Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Jirka_Šč

Zajímavé. První série skončila, říkal jsem si, že ohodnotím maximálně, ale po krátkém rozanalyzování dávám jen 4*. Důvod. Doopravdy se zajímám o osud jen tří hrdinů. Trpaslíka Tyriona, dračí princezny Daenerys a mladé, odvážné, princezny Arye. Což je na seriál s takovým množstvím charakterů docela málo a uvažuji, jestli chci koupit druhou sérii. ■ Protože se jedná o můj první neasijský seriál po celkem dlouhé době, porovnám s asijskými seriály, konkrétně korejským Faith, který je také historický a také fantasy. Jazyk neasijských tvůrců je "jiný". Množství nahých těl (ve Faith nebyla žádná), dost sexu (Faith, sex: 0), obraznější násilí, méně zobrazená psychologie postav. Zvykl jsem si, že záporáci v asijské kinematografii jsou občas tak hnusní, až je z nich člověku zle. To se ve Hře o trůny neděje. Neasijská kinematografie sází na "charakternost" a cynismus, který je lidem v Asii cizí. Pokud stále sledujete jen asijskou kinematografii, je výlet do mainstreamu (a fantasy žánru, který v Asii dlouhodobě neumí tak, jak na západě) zajímavý a osvěžující. Jen nevím, jestli to chci vidět znova. V porovnání například s Pánem prstenů jde jen o slabý odvar. Přestože má svou atmosféru a kouzlo. ■ Po vidění třetí série v angličtině a s titulky zvedám hodnocení na maximum a těším se na čtvrtou sérii! ()

Marze

Vůbec nemám rád žánr fantasy,jsem fanoušek sci-fi. Shlédl jsem jen jeden díl, ale málem jsem u něj umřel nudou. Zajímalo mě proč je seriál tak populární jako třeba některý sport a seznámil jsem se s postavami zabydlenými v tomto seriálu,který prý má rozum, humor, cit. Humor v díle neudeřil ani náznakově. Je to typická TV podívaná. Co by se stalo, kdyby Daenerys Targaryen se svými draky ovládla svět, usedla na Železný trůn a proměnila Západozemí v říši dobra. Naštěstí tato blonďatá hrdinka, toužící sjednotit svět, nikdy nebyla vykreslena takto jednorozměrně. Není mi jasné jestli tato postava byla ztělesněním dobra, spravedlnosti a těch nejlepších ideálů. Daenerys se podle různých popisů vždy chovala nevyzpytatelně. Odmítala gladiátorské násilí v arénách, s nepřáteli však neváhala nakládat tím nejméně humánním způsobem. Zůstaly za ní stovky ukřižovaných, což šlo ještě brát jako spravedlnost v tom nejprimitivnějším, přímém ražení ve stylu "oko za oko". Později prý Daenerys neváhala popravovat poražené protivníky s pomocí svého draka, neváhala upalovat zaživa, aniž by to bylo nutné. Její sen byl snem o nápravě světa, ale také snem o moci a rozsévání strachu. Váhání mezi tím, zda se rodí nový diktátor či zachránce, bylo prý podle některých diváků s nimiž jsem mluvil od prvních řad zřejmé. Nepomáhal ani fakt, že představitelka Daenerys, Angličanka Emilia Clarkeová, byla o poznání lepší herečka v roli nevinně vypadající, leč sebevědomé krásky v rukou divokých kmenů, než když se z ní stávala jedna z nejmocnějších bytostí celé říše. Podle některých kritiku trpí seriál scenáristickou uspěchaností či castingem, který se po několika řadách ukázal chybný. Autoři ale vytvořili příběh, který v celé své šíři a velkoleposti měl zřejmé vrcholy i propady. Ale jak je vidět z fanouškovské základny, nikdy se autorům nerozpadl pod rukama. Logiku jednotlivých situací mnohdy podřídili emocím. Jindy nebyl emocí dostatek tam, kde byly potřeba - jako ve vztahu královny Daenerys a Jona Sněha. Tady se některé z klíčových postav začaly divákům trochu ztrácet před očima. Dočetl jsem se, že rozum a cit je hlavním tématem seriálu. Snažím se tedy stále pochopit, jak se z velkého příběhu umí udělat také příběh dobrý. ()

Jinny

Nejmocnější šlechtické rodiny Sedmi království bojují o moc, právo na pomstu a hlavně o nejvyšší post říše - Železný trůn, jakousi obludnost ukovanou dračím ohněm z mečů poražených nepřátel. Daleko na východě zatím dospívá dívka, která je posledním potomkem původní královské dynastie. Očekávat můžeme spoustu účelových vražd, bodání do zad, krvesmilstvo i spojenectví z přátelství i vypočítavosti ve "hře", která postupně přeroste do obludných rozměrů. Zároveň se ale po letech začíná vracet krutá zima a na severu za obří Zdí čeká na svou příležitost jakési nemrtvé nadpřirozené zlo, proti kterému jsou jakékoliv kruté mocenské hry vlastně bezvýznamné a bezmocné... Zní to dobře? Pohybujeme se ve středověkém světě, kde dobré úmysly jsou nejrychlejší cestou do hrobu. Hlavní postavy jsou přitom pořád z masa a krve - milují, truchlí, nenávidí, zabíjejí, souloží, pláčou a dělají chybná fatální rozhodnutí. Stejně jako spousta jiných jsem si z postav nejvíc zamilovala bastarda se smutnýma očima Jona Sněha, inteligentního Claudiuse fantasy světa Tyriona Lannistera a nezlomné vlčí děvče Aryu. Po třech sériích... seriál se příliš brzy začíná topit v jednotvárnosti a to má tu nejzdlouhavější část ságy ještě před sebou, část změn proti předloze je neobhajitelná a retardovaná, ale celkově pořád nadprůměr. ()

honajz

Než to začalo být jen o sexu a kopírovat nudný Řím, takže takových atmosférických prvních 25 minut, kde hraje prostředí (les v zimě, zelené hory, potok v lese...), kulisy, výprava obecně, hudba, do té chvíle bych dal 5 hvězdiček. Jak začnou holky ukazovat kozy, začne to být nuda, která se pak už vleče celým seriálem výpravě navzdory. Naprosto souhlasím s tím, co napsala Monoxid. ()

hrona

HBO opět vytáhlo eso z rukávu. Mistrně odvyprávěný příběh, se skvělou výpravou, propracovanými dialogy a s vynikající hudební složkou. Díl od dílu lepší, a ač některé dějově trošku chudší, udržují stálé napětí díky již zmiňovaným dialogům. Přiznám se, že toto fantasy na mě tak zapůsobilo, že už bude hodně těžké sledovat podobné filmy a nesrovnávat. Laťka v tomto žánru posunuta zase o něco výše. ()

Kailo

Epický pilot epických rozměrů, s epickými herci a epickou atmosférou. O úvodních titulcích ani nemluvím! 100% za pilotní díl. [HD] ()

Ivoshek

Kdo někdy četl fantasy knížky, pro toho musí být GoT splněný sen. Rytíři, králové, divoši, kouzla a nestvůry. A k tomu mraky postav, z nichž většina je zajímavá, sex, násilí a intriky. HBO se každým dalším seriálem zlepšuje, zdá se mi. Pokud se nabízii srovnání, GoT je blíž historickému filmu než klasické současné fantasy tvorbě, která mi přijde hodně soft (Pán prstenů v první řadě, ale i pseudo drsné předělávky B. Conana). //// po dokoukání šesté série snižuju na 4 a nejradši bych šel ještě níž, stává se z toho čím dál víc telenovela //// jinak Peter Dinklage je nejlepší herec z celého seriálu, je to velký talent a, jak napsal jeden krutý komentující na idnes, je velká škoda, že mu ve filmech pořád dávají jen role trpaslíků. :) /// Z cynické ságy, která by se skoro i mohla někdy v historii odehrát a kde mohl kdokoli vyhrát, prohrát, nebo zemrit, se v nějakém bodě (návrat Snowa?) stala kýčovitá pohádka. ()

Ilicka

Od ledna, kdy jsem se poprvé dostala ke knize, jsem si myslela, že 17. duben snad nikdy nepřijde. Přišel, ve vší parádě, se Starky, Lannistery i Targaryeny. Seriál se povedl... a Zima přichází! Chápu, proč nebylo možné obsáhnout všechny zápletky a vztahy, ale použitý kompromis mi prozatím vyhovuje.... (1.9.2014) Na přelomu třetí a čtvrté sezóny na mě dolehla GOT alergie a nechuť koukat dále - kromě všudypřítomného hype mi vadí, že stejně jako se ve svém univerzu utopil Martin (ve čtvrté a páté knize), tak se seriál utápí ve vlastní posedlosti nahotou a především wow efekty. ()

Necrotongue

Na Hru o trůny jsem se před lety opravdu těšil, konečně jsem se měl dočkat (a dočkal) výpravného fantasy seriálu. Až do konce čtvrté sezóny jsem si všechno víceméně užíval, pak ale přišel zlom scénáristé stále častěji ignorovali logiku a z mého oblíbeného seriálu se postupně stávala stále větší fraška, u níž jsem stále častěji nevěřícně kroutil hlavou. Fakt bych se rád dožil toho, abych si mohl přečíst, s jakým závěrem by přišel George R. R. Martin, ale s tím nemůžu počítat... ()

veru_needy

Tomuto seriálu jsem se kvůli všeobecnému 'hypu' snažila vyhýbat. Ale pak jsem si pustila pilot a byla jsem mile překvapena. Najednou se ze skeptického odstupu vyklubala docela dost dobrá zkušenost. Intriky, vraždy, brutální zákulisí královských rodin, šokující situace, do toho nadpřirozené jevy; obři, draci, mysteriózní příšery a na druhou stranu neuvěřitelná síla, čest, odvaha a vůle přežít za každých okolností. Jedná se o jeden z nejlepších fantasy příběhů, který jsem kdy videla zpracovaný do takto kvalitního seriálu, kde vlastně nikdo nemá nic jisté. Jeden z důvodů, proč je GoT tak úspěšný, je množství postav, které nejsou černobílé, ale velmi pozvolna a přirozeně se vyvíjí (stejně jako divákův vztah k nim). Některé více, některé méně, ale vývojem projdou všechny. V několika dílech posledních sérií se navíc začínají objevovat velice dobře a věrohodně natočené bitvy, které na člověka působí velice realisticky. Nesmím opomenout skvělé herecké obsazení, hezké kostýmy, natáčecí lokace a pěknou hudbu. - "Once you accepted your flaws, no one can use them against you." ()

Beastmaster4

Co si vzpomínám, tak jsem fantasy seriál neviděl a tohle byl tedy první. Možná bych ani nezačal se sledováním nebýt mého oblíbence v roli Neda Starka, Seana Beana. První díly mě hodně překvapily a to samozřejmě kladně. Knihu jsem nečetl a tak jsem možná čekal klasické fantasy. Hra o trůny je sice (na můj pohled na fantasy) trošku "politická" a intrikářská, ale překvapivě mi to až tak nevadilo. Sean Bean trochu oprášil zkušenosti z role Boromira z LotR a je vidět, že mu takové role sedí. Trochu slabší a nezáživné mi přišly díly 6-8, které byly na můj vkus moc ukecané. Poslední díl byl ovšem kvalitním završením první série. Už se těším na další díly a doufám, že budou minimálně stejně dobré. ()

JASON_X

PO ČERSTVÉM ZHLÉDNUTÍ TŘETÍ ŘADY (za jediný den): Předesílám že knihy jsem nečetl, takže ta jedna hvězda dolů je za někdy trochu otravné dialogy, scény i postavy. Kdybych ale knihy znal a měl rád, tak budu jistojistě pětit, je to z 90% vynikající záležitost. Možná že bych se v knihovně po těch knižních předlohách i podíval, ale jak se na Wikipedii dozvídám, další dva díly jsou teprve ve fázi rozpracování a plánování, takže se obávám, že až se celá série uzavře, bude mi už přes padesát (mezi 4. a 5.dílem uplynulo šest let!). To, co mi na seriálu nejvíc vadí, je jeho rozvláčnost... kterou mu ovšem nelze vyčítat, jelikož se prý tvůrci snaží věrně držet obsáhlé a členité knižní předlohy. Co se herců týče (kromě geniálního Petera Dinklageho vesměs britští nebo irští) - jsou naprosto fantastičtí, nemá smysl mé oblíbené herce (nebo postavy) vyjmenovávat, protože to jsou vlastně všichni (tedy snad kromě otravného ufňukaného tlusťocha z Noční hlídky a hloupé husy Sansy Starkové). Exteriéry také nádherné (Malta, Maroko, Irsko, Island)... Těším se na další slibovanou řadu. / PO ČTVRTÉ ŘADĚ: Nemůžu si pomoct, ale na pět to nevidím. Baví mě to, líbí se mi to, ale odvázaný z toho nejsem. O modrookých mrtvých, kteří mě na začátku zajímali nejvíc, se opět divák nic bližšího nedozví, přestal jsem fandit dračí královně, protože se chová jako blbá dorota, z Jaimeho se stal sentimentální dobrák (jak dojemné), příšerný tlusťoch z Noční hlídky opět nezhebnul a mrzelo mě, že nevyšla pomsta přičmoudlému bisexuálnímu princi Oberynovi. Na druhou stranu mě ale potěšil rudomodrý xicht mrtvého Joffreyho (už dlouho jsem žádnou filmovou postavu tak upřímně nesnášel jako jeho, tedy bravo!), výborná postava je i sadistický bastard Bolton a nehorázně zbožňuju rudou kněžku Melisandru. Jsem taky zvědavý, jak se rozvinou jisté prapodivné pohádkové (fantasy) prvky z posledního dílu a v koho (v jaké comicsové monstrum) se přemění vyléčený Mountain. A ještě mě potěšil boj Brienne s Houndem, skvostná scéna. / PO PÁTÉ ŘADĚ: Mohl bych s menšími úpravami opsat koment po řadě čtvrté. Opět se víc slibovalo než naplnilo, opět se to nikam výrazně neposunulo, opět se nehorázně žvanilo, tlusťoch opět nezhebnul, některé linie z poslední řady zůstaly opět nedokončené... Nebýt trpaslíka, Cersei a Melisandry, už bych tenhle seriál asi proklikával. / ŠESTÁ ŘADA: Tentokrát jasných pět hvězd, asi zatím nejlepší řada, tlachání nebylo tolik, respektive tolik mi nevadilo, neboť děj se konečně pohnul a začal někam směřovat, a vypadá to, že sedmá řada by mohla být poslední (jak doufám). Oblíbené scény: Třeba nahatá Daenerys vycházející z plamenů, Jaime beroucí schody na bílém hřebci (nebo kobyle?), malá špinavá bloncka, která jako terminátorka pronásledovala Aryu ulicemi Braavosu, a v neposlední řadě temná bohyně Cersei konečně na královském trůnu. Sakra, a teď zase rok čekat... ()

mm13

Po zhliadnutí tretej série moje nadšenie opadá. Začína to byť jednotvárne, strácam ku postavám vzťah. Okrem iného aj preto, že si osudom žiadnej z nich nemôžem byť istý. Padajú do mlynčeka na mäso bez viditeľnejšieho zámeru, asi podľa toho, ako sa ktorá autorovi omrzí či začne prekážať. Podobne ako s vtipmi, ani opakovaný šok nie je šokom. Už teraz, ani len v polovici celej ságy, záleží vlastne iba na tom, ako sa to celé uzavrie. Najbližších pár sérií budem preto asi sledovať bez mimoriadneho zaujatia. Ale stále fajn, košatých dospeláckych fantasy príbehov nikdy nie je dosť. A kto má čítať kilometre textu (naviac stále nedokončeného) od prerasteného, grafomániou postihnutého maniaka, ktorý už pravdepodobne inú fyzickú aktivitu, než ťukanie do klávesnice, ani nie je schopný vyvinúť? ... 4. séria fajn! Vďaka za to. Čo iritovalo bolo odstránené, čo sa nepozdávalo nabralo iný smer a znovu to má celé hlavu aj pätu. Len tak ďalej. .. od tej či od 5. série to ale zase išlo dolu vodou a uponáhľané finále, ktoré malo byť raz také dlhé, nie skrátené na polovicu, to skurvili priam majestátne. 3* za celý seriál sú ale stále na mieste (...košatých dospeláckych fantasy príbehov nikdy nie je dosť). ()

luka4615

Špičkový fantasy seriál, který sleduji bez dechu od prvního dílu. Námět seriál čerpá z knih autora George R.R. Martina - Písně ledu a ohně, které oplývají "superkomplikovaným" dějem a kvantou postav. Nicméně HBO se seriálu chopila s patřičnou pompou a převedla svět, v němž se to intrikami a Bílými Chodci jen hemží na televizní obrazovky ve velkém stylu. Pro mě jeden z nejlepších seriálů této doby.. „Winter Is Coming!“ ()

prome

Hodnocení se zatím vztahuje k prvnímu dílu a doufám, že se s přibývajícími díly zvedne. Pilot je hodně povedený a drží se pěkně knihy, jenže ještě mi tam k tomu něco chybí. Doufám, že to s dalšími díly přijde. EDIT: Po prvním díle jsem zatím přestal sledovat. Kdy se k tomu vratím, to opravdu netuším. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci