Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

MartyMcFly89

Nejen klasika z dětství, tento seriál má mnoho co nabídnout i dnes. Tak například to není jen tak nějaká kriminálka, zločiny zde uváděné jsou dosti na úrovni. Není to jen tak něco, jsou tam i politické zápletky. K tomu prostředí Británie konce 70. let, charismatiční Boddie a Doyle (Heřmánek a ......) + sekundující Cowley. Každý, kdo se v tu dobu zabýval televizí je musí znát, ne každý je má ale rád. Celkové hodnocení 78% se mi zdá málo, pro mě je to nějakých 89%, přičemž plný počet hvězdiček. ()

krivkin

Bodie, Doyle, Cowley, Capri Ghia - co dodat? na to se můžu koukat kdykoliv; není to jen klasická kriminálka, ve spoustě dílů hodně vystupují do popředí sociální aspekty života v Británii na přelomu 70. a 80. let, ale občas to je tak nějak sympaticky přitažený za uši ()

Emilii

Sledovala jsem tenhle seriál už jako mladá holka, ale dívám se na něj i dneska, je to pro mne "cool " seriál a vždycky bude!!!! ()

carl.oesch

Snad jediný takhle obsáhlý seriál, který nemá klesající úroveň s přibývajícími epizodami a nemá ani žádné vysloveně slabé části. Kam se na to všechny ty kriminálky bůhví odkud hrabou. Klasika nejklasičtější... ()

spacemaster

Tak tohle jsem hltal a vždycky jsem u toho byl strašně napjatej jak to tentokrát dopadne. Pro mě to navř´ždy zůstane jeden ze seriálů mého dětství i když ho nemám tak rád jako třeba McGyvera. ()

heavy66

Nesmrtelný, nestárnoucí, nejlepší akční seriál na světě a blízkém okolí ! Své první zkušenosti před kamerou zde získávaly hvězdy jako Pierce Brosnan, Ian McDiarmid, David Suchet nebo Alice Krige. ()

Matamoroz

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší akční krimiseriál! V sedmdesátých letech ještě hrály prim USA a Evropa, litr benzínu byl levnější než litr mléka, ulice nebyly přecpané a prošpikované kamerami...ach jo:-) Akce, zábava, a hlavně ti tři sympaťáci.108% ()

swinevenca

Tři-sedm a čtyři-pět, kam se na ně hrabe Simír i s komisařem Rexem. Boddie to má oproti Doyloj na háku, možná proto mu křestním jménem řikaj jenom u soudu. A starej major Jirka Kravař je bude furt jen pucovat, aby si s nima dal na konci dílu panáka jakýhokoliv chlastu, pokud je to whisky. Ruční bitky jsou sice dělaný po staru a neska se tomu dá smát, ale i tak je to poctivější práce než u spousty dalších krimi seriálů, i anglickej humor mezi těma dvouma pacholkama se poslouchá dobře. Při delším sledování v kuse začne znělka pořádně otravovat a některý díly už sou moc složitý, aby se zamaskovalo, že podobná zápletka byla už dřív, ale furt mám pocit, že se skončilo na dobrym levelu a netáhlo se to až do aleluja. TOP díly: Člen klanu, V obležení, Na venkově, Nedotknutelný. ()

majo353

O tomto nebojím sa povedať kultovom seriáli už tu bolo napísané asi naozaj všetko. Na mňa okrem ďalších nesporných pozitív zapôsobila atmosféra vyžarujúca z profíkov, nostalgicky pripomínajúca dobu, kedy bol svet iný, než akým je dnes. ()

Meow86

Notoricky známá znělka vždy přiláká k televizní obrazovce. Charakterově vyvážená ústřední dvojice (potažmo trojice): ležérně rozcuchaný pan Spravedlivý a po zuby akcí vyzbrojený metrosexuál s prdelkou místo brady. A k tomu nesmím zapomenout na strejdu Džordže, který sice jen do všeho kecá a k akci se díky svému pokročilému věku dostane spíš jen náhodou, nicméně svou roli kibice zastává s grácií jemu vlastní. Suma sumárum: máme zde dva fešáky, jednoho gentlemana, obstojnou akci, ucházející zápletky a přiměřenou dávku humoru. Zkrátka stará dobrá anglická klasika. ()

Stanmi

Organizace CI5 byla založena za jediným účelem – boji proti organizovanému zločinu a terorismu. Jejím zakladatelem, je tvrdý, ale spravedlivý major George Cowley (Gordon Jackson), který má k dispozici tým špičkově vycvičených agentů a jeho nejlepšími muži jsou bývalý voják a žoldák William Bodie (Lewis Collins) a ex-policista Raymond Doyle (Martin Shaw)… Bodie, Doyle a Cowley, kdo by je neznal? No je sice pravda, že jejich největší sláva jak u nás, tak ve světe už nejspíš pominula (koneckonců seriál za pár let oslaví čtyřicátiny), nicméně jeho časté reprízy jasně dokazují, že je stále populární (byť možná za tím stojí i nějaká ta nostalgie). Čím si tedy Profesionálové zasloužili svou polaritu? Inu jedním z hlavních důvodů bylo výborně zvolené herecké obsazení ústřední trojice. Lewis Collins a Martin Shaw vytvořili přesně tu správnou dvojici parťáků, kteří si ze sebe sice navzájem neustále utahují, ale když jde do tuhého, můžou se jeden na druhého spolehnout (navíc mají bouchačky, umí se prát, jezdí si ve fordkách a chodí s kráskami – prostě sympaťáci k pohledání), no a tuhle povedenou dvojku jistí Gordon Jackson v roli šéfa Cowleyho, který sice hodně času tráví v kanceláři, ale nebojí se zapojit i do akce (a taky má rád sladovou whiskey). Navíc se v průběhu jednotlivých sérií objevilo hned několik skvělých britských herců, kteří i zde dokázali prodat svůj talent, za zmínku stojí určitě David Suchet, Ian McDiarmid, Charles Dance nebo Steven Berkoff. Dalším trumfem jsou samotné příběhy jednotlivých epizod, které jsou akční, napínavé a především realistické, protože seriál se ve své době často inspiroval od současného dění v Británii i ve světě. Navíc díky tomu, že seriál má (na dnešní dobu) jenom 57 epizod, tak si jednotlivé díly udržují svou kvalitu (byť i zde se najdou slabší epizody). Nesmím zapomenout také také legendární ústřední znělku, o kterou se postaral skladatel Laurie Johnson a bez které si tento seriál ani neumím představit. Profesionálové jsou tak i dnes, díky svému námětu, provedení a sympatickému hereckému obsazení, zárukou kvalitní (a zábavné) televizní podívané. ()

sardon

Důkaz, že na povedené dílo se dá koukat i s velkým odstupem let. Samozřejmě, že dnešní optikou jsou některé zápletky slabší, někdy logika trochu pokulhává, ale pořád to funguje. Hrdinové mých dětských let, kteří pro mne trochu překvapivě pronikli na obrazovky socialistické televize. I pro tu nostalgii a nejen pro ni 5*. A Lewise jako Bonda si umím dobře představit, škoda, že tu roli nedostal. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)