Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

pipapa odpad!

Kdysi jsem na to mrkla v TV vždy jedním okem při mytí nádobí a zdálo se mi to celkem dobré. Poté, co jsem to chtěla pořádně zkouknout komplet na dvd, jsem velmi rychle zjistila, že tohle není vůbec moje parketa. Vydržela jsem horkotěžko několik epizod a pak jsem odložila kompletní seriál k ledu a navždy. Zprstuvycucané, naivní, často velmi upovídané=neakční, krkolomné, nudné krimislátaniny, které se často svým tématem vůbec nehodí do krimi-série a kde se dlouho neděje nic a najednou se děje "všechno". Stupidní a rádobykomické prohozy a smích v momentech, kdy by se v reálu policejním frajírkům stahoval zadek strachy, pokud by se na takovou akci vůbec v reálu odvážili. Prostituce, vydírání, drogy, vysoká politika, teroristi, atomové bomby, únosy atd., vše zamícháno do jednoho kotle a stále dokola. A rádobypolicajti to řeší levou zadní jako v pohádce...Ne, díky, unudila bych se k smrti. Pro nenáročné a vše spasoucí obecenstvo. ()

tragos

Profesionálové a CI5 mě poprvé dostihli dvacet let po svém vzniku a bylo to setsakramentsky pozdě -- bohužel. Nehledě na to, že ústřední dvojici nebaštím vůbec nic. Celé to zachraňuje snad jen Mr. Crowley. 5/10 ()

Rami

Povedený seriál s opravdu silným dobovým britským nádechem. Má to jen dvě vady na kráse: a) padouši jsou často dost neschopní a CI5 je až nelicky drtí, b) trochu z toho smrdí politická propaganda. Takže to je na 3,75 hvězdičky (75%) - dávám tedy 4. ()

strikeman

Seriál, který snad nikdy nezestárne. Režisérům seriálu se do některých dílů podařilo narvat tolik děje, co se jiným nevleze ani do hodinu a půl dlouhého snímku. Příběhy mají dravé tempo a rychlý spád, hlavní postavy zase neskutečné charisma. Některé díly dávají na frak mnohým akčním celovečerákům. ()

Akana

Kdysi dávno patřil tenhle seriál k tomu nejlepšímu, co se k nám skrze železnou oponu v kriminálním žánru dostalo. Vzhledem k politickému pozadí většiny epizod mě to docela udivuje i když ty nejzávadnější díly u nás tenkrát samozřejmě neběžely. I po letech působí Profesionálové svěže a akčně, ale vadí mi špatně skrývaná xenofobie, thatcherovsky vyhraněné pravičáctví a taky trapné Cowleyho vtipkování na téma "zatraceně dobrá skotská". On je to tak trochu major Zeman naruby. Ale nostalgie u mě v tomhle případě vítězí a... vem to čert, zkrátka se na to rád koukám i dneska. ()

greenlord

klasika kriminalniho serialu. ja bych se snad od nich nechal i vyslychat... velmi sympaticke ustredni trio, ze ktereho jako nejlepsiho volim martina shawa as raye doyla. vzdy kdyz slysim skvelou uvodni znelku, vseho necham a usedam pred tv. ()

Pavelpi

Bodie,Doyle a Cowley,klasika ke které je těžko co dodat,téměř všechno už bylo řečeno.Tento seriál měl být původně jako konkurence seriálu Inspektor Regan.Hned od začátku se setkal s velkým úspěchem ,ale taky s velkou kritikou.Propaguje prý násilí a je tam moc politiky.Pro zajímavost epizoda Člen klanu nebyla nikdy v Anglii vysílána,protože jsou v ní prvky rasismu.Zajímavé je,že herci natočili všechny scény bez dublérů.Seriál byl ukončen v roce 1983 hlavně proto,že oba hlavní představitelé se nemohli dále snášet a napětí mezi nimi bylo neúnosné.Později byl ještě učiněný pokus o obnovení seriálu ( Noví profesionálové),který skončil propadákem. ()

hororwatch

Připadá mi to jako starší anglická verze Kobry11 kde jsou na každodenním pořádku auto honičky, plánování teroristických útoků a stáda přestřelek. Má to ovšem jeden podstatnej rozdíl od Kobry 11, toto je totiž zábavné. ()

RedDuck

Už od úvodní melodie jsem zase v dětství kdy se sepnutýma rukama symbolizujících zbraň postupně překonávám jednotlivá patra paneláku. Bojím se že tohle nebude na poli kriminálek nikdy překonáno. Londýn 70. let je nepřekonatelným settingem pro kriminální seriál, tři hlavní představitelé jsou tou nejstylizovanější trojkou frajerů a každá epizoda je ve strhujícím tempu. Svým způsobem vlastně i Profesionály nenávidím, protože nastavili tu laťku tak nepřekonatelně vysoko. Každý další kriminální seriál byl tak nutně srovnáván a následně odvrhnut. ()

lemonova

Nikdy som sa nevedela rozhodnúť medzi Bodiem a Doylom ;))) Skvelá dvojica (trojica) vo vydarenej sérii so štipkou humoru a niekoľkými štipkami akcie. Tak nejak všetko s mierou, ale funguje to perfektne. ()

panoramix

Původní seriál byl opravdu vynikající, po létech ztratil sice trochu ze svého lesku, ale pořád je to dobře koukatelné. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)