Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Okara

Tak dokonalý a originální seriál, zpracovaný s precizností vídanou u filmů. Okamžitě mi připomněl má mladá léta, kdy jsem hltal jednu fantasy knížku za druhou. Sean Bean se do role pobočníka krále perfektně hodí. Zajímavé vyprávění s parádními efekty krajiny v podobě touze o dosáhnutí Železného trůnu mnoha rozličných osobností, z niž každá má svůj zajímavý příběh a charakter, odehrávající se v nejrůznějších prostředích, kruté výjevy z bitev, všechno pěkně necenzurované, všechno tak, jak má u středověké fantasy být. U mě maximální spokojenost. Oblíbené postavy: Melisandre, Tyrion Lannister, Hodor . Hodnocení po druhé sérii: 100% ()

Dalda

Líbí se mi, že vždy očekávám jak se děj vyvine, ale velmi často se místo toho stane něco převratně jiného. Tahle nepředvídatelnost se zdá být jednou z elitních vlastností seriálu. Pak je tu taky velmi pestrá různorodost charakterů postav, což z jejich vzájemných interakcí dělá zajímavé scény a nikoli nudu. A do třetice hlášky (Tyrion Lannister) a neustálé zobrazování pomíjivosti moci, kdy si člověk myslí, že vyhrál, přestože už dávno prohrál. ()

Ant

Game of Thrones je jako crack. Viděla jsem 1. sérii a byla jsem ohromena. Dočetla jsem všech pět knih a jsem poznamenaná do konce života. Děkuji HBO a Georgi R. R. Martinovi za novou závislost. 2. série: Tak tohle byla hodně ledová sprcha. Logika v háji a klišé až na půdu u jistých postav. Některé charaktery postav jsou změněny k nepoznání oproti knize, nejúžasnější scény a storyline zcela vypuštěny nebo jen z prdele změněny. Weiss a Benioff se konečně ukázali jako špatní scénáristi, což v první řadě zakryli tím, že se opravdu drželi knihy. Kažopádně Martinem napsaná a Marshallem režirovaná 9. epizoda Blackwater je krásná ukázka toho, jak to mělo vypadat celou řadu. 3. díl od Cogmana a Sakharova je taky vynikající. Skoro všechny ostatní díly mě bohužel zklamaly a moje očekávání pro třetí 3. sérii je na bodu mrazu. Teď už mě můžou jen příjemně překvapit. 1. řada - 90%, 2. řada - 70%. ()

pm

Celou první sérii jsem viděla najednou, sedla jsem k první epizodě a nepočítaje obsluhu kávovaru jsem vstala se závěrečnými titulky té poslední. A vzhledem k tomu, že se chystám zhlédnout i druhou sérii, protože mne další osudy postav zajímají, přestože Ned už v ní nebude, bude asi divné dát jen 3 hvězdičky. Prostě patřím k té drtivé menšině zdejších uživatelů, kteří si nemyslí, že "Hra o trůny" zpodobňuje svébytný fikční svět (tím jsou pro mne Tolkien nebo Lewis) a že vyšší koncetrace souloží, krve a incestních a jinak posunutých vztahů je nějakým způsobem cool. Asi jsem toho moc přečetla a viděla, takže cením výborně natočený, řeměslně slušný výcuc mnoha jiných historických, politických a romantických příběhů, který televizní limonádu povyšuje na hit. *** Po druhé sérii a s měsíčním odstupem fikční svět George R. R. Martina beru vážně: ano, jsem čtenářkou knižní ságy. Taky jsem si uvědomila, co mi navrch krom jiného tolik vadilo na televizním zpracování. Jako divák mám stále pocit, že jde jen o úvod do děje. (Po smrti Neda Starka jsou mými oblíbenci hlavně Jon Sníh a Arrya, zajímají mne osudy Jaimeho a Brienne) *** Po zhlédnutí prvního dílu třetí série přidávám hvezdičku, přiznávám závislost. Stále ale přemyšlím nad tím, proč nemohlo jít o fikční ságu přístupnou dětem. *** No a v průběhu série čtvrté: otrávená stereotypem, tendenčností a vysokou bezobsažností se vracím k původnímu (docela spravedlivému,) průměrnému hodnocení. A to jsem ještě hodná.*** Jon je pravý hrdina i král, od začátku cením vývoj jeho postavy a při tom neměnnost charakteru, byl mým favoritem takřka okamžitě a je pro mne s postupujícími lety jedním z důvodů seriál sledovat. ()

Geralt z Rivie

Je to těžké popsat čím mě seriál Hra o trůny zaujal, protože výčet těchto superlativů bych nedal určitě dohromady. Vyzdvihnu jen ty nejdůležitější a to jsou intriky, které jsou všudy přítomné v každém díle, které Vás neskutečným způsobem připoutají k obrazovkám. I když se Vám zdá, že se v epizodě nic neděje, tak Vás prostě nenechá odejít, dokud díl nezhlednete až do konce a na konci si říkáte, to už je zase konec. A jak to vydržím do dalšího dílu? :) Pro dobrotu na žebrotu, poctivost se nevyplácí – Moto Starků --- Nejoblíbenější postava: Arya Stark (Maisie Williams) Jediná věc, která mě zklamala s blížícím se koncem seriálu je zrychlení jednotlivých epizod, do konce 5 série si tvůrci všechno pečlivě připravovali a zničeno nic se rozhodli zkrátit seriál o celou jednu série možná 2-3. Všechno je pak uspěchané a trochu to kazí kouzlo tohoto úspěšného seriálu. --- Spoiler: Od bitvy o Zimohrad všechno směřovalo k šílenství Deanerys. Na jednu stranu strašný konec a bude mě to mrzet, ale na druhou stranu precizní konec královny, která měla na začátku ty nejčistší úmysly udělat ze Sedmi království lepší místo. Ale to co mě nejvíc bavilo na tom seriálu je předělání záporných postav na kladné a naopak. Klobou dolů před GRRM. Nakonec moji nejoblíbenější postavu byl Sandor Clegane a začal jsem nesnášet Sansu Stark. Jak řekl můj kamarád Oliwer 10 ač se s koncem GoT moc neztotožňující, tak nám zůstane krásných 7 let. ()

Trajektt

Předem mé recenze musím podotknout, že jsem tuto televizní seriálovou záležitost odkládal, tak dlouho, co to jen šlo a to hlavně z důvodu, že mě tento filmový žánr neláká a nějak nefascinuje a radši vyhledávám jiné žánry, které jsou pro mně zajímavější a napínavější. Ale jelikož jsem viděl skoro všechny seriály v Top 20 zdejší databáze, tak jsem zatnul zuby a pustil jsem se do toho. Musím přiznat, že mně to chytlo hned od první chvíle a skoro na měsíc jsem se zabydlel ve svém Zimohradu, kde jsem sledoval tuto napínavou seriálovou událost, která trvá bezmála necelých sedmdesát hodin. Dokonce jsem pochytil i místní žargon a když jsem si chodil na nákup ze svého Zimohradu pro zásoby do místní sámošky, tak jsem kolemjdoucí  tituloval různými přízvisky z tohoto díla anebo jsem jedné slečně řekl, jakože co to má za šedý lupus na ksichtě a jestli se to dá léčit. Reakce mně nezajímala a rychle jsem utíkal zpět do svého Zimohradu, abych pokračoval v rozkoukané podívané této napínavé skoro pohádky. No, ona je to taková skoro pohádka, s tím rozdílem, že se tam tak trochu víc šuká, vydírá, vraždí, mučí, zotročuje a celkově té krve a spermatu je tam o trochu víc než by průměrné dítě bylo schopno unést a zpracovat, tak aby to té dětské dušičce neublížilo. I když, co se týče barevnosti, výpravy, dobrodružství, různých reálných i fiktivních postav je toto vrcholem fantasy příběhů, které občas připomínají již zmiňované pohádky, ale občas se zde můžeme setkat i s hororovými, ale i romantickými motivy. Tolik pletichaření, zákeřností, závisti, nenávisti a dalších bezvadných vlastností lidského charakterového spektra by dohromady nevymysleli ani Rumburak s Xénií dohromady. Měl jsem asi tu výhodu, že jsem tento seriál viděl celý v kuse a néé v rozmezí těch osmi let, protože si myslím, že lidem, kteří to viděli v tak dlouhém časovém horizontu unikla řada podstatných miniaturních věcí, které pak vzápětí hodnotili negativně a to hlavně v osmé sérii, která bohužel skončila na této databázi v modrých barvách. I když se to někomu líbilo a někomu néé, což je každého věc a já nikomu nevnucuji svůj subjektivní názor, který nemusí být ten správný, tak i přesto musím podotknout, že já jsem s průběhem líčených událostí a taktéž s koncem byl velice spokojen a dokonce jsem na konci uronil nějakou tu dračí slzu. Dále musím vyzdvihnout perfektně vybraný casting skoro všech postav, ať už těch pozitivních či negativních, včetně mého oblíbeného šukajícího a věčně nalitého trpaslíka v podání amerického herce Petera Dinklage. Jeho IQ bylo vysoce nadprůměrné a to někdy až do té míry, že dokázal přemýšlet a vymýšlet někdy až dva, tři kroky dopředu. Kromě draků, mrtvých lidí, obrů a dalších paskvilů typické pro fantazijní světy jsme se zde setkali s mnoha kmeny a klany z říše lidí a mohli jsme postupně sledovat jejich obyčeje a zvyky, které nám tvůrci ukázali. O obsahu tohoto veledíla psát asi ani nebudu, protože bych se v tom asi pěkně zamotal. Na to jsou jiní experti na této databázi, kteří to komentují a u některých jejich názorových výlevů mi zůstává rozum stát a to hlavně z důvodu jejich hrubě nepochopeného sledovaného materiálu, že mám občas pocit, že jsem se asi díval na úplně jinej seriál. A to je asi vše, co bych napsal do svého krátkého a stručného komentu, kterej naštěstí nikdo nečte, protože je tak dlouhej a proto ho píšu tak dlouhej, aby ho nikdo nečetl a zároveň zdravím všechny minulé a budoucí diváky televizního skvostu a zároveň vydávám povel DRAKÁRIS a proto musím dát zasloužených 99,9 FM %. () (méně) (více)

predators

Naprosto úžasný závěr! Také jste měli ten pocit, když někdo říká, že se mu vybavil jeho život...no, tady se mi vybavily životy těch, co přežili a dokonce i těch, co takové štěstí neměli. Jejich začátky, kdy jsme je poznávali, cestovali s nimi po Západozemí (no a co, že někdy užívali teleporty), radovali se s nimi, ale také jsme s nimi nasazovali svůj krk. Pak je tu poslední díl a vy si říkáte, že cesta to nebyla zbytečná, měla svůj cíl a smysl. Když si vybavím tuto cestu, kterou jsme s postavami urazili, jedná se o něco neskutečného. Ale to vám patrně dojde až poté, co se zavřou brány Castle Black, až tehdy si uvědomíte, že vám něco chybí, byť by to bylo jen shledání se svým psem. Ano, je to cesta plná paradoxů, neočekávaných zvratů, ale i magie a draků. Postavy, příběh, emoce...to jsou devizy GOT. Něco podobného se jen tak nevidí a já jsem rád, že jsem mohl být u toho až do konce! ()

Zodd

Pokud zapomenu ty spoilery, které se v mém okolí valily ze všech stran, možná se k tomuto klenotu ještě vrátím. ()

PetrPan

Písně ledu a ohně byly svého času mé velmi oblíbené knihy.. Ach ta nostalgie, byl čas, chuť a klid si sednout s dobrou knížkou a bylo mým rozhodnutím, jestli strávím večer tím, že se vydám na Noční hlídku do Sedmi království nebo na noční tah do sedmi restauračních zařízení..zlaté to časy. Dnes si připadám trochu jako Ned Stark, mám pocit, že brzy ztratím hlavu, ale efektněji než on, žádné setnutí mi asi nehrozí ( jeden však nikdy neví, co ty 4 malé zlovlky doma napadne), nýbrž samovolné puknutí připadá do úvahy jako pravděpodobnější varianta mé dekapitace. Než se tak stane třeba stihnu i další řadu tohoto vynikajícího zpracování Martinovy skvělé ságy, poněvadž ty dvě co jsem zatím viděl byly pro mne až orgastickým zážitkem ( nutno poznamenat, že mne to mírně překvapilo, obvykle tenhle prožitek mívám u jiných děl, ale zřejmě to jde s věkem) ()

Arsenal83

Absolútne najlepší seriál histórie, nepoznám nikoho, kto by si po vzhliadnutí prvých pár častí ho nielen neobľúbil, ale väčšina sa stane rovno závislých. Ja patrím medzi nich. Neskutočné zvraty v deji a také prekvapenia, že ústa sa otvárajú a nejdú zavrieť. Výnimočnosť spočíva aj v tom, že človek podstatne trpí, že sa za jeden rok sa natočí len 10 častí. Toľko dejových línií, ktoré sa pretnú ani neviete kedy, toľko postáv s rôznymi charaktermi a osudmi a predsa tak výnimočných, že ani jedna z nich nie je len dobrá alebo zlá. Sú to proste ľudia so všetkým, čo k tomu patrí. Obdivujem spisovateľa, tá fantázia, to nemá hocikto. ()

Ratemus

Předem říkám, knihy mě minuly, ale chystám se na ně. Seriálu jsem se roky vyhýbal a až s příchodem sedmé série jsem se kousnul a zkusil to. Totálně mě to pohltilo a žral jsem to jak to jen šlo. Jedná se o perfektně zvládnuté fantasy s co možná největším důrazem na realistický nádech, čert čem draky, magii, chodící zombie, Tondo fantasy patří, ale ten zbytek je pastva pro oči. Neskutečný epos o životě v zemi sedmi království, bojů o moc a postavení, pro které je člověk schopný provést největší zvěrstva, co normálního člověka ani nenapadnou. Je tam brutální násilí, skvělý vývoj všech postav, napětí, plno dojemných okamžiků, machinace, intriky, politikaření, vraždění, šukání a zábavy...za mě jeden z nejlepších fantasy seriálů, boj o trůn je neskutečná řežba, nic není černobílé, postavy nejsou zle nebo dobré, nejde to pořádně odhadnout a to se mi líbí (samozřejmě až na vyjímky Ramsey, Joffrey)..jen poslední série jakoby se vysrala na vše vybudované a celé to spláchla do hajzlu, byly tam světlé a dobré okamžiky, ale závěr je více méně zklamání a některé zakončené linky působí lacině a nebo hodně překvapí, ale kdo ví zda příjemně nebo nepříjemně... každopádně skvělé. Herci výborní, vystřídá se zde skutečná plejáda hereckých jmen a es. Takže celkově spokojenost... ()

jarous

Něco tak skvělého, jsem už dlouho neviděl, Úplně mě to pohltilo. A je to také víc a víc temné, násilné. byla i úvaha, že se přestanu dívat, ale nejde to. Táhnu za tím, jak můra za světlem. ()

Claw

Ha!! Může mi někdo říct, co je na tomhle seriálu tak cool?? To fakt nechápu, co jako? Totální brak o hovně, kde pojem fantasy je naprosto pošpiněn a zadupán do země, pojem akce se neobjevuje a když ano, je to fakt naprostá tragédie. Neustále kecá asi 20 postav ve dvojsmyslech, dělají ze sebe... nebo ten seriál z nich dělá hrozné hrdiny. Zůstane vždycky jen u keců, které vedou od nikud nikam. Nic, nic, nic!!! Osobitost postav je tak trapně a uboze navržená, že to přece nejde brát vážně!! Psychologie postav?? Rodů?? Jaká??!! Kde??!! V čem??!! Totální nuda, otrava a trapárna, na kterou se mohou dívat jen konzumní vypiplanci této doby, kteří si ani nepamatují, o čem asi byly ty opravdové fantasy filmy a videohry... Exploatace?? Naprosto samoúčelná fraška, že tam ukážeme stříkanec krve, tam hlavu, ruku, či střevíčko letět ve vzduchu... Proboha proč??!!! Proč tak samoúčelně??!! Fakt tohle nepochopím... Naprosto hnusný konzumní trapný brak, který svojí oblibou poukazuje jen na čirou demenci mainstreamového publika, které tvoří naprostou většinu uživatelů ČSFD. Ne!!! Hovadina!!! Je opravdu "umění" natočit 600minutový film bez děje… To, co se v seriálu uděje, by se dalo shrnout do 30 minut, a ne do tíživých a nudných deseti dílů. Nehledě na to, že hlavní hybatel změn a vývoje děje je náhoda či praštěná fantasmagorie (že by proto fantasy subžánr??!!) mentálně zaostalých tvůrců. Ne, na dalších 7 sérií se rozhodně nepodívám… /15%/ ()

Happens

Po slabším nájezdu, řekněme prvních pět dílů, se ze seriálu stává závislost se silnější provazbou než, co poskytují běžně nedostupné drogy. Neskutečné herecké výkony, epická stránky věci a výprava. w i n t e r - i s - c o m i n g ()

Chrustyn

Se seriály z produkce HBO jsem měl dříve docela problémy (výjimkou bylo jen dokonalé Bratrstvo neohrožených) ale poslední dobou si na ně dávám pozor. Nedávno to byla skvělé "Imperium" o mafiánech ve 30. letech a nyní historická "Hra o trůny". Kdo HBO seriály zná, ten ví co může očekávat (násilí, sex, skvělá výprava, výborní herci, propracovaný příběh, nečekané zvraty) a kdo ne a nevadí mu fantasy eposy, rozhodně doporučuji.Jednoznačně jedno z nejlepších děl, které z HBO vzešlo. ()

klerik

1. séria OK. Ale ak by som to mal pozerať s týždňovým odstupom, asi sa v tom stratím. Veľké množstvo postáv a mikrozápletiek vytvára síce epický rozmach, ale občas je problém udržať tempo. RÍM je len jeden. TUDOROVCI boli o trochu menej zaujímavý. SPARTAKUS bol divácky stráviteľnejší. Skvelé obsadenie, nech žijú takéto poctivé seriály... 2. séria O niečo rozkúskovanejšie ako prvá rada. Trochu už šablónovité - každý hrdina má napríklad svojho svalnatého ochrancu - a že ich je. Dobre vygradované, zaujímavá bojová scéna, ale v podstate sa príbeh nikam nepohne... Stále však poctivé... 3. séria stojí na hustom finále. Ale občas je to už telenovela s kvantom zbytočných postáv (niektoré prestrihy sú vyriešené jednou, dvomi vetami a ide sa k iným postavám). A fakt sa tu už priveľa putuje...___Postupne sa zo seriálu stal trápny "denný seriál", kde už nie sú žiadne zaujímavé postavy a kde stačí vidieť posledný, resp. predposledný diel série... ()

MiiRA

Jelikož jsem nečetl knihy, tak "Game of Thrones" považuji za nejlepší serál tohoto druhu, co kdy byl. Tolik událostí, co se tam odehrává a překvapivých okamžiků. Postavy kterým to přejete a další zase, co nenávidíte. No žeru to více a více. Zatím tři série a už se nemohu dočkat čtvrté! 5* forever ()

marhoul

Naprosto chápu zástupy fanoušků a nadšené šílenství, které ovládlo kde koho. Kvalita šla ale v poslední, 6. sérii, výrazně dolů. Respektive, mně to tak připadá (umělé natahování času, dřístání furt dokola o tom samém, no..., je citelné, že se G.R.R.Martin postavil na zadní, zabejčil a tak se cucalo z prstu). A tak nezbývá než si počkat na závěr. Každopádně se jedná o výjimečný počin, s nádhernou výpravou, zajímavým obsazením, prostě jedno dech beroucí fantasy. ()

Crocuta

"Píseň ledu a ohně" je tak trochu nekonečný příběh, který se ani po čtyřech (u nás rozdělených vydavatelem na osm) knihách nechýlí k závěru a já osobně nevěřím, že se konce dobereme alespoň v dílu pátém, který má zanedlouho vyjít (obávám se, že František Ryčl měl ve své recenzi na "Bouři mečů" {Ikárie 6/2002, str. 58} v tomhle ohledu pravdu - a to o nějaké "Hostině pro vrány" neřkuli "Tanci s draky" neměl chudák ještě ani ponětí). Přesto mne její seriálová podoba nadchla a na její pokračování se upřímně těším. Bude to dlouhý rok... Jen malé upozornění pro diváky nezasažené knižní předlohou - dejte si velký pozor, kterou z postav si oblíbíte. G. R. R. Martin svá literární dítka zabíjí bez milosti a naprosto nečekaně :-)). Tak co dodat po DRUHÉ SEZONĚ: Tvůrci seriálu se s narůstajícím počtem dílů začínají - k nelibosti mnoha ctitelů "Písně ledu a ohně" - čím dále tím více odchylovat od jeho literárního předobrazu, ale przněním předlohy bych to (na rozdíl třeba od takového "Pána prstenů") nenazval ani náhodou. Jediný, kdo má na podobné změny svaté právo je totiž sám autor předlohy a ten je svojí výraznou účastí na celém projektu posvětil - o tom se dá stěží diskutovat. Já osobně už se těším, jak se v nejbližších dnech pustím do četby "Tance s draky" a věřím že i příští série "Hry o trůny" mne bude bavit stejně hodně, jako ty první dvě. TŘETÍ SEZONA: Nakonec mne bavila a hlavně se mi líbila o něco méně než ty předchozí. Mé znechucení sice nedosahuje rozměrů rozhořčení kupříkladu kolegy flankera.27, ale té tvůrčí svévole, samoúčelných odchylek od předlohy a co hůř, výrazných změn charakterů postav (o absenci některých, zejména z řad seveřanů a naopak o výskytu jiných, o kterých není v knihách ani zmínka, nemluvě) začalo být nějak moc. Z těch změn mne bavila snad jen Theonova linka. "Hra o trůny" patří stále (zejména na poli fantastyky) k absolutním vrcholům seriálové produkce, ale sestupná tendence pokračování je tu dle mého znát. Jdu s hodnocením o hvězdičku dolů a budu doufat, že příští rok si opět neřeknu že na téhle sezóně byl nejlepší kvalitní soundtrack. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci