Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Jacinda

Boromir se vrátil. Ne vážně. Vypadá to, jako kdyby se na té lodičce svezl o pár kiláků dál, tam oživl a rozhodl se vládnout mrazivému severu. Seriál umí navodit tak neuvěřitelnou autenticitu, že člověk přemýšlí, kde udělali soudruzi v učebnicích dějepisu chybu. Navíc zápletku vytvořil asi mistr zvratu. Odhadnout tady, kdo je hodný a kdo zlý, je prakticky nemožné. Zrada střídá zradu a brzo se utvoří skupinky hrdinů: Hodní a oblíbení, Zlí a oblíbení a zlí a nesnesitelní. Zvláště jistá královna spadá do kategorie zabít pomalým vykucháním. Hra o trůny je opravdu veledílo, ale... dlouhodobá mediální masáž, lascivnost, nechutnost, zrady atd mě spíš znechucují, jsem čtenářem fantasy, takže se z toho hned neposadím na zadek... a tak zůstávám u jedné a půl řady a tím to končí. ()

JohnnyD

Najväčším paradoxom Game of Thrones je, že minimálne nateraz to je asi najslávnejší zástupca súčasnej "zlatej éry" televízie, no v skutočnosti má seriál oveľa bližšie ku Xene. Kým súčasná seriálová scéna sa viac a viac približuje filmom, Game of Thrones je napriek obrovskému rozpočtu stále len rutinný dávkovač informácií bez akejkoľvek snahy zapojiť do rozprávania kameru či hudbu. Za celých doterajších 7 sezón je tam len jediná filmová scéna a to "súd" so Cersei na konci siedmej série a to je na dnešok sakra málo. Game of Thrones je napínavý a zaujímavý seriál a nečudujem sa jeho popularite, no aj s ohľadom na zásadný pokles kvality dialógov a zvratov so šiestou sériou je viac než zjavné, že stojí a padá na svojej predlohe a prínos tvorcov seriálu je zásadne menší, než sa zdá. Navyše neschopnosť riešiť konflikty (najmä vojenské) inak ako s deus ex machina začína byť už riadne otravná. ()

Boogeyman

Především vrcholné okamžiky a velké zvraty jsou natočeny naprosto bombasticky, tady je vidět, že v některých aspektech prostě kniha nemusí být vždy lepší...samozřejmě, ve všem ostatním knihy lepší jsou. :-) ()

sheen

Zatím hodně kecání, rozvíjení príběhových linek, uvidíme, jaká bude akce, prozatím spokojenost. HBO má našlápnuto hodně dobře, vypadá to na velmi zdařilý fantasy seriál. Po třech dílech musím konstatovat, že jsem nadšen, nemám slov k tomuto seriálu, asi splněný sen každému fanouškovy fantasy. Druhá série byla ještě famóznější. Třetí, probíhající série je opět špičková. Valar Morghulis! 4tá si opět udržela laťku, poumíralo zase pár lidí :) ()

Hromino

Opět jeden z těch případů, kdy jsem k nějakému filmu – respektive seriálu – neoprávněně přistupoval se značnou skepsí. Fantasy je mým velmi oblíbeným žánrem, ale i v něm jsem docela vybíravý. Nedívám se na každý film, u něhož zmerčím štítek "fantasy". Nebylo proto divu, že když jsem uviděl ten všeobecný povyk okolo nějakého seriálu od HBO, který má být údajně fantasy, nebral jsem zdejší hodnocení příliš vážně a říkal jsem si, že to si určitě jen zdejší sebranka fanoušků HBO honí triko a klasicky vychvaluje do nebes každý výtvor, který tato stanice vypustí do éteru. No dobrá, to jsem možná napsal až příliš nadsazeně, ale podstata je v tom, že jsem tenhle seriál po přečtení synopse a několika zdejších komentářů zkrátka odsoudil jako přehnaně nadhodnocenou záležitost. Stejně jsem si ale řekl, že by nebylo špatné se aspoň na jeden až dva díly mrknout, jen tak pro jistotu, ať vím, zda je to opravdu tak nadhodnocené, jak jsem si myslel. Dobrá, zčásti taky proto, že mi to jeden známý, který rovněž miluje fantasy, doporučoval. Tak jsem se podíval na první díl – a nebyl jsem překvapen. Řekl jsem si, že je to opravdu dost nadhodnocené. Jako ano, pár zajímavých chvil tam bylo, na pár chvil mě to zaujalo, ale celkový dojem nebyl nijak zvlášť valný. Spíš mi to připadalo jako takové středověké porno s pár náznaky příběhu, jak už přede mnou někteří jiní uživatelé napsali. Ale řekl jsem si, že i když mi to doposud přišlo průměrné, mohl bych zkusit ještě díl druhý, ten mě třeba překvapí více. A pozor – překvapil. Příjemně. Tady už si několik postav opravdu získalo mou pozornost, zajímaly mě – nejvíce asi Daenerys Targaryen a téměř všichni Starkové. Až po tomto díle jsem se už čistě ze zájmu kouknul na třetí a čtvrtý díl... a pak už to šlo samo. Po čtvrtém díle mě to chytilo naplno a nepustilo až do konce první řady. Ano, naturalistické scény a hromada sexu tam sice byly i nadále, ale už ne v tak velkém měřítku, abych si říkal, že pouze na tomhle nejspíš stavěli tvůrci, když seriál vytvářeli. Co si budeme nalhávat, hlavním tahounem seriálu jsou postavy, děj a promyšlenost tamního světa. Ano, ze začátku na mě byly nahrnuty postavy s kadencí přibližně 15 nových postav za jeden díl, ale pak už jsem se v tom trochu zorientoval, kdo kým je a kdo ke komu vlastně patří. Ale i přes jejich značný počet má každá svoji duši, svůj charakter, své typické jednání – a to je právě to, co se mi na tom tolik zalíbilo. Jsem rád, že se seriál nezaměřuje jen na jednu postavu, ale že nabízí v každém díle pohled na více postav navzájem mezi sebou soupeřících, aby si každý dokázal mezi nimi najít své oblíbence a ty, které bude nenávidět. Postavy, které jsem si oblíbil, jsem již napsal výše, takže teď ti, které nesnáším: Joffrey Baratheon, Malíček a všichni Lannisterové. No dobrá, Tyriona ještě skousnu, ale zbytek rozhodně ne. Heh. Jdu se co nejrychleji kouknout na druhou sérii, ať jsem do tohoto světa opět plně ponořen. Mimochodem, tento komentář budiž radou pro ty, kteří nad tímto seriálem rovněž ohrnují nos a zároveň váhají nad tím, zda se na to stojí podívat. Odpovídám: ano, stojí! — Edit (po zhlédnutí třetí série): Tak se nám zprvu zajímavý příběh zvrhl v telenovelu, jež mi opravdu, ale opravdu příliš nevoní. Možná se na další série někdy kouknu, ale v brzké době to určitě nebude. () (méně) (více)

Beckett51

Můj předešlý, až děsivě dlouhý komentář, který jsem potil v průběhu celého vysílání seriálu už se mi nelíbil, tudíž ho nahrazuji tímto krátkým, úderným a čtenářsky jistě mnohem přívětivějším zhodnocením seriálu jako celku. Takže: Co se týče TV fantasy, nic lepšího v minulosti a současnosti (k budoucnosti se vyjadřovat nechci, natolik svým Jolandovským schopnostem nevěřím) nenajdete. Tečka." Děkuji za pozornost.... Na co nikdy nezapomenu: White Walkers, Baelor, The Rains of Castamere, Red Viper vs. The Mountain, Hardhome, Traitor, Light Of The Seven, Night King. ()

Silas

S01 - Pomalá gradace a seznamování s velmi zajímavými postavami a košatým příběhem, to vše každým dílem stupňující se neuvěřitelným tempem. 100 %. S02 - velmi bolavá facka. Jako předčítání historické knihy znuděným hlasem o postavách, kterých je jak maku a nemají žádný prostor (příběh matky draků by vydal na necelý jeden díl!). Roztříštěné vyprávění nedává snad ani jednu scénu, která by posadila na zadek. 50 %. ()

hippyman

První díl ve mně až zas tolik nadšení nevyvolal, ale každá exponenciála má svůj počátek... na sklonku první série hodnotím 90%. Aktuální stav: s07e06. Závislost. ()

salahadin

Toto mohla být parádní fantasy série, ale není. Je to zatím dost nezajímavá konverzačka a srovnání s Pánem prstenů je úplně mimo (ten je mnohem lepší a epičtější). Děj by normálně vystačil na jeden příjemný celovečerák, ale tady se táhne jako sopel 10 díly (1. série). A protože to není děj nijak zvlášť košatý ani zajímavý (většinou intriky, nějaký gagy na reality show "Za zdí", pár oplzlostí apod.), je ho potřeba pořádně prodlužovat. Což znamená, že se tu většinou jen mluví (a já zívám). Problém je, že se mluví o ničem. Děj je řídkej jak produkt trávicícho traktu, jenž nedokázal strávit třešně s mlíkem. Tohle že má být TA fantasy??????? Wow (sarkastický úšklebek). Pořádné akce či nějakého jiného zajímavého momentu se dočkáme až na konci pár dílů, asi aby se nám v dutině ústní vylíhly sliny na další kus. Ale k tomuto momentu vede vždy jeden a tentýž mustr - kecání, intriky a bohapusté, zbytečné, nevkusné a leckdy debilně oplzlé fantasy soft (někdy skoro hard) porno (aby ne, když tam hraje třeba porno herečka Sibel Kekilli). Proto skoro každé postavě pohlaví ženského lezou kojidla, chlapům rojidla (debilita jako hrom). To zdejší uživatele rajcuje pomyšlení na incest a další zvrhlosti??? Zbytečné, hloupé, nevkusné. Na druhou stranu je tu pár dobrých postav a děj tu a tam dostane tu pravou, nekompromisní fantasy atmosféru špinavého dávnověku i ono mrazivé tajemno "za zdí", ale pohříchu jen tu a tam. Škoda. Velký, fakt velký potenciál ubíjí někdy hodně ubohé dějové zvraty a WTF??? postavy. Druhá série snad bude lepší... ale zatím na ni nemám náladu... ani chuť.......................................................kdosi psal, že takhle měl být zfilmován Pán prstenů. Při této představě mě jímá hrůza, vlasy vstávají děsem a do očí vkrádá se mlhovina zmaru. Ne, fakt si nedokážu ani teoreticky představit, že by elfky hrály nějaký pornošlapky, co vytahují ochotně vemínka, kde se dá. A už vůbec si nedokážu představit, že by Tolkienovo poselství zapadlo kamsi mezi řádky samoúčelně krvavých scén, vulgárních (ehm prý naturalistických) dialogů a další balastu obsaženého ve Hře o trůny (skalní fandové mi prominou). ()

Aky

Promyšleně rozkošatělá spleť příběhů je zřejmě dána již knižní předlohou, kterou neznám a ze které zřejmě teprve tenhle seiriál udělá ten pravý bestseller. Vznikla skvělá podívaná evokující veliké příběhy ze skutečných dějin, ovšem oproštěné od svazujících pout znalosti toho, jak opravdu dopadly. Fantazie zde běhá lehkou nohou a činí tok vyprávění nepředvídatelným a tím zajímavějším, než kdyby se musela držet dějepisných knížek. Přitom však logika skutenčných dějin zůstává zachována. Přídá-li se k tomu dokonalé profesní zpracování a bezchybní herci, nezbývá, než sklapnout a tiše koukat. ()

Rosaviva

Do tohohle seriálu jsem v podstatě šla jen s tím, že tam je nějáká blondýna s drakama a že tam všichni umřou. Moc jsem netušila co od toho čekat, ale pustila jsem se do toho, protože jsem chtěla vědět, proč s tím všichni tak nadělají. A upřímně? Nechápu. Je tam příšerně moc postav, a mě trvalo snad celou první sérii, než jsem je od sebe rozeznala (některé jsem si pletla i přes druhou řadu). Některé díly jsou zábavnější, některé méně. Vraždění postav je tam na denním pořádku (i když s přibývajícími sériemi to dost ubylo a už většinou zabíjejí jen ty napodstatné), ale upřímně nechápu proč je o kolo toho takové halo s tím, že tam nikdo není v bezpečí. Sansa, Daenerys, Arya a Tyrion, ty stejně nikdo nezabije, postav je tam spoustu, takže když jedna umře, tak to zase není taková tragédie (upřímně mám pocit, že TWD zabíjí mnohem víc hlavních postav). Ty první čtyři série docela ušli, ale to co předvádějí v páté sérii je něco neuvěřitelného. Většina zápletek je nudná, nikam se to neposouvá a ještě se snaží tak šokovat, že už to přehánějí a mě upřímně znechutili natolik, že nemám potřebu sledovat dál. Když vidím, jaké to tu má hodnocení tak dávám 2* ()

666teen

Nevzpomínám si na žádnou jinou (nejen) fantasy, kde pubertální hajzlík zdělí své možná nastávající: "Až začneš krvácet, udělám ti následníka trůnu." Temné, hutné, uvěřitelné, prostě geniální. Zatím spíš alternativní středověk, než fantasy. Bravo! P.S. Pink Floyd rozhodně nemají největší zeď. ()

Cappuccino

Ak sa radíte medzi vášnivých fanúšikov Tolkienovho sveta, prípadneho akejkoľvek inej fantasy, GoT je pre vás takpovediac povinnosťou. A ak nie, nič sa nedeje. Hra o trůny ponúka mnoho krás a zakútí, ktoré dokážu nalákať a pobaviť obrovské rady divákov a verím, že jedným z nich môžete byť práve vy. Skvelý scenár, výborné dialógy, dychberúce napätie, mimoriadne herecké výkony a široké spektrum sympatických charakterov. 1. séria 95% 2. séria 90% 3. séria 90% 4. séria 95% 5. séria 90% 6. séria 85% 7. séria 70% 8. séria 60% ()

Allien.9

Označení "celosvětový fenomén" v tomto případě výjimečně chápu, a to i přesto, že mně osobně se do seriálové "Top 10" nevejde; ani zdaleka. První série: 80%. Vizuální stránka je, vzhledem k tomu, že se jedná o seriál, opravdu odzbrojující, intrikami propletený příběh taktéž není vůbec špatný (nanejvýš mírně zmatený, viz větší množství postav) a skromně se objevující fantasy prvky (Bílí chodci, vlci, draci) jsou příjemným zpestřením. Druhá série: 75%. Po technické a vizuální stránce opět bezkonkurenční, oproti první sérii dokonce vidíme i jednu z bitev, ale ani přes všechny klady se nemohu zbavit pocitu, že se většina dějových linií od prvního do posledního dílu jaksi nepohnula z místa (a když už ano, tak to byl buď malý krok, nebo dokonce couvnutí). A propos, kompletně se mi přeházel žebříček oblíbených postav. Třetí série: X%. Nedokoukáno. Příběh se nehýbe, postavy se točí v kruzích. Oku lahodící je to nadále, ale to nestačí. Navíc mě žádná z postav extra nezajímá a úmrtí jsou mi tedy fuk. Čtvrtá až osmá série: X%. Vyspoilerováno a nevidím důvod dokoukávat. Toliko ke kultu. ()

HAL

To skřípění s jakým dotáhli tenhle kolos do cíle v uších zabolelo nemálo i fanoušky co seriálu s chutí odpustí mnohé, jen co je pravda. Ale jak emoce vychladnou, přestaneme přemýšlet nad překvapivými charakterními veletoči před koncem, a utichne pláč nad těmi pár epizodami navíc, které finální řadě evidentně chyběly, tak se na GoT můžeme zpětně podívat jako na nepochybně tu nejlepší fantasy věc od Pána Prstenů. A to není málo. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci