Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

GiorgioB.

Pár sympatických drsňáků, trocha akce a napětí a návdavkem rychlokurs mezinárodních vztahů optikou britského agenta. ()

KingBoss

Kultovní kriminální seriál, kam se na něj všechny ty dnešní srágory typu kriminálka New York hrabou. Tenhle seriál zraje jako víno, ta jeho atmosféra mě vždy naprosto pohltí. Tato legenda si zaslouží 5 hvězd. ()

GalaktikHero

Akčná paráda!!!! Bolo na čo sa pozerať a stále je. Človek sa pousmeje nad vtedajšou technikou, ktorá sa nám za železnou oponou zdála dokonalá a nedostupná. Drsňáci Boddie a Doyle - klobúk dolu! Detektívne seriály sa už dnes odohrávajú v labákoch, behá sa s igelitovými pytlíkmi s vlasmi a to podstatné pre diváka absentuje. V kriminálke dnešných dní je všetko uhladené a politicky korektné... hnus! Profíci NAVŽDY JEDNOTKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

JARDAHONDA

Britský televizní seriál, který si získal miliony příznivců, neztratil ani po letech nic na své jedinečnosti. Sympatické ústřední trio příslušníků CI5, důmyslné zápletky, dynamická akce a skvělé dialogy okořeněné pověstným anglickým humorem - to vše je zahrnuto v 57 epizodách. ()

Kosir

Včera jsem byl na privátu a trochu přepínal. Narazil jsem na agenta 007 v původním obsazení se Seanem Connery (Zlatoprsťák & Ojdob). Ten čas letí úžasně a já v inkriminované době měl to "štěstí" a přečetl Fleminga vycházejícího na pokračování ve Svobodném slovu. Tehdy zážitek - bez filmové verze. Se zpožděním 40 let ten biják vypadá srandovně - přes evidentní snahu o světovost, která tedy byla jistě aktuální. Něco podobného to je s Profesionály. Na ty jsme čekali každý týden netrpělivě. Nemohly být vysílány všechny díly a možná to bylo dobře, protože se profíci nedali okoukat. I dnes ale působí docela přijatelně, neboť se tam ty momentálně již směšné technické vychytávky moc nevyskytují. Navíc ti dva chlapíci působí ve srovnání s JB docela svěže a ne jako dement, který se zmátoří až v závěru po deseti minelách. ()

kacenkin

Skvělý seriál z doby mého dětství, akční, drsný a pro mě zatím nepřekonaný. Je to kus řemesla, které dnes nemají novodobé načančané kriminálky šanci porazit. Je mi úplně jasné, že dnešní frikulíni, s multikulti myšlením to nemohou pochopit. ()

nemkatuli

Některé kousky prostě nestárnou. Profíci v sobě mají zvláštní razanci a syrovost, která je od seriálů podobného ražení dost zásadně odlišuje. ()

annifrith

Na jejich případy jsem se vždycky těšila. Jedna z mála věcí, na které se socialistický divák mohl v Československu dívat. ()

Pimburger

Seriál z doby, kdy tři týpci k potlačení mezinárodního terorismu nepotřebovali ani superpočítače, ani superudělátka a dokonce ani supervýcvik na základě supergenecky upravených schopností. Prostě přišli, stloukli chlápka a takhle se promlátili až k pachatelům. Cestou nezapomněli hodit pár rasistických a pár sexistických narážek, udělat si srandu z šéfa, vyhrožovat smrtí nějakýmu cápkovi a 50 minut bylo pryč... Kde jsou ty sladký časy, kdy hlavní hrdinové nepotřebovali superpodpůrný tým šprtů a dokonce ani gel na vlasy? I přes jistou schématičnost (které se nevyhne žádný seriál) je tohle seriálová legenda, která nikdy neomrzí. A za všechny tyhle věci si nezaslouží míň než 100%. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /nějaké ty frajeřinky Bodieho a Doylea jsou po těch letech spíš už k zasmání, nicméně mě to moc neva/, + /ústřední trio Lewis/Martin/Gordon nemá chybu, stejně jako všechny politické podrazy a sociální problémy, jenž jsou v seriálu a díky nimž Profíci velmi pomalu zastarávají a jsou pořád svým způsobem aktuální/, hodnocení - můj oblíbený retro seriál, rád se k němu vracím a obzvláště kvůli Bodiemu :) ()

Josevolley

Me mrzi ze kluci toho nenatocili vic :-( Na tohle bych se mohl divat porad.Dnes je buh vi kolik serii ruznych sra.ek ach jo.Ale kdyz vidim nekde u jineho filmu,kde hraje nekdo z dvojice Bodie,Doyle hned je tam napsano,ten z Profesionalu a to oni nechteli,docela je i chapu.Ale velka VELKA skoda. ()

+sfinx+

Ne, nepokakám se z toho, že jsou tam Bodý s Dojlem a že to z nějakého důvodu dostalo nálepku klasiky. To samé by se dalo pomalu připlácnout na Simíra, ale ve výsledku je to stejná ubohá tupá přeakčněná záležitost. Hlavně žvýkat jako tur, poskakovat kolem rohů a s afročírem drsně rozdávat rány a moudra. Někomu to stačí... ()

vanTrilobit

Na celom seriáli mi vadia iba plamenné reči Cowleyho o tom, že britská kráľovná je najdôležitejšia osoba vo vesmíre a že bez CI5 bude polovica Európy úplne bezmocná voči organizovanému zločinu. 70 % úspechu stojí na supersympatickej dvojici Bodie a Doyle. Čarovne oprýskaný Londýn. ()

Monicina

Kedysi sme na tom všetci fičali, ale dnes už to nemá taký náboj. Ale stále je to pozerateľné, hlavne kvôli duo Bodie a Doyle, ktorým to iskrí. ()

burg

Musím říct, že na tenhle seroš se dá v klidu a pohodě koukat i po téměř čtyřiceti letech od prvního vysílání... Očekáváte snad něco podobnýho u kravin typu Kriminálka Anděl, VIP vraždy, Atentát apod.? ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)