Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

Apofis28

Skvělý britský seriál z prostředí tajných služeb, kam se ně hrabou americké seriály, kde si všichni hrají na super hrdiny a řeší stupidní záležitosti, grácie, lehkost, humor, ale i napětí a skvělá ústřední trojice dělá z tohoto seriálu i po 25 letech stále skvělou podívanou!!! ()

rationibus

Sympatickí hlavní hrdinovia, zaujímavé príbehy, dostatok akcie. Keďže akčných seriálov starých /alebo dokonca starších/ ako divák, ktoré plne obstoja aj s dnešnou konkurenciou, až tak veľa nie je, zaokrúhlim tých 90 percent s radosťou nahor. ()

jizvoun

Bodie, Doyle a Cowley, s touhle trojkou jsem prožil svoje mladá léta. A i dneska, po letech, je to stále koukatelné a mnohem lepší než většina toho odpadu, co nám servírujou ()

Wez

seriál mého mládí,který ovšem z roky opravdu ztrácí na kvalitě-možná je to i tím,že už je to opravdu těžce ohraný,ale např.oproti Demsey and Mcpeace tam chybí i ten ženský(v jejím podání krásný)prvek-je to takový nic moc-až na pár epizod,který i po letech jsou dobře natočený.. ()

Ondr4H

To nej na co se dá i dnes v TV koukat, když mi někdo řekne že je profesionál tak přemýšlím jestli dělá pod Cowleym a s Bodiem nebo Doylem.Znělka skvělé dokázala rozpumpovat organismus po nedělním obědu.Případy které nejsou ze soudku rodinný seriál, ale testosteronová orgie.No a ta auta, to nej co šlo sehnat v tehdejší době na západě. ()

LucillaP

Tohle je velká nostalgie, ale za mě to pořád funguje. Není to tak dávno, co jsem ve společnosti těchto Profesionálů trávila silvestr a byla to pořád zábava. Profesionálové nemůžou prostě zklamat. ()

Peabody

Hodnotím to jako celek, i když některé díly jsou slabší, ale zase kdo by se patlal díl po dílu s hvězdičkama. Absolutní klasika, skvělá dvojice nebo přesněji trojice (on Spikings je u Dempseyho a Makepeacové taky důležitý). Je to pohádka pro velké kluky a holky a nestárne, syn to má rád vcelku stejně, takže nejde jen o to, kdo co kdy viděl. Když slyším tu vstupní znělku, je to skoro úroveň Good times bad times.  Honičky, střelby, rvačky, více i méně pěkné holky, někdy britské až za hranu půvau, ale to nevadí. Podrazy, žárlivost jednotlivých složek tajných služeb a policie, politické intriky, uplácení, zbraně, dobře namíchané. A i když znám většinu zápletek zpaměti, čas od času  k práci nebo na uvolnění to nemá chybu ani podesáté a obávám se, že ani povícté. . ()

Feacher

Jsem sice již pozdější generace, ale minimálně tu hudbu znám odmala a seriál je i dnes po letech prostě skvělý, aspoň jako pozadí třeba k jiné práci. Bodie a Doyle jsou zkrátka legendární! ()

dauby

Pravděpodobně nejlepší detektivní/akční seriál všech dob, můžu na to koukat pořád dokola. A úvodní znělka je geniální. ()

Duiva001

Na Bodieho a Doyla jsme si hráli na VŠ celkem úspěšně, patřilo to koncem 80. let k tradiční kolejní zábavě...musím ovšem říct, že teď, s odstupem dvaceti let mě už to tak nebere...holt preference se lety mění a ani ten komisař Colombo už není to, co býval. Vzhledem k tomu, že v totalitních dobách to byl jeden z mála importovaných kapitalistických seriálů, tak jsme k tomu vzhlíželi jako k něčemu nedosažitelnému. Teď, když mohu srovnávat v záplavě další TV tvorby, tak už mi špioni v CI 5 připadají takoví nějak...asi vyčpělí. Ať žije inspektor Barnaby z Midsomeru! ()

smalda

Jednoznačně nejlepší "akční" seriál 70-80 let.Příjemné herectví, které často prokládají vtipné hlášky je nesmrtelné. I když některé "Rambo" scény působí dnes již legračně,tak mě se přesto nikdy neomrzí. ()

Sided

Skvělý seriál, kterému dnešní kriminálky nesahají ani po kotníky, snad s vyjímkou Kriminálky Las Vegas. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)