Rodina Sopránů

• USA The Sopranos (více)
USA, (1999–2007), 78 h 30 min (Minutáž: 43–72 min)

Tvůrci:

David Chase

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler (více)

Série(6) / Epizody(86)

Americký dramatický televizní seriál The Sopranos, který získal celou řadu prestižních cen, vzešel z tvůrčí dílny Davida Chase a byl natočen v původní produkci HBO. Vypráví o mafiánském bossovi z New Jersey Tonym Sopranovi, který musí čelit celé řadě těžkostí ve snaze vyvážit svůj často konfliktní soukromý život s prací pro zločineckou organizaci, jíž stojí v čele. Hvězdami seriálu jsou James Gandolfini (Tony Soprano), Lorraine Braccová (terapeutka dr. Jennifer Melfiová), Edie Falcová (Sopranova manželka Carmela), Michael Imperioli (Tonyho synovec Christopher), Dominic Chianese (strýc Junior) a další. Seriál se na HBO v USA vysílal od ledna 1999 do června 2007, měl šest sérií a 86 epizod. Byl také uveden v dalších zemích. Vanity Fair jej nazval „největším dílem popkultury naší doby“. Seriál díky brilantnímu uměleckému zpracování nastavil vysoko laťku svým následovníkům a prorazil cestu mnoha dalším úspěšným televizním seriálům. Získal celou řadu cen, včetně 21 ocenění Emmy a pěti Zlatých glóbů, a stal se předmětem mnoha analýz i parodií. (HBO Europe)

Maslord

Verím že je skutočne veľa fanúšikov mafiánskych filmov a myslím, že práve Sopranovci sú pre nás všetkých tou najväčšou odmenou. Tvorcovia si zaslúžia najväčšie ocenenia, podarilo sa im vytvoriť skutočný skvost. Ponúka sa nám pohľad nielen do jednej mafiánskej rodiny a na jednoduchú zápletku ale vďaka viac než 70-hodinovému deju spoznávame obrovské množstvo postáv, ich osobných, rodinných a hlavne "rodinných" zápletiek, problémov a diliem. Nedá sa opísať len jedna vec, každý diel by mohol byť z určitého pohľadu samostatným filmom. Prial by som si dočkať sa v budúcnosti ešte nejakej ozveny v podobe Sopranos the movie, aj keď už by to asi bolo zložitejšie. ()

Jiu

Odpozerané od začiatku do konca. Niektoré epizódy vyložene skvelé, ine pokrivkávajúce a niektoré (celkom dosť) nudné. Dejové línie a vývoj postáv bol výborný (najmä Tony, Christopher a Junior), jediná čo mi fakt vadila bola psychiatrička.Od polovice seriálu to s ňou bola už len vata, liezla mi na nervy, veľakrát som scény v jej ordinácii zo zúfalstva preskakoval. Chápem nadšené ovácie s akými bol seriál prijímaný, pohľad do zákulisia mafie je veľmi autentický a to v "dobrom" aj zlom. Postavy mafiánov sú veľmi dobre zahrané, sú to sociopati bez štipky svedomia, ktorí bez mihnutia oka zlikvidujú hocikoho pre kadejakú malichernosť. Občas sú celkom sympatickí, inokedy protivní zmrdi, majú veľmi pokrivené vnímanie sveta a je veľmi ťažko si k niektorému z nich vybudovať pozitívny vzťah (na pár výnimiek - Bobby Jr.). Ja som ich vnímal skôr ako nejaké vzdialené "zlo", ktoré by som bez váhania vyhubil z povrchu zeme. Napriek tomu je to celkom fascinujúci pohľad do neznámeho sveta, nebyť tej vaty mohlo to dopadnúť lepšie. 65% ()

Johny303

Asi nejlepší mafiánský počin vůbec! Přestože jeho hlavní zbraní není akce, neskutečně mě bavil a ani na vteřinu jsem se nenudil. Rodina Sopránů splňuje vše, co by se dalo od seriálu tohoto žánru očekávat. Náhled do řízení organizovaného zločinu, soukromé problémy jednotlivých hrdinů, akce a násilí, nahota, zrada, šokující momenty a tak dále. Přestože řada lidí nebude souhlasit, stojím si za tím, že rodina Corleone se může jít vycpat, pro mě je pravým a jediným BOSSEM Anthony Soprano! ()

Oliveris

"Pamätaj si časy, ktoré boli dobré." Za mňa jeden z najlepších seriálových počinov. Miesto bedlivo vystavaného deja tu dostávame komplexný hlboký pohlaď do života mafiánskej "rodiny" na sklonku zlatej éry Cosa nostra. Sledujeme každodenné starosti, ale i radosti. Silné a jedinečné charaktery sú samozrejmosťou. Dalo by sa povedať, že práve na nich tento seriál stojí. Správanie a vývin jednotlivých postáv. Hlavne vývin Soprana juniora ma vzal za srdce. Priznávam, že tento štýl ma nechytil hneď, ale po pár dieloch som si ho zamiloval. Je to príjemná zmena od lineárnych dejoch. Pohľad do civilného života takejto netradičnej rodiny je určite niečo, čo by si milovník klasických gangteriek nemal nechať ujsť. Už len kvôli tomu skvelému koncu. :) ()

xxSmoldaxx

Zákolisí rodiny "přistěhovaleckých" mafiánů původem z Itálie. Skvěle odvyprávěné postavy. Drsný černý humor a citace z Kmotra, které mě vždycky dostanou :)) Tony musí řešit prolémy jak v rodině , tak v "rodině" a zatím to zvládá výborně. 81% ()

etienne

genialna sonda do života mafianskeho bossa, žiadna romantizácia mafianského života ( na rozdiel od Goodfellas: "vždy som chcel byť mafiánom"), ten kto hodnotí podľa toho, či s postavami sympatizuje alebo nie, nehodnoti objektívne. Tony S. je ako človek odpad (šak v tom aj pracuje) a ten odpad hraje geniálne. ()

edie sedgwic

Trosku romanticky pohlad na mafiu talianskych pristahovalcov v Amerike, ale aj napriek tomu velmi dobre natoceny, inteligentny a dobrymi hercami preplneny serial. ()

Aere

Tenhle seriál jsem si naprosto zamiloval. Přistupoval jsem k němu nejprve skepticky, ono přeci jen slasti a strasti každodenního života moderního mafiána moc lákavě nezní. Ale už po prvních dvou dílech jsem začal tušit, že se jedná o něco mimořádného. Jako fanoušek Goodfellas, Godfatherů, Casina a vůbec mafiánských filmů a Itálie obecně jsem řval blahem. Protože to bylo ono, přitom v novém kabátu, postavy si hrají na Kmotry, přitom vlastně novodobými Kmotry jsou. Jejich sousedé si nejsou jisti, zda vedle sebe mají mafiány, nebo ne, ale až tak jim to nevadí, mají z toho skoro až morbidní potěšení. Zkrátka postavy se tváří jako normální lidé, stylizují se do těch klasických kmotrovských mafiánů, chtějí mít jejich styl, ale pravdou je, že mafiány jsou, budou a zůstanou. Rád bych vyzdvihl Jamese Gandolfiniho, který zde podává svůj nejlepší výkon, nelze z něj spustit oko. A i když je to egoistický, nevěrný, násilnický parchant, ostatně jako většina postav, musíte ho milovat. A nejen jeho, postupem času, a to chci zdůraznit, tento seriál nemá tak rychlý nástup, ale potom už nepustí, vám přirostou všichni tak k srdci, že se vám s nimi bude těžko loučit. Jsem také rád, že seriál ukončili po šesti sériích a nesnažili se to uměle protahovat. Tím bych chtěl také vyzdvihnout závěr, který je jedním z nejlepších seriálových konců vůbec. Scénárista David Chase měl od začátku o seriálu rámcovou představu, které se držel. Pokud jste četli tuto výbornou esej o konci Sopranos, víte o čem mluvím – http://masterofsopranos.wordpress.com/the-sopranos-definitive-explanation-of-the-end/ – vřele doporučuji (Už ji zde někdo také postoval.). Sopranovi se mi zažrali pod kůži uplně vším, adorací Franka Sinatry, Deana Martina a Rat Packu obecně, rychlých aut, krásných žen, italského jídla, typickým italským temperamentem. Ale proč tohle ještě vůbec čtete, bežte si to okamžitě pustit, hodně zábavy! ()

zahadum

Zločinci neboli nikdy viac " sympatickejší " ako v tomto kultovom seriály o strastiach a radostiach jednej mafiánskej rodiny. ()

joudas

Banda zmrdů žije z toho, že kradou co se dá, vybírají výpalné, provozují lichvu a k lidskému životu mají asi takovou úctu, jako já k děravým ponožkám. Pokud teda zrovna nejde o jejich vlastní kejhák. Ne každému v jejich rodinách to sice vyhovuje, ale protože jim takové peníze rozhodně nesmrdí, tak to s radostí tolerují a dělají, že je taková obživa vlastně normální. Tak to zkrátka je. Ale přesto je chtě nechtě musí mít člověk aspoň trochu rád, protože jako seriál je to prostě boží. Výborně napsané, zahrané a hromada dalších superlativů, co k tomu patří… Jsem rád, že jsem Soprány přestal ignorovat a pustil se do nich a to samé vřele doporučuju i ostatním. Jenom škoda, že teď proti tomu vypadá Boardwalk (stejní tvůrci, pár stejných herců) jako chudší bráška. Spolu s Breaking Bad nejlepší dramatický seriál, co jsem měl možnost zatím vidět a z mojí topky ho rozhodně nic ještě dlouho nesesadí. ()

El-Barto

Tony Soprano je borec. V první sérii je těch typicky mafiánských věcí poskromnu, zabývá se hlavně Tonyho komplikovanýma vztahama s polodementní matkou, mocichtivým strejcem a zajímavou cvokařkou. A právě díky tomu je to tak zajímavý, netradiční a vtahující. První série 9/10. Hmm, tak Sopranos doplňují The Wire a Breaking Bad na pozici nejlepších seriálů všech dob a ve spoustě ohledech zmíněný kusy překonávají. Ten způsob jakým jsou napsaný i ty nejběžnější dialogy je neuvěřitelnej. Těžko se ta jedinečnost týhle mafiánsko-rodinný odysey popisuje, musí se to prostě vidět, 10/10. ()

godycz

ten serial je tak zvlastne odvypravenej. tak nejak permanentne nedoresenej. jenze ty postavy, ty jejich problemy, ty city a vlastne i ty herecke projevy jsou hrozne sympaticke. musim uznat, ze me to bavilo a to jsem to videl vjednomkuse. naprosto trefny popis ma: Tom Riddle. ()

Mackoun

Po dlouholetém odkládání jsem se přeci jen jal ponoru do další kultovky ze svého watch-listu a rodinka Sopranů mě doprovázela zhruba půl roku. Vzhledem k období děje pro mě byl seriál určitou komfortní zónou relaxu a odreagování. I tak jsem se k posledním dílům nevracel s takovou radostí, jako k prvním, a dojel to spíše ze setrvačnosti (a kdyby dodnes vznikaly další díly pokračoval bych asi i nadále…). Pro milovníky mafiánských příběhů jsou Sopranos rozhodně must-watch. S postavami se divák sžije celkem rychle a podívá se do života mafiánů také z trochu jiné stránky. Konec konců jsou to přeci jen "obyčejní" lidé, jež trápí v životech podobné malichernosti jako kohokoliv z nás… PS: Komu by se stýskalo, Christophera s šedivou kšticí lze aktuálně spatřit v druhé sezóně seriálu The White Lotus. ()

bundaboy

Originální seriály od HBO si vždycky držely kvalitu hodně vysoko a Rodina Sopranů není vyjímkou. Velice reálný pohled na současnou italskou mafii na předměstí New Yorku a problémy jejich členů jak v "práci", tak i doma. A Gandolfini je prostě skvělý! :) Rád bych taky pochválil vynikajicí český dabing z dílny Barrandova, který se teď už tak často nevidí - bravo! EDIT: Bohužel u 5. série se dabing dost zhoršil, počet dabérů se zmenšil na minimum, takže například Lukáš Vaculík zde dabuje kromě jedné hlavní postavy i několik vedlejších. Další ukázka toho, jak český dabing postupně upadá... :( ()

GOREGASM

Pokud byli zpočátku Sopranovi vnímáni jako seriálová verze mafiánských majstrštyků jako Goodfellas (k nimž mají asi nejblíže), po posledním díle si dovolím tvrdit, že svým širokohlubokým záběrem a komplexností ze stínu svých slavných filmových bratříčků nejen vystoupili, ale usadili se v mafiánském žánru na pomyslném vrcholu. Pro první sezónu platí standartní seznamovací procedury, kdy se postupně podíváme na zoubek Tonymu Sopranovi, jeho rodině a samozřejmě jeho parťákům. Právě hloubka a prostor, který je velice rovnoměrně rozdělen mezi nespočet zajímavých postav je jádrem úspěchu, a když k tomu přičteme citlivě dávkované žánrové narážky, včetně specifického humoru jednotlivých gangsterů (Paulie nemá chybu), tak nelze neudělit plnou palbu. Kapitolou samotnou jsou herci, kterým dominuje kolosální alfa dynamit James Gandolfini, jehož výkon je třeba vidět a scény, kdy z něj jde doslova strach, jsou v rovnoměrné symbióze se špičkovým charakterním herectvím. O klucích jako Michael Imperioli, Tony Sirico, nebo Steve Van Zandt v jiných projektech defacto neuslyšíte, ale tady jde o obrovskou castingovou výhru v loterii, protože jinak si jejich výkony vysvětlit neumím. Dějová linie mezi Tonym a psycholožkou Jennifer Melfi v podání sexy chraplavé Lorraine Bracco je potom nabitá silným potenciálem pro další série. Každý díl má své malé osobní finále, které mě vždy nahlodá ihned si pustit další a vyvrcholení celé série nemusí tlačit na pilu, aby dokončilo brilantní rozjezd. A aby toho nebylo málo, o volbě písniček, které dokreslují stylovost řady zásadních okamžiků (Tonyho depresivní stavy před postřelením) by se dal napsat samostatný článek. 1. série - ***** (100%) Druhá série neochvějně stvrzuje s jak komplexní látkou máme onu čest. Vše je maximálně konzistentní, některé postavy nově nastupují na scénu , jiné ji za ohlušujícího ticha opouštějí. Z nových postav dominuje především sociopatický Ritchie April, navrátivší se Tonyho sestra s tváří Johna Turturra a zapomenout nesmím ani na "Terminatora" Jasona Patricka jako hazardem zlomeného Daveyho. Navíc si s Tonym užijeme výlet do nesčetněkrát citované Itálie (atmosférou okouzlující díl), díky čemuž mezi Tonyho pohunky přibude ranař Furio, který jako většina postav ještě svou zásadní úlohu v životě Sopranů sehraje. Ve všech rovinách pohlcujících a dramatických 12 hodin, pro fanoušky žánru pak ráj na Zemi. 2. série - ***** (100%) S jídlem roste chuť a o Sopranech to platí dvojnásob. Megatunová nálož událostí, které doslova otřásají třetí sérií, si své oběti nevybírá a dovolím si vyzdvihnout dva naprosto jedinečné díly "Employee of the Month" a "Pine Barrens", jejichž hodnocení by si zasloužilo samostatné recenze. Do třetice se potvrdil zázračný cit pro obsazení nových postav, které jako nevyčerpatelné turbíny pohánějí každý z dílů dle potřeby. Řeč je především o nevyzpytatelném a zatraceně vtipném psychotikovi s tváří míliuse, Ralphiem (brilantní Joe Pantoliano), a psychicky nestabilní a nelidsky svůdné Glorie (po italsku neodolatelná Annabella Sciorra). Skutečně, splynutí herců s postavami působí tak jednoznačným a přesvědčivým dojmem, že při fyzické konfrontaci Jamese Gandolfiniho s Annabellou Sciorra mi běhal do konce dílu třicetistupňový mráz po zádech. V detailech i v celku bezchybný zážitek. 3. série - ***** (100%) Nečekané rozdání karet v úvodu umožňuje rozehrát nervy drásající partii nejen v biznisu samotném, ale i Tonyho rodinné poměry projdou zkouškou nejtěžší. Geniální gradaci v obou rovinách divák prožije pod návaly adrenalinu (bitka Tonyho a Ralpha vás donutí nedýchat), který řadu scén povyšuje do televizního nebe. Absolutorium zaslouží David Chase za zakomponování řady subtilních minipříběhů (Pie-O-My), ovšem s emocionální silou parní lokomotivy, které dodávají promyšlenému celku nebývalou hloubku. Zapomenout nesmím ani na pro tento seriál typický humor, plný cynických a sarkastických perel. Bezkonkurenční projekt s neústupnou křivkou kvality. 4. série - ***** (100%) Tady už opravdu začíná jít do tuhého. Business i rodina dávají Tonymu čím dál více zabrat a tím více nekompromisním bossem se proto musí stát. Psychologický profil jeho postavy svou komplexností nemá obdoby a je obdivuhodné jak ambivalentní pocity dokáže James Gandolfini v divákovi vyvolat. Každá z postav má pevně vystavěnou historii a čím více se seriál blíží ke konci, tím intenzivněji je práce scénáristů vyvažována zlatem. Nové postavy, jak tomu u řady seriálů bývá, nepřibývají na efekt, ale posouvají Soprany o detailně promyšlený kus dál. David Chase opět poskládal neopakovatelnou a pevně provázanou mozaiku unikátních osudů, které vyústí v natřikrát vygradované finále s mazácky sebeironickou koncovkou. 5. série - ***** (100%) Stmelující úvodní díly dovolí Tonymu nadechnout se, jelikož to bude nejen v následujících dílech, ale především ve finální sérii potřebovat. David Chase a jeho tým skutečně nezapomínají na žádný detail a jejich vykreslení mumraje okolo Anthonyho Soprana nabralo už dávno pro televizní formát astronomických rozměrů. Úvodní Tonyho indispozicí si navíc otevřel vrátka k hlubšímu prokreslení Tonyho blízkých a například Chrise, jemuž věnoval parádní díl se Sirem Benem Kingsleym. Ben Fucking Kingsley in Saw meets Godfather 2, prostě okouzlující. Nad všemi zmiňovanými detaily pak ční hlavní zápletka, ve které jde již o hluboce nekorektní mafiánské šachy, kde vyhrát může jenom jeden a závěrečná rodinná večeře jen varuje před bouří, která nás čeká. 6. série - ***** (100%) Tentokrát musím začít od konce, protože geniální poslední scéna, kterou David Chase redefinoval otevřené "happy" endy na pohled první, při hlubším zamyšlení jde ovšem o neopakovatelně propracovanou tečku za celou show, kde má každý moment svůj skrytý význam a interpretace je na nás. Nejlépe to vystihl jeden panáček na youtube, takže pokud budete tápat a stanete se stejně jako já obětní vlastní neuspokojivé interpretace, necháte se rádi osvítit. Celá finální série se žene jako splašený vlak až do napínavé koncovky, ve které se stihneme na různorodě u srdce píchnuvší způsob rozloučit se všemi postavami a závěr samotný potom řekne neodvratné, aniž by vám to ihned došlo. Pokud jste Soprany doslova dýchali jako já, dojetí se neubráníte a tu jedinečnou náladu budete vstřebávat jako opaření u němých závěrečných titulků. DON´T STOP BELIEVIN´ 6. série - final episodes - ***** (100%) The world will never be the same... Celkové hodnocení The Sopranos: 100% () (méně) (více)

Hopkins

Prvních několik sérií jsem si moc oblíbil a seriál mě skutečně dostal. Dokonce často i hudba k titulkům. Bohužel jak už to bývá každou další sérií se mi seriál líbil méně a méně. Což ovšem nic nemění na Faktu že Sopranovi považuji za skvělý seriál. Plných 5 hvězdiček. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young