Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele noriaki k tomuto seriálu (169)

Hlasy (1998) (S05E07)

Sedmou dohání minulost když se prosazují osobnosti asimilovaných jedinců. Dobrou zprávou je, že tím začíná její přátelství s Naomi Wildman. ()

Nelidské metody (1998) (S05E08)

Tahle epizoda je krásná ukázka toho v čem byla TNG tak skvělá a v čem VOY pravidelně fatálně selhává. Nechci pořád opakovat to samé, takže se omezím na zvolání, že etická disputace není to samé jako moralizování. ()

Třicet dní (1998) (S05E09)

Kdyby hloubka oceánu přesáhla cca 100 km, tak by se pod touto hloubkou vytvořila vrstva takzvaného vysokotlakého ledu, která by zůstala stabilní i při teplotách nad nulou. Vysokotlaký led má větší hustotu než tekutá voda, takže by učinil větši hloubky nepřístupné. Tom Paris by si ušetřil degradaci a já 45 minut života. ()

Kontrapunkt (1998) (S05E10)

Drobet nechápu kde se brali všichni ti telepati proti kterým to zlé impérium tak brojilo, ale budiž. Tenhle díl má všechno. Emoce, humor, charismatického záporáka, zvraty, důvtip i parádní hudbu. ()

Skrytý obraz (1999) (S05E11)

Výborný díl s perfektním morálním dilematem a jednou donekonečna posuzovanou logickou volbou. Doktor by si měl ujasnit jestli je víc osoba, nebo program. ()

Chaotikova nevěsta (1999) (S05E12)

Mám rád pulpové sci-fi, ale nemám rád epizody odehrávající se v simulátoru. Téhle to ovšem milerád odpustím, protože takhle vtipně a svěže napsané dobrodružství není v seriálu zrovna obvyklé. Je jednu výtku mám - doufal jsem, že se do děje zapojí i víc členů posádky. Takový Tuvok by pozvedl zábavnost ještě o level nahoru. ()

Přitažlivost (1999) (S05E13)

V téhle epizodě jsem se rozhodl, že Tuvok je míšenec vulkánského otce a lidské matky. Vysvětluje to jeho neobvyklou barvu pleti, i emocionální rebélii mládí. Jinak by totiž děj nedával smysl. Zápletka jako taková byla dobrá, ale sakra, ten časový posun se měl využít mnohem lépe. DS9 epizoda Hard Time by mohli vyprávět. ()

Ráj (1999) (S05E14)

Voyager zachránili Sedmá, Doktor a Naomi Wildman, to jen tak na okraj. Mám rád tyhle vesmírné obludy, a mrzí mě, že je star trekovské seriály víceméně ignorují. Přitom krystalické entity, mezihvězdné améby, nebo třeba ta divná potvora z The Cloud přímo žadoní po prozkoumání. ()

Temná hranice (1999) (S05E15)

Kdyby tahle epizoda byla film, s přehledem by se zařadil do té lepší půlky. Dokonce si myslím, že by patřil přímo za nedostižnou trojici 4,6,8 (bez pořadí). Minulost kontaktu s Borgem bych neřešil. Všichni přece víme, že první informace o této rase se neobjevila v epizodě Q Who, ale mnohem dříve. ()

Choroba (1999) (S05E16)

Tahle šikanující a ponižující procedura doprovázející romantické vztahy mezi různými druhy je potřeba od kdy? Od začátku epizody? Předpokládám, že její užitečnost skončí spolu se závěrečnými titulky. Málokdy rýpu do základních premis dílů, ale čeho je moc, toho je příliš. ()

Směr: zapomnění (1999) (S05E17)

Pár chybek v logice by se našlo, ale v zásadě nemám s námětem problém. Škoda že režie pokulhávala, takže se epizoda sice zmohla na depresivní atmosféru, ale nevyždímala potřebné emoce. Situace na palubě (falešného) Voyageru byla katastrofální, jenže se mnou to ani nehlo. Oceňuju alespoň odvážný konec. ()

Zápas (1999) (S05E18)

Nápad s chaotickým prostorem byl dobrý, zpracování nebylo dobré. Tohle je jedna z těch epizod které působí jako bez konce. V libovolném okamžiku jsem měl pocit, že jsem předchozích deset minut nedával pozor, a děj proto nedává smysl. ()

Kroužek expertů (1999) (S05E19)

Zajímavý námět, skvělé charaktery a netradiční řešení situace. O téhle partičce bych chtěl vědět víc. Škoda že ji scenáristé nepoužili jako hlavního nepřítele celé série. ()

Moloch (1999) (S05E20)

Maloni jsou jedna z těch zajímavějších ras Kvadrantu Delta. Zajímalo by mě jak vypadá jejich civilizace, protože to s čím se Voyager setkává, jsou sotva typičtí zástupci tohoto druhu. ()

Ten, kdo mě hlídá (1999) (S05E21)

Odhlečený díl který místy trochu pozohýbal charaktery, ale nenechte se zmýlit - z části nakousnutých motivů seriál těžil celé dvě zbývající sezóny. Velvyslanec řádil jako muslim na služební cestě do Evropy, ale tuším že chudák Kathryn si výměnný pobyt moc neužila. ()

Minuta před půlnocí (1999) (S05E22)

Zbytečný senitimentální díl bez děje, beze smyslu a bez pointy. Tuhle epizodu měli scenáristé věnovat něčemu přízemnějšímu a zajímavějšímu. Copak asi dělá Q? ()

Relativita (1999) (S05E23)

Epizody s cestování časem moc rád nemám - až na malé výjimky. Představa že Federace nakonec zmutuje do společnosti v níž je tohle běžné, se mi dost příčí. Proti epizodě jako takové nic nemám. Dvě Sedmé jsou lepší než jedna, a Jaye Karnese uvidím rád kdykoliv a v čemkoliv. ()

Bomba (1999) (S05E24)

Tahle epizoda už ve VOY jednou byla, byla lépe zpracovaná, napínavější a měla uspokojivější konec. Morální integrita kapitána Janeway občas přechází až do stupidity. ()

Equinox, část první (1999) (S05E25)

Dost možná nejtemnější díl Voyageru, ale i celého star trekovského universa. Epizoda potenciál využila naplno, což se scenáristům často nestává. ()

Equinox, část druhá (1999) (S06E01)

Trochu slabší pokračování vynikajícího prvního dílu doplácí především na zaměření na posádku Voyageru. Kdyby se děj více věnoval morálnímu bahnu v němž se Equinox plazí, tak by byl dojem silnější. Pragmatický psychopatický Doktor mě ovšem potěšil. Nedá se to počítat jako osobnostní rozvoj, ale i tak si Robert Picardo každé vybočení ze škatulky strašně užívá. ()