Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

martin2702

Dobrý seriál některé díly mě moc nebaví ale trio detektivu ty mě vždy potěší když sem na to koukal když sem byl malý to se žral. ()

v.pohode

Bodie s Doylem a s Cowleym ta slavná trojka, co tisíckrát zachránila světu prdel. Kdepak! Na CI5 si nikdo jen tak nepřijde! Tenhle seroš dávali už tehdá v tv komančové sic osekán, ale byl v telce a já hltal toho Capri, co dostával čočku, ba i tu Granadu s telefonem co měl Cowley a všechny ty akční honičky a střílečky. To bylo neskutečný, tehdá! Bodie s Doylem prostě musí dostat plnej počet hvězd, tenhle kult si to zaslouží! ()

PowPow

Já se narodil až o dekádu po konci seriálu, ale tahle stará škola má něco do sebe. Je to naturalistické a zároveň se drží "při zemi" natolik, aby to působilo realisticky (žádné superhrdinské bitky ani příliš extrémní honičky). Testosteron z obou (vlastně všech třech!) pánů tryská na všechny strany. Dobře to okořenil i občasný humor a pošťuchování Bodieho a Doyla. Je to trochu jako Columbo - stále na stejném principu, ale pořád vás to baví. ()

FlyingGentle

Ano, miloval jsem to jako kluk, když jsme měli černobílou TV a nesměl se dívat po 22h, takže jsme si to s bratrem potají pouštěli v pokojíčku, když byla chvilku u nás v pokoji televize, protože se dole malovalo. Taková nostalgie! Nyní, když dávají kompletní série na Nově, nedočkavě vyhlížím, obdivuji na svou dobu docela slušnou akci a směji se vtipným hláškám Bodieho i Doyla. Brilantní dabing Karla Heřmánka i Petra Olivy je super a prostě nezestárli! Super zápletky, které nenudí a mají švih i dneska! ()

StarFsh

Na 5* to z dostupom času rozhodne nie je, ale poctivé 4* si to určite zaslúži. Asi najdrsnejšia seriálová detektívka vysielaná za komančov v TV. ()

Petrval

Akční krimi o tajné službě jejího Veličenstva CI5, ve ktreré se potkali 3 vynikající herci. Jednotlivé případy jsou velice vtahující a napínavé až do samotného konce. Vše to podtrhuje náš excelentí dabing. Za mě 5* ()

vecnaAmbra

Charizmatická ústredná dvojica, ktorá akoby mala svoju rolu v krvi, Bodie disponuje navyše neskutočne príťažlivým a priamym pohľadom. Cowley im pekne kontruje. Nie, ani väčšina dnešných akčných filmov napriek tomu, že majú k dispozícii najmodernejšie efekty a rôznych hrdinov supermanov, nemá takú iskru, ako sa to hravo darilo takto starému seriálu. Niektoré časti sú viac o ničom, hlavne tie politickejšie a nie vždy som jednotlivé prípady dobre chápala (najmä keď som to sledovala ako dieťa), ale to vôbec nevadilo, vždy ma pohltila charakteristická úvodná znelka, dobre vykreslená akcia a jedinečný duch seriálu. Hudobný podmaz dobre dokresľuje atmosféru. Tiež je sympatické, že našich profesionálov občas postretne aj nejaké to zranenie a netrpia teda nadpozemskou imunitou. Dabing je tiež na jedničku. Za Bodieho je to Oliva. V podaní Doyla to bol pôvodne Alois Švehlík a našla som informáciu, že jednu časť" Když přestala vedra" preložené aj "Když se ochladí" daboval aj Martin Štěpánek, no ten sa mal podľa môjho názoru radšej venovať dabovaniu rozprávkového princa ako drsného chlapíka. Švehlík bol tiež jemnejší ako neskorší Heřmánek, ale k náture Doyla ako pokojnejšieho protipólu Bodieho celkom sedel. Najviac sa mi však páči hlas Karla Heřmánka. V novších televíznych opakovaniach vymenili aj toho chlapíka čo na začiatku hlási obsadenie, pričom pôvodný tam sedel omnoho lepšie, neviem prečo to robia, na týchto starých seriáloch by prosto malo byť zakázané čokoľvek meniť. Kvôli tomu a rôznemu remastovaniu potom stráca tú typicky presvetlenú starú atmosféru, ktorá k seriálu skrátka patrí! ()

Dennysak

Když byl člověk malej v osemdesátkách a sledoval to, byla to pecka - náhled za železnou oponu, dva frajeři, rychlý auta, občas pěsťovka... při sledování dneska je to neskutečná blbost. Dvě hvězdy za herecké obsazení. Postavy se ovšem chovají jako namachrovaní pitomci. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)