Rodina Sopránů

• USA The Sopranos (více)
USA, (1999–2007), 78 h 30 min (Minutáž: 43–72 min)

Tvůrci:

David Chase

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler (více)

Série(6) / Epizody(86)

Americký dramatický televizní seriál The Sopranos, který získal celou řadu prestižních cen, vzešel z tvůrčí dílny Davida Chase a byl natočen v původní produkci HBO. Vypráví o mafiánském bossovi z New Jersey Tonym Sopranovi, který musí čelit celé řadě těžkostí ve snaze vyvážit svůj často konfliktní soukromý život s prací pro zločineckou organizaci, jíž stojí v čele. Hvězdami seriálu jsou James Gandolfini (Tony Soprano), Lorraine Braccová (terapeutka dr. Jennifer Melfiová), Edie Falcová (Sopranova manželka Carmela), Michael Imperioli (Tonyho synovec Christopher), Dominic Chianese (strýc Junior) a další. Seriál se na HBO v USA vysílal od ledna 1999 do června 2007, měl šest sérií a 86 epizod. Byl také uveden v dalších zemích. Vanity Fair jej nazval „největším dílem popkultury naší doby“. Seriál díky brilantnímu uměleckému zpracování nastavil vysoko laťku svým následovníkům a prorazil cestu mnoha dalším úspěšným televizním seriálům. Získal celou řadu cen, včetně 21 ocenění Emmy a pěti Zlatých glóbů, a stal se předmětem mnoha analýz i parodií. (HBO Europe)

crjules

Pro mne prvotridni serial, ktery si radim do prvni ligy svych oblibenych serialu.Kupodivu presahl i me oblibene a stava se srdcovou zalezitosti. Kdyz je Tony postrelen a lezi v nemocnici - presne v tehle fazi meho sledovani tj.19.06.2013 jsem si na Seznamu precetl ze James Gandolfini zemrel, prislo mi to strasne lito. Co je na serialu hned patrne je skvele vybrana, kvalitni hudba, dobre podkreslujici urcite sceny , napr. poslednich par zaberu posledni epizody.A humor! Navzdory udajne kontroverznimu konci - ja jsem byl naprosto spokojen.Tonyho, chceteli Gandolfiniho jsem nechtel videt zemrit rozstrileneho na hadry a truchlit znovu :). Mimochodem tech par poslednich minut seste serie , kdy je ve vzduchu obrovsky otaznik s vedomim, ze kazdou chvili je konec, tolik potencialnich vykonavatelu v restauraci, tech par minut ...je dokonalych. ***** ()

Paviozo

Úžasná mafiánská sága, kde je hlavní boss obyčejnej týpek, kterej chodí každé ráno v županu pro noviny a večer umlátí k smrti nejlepšího kamaráda. Fetuje, podvádí svojí ženu, gamblí jako o život, občas někoho přizabije nebo rovnou zabije jenom aby ukázal svojí sílu...nebo protože ho prostě jenom nasere - přesto je totální klaďás! ()

Rimland

Úžasně civilní (v tom nejlepším slova smyslu - připomíná mi to v tomhle ohledu Reservoir Dogs) seriál z mafiánského prostředí, který jsem leta letoucí nevím proč opomíjel. Trvalo pár dílů, než jsem se do toho dostal, ale i přes slabší chvilky první řady mě Sopranovci celkem chytli. Zatím působí spíš jako oddychovka než jako velké dráma. Uvidím jak další série... 1. série: 80% 2. série: 85% 3. série: ?? 4. série: ?? 5. série: ?? 6. série: ?? Oblíbené postavy: Tony Soprano, Corrado "Junior" Soprano, Paulie Gualtieri, Silvio Dante, Furio Giunta ()

HenryTom

Můj top seriál. Realistický náhled do mafiánské rodiny, kde každá postava má důležitou roli a všechny jsou dokonale napsané, stejně jako cely děj. I přes pomalejší rozjezd prvních dílů, které Vás nesmí odradit, budete nakonec hltat každý precizní záběr a ostré dialogy. Diky Tony! ()

Duke90

Nevím, kde dříve začít... "Sopráni" rozhodně nejsou typickým mafianským produktem ala Scorsese či Coppola, protože jednotlivé postavy často vidíme v těch "nejobyčejnějších" situacích, ve kterých si nedokáží sami poradit bez pomoci druhých. Gandolfiniho Tony Soprano, ač je hlavní a bezpochyby nejvýraznější postavou, rozhodně nestrhává veškerou pozornost jen na sebe. V průběhu šesti sérií máme možnost se hlouběji seznámit se všemi původně vedlejšími postavami. Nejen dámy budou soucítit s psychicky vyčerpanou Carmellou, jejíž manžel jí svým nevypočitatelným chováním postupně dohání až k šílenství. Ten je ale bohužel ovlivněn pohnutou rodinnou historií a od útlého věku má na svých bedrech obří zátěž. Přidejme k tomu ještě deprese vyvolávající Tonyho matku nebo sestřičku utrženou ze řetězu a o návštěvu psychiatra je zaručeně postaráno. Nicméně seriál se opravdu poctivě věnuje i dalším členům mafiánské rodiny nebo lidem, kteří jsou s ní nějak spjati. Doslova líto mi bylo dobráckého Baccaly - ten si opravdu zasloužil úplně jiný život a tvrdého chlapíka připomínal pouze svou nepřehlédnutelnou figurou. Za to postava Michaela Imperioliho měla svůj osud prakticky zpečetěný od samého počátku a to i přes opakované pokusy o "nápravu". Za nejčistokrevnějšího mafiána bych označil Silvia v podání hudebníka Stevena Van Zandta, který by si se svým od přírody otráveným výrazem zasloužil označení - dvounohý italský buldok. Bruce Springsteen z něj tak může mít radost nejen na pódiu a ve studiu. Pokud tedy hledáte originální psychologické drama s mafiánským podtextem, jsou Sopráni určeni právě pro vás. ()

goodnic

Bylo fascinující sledovat všechny ty odporné lidi dělat ty odporné věci. A uvědomit si, že je vlastně úplně jedno, jestli je to Mafie nebo nějaká korporace. Jsou to úplně ti samí lidé. Psychopati předstírající emoce. Paraziti na společnosti. ()

Ceja

Měl jsem tu čest sledovat pár dílů v originále... Pánové všechna čest - nenechte si to ujít!!! :) ()

herrbierer

Sice ještě nezačala poslední sezóna Ztracených, ale už teď můžu říct, že nejlepší seríál, jaký jsem kdy viděl, jsou Sopranovi. Není to seriál, který by se dal dát za pár víkendových seancí. Mně osobně trvalo jeho shlédnutí půl roku. Je až neuvěřitelné, jakou kvalitu si Sopranovi dokázali udržet od začátku až do konce. A tím nemyslím takové to "je to pořád stejně dobré, jako to bylo na začátku, ale s tím, že polovina dílů byla vata", jako u Ztracených. Po shlédnutí každého dílu jsem měl pomalu pocit, že jsem právě viděl kvalitní film. Obrovskou zásluhu na tom má herecké obsazení. Nejsou zde v podstatě žádné hvězdy a kromě Joea Pantoliana a Steva Buscemiho by se ostatní osazenstvo dalo nazvat za neznámé (byť to tak docela neplatí, pokud je člověk fanda do mafiánských filmů). U všech do jednoho však platí, že jsou to skvělí herci a jejich postavy jsem jim věřil tak, jak to jen jde. Úplně stejnou poctu je ale třeba vyseknout i samotným filmařům. Ti si především vzali nesnadné sousto, a to stvořit seriál, který by se zabýval jak obchodními záležitostmi mafiánů, tak jejich osobním životem a vším, co s tím souvisí. A povedlo se jim to na jedničku. Já osobně nejvíc oceňuji, že se nerozhodli jít cestou parodické taškařice ve stylu Přeber si to, ale vzali to vážnou cestou. Tedy vážnou, humor se zde samozřejmě vyskytuje (a místy je tak černý, jak si to jen divák dokáže představit), ale spíš ve stylu Mafiánů. Rozhodně se nedá mluvit o parodii (znalost mafiánských klasik vůbec není nutná, klidně můžete s tímto žánrem začít prostřednictvím Sopranových). Rozhodně se ale dá mluvit o jednom z nejlepších děl mafiánského žánru, které snese srovnání s největšími filmovými klasikami. Mně, jako fandovi mafiánských filmů, se dokonce Sopranovi líbili víc, než Kmotr a Scorseseho filmy a James Gandolfini je pro mě větší ikona mafiánských bossů, než Marlon Brando a Robert de Niro. ()

FortKnox

Ač je to geniální dílo, těžko seriál hodnotit, jsou tu slabší sezony a silné sezony. Co mi hodně chybělo je, že jsem si žádnou postavu neoblíbil natolik, abych se těšil na její další scénu. Taky jsem nikdy nezvládl vidět více než dvě epizody najednou, protože některé postavy byli tak geniálně zahrané, že jsem je opravdu k smrti nenáviděl, což zcela jistě bylo i cílem scenáristu. Seriál si na nic nehraje ukazuje život mafiánu, jaky skutečně může být, nic není přikrášlené nemají žádné nadlidské schopnosti, vřele doporučuji všem. ()

HChinaski

The Sopranos je dechberoucí podívaná od první do poslední série. Vykreslenost charakterů, geniální casting, perfektní soundtrack a v neposlední řadě precizní režie pasují tuto ságu na samé čelo americké televizní tvorby. Svět Mafie nebyl nikdy popsaný tak úžasným způsobem. Neuvěřitelná je zejména stabilní kvalita všech sérií. Tam kde 99,9% seriálů dochází dech, tam Tony Soprano teprve pomalu přišlapává na plyn a míří do panteonu nejkultovnějších gangsterů filmové a televizní tvorby. ()

Mr.Roman

Po rokoch som Sopranovcov konečne dopozeral a po čerstvých pocitoch z druhej polovice záverečnej série, kedy som seriál opustil, stále nechápem prečo vlastne. Zavŕšenie je to veľkolepé po všetkých stránkach hoci sa na "posledný pohľad" môže zdať inak. Ojedinelé televízne dielo, ktoré by kraľovalo i v dnešnej nabitej produkcii plnej hitov. ()

GoustDog

Nenápadný počin, který každým dílem dokáže překvapit. Přestože se jedná o zástupce seriálů, kde se prakticky "nic neděje", vpije se pod kůži a už jen tak nepustí. Velice vkusná a inteligentní zábava. ()

0verseer

The Sopranos. Legendárny seriál, ktorý svojím úspechom vychádzajúcim z nespornej kvality vydláždil cestu pre ďalšie skvelé novodobé seriály (či už z produkcie samotnej HBO, prípadne Netflixu...), ktoré nadväzujú na jeho odkaz dodnes. Ocenenie za seriál s najlepším scenárom všetkých čias teda rozhodne nemôže prekvapiť. Trochu má preto zaráža pomerne nízke hodnotenie, ktoré si na čsfd vyslúžil. Ktorý iný seriál by sa mal pohybovať v 90% číslach, ak nie tento? V tomto ohľade je imdb omnoho objektívnejšia. Ale späť k veci. The Sopranos je ako seriál unikátny originál. So svojím počtom epizód a sérií ide síce o beh na dlhú trať a možno nepohltí každého diváka od samotného úvodu, ale udržuje si konštantnú kvalitu a napriek veľkému počtu epizód skončí presne v pravý okamih. V najlepšom! Situácie, ktoré vytvára sú niekedy komické, inokedy krvavé, dramatické a častokrát absurdné hraničiace až s paródiou.. Americké podsvetie zobrazuje nevšedným spôsobom, ktorý je v úplnom kontraste s klasikou ako Godfather (ktorý mimochodom postavy spoločne s inými filmami vtipne parodujú, o čom svedčí Silviova kultová paródia Michalovej hlášky:”Just when I thought I was out, they pull me back in!”) a svojím štýlom skôr koketuje so Scorseseho Godfellas či Casino-m, nebojí sa však zájsť ešte ďalej, čím vytvára až “coenovsky” absurdné situácie. Tou je aj samotné gro seriálu, teda nápad nechať hlavného predstaviteľa, samotného šéfa mafie v New Jersey, chodiť na terapiu k psychologičke. Podkladom skvelej atmosféry je neopozerané a na prvý pohľad nenápadné obsadenie, ktorému kraľuje ústredná postava. James Gandolfini sa svojej úlohy zhostil priam bravúrne a jeho nezabudnuteľný Tony Soprano sa pre mňa navždy zaradil medzi vôbec najlepšie stvárnené postavy vo filmoch a seriáloch. V samotnom závere musím ešte vyzdvihnúť spôsobom, akým sa tvorcovia rozhodli seriál ukončiť, pretože ho pokladám za najgeniálnejšie zakončenie v rámci seriálov, ktoré som mal možnosť vidieť. Spoiler: Spojenie zmyslov Tonyho a diváka v úplne finálnom zábere je nespočetnekrát elegatnejšie a zároveň desivejšie ako litre umelej krvi, ktorá by striekala v prípade, ak by sa David Chase rozhodol ukončiť seriál šablónovito. Takto dostala jedna z myšlienok v seriáli: ”You probably don't even hear it when it happens, right?“ úplne novú a dosť hrozivú dimenziu... ()

bohhous22

Proč jsou některé díly vynikající a některé k uzívání???Pilot je perfektní rozjezd a konec ?????To se zkrátka nevidí a největší genialita poslední scény je v tom, že si ji nikdo nedovolí kopírovat ,jako se to děje u většiny děl na téma mafie, které jedou z 80% přes kopírák doslova!!! Finální scéna je jedna z nejděsivějších,co znám a to mám většinu nejlepších gangsterek pod palcem!Jo zaslouží plnej kotel. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young