Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

mrclTV

Fajn oldschool krimi seriál z mesta presýteného korupciou a zločinom, v ktorom sa jediný slušný policajt musí naučiť plávať a veru nebude to mať jednoduché. Krimi bez výrazných sci-fi prvkov ako v CSI alebo iných hypermoderných detektívkach. Poteší zobrazenie Gothamu trochu viac v gotickom/art deco/industrial  miš-maši ako z komiksov. Prvá séria: Tá mi príde veľmi rýchla a hádže tam známe postavy strašne rýchlo a ľahkovážne, už po pár častiach tu máme pomaly celé kriminálne osadenstvo Gothamu a ťažšie sa do toho dá vžiť, keď tušíte, že napríklad Seline sa tak skoro nič nestane, ani život Penguina neskončí po jednej časti a podobne (Pengiun je mimochodom spracovaný skvelo, výborný výber herca).... úvod série pozvoľný, no ako sa dej nabaľoval aj seriál sa celkom rozbehol. Aj sledovanie mladého Waynea a budovanie jeho charakteru (a tiež jeho hlavných protivníkov) je celkom fajn. No problém série je, že niekoľko častí je skutočne zaujímavých, no väčšina je takých bežných, fillerov. Za tri. Druhá séria - pokračuje v smerovaní prvej série. Seriál sa snaží byť ešte viac vernejší komixovému podkladu, možno je to už miestami aj na škodu. Opäť dosť vela veľmi priemerných častí, no našťastie sa nájde pár, ktoré vytŕčajú (našťastie správnym smerom), no i tak to nie je dosť aby som šiel do 4 hviezdičiek. Opäť len za 3*. Tretia séria - Veľmi pomalý rozjazd, celá prvá polovica série je zatiaľ najpriemernejšia zo všetkých, no našťastie druhá polovica je presný opak - zatiaľ najlepšia séria celého seriálu, už to pomaly chytá tie klasické Batmanovské linky. Nebyť nezáživnej prvej polovice série, išiel by som pokojne do 4*, ale aj teraz sa nakoniec budem musiet uskromniť pri 3*. Štvrtá séria: Ďalšia solídna séria, ktorá m opäť pomerne rozpačitý rozjazd (a navyše aj tak trochu komediálne naladený, trochu nečakané, za ktoré môže dejová linka so Solomonom Grundym a aj Penguin sa tiež chytá). Už tradične sa to rozbehne v neskorších častiach, Hodnotenie niekde medzi 3,5 a 4*, kvalitatívne obdobná séria predchádzajúcej A aj dobre ukončená, trochu to vyzeralo ako keby piata séria ani nebola povodne plánovaná. Piata séria: Je už celkom úlet aj na pomery seriálu a veľmi mi nesedela, taká bez ladu a skladu, chaos, bez výraznejších momentov. Dosť jednoznačné 3*. Celkové hodnotenie: OK seriál, ktorý občas ukáže svoje silne stránky (už z úvodu spomenuté niektoré "origin" storky zloduchov a samozrejme "tvorba" Batmana), no i tak je príliš priemerný a zabudnuteľný, aby ste ho pozerali viackrát.... ()

mArtinko5MB

Spokojnost s prvym dielom. Otazne je, ci si vsak dokaze udrzat pozornost divaka v nasledujucich castiach. // Takyto pad kvality v ostatnych castiach som predpokladal, skoda ... nuda, vsetko je podla mna tak nasilu prepletene, az to je neatraktivne. Pilot: 75%, 1. séria: 55% ()

Wurths

Atmosféra Gothamu je úžasná, herci super a vizuálně taky dobré. Líbily se mi taky odkazy na komiks. Ale teď k mínusům pilotu: U první poloviny se mi zdálo, že se seriál rozjíždí trochu pomaleji a druhá byla naopak moc rychlá. Tvůrci se nám snažili představit co nejvíce postav a to nedopadlo úplně dobře. Všechno to pak působí nějak kýčovitě. Možná jsem od tohoto seriálu očekával až moc. No ale vydržím ještě pár dílů a uvidím, protože hodnotit seriál po jedné epizodě nebudu. PILOT - 60%. Mám za sebou pět dílů no a pěkně se to rozjelo. Žádný zázrak se nekoná, ale scénky s Tučňákem jsou k nezaplacení a Selina Kyle je taky fajn. Jestli to takhle půjde dál, tak proč ne? ()

Azrael

Seriál má velmi dobře našlápnuto ALE čiší z toho něco jako Bčkovost chvílemi předvídatelné a dialogy v některých částech působili dětinsky a klišovitě a co nejvíc ‚‘zabilo‘‘ tento pilotní díl byl konec proto že kdyby Gordon vystřelil z takové blízkosti na dotyčného byl by celí od krve a každý idiot natož tak jeho kolega by to poznal. I přes to mě ale Gotham nesmírně bavil zejména v celku svižným úvodem a slušně zvládnutým propojením a ukázáním většiny hlavních postav. Herecky jsem nadmíru spokojen především McKenzie od The OC ušel nějaký ten krok a po úvodních rozpacích s jeho obsazení jsem nakonec spokojen. Je to zatím jen pilotní díl který nadělal drobné chyby ale nic zásadního a bavil jsem se. Uvidím jak se bude seriál vyvíjet a podle toho bych ohodnotil * zatím ale na pilot 75%. ()

Elephant13

Hodnoceno a komentováno po shlédnutí sedmi dílů: První (dejme tomu 4) díly mě bavili. Postupem času se ze seriálu stává monotónní a nudná záležitost, která tlačí na to, že malý klouček bude Batman a Gordon je drsňák se smyslem pro spravedlnost a uznejte, že Ben McKenzie není zrovna typ na drsňáka. Robin Taylor v celku dobře ustál roli Tučňáka. Dávám dvě, protože jsem ztratil veškerý zájem v dalším sledování tohoto seriálu. ()

DonBraso

Tak po první komplet sezóně musím říct,proč to mělo tolik dílů.Pilot neskutečně navnadil,plno postav,který víceméně vydržely po celou dobu první série,ale bohužel tvůrci jaksi nevěděli jakým směrem vlastně chtějí seriál vyprávět.Hlavní dějová linie se postupně otupovala,aby vzápětí gradačně přeskočila dalších pět dílů,které vzápětí totálně zazdila tvůrčí neschopnost.Na postavu Gordona jsem si musel dost zvykat,hlavní co se týče hlavního představitele,nakonec to bylo dobrý,ale Harvey v podání Donala Logue byl suprový,asi jako Tučňák,který si vzal seriál pod sebe a to jediné bavilo na celým seriálu.Vlastně začátek seriálu žádná sláva,kromě jednoho dechberoucího dílu,pak zas omáčka a posledních 5 dílů byl zas nádherný skvost,kde i finále mě naprosto nadchlo,přesto to bylo moc na rychlo,spíše čitelné a člověk se jenom těšil,kdy Bruce najde zahádné tlačítko,aby otevřel to,po čem všichni tak touží.Pár zajímavých postav,skvělé prostředí s dobrou atmosférou a některé super díly,který tento seriál posouvají na nadprůměr.70% ()

lmc

Nezvdávejte po prvních dílech a dejte Gothamu šanci. Temnější, krvavější a dramatičtější než sračky pro děti typu Flash nebo Agents of S.H.I.E.L.D. Druhá série kvalitou mnohem výš ()

Gig

Už jsem přejezen všemi komiksy, které byly převedeny na filmové plátno. Viděl jsem seriál Flesh a Arrow. Moc mě to nechytlo. Batham je ale moje srdcovka a jediný pro mě netopýří muž je ten od Burtona. Byl jsem mile překvapen, co na mě dýchl tento seriál. Vynikající atmosféra, sympatičtí herci, povahy a psychologie, dokonce i podobnost, ať už ta duševní nebo vizuální s tím mým milovaným Batmanem, i když vše se tu jen rodí. Když si vzpomenu na kočíčí ženu od Burtona a vidím tady Selinu, jsem nadšen, když si vzpomenu na tučňáka tam a tu, jsem nadšen..... No paráda.... Navíc se mi líbí, že autoři se jenom inspirují univerzem. Zůstává tak tu napětí, co se stane. ()

rolf14

Hádejte, kdo je zpátky ve městě? Mladý Bruce Wayne! Od samého začátku si mě tento seriál získal. Akce, napětí, mladý, soon to be Batman a všichni ti záporáci okolo. V originálním znění naprostá bomba a překvapivě dobrý herecký výkon Bena Mckenzie v hlavní roli, zastiňujícího mladého pana Wayna. První série byla úchvatným pozorováním Penguina jak se stává tím kým je. Druhá série není o nic horší, plno nečekaných zvratů, smrt takzvaného Jokera či snad první ženský Joker v podobě Barbary? Kdoví. Snad se kvalita seriálu nebude s epizodami zhoršovat. Můžu jen doufat. ()

Oxyk

SPOILERY Absolutní banger. Jakožto milovník Batmana jsem prožil 72 hodinový orgáč jak zmrd. Co je na Gothamu tak skvělého? Nejprve bych chtěl začít, že Gotham má opravdu špičkové herecké obsazení. Nejvíce povedené postavy jsou Tučňák, Hádankář a absolutně dokonalý Joker. Další skvělá věc na Gothamu je příběh. Přes lehce pomalé (ale i tak velmi zábavné) první dvě série se seriál od třetí série absolutně posere (v dobrém smyslu). Gotham se příběhově moc nedrží ani jednoho DC Universe, ale vlastnosti postav jsou (většinou) zachovány. Je tady pár negativních maličkostí. Některé low budget efekty mi fakt rozmrdávaly sítnici + nesmyslné momenty typu Gordon proti pěti, nekryje se za nic a stejně ho nikdo nezastřelí. Jinak určitě skvělý zážitek, momentálně bych obětoval ledvinu za Batman seriál, ale bohužel. ()

jokino

Úprimne povedané, starý dobrý kultový Burton a jeho vyzuálny Gotham City v Batmanovi. To bol, je a vždy bude pre mňa najlepší Batman a stvárnený Gotham. Pochmúrne, nevľúdne, nebezpečné, tmavé, proste špinavé mesto. Tu je všetko úplne prekrútené, postavy absolútne nevýrazné až smiešne, všetko také hrozne "čisté", umelé, vyumelkované, jednoducho od temného Gothamu to má na míle ďaleko.. Nápad nie je síce úplne zlý, ale príbehovo, ach jaj.. ()

Veskoslav

Pokud člověk přetrpí první díl a jeho znalost komiksů není pouze z kina, bude nadšený. Začátek většiny hrdinů a antihrdinů, co se vyskytují v Gothamu. Zapomeňte na superhrdiny nebo krásu Metropolis. Gotham je špinavá díra, kde Vás zabijí pro kus žvance, pobíhají tam maniaci, mutanti a šílení vědci. Je to takové panoptikum, kde ale místo smutného klauna dostanete klauna, co Vás přibije na vrata policejní stanice a bude se dívat, jak Vám prase okousá zbytky noh. ()

rodier

Batmanovsky serial o kterem nikdo nevedel ze se objevi.. a presto je tu? Pilot tak dobry, ze se temer vyrovna jednomu z nej filmu vubec.. TDR? V pilotu 1. boss Tucnak ? No uvidime.. ()

Aiwcz

PILOT: (Zatím) Průměrná detektivka, která spoléhá na veliké množství vedlejších postav z DC světa. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. ()

Richi007

No no uvidíme. Jestli jsem dobře poznal, že se v tomto seriálu budou různorodě "rodit" (chcete-li vyvíjet) Batmanovy nepřátelé a do toho nám ukážou, co se dělo předtím, tak hodně štěstí a doufám, že to tvůrci ničím nepo.. Pilot: zajímavý avšak nedotažený a nevím, co si z toho mám vzít, samozřejmě se ale budu dívat dál. Nejsem jeden z těch soudících podle pilotu. Když už jsem začal, tak to dokoukám. EDIT: Tučňák otáčí celý seriál o 180 stupňů směrem nahoru. Jeho role je tak perfektně udělaná, až to není snad možný tohle zahrát. ()

Wolftalon

První díl možná trochu hrr a působí nepřehledně, ale druhý to zatím spravil :) Herci naprostá bomba, Gordon frajer a Tučňák psychouš na správnym místě. Po dvou dílech zatím není moc co komentovat, ale vypadá to slibně... ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)