Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Zl0

Prečo 5? Neuráža to iné filmy a hry o Batmanovi ktoré mám rád. Oswald! Môžem to pozerať aj s polovičkou. A ani v jedinom okamihu som sa nenútil mať to zapnuté, len aby som to dopozeral alebo aby som zistil len čo bude ďalej. 100% zábavné. Prečo by nie 5? 'Cat woman.' ()

Vanchovi

Tento seriál ma chytil hneď od prvej časti. POZOR SPOILERY Prvé 2 série sa mi zdali žánrovo dosť iné ako zvyšok seriálu.Z jemne scifi kriminálky sa v tretej sérii stane dosť scifi/fantasy seriál vďaka jednej postave, ktorá po zvyšok seriálu spôsobí, že smrť žiadnej z postáv väčšinou nič neznamená. Po čase to začne byť trochu otravné, keď každý záporák sa tam vráti 2x alebo aj 3x. Prečo potom také vysoké hodnotenie? Ani jedna časť ma nenudila, vždy sa tam dialo niečo zásadné pre celkový dej a najviac ma bavilo sledovať vývoj Gordona, Bruca a Bullocka. Navyše perfektní záporaci Penguin a Riddler, ktorým sa v niektorých častiach seriálu dá dokonca fandiť. Seriál skvele ukazuje aký bol Batman pred Batmanom. Po poslednej časti mám chuť rovno si pustiť celú Nolanovskú trilógiu. A aby som nezabudol, Camren Bicondova je najlepšia catwoman, aká tu doteraz bola. ()

BFG2000

Netflix nám servíruje další seriálový masterpiece. Takhle má Gotham vypadat a ne jako to sterilní město, které představil Nolan. Je to prostě zábava. Seriál nám postupně přestaví hlavní komiksové postavy, které jsou navíc perfektně zahrané. Korunu tomu všemu nasazuje Jerome Valeska v podání brilantního Camerona Monaghana, který hraje toho opravdu nejšílenějšího a nejdrsnějšího "Jokera" ze všech, stejně, jako je David Mazouz nejlepším Batmanam vůbec a to přesto, že jím vlastně ještě ani není. Soundtrack piano song, který začíná hrát v přesném načasování, je pak už jen perličkou. Je to zábava, má to zvrácený humor, má to násilí, brutalitu, místy vtip. Má to vše, co má komiks mít a co od komiksového seriálu očekáváte. A má to Banea!!! ()

Cooller

první serie, až na poslední díly je velice povedená.. pak se už ale děj začiná stáčet uplně jinak, než jsem čekal, zas je to samozřejmě nějaky přiběh mimo DC kanon, dal sem tomu šanci a není to špatné... kdyby ale následovali originalní dějovou linku věřím že bych se bavil vyrazně vic, ale tohle ja řeknu asi u všeho co mam nějak zažitý. ()

whysoserious

Po shlédnutí pilotu zatím 3 hvězdičky- pilotní díl rozehrává příliš mnoho osudů budoucích batmanovských záporáků najednou, až to vypadá, že kromě nich ve městě jiní kriminálníci nejsou. Gordonův příběh je zatím tak nějak v pozadí a děj je díky tomu "ode všeho něco a přece málo". Uvidíme co bude po pár dalších dílech, ale určitě si to zaslouží ještě šanci vytáhnout své skryté trumfy. ()

Vykuk

Po 4 dílech stále slabé na udržení zájmu. Atmosféra slábne, děj nevtahuje, postavy stagnují, ano jsou to teprve 4 díly, ještě jich pár zkusím a třeba hodnocení poupravím, ale upřímě.. spíš ne. Nic jsem od toho nečekal, nebýt to prequel k Beťákovi a spol. ani o to nezavadím, takže tak. EDIT: po shlédnutí více dílů... úpadek a nuda. Přes povedené charaktery mě ten seriál prostě NEZAJÍMÁ a když tohle prohlásím o seriálu z Batmanova prostředí, tak je něco špatně.. ()

kubilov

Gotham znovu ožívá, tentokrát v období dětství Bruce Waynea. Ze začátku jsem čekal, že půjde jen o docela slušnou kriminálku z dost atraktivního prostředí, ale nakonec mě po 10 dílech Gotham definitivně přesvědčil, že mám co do činění s komplexním seriálem, který skvěle splňuje svůj úkol - atraktivním způsobem vytváří prostor pro dříve vzniklé Batmanovské filmy. Ať už představováním známých postav (Catwoman, Riddler, Gordon, Penguin, Harvey Dent, ...) nebo kvalitní formou obrazovou i příběhovou. Díl číslo 7 je prozatím určitě ten nejlepší a Robin Taylor je v roli Penguina naprosto skvělý! ()

intro

Po všech stránkách velmi vydařený seriál. První díl mě ještě tolik nedostal, ale pak se to postupně rozbíhá a já hltám každý další díl. Všem mohu jen doporučit. Perfektní záležitost ()

MartinTerran

Zajímavý krimi seriál s prostředí města Gothamu, který má každý určitě spojený s Batmanem. Ale příběh se odehrává ještě předtím než Batman vznikl, ale i přesto je zasazen to naší doby. Jelikož je tady Bruce Wayne ještě mlaďoch, můžeme sledovat i vývoj jeho nepřátel (Tučňák, Hádankář, Poison Ivy, Joker ...). Nevím jak pozorně četli tvůrci komiksy, ale u některých postav jim nesedí stáří když je srovnáme s věkem Bruce. Jim Gordon, hlavní postava seriálu se snaží vymýtit korupci s Gothamu, což se mu ale moc nedaří, tak se aspoň snaží chytat normální padouchy. Další dějová linka se týká dvou mafiánů, kteří de facto ovládají Gotham a někdy se dostávají do křížku s Gordonem. Závěr první řady byl bombovní a už se moc těším na řadu druhou. Kvalitní kriminálka s přidanou hodnotou v podobě budoucích superpadouchů. Druhá řada pokračuje v příběhu první a opět se zde objeví další padouši co je třeba zabásnout a hlavně se řeší smrt Bruceových rodičů a Arkhamský ústav a jeho tajemství. Závěr řady velmi zajímavý a pěkně připravený na třetí řadu. Třetí řada dobrá, už se zde rodí temný rytíř a Tučnák řádí jako černá ruka. Čtvrtá řada hodně luxusní a libí se i zatím nejvíc. Příběh má rychlý spád, je zde hodně zvratů a je dobře promyšlený. A je tady poslední sezóna, která je ve znamení naprostého chaosu, aby taky ne po událostech na konci předchozí řady. Jim jako hlavní hvězda se to snaží celé udržet a sehnat pomoc. Takže celá sezona Hodnocení: 1.řada: 76/100, 2.řada: 76/100, 3.řada: 80/100, 4.řada: 92/100, Celkem: 81/100. ()

mmoi

Že by seriál z komiksového světa a vlasní atmosférou? Postavy jsou komiksově laděné/ vyhraněné/ přehnané. Gordon je sympaťák a správňák, skvěle to funguje v kombinaci s jeho cynickým parťákem Harvey Bullockem. Prohnilý Gotham, uplacení politici, zbabělí policisté, nelítostní gangstři. PLUS: Penguin MINUS: Někdy to působí až přestylizovaně a linka s mladým Bruce Waynem ( a Catwoman) jako z povinnosti. ()

kiros179

Velice příjemné překvápko. Po pravdě jsem od tohoto seriálu nečekal vůbec nic, po dokoukání první sezóny může s klidným svědomím konstatovat, že oněch 22 epizod nebyla ztráta času. Vůbec není na škodu se podívat na úplné začátky postav jako Hádankář, Catwoman či Tučňák a k tomu tam je pár dalších zajímavých postav (ano - Harvey Bullock). Atmosféra prohnilého Gothamu docela slušně zachycená. 75% ()

Kimkong

Dospělejší a realističtější verze obou souběžných seriálů DC. Kombinuje to temnotu Arrowa i vtip Flashe. Postupně se seznamujeme se vznikem legendárních jak padouchů tak hrdinů z Gothamu a to v době, kdy většina z nich je v dětském věku. Postava Gordona, hlavního hrdiny seriálu, je velice sympatická a dobře zahraná. Jeho hlavními protivníky jsou korupce na každém kroku a dva tábory mafie, které soupeří o nadvládu nad městem. ()

ManOfPhoenix

Co se mi na seriálu velice líbí je, jak úžasně vystihli a vykreslili Gotham. Špinavé, temné město plné grázlů a zločinců na každém rohu. Chemie mezi Jimem a Bullockem, kterého hraje skvělý Donal Logue je víc než vtipná. Dosud jsem si zamiloval mnoho postav ze seriálu. Včetně Oswalda / Penguina, Edwarda / Riddlera, Butche, Bullocka a i vlastně Alfreda, který je lepší než předtím. V batmanovských filmech jsme ho sice znali jako rádce, tady ale nakopává i zadky. A je dobře, že to není jenom pouhý moudrý sluha. Naopak si myslím, že postava Barbary Kean je trochu zbytečná, stejně jako postava Tigress. Jinak se mi seriál velice líbí, finále první série sice nebyl nijak zvlášť úžasný jako třeba Agents of SHIELD, ale jinak si myslím, že si seriál vede úžasně. ()

subic

FOX zase jednou (od ukončení Dr. House 2012) udělal seriál, který mě opravdu baví. Tak takhle začínal u policie James Gordon a je přidělen jako parťák ke starému mazákovi, opilci a vošoustovi v klobouku Harveymu Bullockovi. Takhle se zrodila i Catwomen, dále slizký padouch Oswald Cobblepot řečený penguin/tučňák a další padouch Edward Nygma, původně vědec, ze kterého se stane hádankář. A takhle se z malého osiřelého Bruce Wayna stal postupně Temný rytíř jak jinak než s podporou komorníka a opatrovníka Alfreda Pennywortha. 1. série 75% ()

ostravak30

Od první epizody si seriál drží výrazné tempo, které se až do té poslední nezmění. Epizody jsou zajímavé, napínavé a člověka nutí sledovat další a další, aby mu nic neuteklo. Mladý Gordon? Proč ne. Mladý Cobblepot? Proč ne. Jsou postavy, které tvůrcům prostě věříte. A jsou postavy, které jim nevěříte. Tak například Selina a pouliční zlodějka? Pamatuje si vůbec někdo, jak se z ní stala Catwoman? Žena, která do té doby žila jako počestná a úplně normální žena, že by měla být pouliční zlodějkou? A že by se znala s Brucem a o mnoho let později si to nepamatovala? Tak tohle je spíše zajímavost do seriálu. Jinak většinou ale epizody dávají smysl a děj je dost dobře situovaný, aby diváka neustále držel v napětí a opravdu zajímavě se vyvíjel. Samozřejmě, že není možné dávat Gothamu takový význam, aby byl skutečným předobrazem Batmana. Vždyť Bruceovy rodiče zabil Joker, který v seriálu vůbec nefiguruje a jak na konci vyjde najevo, vraždu si objednal jeden z managerů Waynovy firmy, aby zakryl finanční machinace, na které Bruceův otec přišel. A že by si objednal Jokera? Přitom Joker původně zabíjel spíš jako následek loupežného přepadení. No a ještě jedna poznámka. Tvůrci se úzkostlivě snaží, aby nebylo jasné, ve které době se vlastně seriál odehrává. Postavy sice nosí starší kabáty a mávají si před nosem staršími bouchačkami, jezdí starými auty, na druhé straně jak pitevna či některé detaily působí naprosto moderně. A tak až v 17. epizodě se dozvídáme, že Alfréd otevírá víno, o kterém tvrdí, že je hodně staré a přitom to má být lahev ze 60. let. Že by tedy někdy v 90. letech? Kdo ví. To je tak zajímavá věc, kterou tvůrci vymysleli, že si takto pohrávají s časy seriálu, že to byla jedna z věcí, která mě u seriálu držela. Naštěstí, jen jedna z nich. Seriál má být zajímavý, svižný a dějově pestrý. A to Gotham je a proto mě bavil a proto dávám hodnocení vysoké. Na druhé straně ne nejvyšší právě proto, že některé postavy seriálu chybí, jiné přebývají nebo působí v kontextu Batmana nelogicky a taky mě scénáristé trochu matou s tím časem ve kterém se má děj odehrávat. ()

fifox

Drsný a temný. Gotham je kvalitní podívaná, která buduje originální, na kánonu nezávislý, spletitý vesmír. Zároveň stíhá dělat i čest původním filmovým zpracováním, a to nejen působivým produkčním designem viditelně navazujícím na Burtona, Schumachera i prvního Nolana, ale současně i (krátkodobým) účinkováním již známých herců... Co se postav týče, hlavním protagonistou je naštěstí Jim Gordon v podání skvělého Bena McKenzieho, anžto Bruce Wayne je paradoxně asi nejotravnější postavou v seriálu. K postavám se váže i další poměrně otravný nedostatek, a to oživování již "zaniklých" postav. Zatímco u těch, co skončí ve vězení nebo v Arkhamu, se to dá ještě odpustit, u těch, co v jednom díle skončily s prostřelenou hlavou a přesto se později vrátily, je to na pováženou. Nejenom, že takový vývoj postav potírá pravidla všeho přirozeného, ale divák pak u dramatických konců postav ztrácí zájem, neboť již tak nějak očekává, že tímto ještě neřekly svoje poslední slovo. ()

Hovadin

Batmana jsem měl rád už jako malý, když jsem zjistil, že je o něm celý seriál, tak nebylo na vybranou. Gotham navíc předčil má očekávání, skvělý Casting. Sympaťák Gordon, krásná Ivy, slizkej tučňák, geniální Riddler a naprosto boží Joker. :-) Pokud bych seriál srovnal s dalším super hrdinským seriálem kterým je Agenti S.H.I.E.L.D. tak Gotham vyhrává na plné čáře. Hlavně kvůli skvělým záporákům. ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)