Superman (TV seriál)

Superman

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Sci-Fi

USA, 1993, 87x45 min

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Jay Gruska

Dean Cain, Teri Hatcher, Lane Smith, Justin Whalin, Eddie Jones, K Callan, Elizabeth Barondes, John Spencer, Tracy Scoggins, Michael Landes, Beverly Garland, John Shea, Bruce Campbell, Robert Culp, Brad Garrett, Emily Procter, Dick Miller, Billy Mayo, Terry Kiser, Cress Williams, Dorian Gregory, Mark Lindsay Chapman, Shanna Moakler, Patrika Darbo, Courtney Peldon, Charles Cyphers, Kristin Bauer van Straten, Sean Whalen, Marianne Muellerleile, Margaret Blye, Robert Clohessy, Pat Crawford Brown, Patrick Cranshaw, Eric Allan Kramer, Renée Taylor, Clive Revill, NiCole Robinson, Staci Keanan, Roz Witt, Jasmine Guy, Richard Fancy, Shaun Toub, Melora Hardin, Antonio Sabato Jr., Kim Johnston Ulrich, Forry Smith, Raquel Welch, Dave Coulier, Justine Bateman, Troy Evans, Jon Tenney, Kenneth Tigar, David Graf, Leonard Termo, Gary Dourdan, Genie Francis, Scott Alan Smith, Penn Jillette, Don Swayze, Jim Beaver, Earl Boen, Drew Carey, Leslie Jordan, David DeLuise, Audrey Landers, Tom Dugan, Kelsey Mulrooney, Roxana Zal, Corinna Everson, Meredith Scott Lynn, Alexandra Hedison, Christopher Miranda, Wayne Pére, David Sederholm, David Bowe, Stan Sellers, Victor Raider-Wexler, Mary Gross, Terence Knox, Peter Scolari, Hal Sparks, Tom Todoroff, Nancy Everhard, Rosalind Cash, Stacey Travis, Jessica Tuck, Lane Davies, Scott Valentine, Jonathan Frakes, Richard Gant, Kayla Blake, Michelle Phillips, Sydney Walsh, Sheila Rosenthal, Ben Vereen, Beverly Johnson, Jim Hanks, Joe Sabatino, Rick Dean, Farrah Forke, Steve Sandor, Charles Cioffi, Patrick Cassidy, André Nemec, Rachel Winfree, Castulo Guerra, Tony Curtis, John Kapelos, Jerry Hardin, Sherman Hemsley, Isabel Sanford, Joseph Campanella, Tim Thomerson, Mary Frann, Leann Hunley, James DuMont, Richard Libertini, Dennis Arndt, J.A. Preston, Sean Moran, J.G. Hertzler, Louis Mustillo, Thomas Rosales Jr., Eve Plumb, James Martin Jr., Mac Davis, Robert Gallo, Charles Frank, Denise Crosby, Conrad Goode, Sean Kanan, Francine York, Brent Jennings, Christian Clemenson, Brian Doyle-Murray, Barbara Bosson, Gerrit Graham, Charles Rocket, Brian George, William Schallert, Jane Morris, Tim Bohn, Richard Grove, Paula Poundstone, Dennis Fimple, Rob LaBelle, Mary Crosby, Jack Carter, Bill Erwin, George Murdock, Johnny Williams, Gregg Brazzel, Gregg Daniel, Archie Hahn, Lee Weaver, Jon Van Ness, Pamela Holt, Sandra Hess, Macon McCalman, Kristof Konrad, Lillian Adams, Lee Spencer, Jim Pirri, Christopher Titus, Billy 'Sly' Williams, Barney Burman, Les Lannom, David Jean Thomas, Tom Virtue, Nancy Locke, Michael Harris, Carol Lawrence, Tony Jay, Dee Dee Rescher, Claudette Nevins, Ellen Gerstein, Jack Larson, Fred Stoller, Julie Araskog, Peter Spellos, Mark Frazer, Roy Brocksmith, Kathy Kinney, Ralph P. Martin, Peter Kent, Sonny Bono, Júdži Okumoto, Ilana Levine, Paul Linke, Harvey J. Alperin, Don Keefer, Dennis Lipscomb, Mark Kiely, Alan Rachins, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Simon Templeman, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Dana Lee, JD Cullum, Ritch Brinkley, Chris Demetral, Joel Swetow, Richard Whiten, Charles Esten, E.J. Callahan, Megan Parlen, Jarrett Lennon, Maurice Godin, Wesley Mann, Ken Thorley, Audrie Neenan, Tom Hines, Margot Rose, Linden Chiles, Alaina Reed-Hall, Leonard Kelly-Young, Fort Atkinson, David Fury, Todd Susman, Charles Fleischer, Kenneth Kimmins, Claire Yarlett, Jeff Juday, Bryce Zabel, Ben McCain, Tony DiBenedetto, Matt Roe, Barry Livingston, Charles C. Stevenson Jr., Barbara Pilavin, Julie Cobb, Rosa Li, Steve Hytner, Oliver Muirhead, David Doyle, William Christopher, Vito D'Ambrosio, Grant Shaud, John Wheeler, Vernée Watson-Johnson, John Lehr, Nancy Dussault, Richard Roat, Bernie Kuby, Michael Yama, Michael Milhoan, Steven Gilborn, Charlie Dell, John D'Aquino, Richard Stahl, Vincent Guastaferro, Anndi McAfee, Doug Llewelyn, Mimi Maynard, Robert Rothwell, Greg Collins, Joe Palese, Ben Slack, Gloria LeRoy, Eddie Frias, Joseph Gian, Ray Abruzzo

Scénografie:

Mayling Cheng

Pokud je třeba pranýřovat tuto legrácku určenou dětem, tak na úplně jiných místech. Rozhodně ne pro dabing. Za to prostě seriál nemůže, že se někde ve studiu Budíkov či kde sešel spolek vypečených dabérů. Velkou chybou je, pokud je tento seriál určen dětem a mládeži a působí výchovně a je morálně umírněný, tak právě občas sklouzne do absurdit, které tak mohou těmto dětem a mladistvým (kterým jsem byl v době premiérového vysílání i já) pokřivit pohled na svět novin a na život superhrdiny. Rozumějte mně dobře, například Lois je hysterická, zbrklá, panovačná, dezorientovaná, závistivá, omezená, žárlivá, neschopná dedukce, nerozezná jednoduchý akrostich a je nevtipná. Přesto je až příliš křečovitě uctívaná jako geniální novinářka. Chudáci děti. Superman je jako Klark Kent trapný panák, to je v pořádku, ale bohužel mu to vždycky zůstane a tuto ošklivou škatulku si s sebou vezme i do role Supermana. Co ovšem celý seriál zachraňuje je šéfredaktor Perry White, který se ani netají tím, že je to břídil. Tuhle prozradil, že už stál u pádu asi pěti deníků, ale že Daily Planet padnout nenechá. Já ho prostě můžu. "U Elvise!" pronese vždycky tak, že se trapně směji. Seriál má těch slabých postav ještě dost, takový Lex Luthor je snad cílená parodie sebe sama, ale v každém díle se objeví nějaký šíleně tupý padouch, který si myslí, že zrovna on bude tím, kde přečůrá Supermana. Naivita se tomu prostě nedá upřít, ale možná v tom spočívá jisté kouzlo celého tohoto amatérského počinu.(22.11.2011)

S velkou radostí jsem se po letech podíval na tento seriál s velmi zajímavým dabingem. Ale o ten tady nejde. Nejde dokonce ani o to, že lidé bohužel vidí ohromný rozdíl mezi Clarkem Kentem a Supermanem, to už je bohužel chyba samotných tvůrců komiksu, kteří Clarka mohli "vyzdobit" i jinak než brýlemi. Je to tak trochu jiný a nezvyklý pohled na Supermanovu tradici, kterou aspoň v mém případě tvoří první dva (možná tři) filmy s Christopherem Reevem. Rozhodně je to příjemná podívaná a ve velké většině scén stojí příběh "nohama na zemi".(30.7.2013)

seriály sem vždycky měl hodně rád a pokud seriál má své osobité kouzlo tak si jej klidně vychutnávám i v reprízách. Jenže postupem času se naprosté většině seriálů stane, že se děj příliš zkomplikuje, zamíchá a vyčuchne na pouhé epizodky a jen ty nejlepší seriály se tomu dokážou vyhnout. Superman má svoje kouzlo ale nepatří k těm nejlepším. Takže po několika sériích (nevím proč se mi zdá, že většinou bývá zlomová třetí sezóna) děj tak nějak zblbnul a pomíchal se. Lois věděla, kdo je superman a obžívala a umírala nebo co se jí furt dělo. Lex Luthor se taky objevoval jako kdyby na dálkové ovládání a dabing....ach bože dabing. Ten byl jeden z nejhorších jaký sem kdy v televizi měl možnost slyšet. Nicméně hodně toho zachránili protagonisté hlavních postav. Teri Hatcher je v roli Lois dost otravná jako novinářka a dost roztomilá jako žena, Dean Cain je trochu zvláštní ale vcelku příjemný Superman a Lane Smith coby šéfredaktor a fanatický milovník Elvise Presleyho mě vždycky rozesmál(17.2.2009)

Nemůžeme srovnávat filmy se seriály, ale tohle je jiná náplň chutě. Superman má spoustu dobrých filmů, které dobyli svět, ale seriál jako je tenhle, je úplně o ničem jiném. Chápu lidi, kteří hodnotili pod průměr, ale také chápu ty, kteří tomu dali nadprůměr. Herci nejsou tak zajímavý, jakožto film na který se dá koukat, takže je dobré ho sledovat.(13.8.2010)

• 27p16and41p6

Nelíbí se mi a líbit nebude, zatímco ve Smallville (hlavně pozdější řady) není prvoplánově jasné, kdo je dobrý a zlý (ale ani Lex v prvních (horších) sériích není za jednoznačného padoucha!) a i Superman musí bojovat s morálními otázkami, Superman v podání Caina je jako robot, vždy ví, co je správné, vždy je všechno jednoduché, jediným jeho problémem je bomba se zase o něco větším rozsahem, zločinci jsou trapní, prvoplánově zlé postavičky bez jakéhokoliv propracování jejich charakterů. Je vážně rozdíl dívat se ve Smallville třeba po celou osmou řadu na boj Dooma se zlem a jeho dlouhý vývoj. To je pro mě jiné kafe.(25.9.2010)

• - Svadba Lois a Clarka sa zhoduje s tou komiksovou. (rador)

• - Dean Cain sa bojí lietania. (rador)

• - Phyllis Coates, ktorá hrá Loisinu matku, hrala samotnú Lois v seriály Adventures of Superman z roku 1952. (rador)