Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Trustme

Nejsem moc seriálový divák a humbuk okolo Game of Thrones mě nechával ledově chladným po několik let. Zima se blíží a já si řekl, že nastal čas během dlouhých večerů odhodlat se ke zhlédnutí seriálu bez čekání na další série a před tou finální osmou všech sedm dát po kupě, což se ukázalo jako velká výhoda pro mojí chabou paměť a orientaci v postavách. Neboť tolik jmen, postav, rodinných vazeb, panovníků, bojovníků, bastardů a děvek jsem nebyl schopen naráz pojmout. Ze spaní jsem blouznil a vykřikoval jména: Lannister! Baratheon! Targaryen! Produkce HBO seriálů již párkrát dokázala, že umí dát násilí, krev a tabu do své tvorby a tady se toho nebála stoprocentně. První řady seriálu srší nespoutanou anarchií ve všech možných šokantnostech, které soudobý mainstreamový divák nezná, díky něžné cenzuře, feministickým kladivům čarodějnic a nové době. Zde vládne morbidní středověk a tvůrci ho dokonale kacířsky vypouští plnými proudy. Ač je toto dílo z rodu fantasy, je dějepisně a zeměpisně šmrncnuté reálnou dávnou dobou a nebýt jistých magických prvků a stvoření šlo by o historické drama. Zhruba od páté série pozvolna začíná mizet nahota, ultra násilí, mrtvé děti a hlavně podání žen jako otrokyň mužů a jejich ponižování. Pravděpodobně zásah novodobějších změn ve světě a zákonech. Nicméně, to co činí tento seriál toliko unikátní je právě vykreslení "středověku" jako doby, kde muž byl samec, dobyvatel, šovinista, zabiják, kacíř, rytíř, hrdina, prase, zbabělec a žena byla samice, divoká, loajální, ponižovaná, intrikánka, mstitelka, mučednice, panovnice, otrokyně, znásilněná, těhotná a neustále souložená. Tedy charakteristika, která je dnes již u pánů a dam nemoderní. Tady to naopak svobodně cáká ten testosteron, tedy pokud některá z postav není eunuch, homosexuál či s useknutým nádobíčkem. A ženám zde sluší být tím, co je od pradávna baví a to včetně být za vládkyni, bojovnici, pokořitelku. K postavám se tu hledá divácký lajk těžko. De facto každá je stvořená tak, že mění své charakterové rysy, kdy z negativní je pozvolna vcelku sympaťák a ze sympaťáka useklá hlava. Úmrtnost postav je zde vysoká, což je dáno tím, že jich je moc a je třeba trestat. To opět spatřuji jako bravurní benefit, když je divák zaskočen úmrtím klidně i hlavní postavy. Vyloženě oblíbenou postavu nemám, ale pokud bych měl dát k dobru tak tedy: cynický bonviván Tyrion Lannister, vulgární bijec se smyslem pro spravedlnost Sandor „Ohař“ Clegane, čestná, oddaná, upřimná Brienne z Tarthu, nejskromnější nosič u kterého jsem plakal - Hodor, rytířský Old Shatterhand - Ser Jorah Mormont, Arya Stark a její cesta za pomstou, Draci a jejich marxistická Daenerys Targaryen. Game of Thrones je monstózním, unikátním, výpravným a nestandardním eposem o rozloze světadílu a ve svém žánru mu konkuruje jen Tolkien. ()

Emerelle

První sérii jsem viděla prakticky najednou, bylo to skvělé, neotřelé a bavilo mě to...jak se natáčeli další a další série můj zájem opadal. Pro mě se z toho stala jakási fantasy telenovela...určitě dokoukám i poslední sérii, ale ne proto, že bych vyloženě chtěla, ale kouká se přítel a jsem decentně přinucena dívat se taktéž... ()

Beatle

Zábavné jen pokud si na youtube najdete příběhy jednotlivých postav a pustíte si je za sebou. Zbytek je zbytečná a nezáživná omáčka...40% ()

VanTom

Jedním slovem: fenomenální! Natolik propracované, dospělé seriálové fantasy s neošizeným rozpočtem na realistickou výpravu, kostýmy a triky tu jednoduše ještě nebylo. Zaměřilo se především na děj utvářející postavy a jejich vývoj v politicky nestabilní době, kdy se spojenectví křehce lámala a konflikty hořely na vícero frontách. Žádná z bezchybně obsazených postav si nemohla být jistá, co jí nevypočitatelné zvraty nachystají a zda se šokujícně neodporoučí uprostřed cesty. V prvních sezónách kvůli z valné většiny brilantním, sem tam však také trochu zdlouhavým dialogům chvílemi vázlo tempo, též všudypřítomná brutalita i nahota vyznívaly mnohokrát spíš samoúčelně než přirozeně; naopak v těch posledních dvou, kdy už se navigovalo bez nedopsané předlohy, se poměrně zkratkovitě sveřepě a hollywoodsky efektně sprintovalo k cíli. Maximálně jsem si užil i obhájil obě etapy (resp. všech osm) a závěr mi dojem nijak nezkazil (hate ignored). Asi zbytečně dodám, že produkci a veškeré řemeslně stoprocentní filmařině nemám co vytknout. ()

fabecc1222

Nejlepší fantasy seriál, který se kdy objevil na TV obrazovkách. Knižních kvalit sice seriál nedosahuje, ale stále se zařazuje mezi stěžejní díla televizního prostředí v tomhle století. ()

MiGi87

Po prvním dílu se nemůžu dočkat druhého a to je jasný ukazatel 5ti *. Po čtyřech řadách absolutně nemám důvod cokoli měnit, ba bych přidal šestou, kdyby byla. Nejlepší fantasy seriál - bez debaty. ()

JoseBenes

Nejlepší fantasy seriál všech dob. 1. série: 5/5 - táhnutá Eddardem; 2.série: 5/5 - táhnutá Tyrionem; 3. série - 4/5 - vyčnívají Robb a Jaimie, nicméně slabší série; 4. série: 5/5 - táhnutá Oberynem; 5. série - 4/5 tažená spíše Jonem Snowem, mírně slabší ()

V.Silver

Zatím jsem shlédl 5 dílů a jsem tak trochu na pochybách. Celé to působí strašlivě televizně, což - upřímně - u seriálů HBO není moc zvykem. Ať už si vezmu Rome, Six Feet Under, Boardwalk Empire nebo třeba nepříliš povedený The Pacific, všechno má atmosféru, všechno je jaksi uvěřitelné, i když jsou to de facto příběhy z reálného světa. Ale proč by fantasy svět nemohl působit stejně reálně? Vždyť do našeho vnímání "reality" přidává navíc jenom pár věcí. Game of Thrones má velice dobré herecké obsazení, neřku-li výborné v některých ohledech (Sean Bean, "Imp" Peter Dinklage i spousta zatím málo známých tváří), scénář postupně rozplétá vztahy mezi jednotlivými rody a s každým dílem je vlastně nejasnější, kdo sleduje jaké cíle a jak se bude děj dál vyvíjet - což je super, mám rád, když nemůžu předvídat, co se stane. Ale byl bych radši, kdyby exteriéry byly lépe propracované namísto megalomanských (počítačová animace je občas opravdu rušivým elementem) a alespoň občas bych se dočkal magie v podobě lepší práce s kamerou, která působí místy až příšerně staticky. Na druhou stranu, ačkoli jsem Game of Thrones vlastně sepsul, musím podotkonut, že především díky hercům a ději mě to pořád baví, středověké prostředí je plusem a třeba se časem dočkám i lepší atmosféry :) Zatím kolem 80 % a nebýt úžasných úvodních titulků seriálu, šel bych někam k 70 %. EDIT po pěti sezónách: dávám 85 %, ale tu pátou hvězdu nedodám, byť se obsazení i animace zlepšily :) ()

Kurikmoon

Pár rokov po prečítaní kníh sa dozvedám, že sa točí serial. A priznávam, že moje obavy boli nemalé. Zatial som videl 4 časti a.... Jasám! Charaktery, dej ostali dodržané. Navyše si Got drží i tvár Siedmych kráľovstiev. To, že i krutosť, krv a sex ostali súčasťou, je v tomto prípade veľké plus. Len tak ďalej. Teším sa na ďalšie časti a vývoj postáv i príbehu... +Arya, Tyrion, Cersei a mnoho ďalších postáv dostali herecké obsadenie, ktorá sadlo ako...+++Po 9 diele stále vysoká úroveň ()

RaggamuffinSVK

Jeden z najlepších seriálov ktoré momentálne môžeme sledovať v TV. Perfektné postavy, rozmanitý svet, fantasy atmosféra, neustále napätie a hlavne DOSPELOSŤ. HBO nám ponúka další skvelý seriál z vynikajúcim hereckým obsadením. Na každý diel sa tešim ako malé decko. ()

MI-380

Série 1: Není to fantasy, jde o politiku, o moc, o peníze, o problémy, s kterými se běžně setkáváme i v naší realitě. Na můj vkus se moc mluví a intrikuje a děj postupuje vpřed jen velmi, velmi pomalu. Na televizi slušná výprava by ve filmu pro kina působila až směšně lacině. 65%. *** Epizody: s1e1 - 90% (pořádný rozjezd: akce, náznak fantasy a hororu, drama, sex, překvapení), s1e2 - 50% (díl určený ochráncům zvířat, zklidnění, poučování, vysvětlování, ale těším se na další, doufám, že zatím jsme se jen nadechli..), s1e3 - 40% (další zpomalení na úroveň průměrné rytířské pletichářské konverzačky, občas se šermuje dřevěnými klacíky, ale ještě to nevzdávám...), s1e4 - 50% (trochu se to zamotává, ale stále se moc mluví, intrikuje a vzpomíná, abychom to asi my /nezasvěcení do Martinových knih/ správně pochopili), s1e5 - 60% (přitvrdilo se, teče víc krve, bohužel se nedá mluvit o fantasy, ale o komplikovaném pletichaření v boji o královský trůn, asi to vzdám, usoudil jsem, že jde o dílko určené čtenářům Písní ledu a ohně, já z knih JRRM znám jen Písečníky a Sen Ockerwee /obojí na 100%/, a to bude asi můj hlavní problém s tímto všeobecně nadšeně přijímaným seriálem), s1e6-9 - 70% (ještě víc krve, intrik a napětí, bojů, stále ještě to není fantasy, ale konečně se děj rozhýbal a do této doby neustále přibývající postavy začaly naopak /často i překvapivě/ dramaticky ubývat).*** ()

NoFiction

Naprostá dokonalost v nic netušící se podobě............Po 9. dílu jsem se definitivně rozhodl pro konečnou známku. Jeden z mála seriálu, který dokáže neustále překvapovat. Je to totálně nakažlivé. ()

L_A_D_A_S

Mám za sebou dva a půl dílu a dávám dvě hvězdy za Neda Starkse aka Boromira, jedinou vhodně obsazenou postavu v seriálu a prvních 5 minut pilotního dílu díky kterému jsem si už už myslel jaký to nebude super seriál.. a ono omyl! Casting tragický, všichni jsou nepříjemní a nehodící se, děj je nesmyslný a nezajimavý, pátý přes devátý, nudné dialogy, Lord Starks bez váhání seká hlavy neviným lidem na popravišti a pak si div nevyplače oči když má zabít vlka. škoda slov... další prosím. ÚPRAVA: Dobřě, přiznávám a sypu si popel na hlavu. Dal jsem seriálu druhou šanci a i přes místy přehnanou snahu do každé scény nacpat sex nebo aspoň kýbl krve mi to po několika dalších dílech opravdu pohltilo! :) ()

Vironey

Nevěřila jsem tomu, byla jsem velmi skeptická a přesvědčená, že zdejší hodnocení je nadsazené. Není. Málokdy se stalo, že mě filmová (potažmo televizní) adaptace přiměla vrhnout se na knižní předlohu. Game of Thrones mě přiměl :) Perfektní obsazení ne příliš známých herců (snad kromě Seana Beana a Leny Headey), úžasná atmosféra a strhující příběh. Z fantasy seriálů rozhodně špička. ()

Gerret

Velice zajímavý Fantasy seriál, který mě chytnul a bavil hned od začátku. Každá postava tam má svoji dobře napsanou roli a svoji funkci v příběhu. Zajímala by mě knižní předloha podle které byl seriál natočen, asi si ji seženu abych to mohl porovnat. Nejvíce se mi v seriálu líbila postava co hrál Sean Bean. SPOILER! Je velká škoda jak nakonec dopadnul a že ho neuvidím v pokračování. KONEC SPOILERU! Další oblíbené postavy: Tyrion, Arya a Jon. Srpen 2011: Tak jsem si sehnal knihu co nejdříve to šlo a musím uznat, že kniha se fakt povedla, moc se mi líbila a určitě si seženu i pokračování. Hlavně oceňuji, jak věrně je seriál zpracovaný podle knihy, takže jsem hned dopředu věděl co bude násedovat, ale to mi vůbec nevadilo. Červen 2012: Druhá série se velice povedla, líbil se mi hlavně skvělý rozjezd, ten závěr mě už trošku zklamal, hlavně protože jsem znalec předlohy a scény s Daenerys úplně změnili :(, a ten závěr s Jonem vyzněl v knize lépe. „Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš nebo zvítězíš." „Strach seká hlouběji než meče." Doufám, že se třetí série bude více držet předlohy. Viděl jsem: 1. řada 2x, 2. řada 1x. Hodnocení řad: 1. řada 100%, 2. řada 90%. Hodnocení 95%. ()

Scar

Čo dialóg, to báseň, čo záber, to pohľadnica, čo slovo, to emócia. Hoci v celej prvej sérii nedôjde k žiadnej väčšej bitke, blížiacu sa vojnu je stále viac cítiť v povetrí, nesie ju vietor a oťažievajú slová, aj pohľady. Vyzerá to tak, že k bitkám typu Statočné srdce nikdy nepríde, čo je asi jediné mínus tohto seriálu. Dosť sa tomu divím, pretože v každom štáte sa nájde aspoň stovec vypatlancov, ktorí sa bez honoráru dorežú a dosekajú chladnými zbraňami. Tvorcom by som odporučil navštíviť festival Wolin v Poľsku, strčiť bojovníkom do rúk iné zástavy, požičať iné helmy a o epické zábery je postarané. Ani tretia séria nestráca dych a atmosféru. Už dávno som nevidel tak podarené kostýmy a komplexný kasting, vďaka ktorému mi žiadna postava nie je vyložene nesympatická. ()

blackJag

Měl jsem o podobě této série původně jiné představy, výsledek ale naštěstí není zklamáním a já už se nemůžu dočkat další porce. Seriál slušně navnadí samotnou znělkou, která má výborný melodický podkres, dobrý vizuální nápad i jakousi výpovědní hodnotu vzhledem k tématu (rychle načrtne mapu prostředí). Žánrově se pohybujeme ve středověké fantasy, produkce HBO se v tomto směru viditelně snaží, nějaké masovější scény ovšem opravdu nečekejte. Kromě této výtky (mluví se o 20. tisícových armádách, v jedné scéně se však stěží sejde víc jak 50 statistů, boje probíhají mimo “zájem“ kamer) přidal bych na vrub seriálu ještě nedynamicky položené střetnutí muže proti muži a několik málo šlápnutí vedle ve výběru herců. Toto se netýká Seana Beana a všech představitelů rodu Lannisterů, především pak Petera Dinklage a jeho "trpaslíka" Tyriona. Přes tyto nemalé výhrady musím připustit kvalitu seriálu v tom, jak se pasuje s lidskou přirozeností (sex nelze věrohodně vydělit ani z fantasy, no ne?) a momentech dlících v očekávání již jaksi ze zvyku. Ne jedenkrát jsem byl celkem překvapen, nejvíce pak na konci 9. dílu – setnout takto faktickou tvář (mediální) série nebylo asi ani s ohledem na knižní předlohu vůbec jednoduché. 80% ()

Kosmik 1

První díl série hodně navnadí a vypadá to na velké množství akce a napětí. O napětí nouze není, bohužel více akce či nějaké boje už do konce série neuvidíme, zato uvidíme spousty intrik v podání hlavních hrdinů, které dokonale vše ostatní nahradí. Tento seriál je pro mě něčím originální, za prvé prostředím a za druhé vždy je na co se těšit, jelikož po každém shlédnutém díle je tolik nevyřešených otázek, že člověk hltá každou minutu, ne každou sekundu pokračování, aby se dověděl, jak bude děj a politikaření pokračovat. Je škoda, že během první série přijdeme i o některé hlavní hrdiny, ale i to dodává na originalitě. Opravdu se moc těším na další sérii, doufám, že si dají v HBO na čas. :-) EDIT: S druhou sérií rozhodně neklesá úroveň napětí, intrik, propletenosti různých dějových linií ani jejich kvalita. Po pečlivém zvážení musím přidat do svých top 10 seriálů. Závěr druhé série je opravdu velkolepý. 95% EDIT 12.2.2014: Začal jsem s třetí sérií a mám za sebou první dvě epizody. Budu dále updatovat, zatím jsem však víc než spokojen. EDIT 25.2.2014: Prostě skvělé, podobný fantasy seriál mi hodně chyběl. Fantasy křížené se středověkem a se vším, co k tomu patří. S draky, udatnými i neudatnými rytíři, s králi a královnami a krásnými ženami, většinou nahými. :) Velice poutavý je zde příběh Daenerys matky draků, moc ji fandím. Scéna se získáváním neposkvrněných byla famózní. Těším se na 4.sérii. 100% ()

Dreadd

Nazývat Hru o trůny nejlepším fantasy seriálem všech dob je při tak mizerné konkurenci tím nejzbytečnějším prohlášením. Člověk navíc z této představy časem vystřízliví, neboť zatímco první série byla obrovským (a příjemným) překvapením (což tvrdím z tehdejší pozice nečtenáře Martinovy předlohy), syrovou Hrou o trůny, kde mají všichni své vlastní zájmy a slabí hráči jsou velmi rychle odstraněni, druhá a třetí série zaznamenaly výrazný pokles v atraktivitě, který nezachránili ani draci. Rovněž jsem si udělal chvíli času na pár tisíc stran Písně ledu a ohně a zjistil jsem, že televizní svět je značně idealizovaný a zjemněný. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci