Případy detektiva Murdocha

(seriál)
  • Kanada Murdoch Mysteries (více)
Trailer
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2024), 219 h 14 min (Minutáž: 42–88 min)

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (více)

Série(17) / Epizody(288)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

Trailer

kingik

Já tomu hovňouskovi nemůžu přijít na chuť. Snaha byla, někdy menší, někdy větší. Yanick Bisson, co to je za vořežpruta?! Nezajímavé podání epizod ještě podkresluje slabé technické zázemí. Kamera nenavodí divácký zájem, střih seriálu je hodně amatérský, statické scény jsou s ním ještě více statické. Jednotlivé epizody řeší vše na základě dialogů, to je patrné pro literární předlohu, ale aby s tím nutně musel operovat i seriál, to už mně přišlo moc. Samozřejmě, že od toho neočekávám jakýkoliv akční prvek, ale dívat se na Yanicka Bissona, je opravdu lapálie. Scénář přece jen má nějaké originální nápady ohledně detektivních případů. Ono je to taky o tom, že trend seriálů se výrazně posunul do dynamické roviny a obstarožní detektiv Murdoch nikdy s něčím takovým nedisponoval. Napadlo mě, stalo se mu vůbec někdy, že by nějaký případ nevyřešil.? CSI kundy z Miami, Las Vegas a potomci Rexe, těm se nikdy nestalo, že by něco zdárně nevyřešili. A jestli ano, nevím o tom. Ale ten Murdoch je nějaký neomylný. Jakmile se dozvím, že něco nevyřešil, hned přitlačím na hodnocení. Do té doby mně nezbývá než pogratulovat těm, kteří Murdocha obdivují, Yanick Bisson je pro ně herecká hvězda a se seriálem pravidelně loví záhadné i akční zážitky. Já jsem s ním ulovil akorát tak nudu. 20% ()

philip.j.fry

Ono si to těch pět hvězdiček asi nezaslouží.Ale...Takže první:Murdoch sám a jeho genialita,druhá za prostředí viktoriánského Toronta,třetí za dr.Ogdenovou a ..No,tady by výčet hvězd mohl skončit a mé hodnocení by se ustálilo na průměru,nebýt dílu s mluvícími panenkami v páté řadě který mně totálně megahustodémonsky odrovnal a nadchl.Tolik napětí,strachu a geniality v padesáti minutách,to je smrtící kadence i na mně,otrlého konzumenta mysterözních děl.Takže dávám tomuto počinu plný počet a doufám,že mně Murdochova genialita bude oblažovat i nadále.Amen. ()

rationibus

Detektívny seriál z Toronta prelomu 19. a 20. storočia. .Dosť povrchné, ale aj tak dobrá voľba, keď hľadáte niečo ľahšie, oddychové. . Sympatický hlavný predstaviteľ a občas ako bonus voľajaká známa osobnosť. .Akurát s tou historickou časťou vidím problém : často ju možno zbadať maximálne na dĺžke sukní, klobúkoch či absencii áut. Všetko je také uhladené, čisté - a nemyslím tým len napr. ulice, ale aj príbehy samotné. . A akoby sa tvorcovia chceli vysporiadať s niektorými nie príliš chvályhodnými stránkami svojej histórie - vyriešiť jeden taký prípad, či ho aspoň prelakovať na ružovo. Načo ? ()

Morien

Sice je příjemné a inspirativní vědět, že vševědoucí lidé ještě nevyhynuli (ačkoliv, doslovně vzato vyhynuli, přece jenom je to ultra-retro), ale na druhou stranu bych v takovém fešném oblečku čekala menšího supermana. Žena-patoložka je asi z politických a bůhvíjakých důvodů nutná. Seriál nepostrádá vtipné momenty a pěkně se na něj dívá. George je správnej trouba. ()

Sticks

1. séria: Veľmi svižná priam excellence, ale ide o to aké sympatie vám ponúknu hlavné postavy. Na mňa chémia funguje skvele. Avšak aj tu už sú zakopnutia: epizódy 7 Dvojí telo a 10 Detská hra sú tým, čo moje hodnotenie posunulo nižšie. O NIEKOĽKO tried zaostáva aj epizóda 11 Špatná medicína, najslabšia časť prvej série. 2.SÉRIA: Docela ostýchavý začiatok a prvá dva diely (Krotký, krotký západ a Hadi a žebříky) patria k najslabším zo série. Neskôr sa však kvalita zdvihne. Nie však na plnej čiare, keďže fenomén náhody párkrát vyrieši prípad. Čo ale hodnotím kladne, je rozvoj postáv mimo prípady - nekriminálne linky popri vyšetrovaní. Aj preto si myslím, že druhá séria prevýši prvú. 3. SÉRIA je doposiaľ najslabšia. Svetlé výnimky tvoria Murdochova totožnost, Velká zeď, Viktor nebo Viktorie a Láska a lidské ostatky. Celkovo na tri hviezdy. 4. SÉRIA: Štvrtá sa vracia k začiatkom a je to opäť skvelá jazda. Najslabším dielom série je ,Vytočte M jako Murdoch´, ale aj napriek tomu, je to opracovaný štandard po všetky diely, ktorý v mojich očiach stavia sériu na úroveň druhej, teda veľká spokojnosť. 5. SÉRIA: Húpačka je nekompromisná a tak po výbornej štvrtej došla zaostávajúca piata. Nieje to ono. PS Geogre mal byť s tou spojovateľkou Tes a džúli by sa mala dabovať krásne ako Júlie. ()

Galerie (7 047)

• Jedna zo záverečných scén epizódy je odkazom na literárne dielo "Volanie divočiny" od Jacka Londona. (ČSFD)
  • V epizodě "Prokletí domu Beatonů" se objevuje v roli služebné sama autorka příběhů Maureen Jenningsová. (janejudyjune)