ta klišé) ve výsledku spokojenost. Pilot - 70% Po trochu nemastném neslaném začátku se nám seriál slušně rozjel a přestože pořád trpí spoustou neduhů, jako zábavná oddechovka funguje takřka na výbornou. Za schválení druhé série jsem rozhodně ráda... První řada sice měla pomalejší rozjezd, ale nakonec se divákům trpělivost vyplatila. Gotham je třeba brát lehce s rezervou a nechat se bavit tímhle zatraceně zábavným komiksovým světem. Ostatně v tragikomickém finále tvůrci jasně dali najevo, že o pobavení diváka jim jde především a nebojí se ani komických vsuvek. 1. série - 80% Kdo by čekal, že se tvůrci ve druhé řadě takhle utrhnou ze řetězu? Myšleno rozhodně v dobrém. Už nesledujeme jen detektivku s komiksovými prvky, tentokrát nám tu servírují jednoho zajímavého záporáka za druhým. Ke konci už se skoro zdá, že postavami plýtvají, aniž by jim dali dostatečně velký prostor. Naštěstí víme, že spoustu postav uvidíme díky oživovacím experimentům Huga Strange i v další řadě. Právě ono oživování v druhé polovině sezóny možná některým divákům nevonělo, já si ho naopak užívala, protože se tím Gotham definitivně stal takřka čistokrevnou komiksárnou. A pokud u takového seriálu někdo příliš řeší logiku a "nemístné nadpřirozeno", je to jen jeho problém. Tahle sezóna byla prostě jedna velká jízda bez většího zaškobrtnutí, ačkoli finále mohlo být přece jen lepší. 2. série - 100% --- Pokud lze třetí řadě něco vyčítat, pak možná až moc dějových linek, které občas působí maličko nedotaženě a uspěchaně. U toho ale mé výhrady končí, protože i tahle série byla parádní bláznivá jízda, jež nenechala diváka ani na chvíli vydechnout. Alfred v akci mě vždycky potěší a tentokrát dostával spoustu prostoru. Stejně spokojená jsem i s definitivní přeměnou Edwarda v Hádankáře, postupným vývojem Bruce, a tak bych vlastně mohla pokračovat dál. Gotham ani ve třetí řadě neubírá na tempu, pořád se něco děje a divák si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek akce. 3. série - 90% Tvůrcům nedochází dech ani ve čtvrté řadě a od samého začátku to neskutečně rozjíždějí. Při sledování Gothamu si divák dávno zvykl na to, že je to občas hotový blázinec a byť je toho šílenství v některých dílech už přece jen moc, tvůrcům se stále daří balancovat na té tenké hraně příčetnosti, aniž by seriál spadl do parodie, což při řadě záměrně komických scén hrozí. Finále bylo opět úchvatné, ale vůbec mě netěší, že budeme čekat na poslední sérii až do příštího roku. A netěší mě ani fakt, že se s Gothamem budeme muset nadobro rozloučit. 4. série - 90% Závěrečná pátá řada nabídla v podstatě vše, co jsme měli na seriálu tolik rádi. Přiměřené množství akce, další vývoj jednotlivých postav i pár zvratů. Vše však směřovalo k tomu jedinému možnému vyvrcholení, kterým byl zrod Batmana v samotném finále. Zakončení samozřejmě skvělé, ale budu stále doufat, že se k tomu tvůrci třeba jednou vrátí a budou pokračovat i s Batmanem. Tenhle seriál mi bude chybět víc, než jsem tušila. 5. série - 90%(24.9.2014)

Výborný prequelový nápad na seriál, který ukazuje temnotu Gothamu v době po vraždě rodičů Bruce Waynea. Dá se říct, že s ničím nemám nějak zvlášť problém, i když v některých situacích by tvůrci nemuseli tak tlačit na pilu (e.g. přílišná afektovanost Oswalda Cobblepota za každou cenu a pořád). Co mě ale vyloženě štvalo, byly dvě nesympatické postavy / herečky - a to Jada Pinkett Smith v roli kravky Fish a Camren Bicondova jako budoucí Catwoman - které vyloženě sráží seriál k průměru (alespoň dle mého názoru).(10.6.2015)

První řada mě zoufale nebavila a v podstatě jsem se jí prokousala jen proto, že jsem jela na con, kde měli být herci, a nechtěla jsem být za úplného neznalce. Nicméně ke konci první řady, asi tak někdy kolem epizod s Milem Ventimiglia a co se tam objevik Michael Chiklis, mě to začalo bavit. Ještě začátek druhé řady jsem sledovala pomalu, ale druhou a třetí řadu jsem maratonovala a dala vše asi za dva týdny, jak jsem se do toho zažrala. Komiksy nečtu, z Batmanovského světa znám akorát jeho, Alfreda, Jokera a Catwoman, takže to pro mě je vše nové. Jsem ráda, že Jim Gordon už není takový svatoušek a Harvey je nejlepší paťák ever. A má výborný hlášky. Bruce Wayne už se vzhledem a schopnostmi začíná blížit své budoucí identitě. Nejlepší padouch je Nygma, toho žeru, a začínám mít ráda Barbaru. A baby Batcat jsou tak roztomilí, až to bolí :D(28.1.2017)

No... Rozhodně z toho šlo vytěžit MNOHEM víc. Je věčná škoda, že tvůrci se rozhodli jít cestou naprosto neoriginální a zaměnitelné kriminálky, hlavně v prvních pár dílech není prakticky vůbec nic zajímavého. Případy tuctové, hlavní hrdina nesnesitelný Mirek Dušín, snaha natlačit do příběhu hned v úvodu co největší množství ikonických postav trapně na sílu. Naštěstí se Gothamu někdy před polovinou první série podaří oprostit se od otravného konceptu "co díl, to případ", začnou se rodit zajímavé podzápletky, které se řeší na delší ploše a dokonce i toho Gordona se daří relativizovat coby sice kladnou, ale umíněně statickou postavu, která svou snahou dělat věci správně často všechno komplikuje a uvědomuje si, že v podsvětí se s černobílým myšlením nežije snadno. Škoda toho obsazení, McKenzie je dřevo, které tohle všechno nedokáže správně prodat. Herci jsou vůbec šíleně rozporuplní, Donal Louge nebo Robin Taylor coby Tučňák jsou přesní, ovšem šíleně přehrávající Jada Pinkett Smith a především nesnesitelná představitelka mladé Seliny Kyle jsou naprosté castingové přehmaty. Důležité ale je, že od poloviny šlape Gotham velmi dobře. Na logiku jak děje, tak především vnitřních pohnutek postav sice hlavně v závěru dost kašle, ale to se dá přejít, přece jen je to komiksový seriál druhé jakosti. Scénáristům se povedlo vytvořit poměrně živoucí panoptikum gothamského podsvětí, které sice stále postrádá potřebnou temnou atmosféru (aneb když už se snažím natočit městskou kriminálku, musím alespoň trochu tvořit obraz samotného města!), ale je z něj cítit značný potenciál pro další vývoj. Tak uvidíme, druhé sérii šanci určitě dám, protože pokud se kvalitativně udrží tam, kde končila ta první, bude rozhodně fajn. 1. série: 65 % Druhá štace batmanovského prequelu je doslova kvalitativní jízdou na horské dráze. Dá se rozdělit na dvě výrazně odlišné poloviny, z nichž ta první je bez nadsázky výborná, zatímco ta druhá dá vzpomenout na to nejslabší z první série. A je to hrozná škoda, tím víc, že tou slabší polovinou je druhá část série. Prvních jedenáct dílů je špičkově vygradovaných, sledují jasnou příběhovou osu, která má skvělé tempo, parádní záporáky a nebojí se překvapivých řešení, která nejsou vždycky pěkná. Zamrzí jen odsunutí Harveyho Bullocka na vedlejší kolej, naopak Tučňák je díl od dílu zajímavější. Jenže celá tahle paráda, které bych s přehledem střelil 80% se hezky uzavře v mid-season. A co následuje pak je o tolik slabší, až se mi nechtělo věřit, že stále sleduju stejný seriál. Tvůrci si absolutně neví rady s někerými postavami, pročež je ženou do naprosto zbytečných dějových linií, které nikam nevedou. Nestačí jim, že vytahují z klobouku jednoho ikonického záporáka za druhým (Mr. Freeze měl navždy zůstat jen v komiksech), oni navíc přivádějí k životu ty, se kterými se seriál už důstojně rozloučil, a dělají z nichž ještě větší šašky než dřív. Najdou se i dobré momenty a člověk z toho cítí onu cool komiksovou estetiku, která držela při životě i první sérii. Ale když vám začátek té druhé ukáže v celé kráse potenciál celé látky a pak jej zahodí na brakovém a nezajímavém příběhu na jejím konci, je to prostě špatně. Druhá série Gothamu se prostě nedá odbýt jedním číselným hodnocením, protože osciluje mezi odpadem a plnou palbou. 2. série: 20 % - 85 %(2.12.2015)

• - Ben McKenzie, který hraje Jima Gordona, namluvil Batmana v animovaném filmu Batman Rok jedna (2011). (Barghest)

• - V 6. díle 3. série s názvem "Follow the White Rabbit" Jim Gordon (Benjamin McKenzie) vstoupí do domu Lee Thompkins, kde hraje hudba z gramofonu. Je ovšem zřetelně vidět, že jehla se gramofonové desky vůbec nedotýká. (DavidUrbanCZ)

• - Mr. Freeze ve 12. díle 2. série "Mr. Freeze" používá při svých pokusech skutečně existující teploměr Cooper Instrument Corporation model SH66A a můžeme na něm vidět teplotu -162°. Ve skutečnosti však tento teploměr měří pouze do -40° (shodně °C i °F). (Tony-Z)