Případ pro Sam (TV seriál)

Profiler

Prípad pre Samanthu

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1996, 85x42 min

Ally Walker, Julian McMahon, Robert Davi, Roma Maffia, Peter Frechette, Erica Gimpel, Jamie Luner, Caitlin Wachs, Evan Rachel Wood, Dennis Christopher, Heather McComb, Shiek Mahmud-Bey, Michael Gaston, Chris Williams, Gary Stretch, A Martinez, Traci Lords, Mark Rolston, Greg Coolidge, Michael Peña, Cynthia Watros, Zack Ward, Greg Grunberg, Jack Conley, Lauren Vélez, Billy Mayo, Kene Holiday, Elizabeth Bogush, Josie Davis, Tom Towles, Stan Abe, Alicia Coppola, Wanda De Jesus, Leon Russom, Yvette Nipar, Larry Brandenburg, Anna Galvin, Daphne Ashbrook, Pat Crawford Brown, Gary Anthony Williams, Kathryn Joosten, Cameron Watson, Eric Winter, Peter Birkenhead, David Berman, Emily Kuroda, Ted Rooney, Gary Grubbs, Laurence Mason, Stephen Lee, Max Martini, Amanda Wyss, Michael McFall, Thom Barry, Nathan Bexton, Tom Schultz, Robert Knepper, Troy Evans, Thomas Kopache, Brent Sexton, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Vincent Duvall, Peter Kent, Don Swayze, David Jensen, Samantha Smith, Nikita Ager, John Cassini, Katherine Kendall, Sherri Howard, Kayla Ewell, Geraldine Hughes, Sam Anderson, Courtney Ford, Wade Williams, Jim Killeen, Kurt Caceres, James Morrison, Craig Wasson, Hilary Angelo, Alley Mills, Wayne Pére, Lee Garlington, Gregory Itzin, Tom Everett, Kim Darby, Marcia Cross, Richard Beymer, Tim Rhoze, Finn Carter, Anjanette Comer, Wendy Davis, Larry Wilcox, Stephen Root, Talia Balsam, Michael Learned, Erin Gray, Joseph Bottoms, Grace Zabriskie, Adrian R´Mante, Pato Hoffmann, Angela Alvarado, Paula Malcomson, Stephanie Niznik, Chris Nash, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Patricia Charbonneau, Dayton Callie, James Parks, Jeff Daniel Phillips, William Ostrander, Melissa McBride, Don Handfield, Rachel Winfree, Raphael Sbarge, Lawrence Monoson, Nick Offerman, Ed Brigadier, Jill Carroll, Peggy McCay, Maree Cheatham, Benjamin Mouton, Lyle Kanouse, Lindze Letherman, James Otis, Michael T. Weiss, Don Maloney, Gail Strickland, Gary Kasper, Sonny King, Travis Fine, Keith Coulouris, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Philip Bruns, Gary Frank, Cyril O'Reilly, William Lucking, Jon Cypher, Jeffrey Meek, Saxon Trainor, Reiley McClendon, Benton Jennings, Romy Rosemont, Karen Austin, James Handy, Lawrence Pressman, James Coburn, Joe Flanigan, Lori Petty, James Colby, Joan Severance, Seth Peterson, Joe Spano, Arye Gross, Harrison Page, Louise Fletcher, Michelle Horn, Doug Spearman, Eddie Velez, Wyatt Knight, Terri Conn, Pat Healy, Stuart Charno, Scott Lawrence, Robert Axelrod, Travis Tedford, Jason Behr, Eaddy Mays, Mo Gallini, Jackie Debatin, Rosalind Ayres, Russell Friedenberg, Rob Nilsson, Marcus Aurelius, Julian Starks, Rob LaBelle, Michael Ensign, Theo Greenly, Wayne Duvall, Thom Gossom Jr., Dru Mouser, Ping Wu, Karen James, Carol Kiernan, David Brisbin, Francis X. McCarthy, Jennifer O'Dell, John Prosky, Walter Olkewicz, Kady Cole, Lee Spencer, James Wellington, Greg Mullavey, Tim Sampson, Michael Harney, Sy Richardson, Ian Patrick Williams, Peter Mackenzie, Ross Bagley, Wilmer Calderon, Art Frankel, Bobby Edner, Mary Mara, Peter Crombie, Beverly Adams, John Mese, Dave Florek, Jason Rainwater, Paul Linke, Robert DiTillio, Don Keefer, William Bogert, Danielle Rayne, Chip Zien, Judy Prescott, Nils Allen Stewart, Robert Sampson, Lindsey Ginter, Francis Guinan, David Harris, McNally Sagal, Alonzo Bodden, Peter White, E.J. Callahan, James Harper, Joseph David Whipp, Franc Ross, Donald Agnelli, Eve Brenner, Chris Jaymes, Bertila Damas, F. William Parker, Scott Klace, Tegan West, Merle Kennedy, Richard Holden, Michael Bryan French, Michael Wiseman, Troy Christian, Ramon Bieri, Luck Hari, Julianna McCarthy, Vernée Watson-Johnson, Lois Hall, Victor Williams, Nigel Gibbs, Rene Rivera, Cathy Lind Hayes, Don Stewart, Mark Houghton, Michael Chinyamurindi, Kiva Dawson, Anne Gee Byrd, Wolf Muser, Jeremy Roberts, Stephen Caffrey, James Sutorius, Jeff Yagher, Carol Bruce, Matt McKenzie, Darnell Williams, Christopher Murray, John Mahon, Frank Salsedo, Andrew Sandler, John Linton, Brian Gattas, Mark Burnham, Douglas Bennett, Blair Tefkin, Santos Morales, Alexander Zale, Rex Ryon, Van Epperson, Mary Beth Fisher, Dana Gladstone, Nicholas Hormann

Sam je výborná vyšetřovatelka, která si všimne i nejmenšího detailu, ze kterého dokáže vydedukovat souvislosti, které ji dříve či později dovedou k vrahovi. Moc nechápu, proč se to jmenuje "Případ pro Sam", když ve IV. řadě místo Sam nastoupí Rachel. To je samozřejmě vedlejší, ale originální název by tento seriál vystihl mnohem lépe.(1.7.2011)

Trvalo to přes deset let, ale dočkal jsem se!! Konečně jsem viděl poslední dvě epizody, které uzavřely roky působení Sam Watersové ve VCTF a přinesly odpověď na otázku, kdo je Jack. Aaaaaaaach... Proč to nadšení a zadostiučinění? Je to už dávno, kdy se na našich obrazovkách (konkrétně na TV Nova) objevil nový krimiseriál. Jmenoval se "Případ pro Sam", a byl jedním z úplně prvních, který se zabýval tzv. profilováním. Chlubil se charismatickou inteligentní hrdinkou, propracovanými scénáři, skvělými herci, temnou atmosférou a v rukávu schovával trumfové eso. Sériového vraha Jacka Všeuměla, postavu která se celým seriálem táhla jako černá nit, nemesis odhodlanou připravit Sam o všechny blízké a získat ji jen pro sebe... Pak přišel konec druhé série, jeden z nejnapínavějších okamžiků celého seriálu a... a Sam i její kolegové se na dlouhá léta odmlčeli, protože se programovým oddělením našich televizí nezdála sledovanost, a seriál proto z nabídky stáhnuli. A tak jsem se ke třetí řadě dostal až nyní, po zhruba deseti letech... "Případ pro Sam" za tu dobu ze svých kvalit neztratil vůbec nic. Čas, během kterého jsem měl možnost vidět a číst spoustu tématicky podobných filmů, seriálů i knih, kdy jsem zestárnul a (snad) dospěl, tenhle čas neměl žádný vliv - stále jsem se díval na skutečně chytrou televizní sérii plnou napětí, uvěřitelných zvratů, výtečných hereckých výkonů a napínavé atmosféry. Víc než kdy dřív jsem si užíval výborně vykreslenou psychologii postav, hrdiny kteří myslí a jednají jako lidé a ne scénáristou navržené figurky, a všeprostupující pocit, že takhle kvalitní a v žádném ohledu hloupý seriál dnes už málokdo umí nebo chce točit... Je v tom možná i kus nostalgie, ale pro mě bude "Případ pro Sam" už navždy milovanou klasikou. P.S.: Vše výše napsané platí pro epizody s Ally Walker.(13.8.2009)

Séria s podobným východiskovým námetom ako Milénium (len bez paranormálnych javov). Markíza nám ponúkla všetky epizódy, takže na Slovensku už Jacka poznáme. :-) Záverečná séria, v ktorej Jamie Luner vystriedala Ally Walkerovú mala začať novú etapu, ale nepodarilo sa. Vynikajúco sú tu stvárnené flashbacky, vízie aj Jackova pokrivená myseľ. Životnú úlohu si tu strihol faceman Robert Davi. Z dielov radím medzi najlepšiu single epizódu o počte znásilnení v USA za jednu hodinu. Zbohom Sam. (10.11.2004)(10.11.2004)

Kriminálny seriál s príťažlivým námetom a ústrednou postavou forenznej psychologičky Sam Waters. Tá skúma stopy na mieste zločinu a okolie obete, aby potom vykreslila osobnosť a motívy vraha. Navyše, za chrbtom má vraždiaceho maniaka, ktorý s ňou rozohráva nebezpečnú hru. Zaujímavo spracovaný a napínavý seriál, ktorý však svoje čaro stratil odchodom Ally Walker z projektu. Dobré sú aj vedľajšie postavy (Julian McMahon, Roma Mafia, Robert Davi a Peter Frechette). Seriál upúta aj výbornou hudbou, tajomnou atmosférou a mysterióznymi flashbackmi, ktoré perfektne vykresľujú zvrátenosť činov, s ktorými sa agenti stretávajú snáď každý deň. Za prvé tri série 85%.(4.5.2010)

Smrt programovému oddělení Novy a Primy, ukončit seriál v polovině, to se prostě nedělá. A už vůbec ne, když jde o takovýhle skvost. Hlavní roli hraje Ally Walkerová (ano, je to ta z Univerzálního Vojáka) a je prostě dokonalá. Ale čím by Sam, výborná vyšetřovatelka a psycholožka z VCTF (Violent Crimes Task Force, odbor FBI zabývající se hlavně hledáním sériových a vůbec nějak psychicky labilních vrahů) byla bez Jacka Všeuměla, neznámého šílence, který o ní zdá se ví úplně všechno a rozhodl se, že bude prostě jen jeho, a tak neprovede nic menšího než likvidaci všech, kdo kdy v jejím životě něco znamenali? Připomíná to vztah Clarice Starlingové a Hannibala Lectera, i když jenom vzdáleně. Skvělá atmosféra, skvělá kamera, skvělá hudba, skvělý scénář, seriál "to die for".(25.1.2003)