Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

Empire

I po době dokáže pořádně napnout nervy. Film je cítit takovým tím sychravím a studeným podnebím v Anglii, což dodává seriálu jěště větší nádech.. ()

forrest23

Seriálová klasika. A i když je to už 30 let staré, pořád se na to dá dívat, příběh každého dílu vždy o něčem je a nenudí. V porovnání s dnešními seriály s podobnou tématikou, nemají Profesionálové konkurenci. ()

Redix

Geniální seriál. I po těch letech je to pořád vynikající a strčí to do kapsy ty dnešní "seriály". ()

Mr.FreeZer

Můj oblíbený krimi seriál. CI5 je prostě nezastavitelné. Bodie, Doyle a Cowley. Jako dospívající jsem natočil jeden díl profíků počesku a zahrál jsem si roli Doyla.-) ()

lxbch

Ono je to holt asi pro spoustu lidí svým způsobem kultovní (nemyslím to nijak zle), dost možná proto, že v televizi tehdy nic jiného nechodilo, ale pro mě je to prostě jen obyčejná kriminálka, tak už to chodí. ()

Gixian

Nej seriál mého dětství, mé současné dospělosti, a, dá-li bůh, i mého stáří. Nechápu jak mohli angličani v sedmdesátých letech stvořit tak dokonale charismatem a akcí nabitý seriál, a potom ani předtím nic co by se tomu jen blížilo. Některé věci prostě nezestárnou ani po 35ti letech. ()

Stíba

Nevím jak je to možné ale Boddie a Doyle vážně nestárnou. Rychlá a příjemná akce, která baví i dnes. ()

PavelZava

Bodie, Doyle and Cowley a také pěkné holky, skotská whisky a zločin nejlépe organizovaný okolo. U tohoto seriálu jsem pochopil, že ve Velké Británii se jezdí vlevo, nedávno pár let jsem zjistil, že se tam vlevo dokonce i chodí po chodníku (asi nic extra, ale já došel na sever nejdál do Berlína ) ***** Nejvíce mi zní v hlavě Sjůůůůzzzzzzn ***** v mém Deníčku budu zpracovávat poznámky k jednotlivým dílům (17.04.2014) +++++ THEME SONG / ZNĚLKA +++++ Podle zápisu si v přesný okamžik, přečtěte český komentář: 00:05 Česká televize uvádí epizodu z britského televizního seriálu 00:07 Profesionálové 00:14 V hlavních rolích v českém znění 00:15 Otakar Brousek 00:22 Karel Heřmánek 00:31 a Petr Oliva https://www.youtube.com/watch?v=PCFVEvZvo3g ()

mupimup

Mají půl metru dlouhou ruční vysílačku a na špionážní kameru potřebují nejmíň kufr. Šunka co v ní jezdí, není kamufláž, ale opravdu šunka, neumí dvojitý kop s otočkou, a když potřebují vlézt do druhého patra, použijí žebřík. Kouzlo seriálu tedy nejspíš nebude v dechberoucích akčních scénách, vizuálních tricích nebo nadlidských výkonech. Pánové Shaw a Collins si lezli na nervy až do třetí řady seriálu, což vedlo k tomu, že i přes režisérovy pokyny se každý zásadně oblékal a choval jinak než ten druhý. Výsledkem byly originální charaktery postav a hlavně originální chemie jejich vzájemného vztahu ještě umocněná třetím originálem v podobě George Cowleyho. I díky dávce obyčejnosti a civilnosti se podařilo vytvořit postavy agentů, kteří mají divákův respekt, a přesto nemá problém se s nimi ztotožnit. Pány Doyla a Bodieho všechny v úvodu zmíněné handicapy nemůžou obrat o moje sympatie. Já jim prostě jejich Profesionalitu uvěřím, i kdybych je viděl vyrážet domovní dveře houskovým knedlíkem. ()

NightPorter

Kdyby tenhle seriál neměl Bodieho, byl by o 70% míň cool. Takle cool jak Bodie byl totiž snad jen "King of Cool" Steve McQueen. Dalších 20% dělá parádní Ford Capri s motorem, vytáčenym do červenýho, a zbytek Cowleyho suchý hlášky a Doylova flanelka.Výbornej akční seriál, kterej nenudí ani po letech a mnoha reprízách. ()

Razzor_82

"Máme dvě možnosti. Buď je setřesem, nebo né." Silně dobový, britský kriminální seriál. Drsná dvojka Bodie a Doyle plus šéfinspektor Cowley, řeší zapeklité případy. Jemný humor a skvělé špionážní napětí. VYnikajicí nostalgická záležitost. 8/10 ()

Odpadlik

Souhlasím že některé díly byly na hranici únosnosti díky politice (koho zajímají pohnutky nějakých fanatiků v Horní P... někde v Africe), ale jinak výborní hlavní představitelé, výborně udělané titulky a naprosto dokonalá hudba! ()

Trixi

Dneska už to určitě není pro mladou generaci fandů kriminálek nic převratného, ale pro mě to má neustále jisté kouzlo. Poprvé jsem dvojku Bodie, Doyle viděla jako dítě a od té doby patří mezi mé top poldy. Dřív jsem víc milovala Doyla, což s postupem času měním na Bodieho, ale myslím, že oba, i na dnešní dobu, jsou prostě skvělý. A Cowley.......jednoduše.......typický angličan s typickým anglickým humorem. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)