Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

void

Prostřednictvím Voyageru tvůrci oblékli ST do nové uniformy. Voyager je vtipná, akční a moderní podívaná pro všechny. Výborně napsané epizody a po vstupu Borgů do děje, absolutní třída. Ústřední motiv série (cesta zpátky domů) je jednoduchou a překvapivě excelentně fungující vizí, na které bylo možné postavit 7 sezón. Fantasticky zvládnuté masky a zajímavá skladba posádky - jednotlivé postavy jsou pozoruhodně různorodé a dokonale zapadají do jednoho týmu. Trochu je mi líto, že tato posádka se nikdy nedostala na stříbrné plátno, určitě by byla schopná nabídnou výtečnou akci. ()

Sethiel odpad!

Star Trek mě vždycky míjel, ale jako správný matfyzák jsem se ho rozhodl vyzkoušet. Začal jsem právě Voyagerem a taky jsem jím skončil, konkrétně čtvrtým dílem, který jsem neměl sil dokoukat. Mizerné efekty mi až tak nevadily, koneckonců měly svoje kouzlo. Horší byly absolutně nezajímavé ploché postavy (z jediného člověka, který nebyl naivně hodný a obětavý, právě tohle udělali během snad už prvního dílu). Ještě mnohem horší byly tupé dialogy, které nebyly směrovány z postavy na postavu, ale z postavy na diváka, což je něco, co mě neskutečně vytáčí. Stokrát jsem si říkal, "už mi to přestaň vysvětlovat, já to pochopil". Opravdu chtěli tvůrci vyvolat v divákovi pocit ohrožení naprosto chladnou hláškou "Pokud se přiblížíme ještě o kus, tak to tu loď rozmáčkne?" Neustálé komentování zřejmého a taky osobní rozhovory, které jsou vedené přesně stejným stylem - máte pocit, že to vykládají vám, abyste si udělali obrázek o jejich vztahu, ne že se baví spolu - byly nakonec důvodem, proč jsem to vypnul. Souvisí s tím ale další věci. Za prvé mizerné herecké výkony. Ani jednu dramatickou hlášku kapitánky (kde opět cítíte, že to nevykládá posádce, ale vám) jsem jí nevěřil ani za mák. Nulové emoce v jakékoli chvíli, i v situaci ohrožení, už to jen podtrhují. Za druhé fyzikální nesmysly. Já dokážu přimhouřit oko, v době dnešních filmů mi ani nic jiného nezbývá, jinak bych se ani na nic nedíval. Ale u seriálu, kde je fyzika v podstatě neustále zmiňovaná a aktuální a který je na fyzice z velké části postavený, bych čekal něco mnohem lepšího. U trhliny v horizontu událostí, která vypadala stejně, jako by vypadala trhlina v betonové zdi, už jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Na tohle se prostě dívat nedokážu. Vážně netuším, proč je Star Trek tak opěvovaný a má tolik (fanatických) fanoušků. Nenašel jsem důvod ani pro jednu hvězdičku - a to jsem se opravdu snažil, protože dávat takové legendě odpad mi přišlo nepatřičné. Bohužel. ()

Hanz_knife

Dal jsem to celé jen za pár tahů, takže možná proto mě někdy už nějaké postavy slušně řečeno iritovaly, ale stále jsem vydržel a koukal. Škoda jen, že není více nápaditějších epizod a je zbytečně mnoho epizod nepřinášejících zhola nic, jako například anomálie, vletíme k ní, podělá se holoprojekce. Kdybych tyto díly neviděl, ničemu by to neuškodilo. Postavy taky někdy jednají nesmyslně. Nesmyslně výborně, nebo nesmyslně debilně, ale na to už jsem si u sériálů zvykl. Přidávám hodnocení za výbornou úvodní znělku seriálu, která je možná ta nejpovedenější. ()

Etherium

Voyager je takisto výborný seriál, mám ho rád, ale TNG a DS9 je lepšia, aj keď neviem presne povedať, čo tomu chýba. Možno Klingoni :D. Posádka super, Mužská posádka, bez výčitky. Katrin je kapitánka, ako lusk. Občas my prekážala Kes, Seven of Nine má peknú tvár a cecky... Takźe spokojnosť. ()

unclejack

Ale no tak - je to nudné, neoriginálne a staromódne. Chápem, že niekto potichu uslintáva nad princeznou Leiou a Darth Vaderom, ktorý sa mastí po hlave s Alecom Guinesson, ale širokú fanúšikovskú základňu Star Treku teda nepochopím. Má to isté čaro, ale to mi rozum nedá ako sa niekto mohol chytiť na také rutinné spracovanie. Dialógy prednášané s kamennou tvárou. Proste výplod inej doby, umelecký kus ktorý je z môjho hľadiska hodný tak vystavenia v nejakom panteóne na vrchole Space Needle v Seattli. ()

Dacsus

Nie tak zlé ako novší Enterprise, žiaľ, už tu sme svedkami toho, ako sa celý Star trek začal zdebilňovať či už totálne idiotskými charaktermi (Kim, Neelix), detinskými dialógmi, alebo šidítkami typu sexy uniforma pre Seven of Nine. Ovšem kupodivu, práve Jeri Ryan, predstaviteľka Seven, bola jedna z mála z tých z tejto série, čo naozaj dokázali aj hrať. Edit (2018): po neviemkoľkom zhliadnutí musím dvihnúť na päť hviezd - a to len vďaka Seven a Doktorovi, a obzvlášť ich spoločným epizódam. ()

Dvojirakri

Tady jsem docela dost na vážkách. Jako dítě jsem dřív objevil Novou generaci, ta "stará" mě nikdy neoslovila a animované seriály mnou nijak nehnuly, laťku kvality u mě nastavila posádka kapitána Picarda. Potom přišel Voyager. Na jednu stranu mnoho bitev, výborné efekty, bezvadný doktor, sympaťák Tom z Paříže, příjemně nadabovaný Tuvok a v první sérii krásná kapitánka, která ale velmi rychle zešedla. Takto jsem to viděl kdysi, Když si dnes, po víc než 20 letech seriál pouštím, vidím spíš ty nedostatky - otravný Neelix, nudný Kim a Chakotay s těmi svými otravnými rituály, mnoho nepotřebných a nudných epizod, scénář který často nesahá tomu z TNG ani po kotníky, téměř v každé epizodě potkáme novou rasu, takže to vypadá že je Deltakvadrant kolébkou života, a ta neustále zmiňovaná zvířata nebo jídla z planet o kterých jinde nebylo ke slyšení, to je taky protivné. Nějakých funkčních poselství se dočkáme velmi málo, seriál byl zřejmě tvořen pro mladší publikum a ono to na mě v těch letech opravdu hodně fungovalo, ale když už máte za sebou Kristova léta a nějakou tu zkušenost se životem, raději sáhnete po něčem hlubším, i když to třeba nemá takovou fasádu... Milosrdné 4**** ()

Libb

není to sice tak dobré jako Next Generation, ale přesto je to hodně dobré. Oproti TNG širší žánrový záběr i do humoru (za to bych osobně nejraději ubral hvězdičku, Neelixe nemůžu ani cítit), filosofie (zrušit Tuvoka za jeho meditace - chci spátky Spoka, to byl Vulkánec! :-)) ale celkově to vyznívá docela slušně. Ději velmi přidávají na spádu poměrně časté bojové epizody, hlavně s Borgy, kdy jeden (Sedmá) je i na palubě. Ano, oproti TNG, kde se bojovalo, až když to jinak nešlo, se Voyager víc odvázal. Narazil jsem na několik nekonzistencí, např. kdy Janeway někdy přehnaně lpí na základní směrnici a jindy ji v klidu porušuje. Ale dá se nad tím přimhouřit oko. ()

aliajas

Pripúšťam, že som to začala sledovať až neskôr (preto dávam 4), keď do príbehu vstúpila 7z9, vlastným menom Anika. Vtedy to pre mňa začalo mať ten správny romantický nádych, hoci ja som ju chcela dať dokopy s Harrym a Chakotaya s kapitánkou. Nuž čo, som len divák... ()

rime

Velice slušný seriál, který ma bohužel minimálně tři chyby.První z nich je nevyrovnaná kvalita jednotlivých epizod, druhej problém je blbost s velkým B, spousta epizod je založena na jednoduchém schematu řešení situací - máme problém, vynalezneme novou zbraň, technologii, spojíme ses někým, utečeme, atd. a tak ten problém vyřešíme a letíme dál, bohužel s tímhle přístupem se otevíra hrozivé množství možností, ale jak na potvoru prakticky všechny situace končí úplně stejně, ve "skutečnosti" tedy existuje jen jedna možnost.No a třetí problém je opět scénárista, nelze si nepovšimnout, že scénáře psal od 4. serie někdo jiný nebo měl zadání se kterým počítal a zabudoval do seriálu velice specifické chování a reakce na určité situace.Zatímco epizody s Kirkem byly jasné, razantní, agresivní a přímé, tady se uplatňuje v prvním a dost částo dokonce v druhém plánu mnohem "temnější" schema lidského jednání - ruka ruku myje, tvůj nepřítel je i mým nepřítelem, co na tom , že ty jsi masový vrah, účel světí prostředky, omlouvání jednání negativními emocemi - podle programu "můžeš všechno", nebo "já nevěděl že to takhle skončí", podvod jako velmi chytrá taktika a efektivní řešení problému,ˇfalešná - pouze účelová morálka členů posádky v druhém plánu - podle mě největší majstrštyk jakej se podařilo do Star Treku vpašovat aniž by si toho spousta trekies všimla:).Na druhou stranu chápu že to může spostě lidem vyhovovat, seriál je totiž jinak dost kvalitně natočený, triky jsou v pohodě i ty postavy nakonec celkem ujdou i když ani tam se neobejdeme bez stupidně zjednodušujicích schemat, hloubku by jste u nich hledali marně pokud si ji ovšem mylně nespletete s Chakotayovým mudrováním a halucinacemi.Osobně si myslím že se ten seriál měl od čtvté serie přejmenovat, bylo by to logické a bylo by to ok:) ()

Naby

Bohuzel nedosahuje kvality ani Star Treku: Nová generace. Na to ze jde o nekolik let mladsi vytvor, tak efekty moc nepridaly. Star Trek: Hluboký Vesmír Devět uz tohle uplne valcuje. Neni to uplne k zahozeni, ale puvodne dobry napad proste nedostal tolik stavy, jak jsem cekal. Uctyhodnych 3,18* ale ani o kousek vic. .........i kdyz nektery lidicky mi chybet asi budou ;-). ()

Filatov

Kapitánka Janewayová, Tuvok, pan Chakotay, kliďas Tom Paris a ostatní jsou do jednoho obrovští sympaťáci, které jsem si dost oblíbil. Star Trek: Voyager těží ze zajímavé zápletky ztracení v deltakvadrantu a následného hledání cesty zpět, což mě hodně bavilo, protože to bylo hodně dobrodružné a atmosféra ztracení byla vykreslena výborně. Úvodní intro je úplná pecka a Voyager je krásný plavidlo Federace. Některé díly jsou sice slabší, ale emoce a vztahy a touha dostat se zpět je zachycena parádně! :-) ()

BaseDallas

Vesmírna loď Voyager sa nedopatrením veľmi vyspelej rasy dostane do neznámeho kvadrantu galaxie, kde sa osamotená posádka snaží dostať domov. Cestov stretávajú priateľské aj nepriateľské civilizácie, zažívajú rôzne dobrodružstvá, romance, mnohokrát čelia bezprostrednému zničeniu a popritom sa snažia zachovať etický kódex a pravidlá Federácie. Popri nových rasách, stretávajú Borgov, kybernetické bytosti, násilne asimilujúce celé svety a tak je nosná zápletkaka na svete. Aj napriek relatívnemu množstvu akcie, radím Voyager tak trochu do rodinných seriálov, čo ale neuberá seriálu na kvalitnom sci-fi prevedení a príjemnom vizuále ladenom prevažne do zelena. Hlavnú úlohu kapitánky stvárňuje Kate Mulgrew, Doktora skvelý Robert Picardo a oči vám poteší Siedma z deviatich, zahratá Jeri Ryan. Za zmienku stojí aj úvodná hudba tradične od Jerryho Goldsmitha. ()

PeteBuck

Musel som to urobiť. Pôvodné hodnotenie zo štyroch hviezdičiek som zmenil na päť. Teraz to zrovna pozerám, asi tretíkrát a treba povedať, že je to fakt skvelý seriál. Bolo treba urobiť niečo, aby ďalší Star Trek nebol len nadstavanou kašou a bol zasa iný než DS9, tak použili zaručený recept (vesmírnu loď) a spojili to s niečím novým, proste šupli loď do kvadrantu Delta a fungovalo to. Kapitán Janeway je ženská, ktorú neradno nasrať, konečne sa dostal do posádky aj zástupca severoamerických Indiánov (aj keď je predstaviteľ pôvodom z trochu južnejších oblasti) a objavilo sa tu mnoho staronových vecí. V posádke je opäť Vulkánec, členom posádky je holografický doktor (Robertovi Picardovi by som dal za jeho stvárnenie osobitné ocenenie, bol perfektný), atď. Posádka spravená naozaj originálne. Našťastie otázkou splynutia Makistov z federálnou posádkou sa príliš nezaoberali, ale občas na to došlo. Síce Voyageru trochu trvalo, než sa to rozbehlo, rovnako ako DS9, ale fungovalo to a seriál si uchoval kvalitu až do konca. No a bodík aj za Seven of Nine. Tá kočka zvýšila rating Voyageru fakt slušne. Celkovo slušne spravený seriál, ktorý mal rovnako ako predchádzajúce seriály Star Trek lepšie časti, horšie časti, nezabudnuteľné časti, aj keď tých raketoplánov, čo stratili len za pár prvých rokov bolo minimálne 10 alebo 15, nechápem, kde ich brali, ale dobre. ()

Malcolm337

jediná věc co bych tomuhle seriálu vytknul je ta že si za celou uvodní znělku stihnu dojít na záchod a namazat chleba :D každopádně ikdyž se mi to řiká těžko tak mi zdejší posádka voyageru přirostla víc k srdci než z nové generace ale i přesto Janewayova nesahá Picardovi ani po kotníky :) ()