Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele noriaki k tomuto seriálu (169)

Cesta vzhůru (1997) (S03E19)

Můj oblíbený díl s orbitálním výtahem. Bohužel prostředí je na něm to jediné zajímavé. Zápletka přímo žadonila o paranoidní detektivku, bohužel scenáristé se zmohli jen na přímočarou kriminálku s odkrytými kartami. Závěrečný boj je dost fraška. ()

Hýčkaný syn (1997) (S03E20)

Nechápu proč si ty ženštiny nezařídily mezihvězdný hanbinec. Měly by plno chlapů bez práce a ještě by na tom vydělaly. ()

Před tím a potom (1997) (S03E21)

Časové paradoxy odmítám řešit dokud někdo neposkytne matematické vysvětlení tohoto jevu. Before and After je velice chytrá epizoda, dávající náhlédnout do možné budoucnosti Voyageru. Některé události se nakonec udály jinak - prakticky všechno kolem Kes, něčemu se vyhnout nedalo - Krenimové. Dokázal bych si představit i barvitější děj, ale díky Bohu alespoň za tohle. ()

Opravdový život (1997) (S03E22)

Pohled na znechucenou B'Ellanu byl k nezaplacení, ale její změny na holografické rodince zápletce prospěly. Real Life je jedna z těch malých epizod které se mi dostaly hluboko pod kůži. U závěrečné scény jsem si lehce zaslzel. ()

Vzdálený původ (1997) (S03E23)

Teorie to není úplně šílená. Kdybysme dnes zmizeli, za deset miliónů let po nás zůstanou jen velmi nepřímé stopy. Za šestinásobek doby ani to. Zápletka ovšem zůstala napůl nevyužitá. První část s pátráním měla být delší, nebo naopak soud stěžejnější. Rozsudek mě ovšem potěšil, protože mě překvapil. Tohle si scenáristé ve Star Treku často nedovolí. ()

Vyhnanci (1997) (S03E24)

Na Voyageru se začínají hromadit značně nedůvěryhodní cizinci, naopak členové posádky začínají mizet. To co se zdá jako zajímavý vesmírný fenomén se záhy změní na důmyslnou invazní strategii. ()

Krizový scénář (1997) (S03E25)

Zásadní otázka zůstává - kdy je už naprosto jasné, že jde o holonovelu? Mě to napadlo při proslovu Tuvoka, kdy zmínil nezkušenost Chakotaye. Pochyby jsem ovšem měl už při scéně v chodbě. Závěrečná třetina s rebelujícím programem je trochu navíc. Klidně bych si vystačil se soubojem povah a tvůrčích vizí. ()

Škorpion, část první (1997) (S03E26)

Někteří říkají, že seriál doopravdy začal až tady. Je to pochopitelně nadsázka, přesto platí, že stejně jako DS9 definguje Válka s Dominionem, VOY definuje potýkání s Borgem. Kdyby nebylo excelentní epizody Dark Frontier, řekl bych, že je to nejfilmovější dvojdíl celého Voyageru. ()

Škorpion, část druhá (1997) (S04E01)

Dar (1997) (S04E02)

Jsem asi jeden z mála, komu se víc líbila Kes než Sedmá, takže jsem na změně hereček prodělal. Přesto ani já nemůžu popřít, že čerstvě osvobozený Borg je mnohem zajímavější postavou, než překotně stárnoucí Ocampa. Seriálu to bez debat pomohlo, takže za mě dobré. ()

Svátek (1997) (S04E03)

B'Elanně začal ten nejhorší den jejího života, ale nemusí si zoufat, protože dopadne velice dobře. To k čemu už se dlouho schylovalo, se konečně naplní. ()

Nemesis (1997) (S04E04)

Chakotay je vtažen do hořké občanské války. Excelentní epizoda s lahůdkovým námětem a drtivou pointou. Tohle bych napsal, kdyby byli scenáristé trochu schopnější. V TNG by to byla epizoda k níž bych se čas od času pravidelně vracel. Ve VOY je to velice slušný nadprůměr. ()

Hnus (1997) (S04E05)

Hologram potkává holograma. Sociopatický izomorf v podání Lalenda Orsera je jediným pozitivním prvkem v téhle epizodě. Dokonce ani jako další kostička v Doktorově evoluci neobstojí. ()

Havran (1997) (S04E06)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 6. Sedmá pokračuje se začleňováním do posádky, jenže minulost se nedá jen tak ignorovat. Pro rozvoj postavy je to stěžejní epizoda, přesto mi bylo líto, že se nezaměřila na šikanózní cestu přes území B'omarů. ()

Vědecká metoda (1997) (S04E07)

Ta "neviditelná" rasa je tak odporně samobilá, že dokonce i Eodeon vedle ní vypadá jako snesitelný, ale to je asi to jediné, co si z budu z tohohle dílu pamatovat. ()

Rok pekla I (1997) (S04E08)

Takhle podobně měl vypadat celý seriál. Voyager čím dál víc zdevastovaný, s posádkou čím dál demotivovanější a se stále se tenčícími zdroji. Místo toho má vždy vyleštěné paluby a raketoplány se v hangáru asi rozmnožují pučením. Zápletka Roku pekla je ovšem hodně fajn, takže jsem rád, že jsem dostal alespoň takovou malou ochutnávku. ()

Rok pekla II (1997) (S04E09)

Nikdy bych si nemyslel že je Chakotay takhle naivní. Ale co naplat, líní scenáristé potřebovali konflikt, tak ho vymysleli tím nejjednodušším možným způsobem. Závěrečná scéna je trochu mrazivá. ()

Náhodné myšlenky (1997) (S04E10)

Zápletka s černým trhem násilných emocí je výborný nápad, i když ne původní. Tuvok znovu připomenul, že Vulkánci nejsou emocionálně chladné bytosti, ale naopak prchliví cholerici se sklonem k násilí, a s famózním sebeovládáním. ()

O létání (1997) (S04E11)

Odpočinková epizoda odehrávající se mimo Voyager a jen s několika málo členy posádky. John Rhys-Davies vypadal, že si roli hodně užívá. ()

Tělesná pouta (1997) (S04E12)

Tyhle epizody rozvíjející charaktery posádky mám rád. Rozjímání Neelixe ho učinily snesitelnějším a tak trochu bližším. Efektivita Sedmé mě nepřestává udivovat. A ještě něco. Těm co se nesmířili s existencí Naomi Wildman nastávají krušné časy. ()