Případy detektiva Murdocha

(seriál)
  • Kanada Murdoch Mysteries (více)
Trailer
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2022), 184 h 2 min (Minutáž: 42–88 min)

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, (více)

Série(15) / Epizody(240)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

Trailer

honajz

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Není to špatný nápad, ale chybí tomu atmosféra, větší propracování vztahů a postav. Kolik vlastně víme o Murdochovi? Odkud čerpá své vědomosti? Jak se dostal k detektivní práci? Nic z toho nevíme. jsme hozeni doprostřed případu, máme tu nesmělého konstábla, sličnou patoložku, pokaždé nějakou historickou postavu, která pomáhá i "pomáhá" s vyšetřováním, ale prostě to celé nedrží pohromadě, není jak se dostat dovnitř, jít s tím seriálem a postavami. Na to o nich málo víme. Zkrátka je to celé hodně povrchní, případy pak působí značně uměle a viníkem vlastně může být kdokoliv, navíc moderně rozklepaná kamera se k tomu hodí jako pěst na oko. ()

Morien

Sice je příjemné a inspirativní vědět, že vševědoucí lidé ještě nevyhynuli (ačkoliv, doslovně vzato vyhynuli, přece jenom je to ultra-retro), ale na druhou stranu bych v takovém fešném oblečku čekala menšího supermana. Žena-patoložka je asi z politických a bůhvíjakých důvodů nutná. Seriál nepostrádá vtipné momenty a pěkně se na něj dívá. George je správnej trouba. ()

fragre

Těšil jsem se na pěknou, nostalgickou, viktoriánskou idylku s příslušným počtem loupeží a mordů (něco jako Vražedná místa), ale to jsem se spletl. Mor politické korektnosti sžírá toto dílko, takže některé díly jsem si už odpustil. V té době by se žena v pitevně ocitla výhradně na pitevním stole, jako doktorka ani náhodou. No a občas se tu "řeší" takové otázky, jako poměr k ženskému hnutí, poměr k potratům, manželská krize nadřízeného. Inu pod slupkou historizující podívané je to takový pokrokový seriál. Takže najisto čekám, kdy se zde u policejního sboru objeví černoch (tedy v tomto případě spíše afrokanaďan). Navíc hlavní hrdina mi připadá jako vycpaný panák bez kouska šarmu, který ostatně chybí i hlavní hrdince. ()

kingik

Já tomu hovňouskovi nemůžu přijít na chuť. Snaha byla, někdy menší, někdy větší. Yanick Bisson, co to je za vořežpruta?! Nezajímavé podání epizod ještě podkresluje slabé technické zázemí. Kamera nenavodí divácký zájem, střih seriálu je hodně amatérský, statické scény jsou s ním ještě více statické. Jednotlivé epizody řeší vše na základě dialogů, to je patrné pro literární předlohu, ale aby s tím nutně musel operovat i seriál, to už mně přišlo moc. Samozřejmě, že od toho neočekávám jakýkoliv akční prvek, ale dívat se na Yanicka Bissona, je opravdu lapálie. Scénář přece jen má nějaké originální nápady ohledně detektivních případů. Ono je to taky o tom, že trend seriálů se výrazně posunul do dynamické roviny a obstarožní detektiv Murdoch nikdy s něčím takovým nedisponoval. Napadlo mě, stalo se mu vůbec někdy, že by nějaký případ nevyřešil.? CSI kundy z Miami, Las Vegas a potomci Rexe, těm se nikdy nestalo, že by něco zdárně nevyřešili. A jestli ano, nevím o tom. Ale ten Murdoch je nějaký neomylný. Jakmile se dozvím, že něco nevyřešil, hned přitlačím na hodnocení. Do té doby mně nezbývá než pogratulovat těm, kteří Murdocha obdivují, Yanick Bisson je pro ně herecká hvězda a se seriálem pravidelně loví záhadné i akční zážitky. Já jsem s ním ulovil akorát tak nudu. 20% ()

Gemini

Rutinér severoamerické televizní produkce Yannick Bisson má konečně vlastní show. A je to show oproštěná od patriotických kydů (byť jakési nastavování zrcadla tu občas přítomno je) a nesmyslných akčních naháněček, neboť tentokráte je to "poctivá detektivní show" Williama Murdocha (a doktorky Quinnové, tedy chtěl jsem říct Ogdenové), takového šikovného sympatického bystrého všeználka a inovátora, jakého jste mohli vidět třeba ve Sleepy Hollow - no prostě příběhy z dřevních dob kriminalistiky. Rozhodně neurazí vkus ani inteligenci případného diváka, ale vývoj vztahů mezi postavami je bez problémů předvídatelný a postavy samotné jsou poněkud sterilní, nedovedete si představit, že by mimo záběr žily nějaký reálný život. Ale nač se trápit, nač se rmoutit, tenhle seriál si nehraje na něco víc, než je, a i když neléčí, rozhodně neškodí:) Dejme si 60%. ()

Galerie (4 087)

• V 8. epizodě 7. série s názvem "Republic of Murdoch", který se odehrává na ostrově Newfoundland, Jacob Doyle (Allan Hawco) kývne a mrkne jedním okem, což je na Newfoundlandu běžný pozdrav. (Ezis)
  • V epizodě "Prokletí domu Beatonů" se objevuje v roli služebné sama autorka příběhů Maureen Jenningsová. (janejudyjune)