Star Trek: Vesmírná loď Voyager

• Česko Star Trek: Voyager (více)
USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (více)

Série(7) / Epizody(168)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiální text distributora)

Martinius

vesmirny moralny crashkurz. niekedy viac moralneho poucovania ako pribehu. oproti klasickemu star treku "TOS" s kirkom, spockom a spol je voyager najdrastickejsi posun od realpolitickeho pohladu na svet na pohlad ideologicky. asi preto je voyager doteraz jednoznacne najslabsim serialom startrekovskeho kozmu. ()

Milwa

Kdysi jsem to přímo žrala:-) Dnes si to už moc nepamatuje a neměla jsem možnost se na to kouknout znova...takže z toho co si pamatuju..4* ()

percival

postava(a jeji charakter), ktera Next Generation priblizuje k dokonalosti a zajistuje trvale misto na hvezdnem nebi a ktera Voyageru nikdy nedovoli se tohoto nebe byt jen dotknout - kapitan... Picard vs Janeway, charismaticky vudce, za kterym bychom byli mnozi schopni jit na smrt versus stredoskolska ucitelka literatury se svym bzucivym a neprijemnym hlasem(v originale, ja nemam nic proti emancipaci, ale verim, ze by bylo mozno najit charizmatictejsi herecku nez zrovna Mulgrew)... nicmene, co Voyager zachranuje, to jsou ostatni postavy, Torres, Tuvok, Seven, Paris, Neelix, Kes, doktor... i kdyz je to dost ve stylu road-movie, tak presto lze mnohe prohresky odpustit prave pro koherenci postav teto serie... TNG pro me bylo vice o individualitach, tady dominuje vnimani celku... jinak docela zajimave jsou dvojdily, je pravda ze casto se vyuziva holopalub, ale zabava nemizi(teda prvni 4 serie, pak se prece jen dostavuje vicenasobne luhovani jedne myslenky...) ()

pend

Na tohle jsem koukal hlavně kvůli Sedmé z Devíti, jinak v rámci startrekovského universa povedený seriál. ()

sirien

Nejspíš nejhorší původní Star trek. Od samého začátku ve velkém zapomíná na vlastní premisu (neustále se řeší ti samí protivníci, loď v nekonečně perfektním stavu atp.), většina postav je tak nějak ne moc zajímavých (a ty lepší nemají moc dobré vlastní díly), scénáře tuctové, protivníci meh a často přímo protivně otravný. Výborných epizod je minimum (za mě jen jedna jediná 5* - na víc jak 150 dílů), zato příšerných jsou mraky (i 8 odpadů na 24 dílnou sérii - dno které vyrovnává jen závěr DS9). Oproti Enterprise to má ten příjemný domácký feeling (vizuál, styl, typ interakcí postav atp.) Nové generace, ale to je bohužel všechno. Jo a Janeway je fakt hrozně špatná kapitánka. Voyager taky patří k seriálům, kterým škodí možnost sledovat je v kuse (namísto díl za týden): scénáristické gasslightování diváka nefunguje a je bolestivě zjevné, že např. Doktor po prvních pár dílech dál reálně neprochází žádným vývojem (i když se tak seriál snaží tvářit) nebo naopak že některé rozjeté linky najednou zmizí bez dalšího (vy)řešení (integrace Maquis). Tam, kde je Deep Space Nine horská dráha odpadů se 4* dílama je Voyager konstantní 1-2* nuda, tam kde se Enterprise se střídavými úspěchy o něco aspoň snaží a zkouší nové koncepty je Voyager jen na jistotu hrající a tudíž naprosto tuctově vyznívající seriál. ()

Elyon

Tak jo, celý víkend jsem se dívala na Voyager a jdu komentovat. I když je podle mě nejlepší ST seriál Nová Generace, tenhle seriál je taky super a stejně jako Nová Generace má velmi, ale velmi sympatickou posádku, i když mi v ní stejně jako v Nové generaci chybí Nyota Uhura a Spock. Musím ale říct, že zatím přeskakuji epizody, protože se dívám na díly s Doktorem, nejlepším zpěvákem, jaký se v ST objevil (chápu že ten operní zpěv nezpívá osobně, ale přesto má v seriále vysloveně lahůdkové scény, ve kterých zpívá Robert Picardo sám a díl Tinker, tenor, doktor, spy nebo Virtuoso je toho příkladem). Postava Doktora je jedna z nejvtipnějších a je mi prostě po všech stránkách strašně moc sympatická. Společně s Doktorem také zbožňuji Neelixe a Kes, je mi moc líto že se tihle dva rozešli, byli roztomilý pár. Sedmá z devíti je pro mě takovou neutrální postavou, jsou díly, kde je dobrá, ale trošku mě naštvala tím, že odmítla Doktora. Moc ráda mám také Tuvoka a prcka Naomi, která by mohla v seriále mít trošku víc prostoru (zejména by mohla mít hodně scén s Doktorem protože v díle Once upon a time byli oba dva úžasný, zejména když Naomi Doktor vysvětloval teorii o buňkách). B´Elanna, Harry, Chakotay a Tom jsou super a bez nich by to nebylo ono, stejně jako bez Kathyin. ()

char_t

Možná nejvyrovnanější Star Trek seriál. Není tak zastaralý a pro dnešní dobu nudný jako TOS, ani tak filozofický a umělecký, jako místy NG. Strašně pohodové pokoukání. ()

Ydrosten

Nejoblíbenější z nejoblíbenějších. Kazí to samozřejmě díly které jsou slabé a nezajímavě, ale jinak je to prostě můj favorit. Už několik let se marně snažím seriál poskládat tak abych ho měl komplet, ale bohužel spousta dílů prostě nejde najít ( na uložto.cz , jich je sice spousta, ale docela dost jich chybí ) ()

Rikky007

Skvělý kontrast k DS9, který běžel současně a jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec (bohužel současně s tím i seriál obsahující, nejen podle mě, nejhorší a nejabsurdnější epizody Star Treku :) ). 4. a 5. série je jednoznačně top. ()

Dimo

Výjimečný sci-fi seriál, průvodce mým mládím. V současné době (rok 2009 - 2010) si přehrávám komplet díly od začátku a je v tom hromada nostalgie. V celých sériích se najde jen pár dílů, které až tak nelahodí, většinou z důvodu banálnosti příběhu, nebo přílišnému duchovnímu, či morálnímu rozměru. Drhne hlavně čtvrtá série, kde je poznat problém ve scénářích, herci v několika dílech hrají tak z 50 % a triková stránka se propadla o 20 let nazpět. Naštěstí pak přijde Borgská invaze, což je nejlepší nápad, který kdy Star Trek mohl potkat. Ostatní série jsou ale silné, střídá se v nich drama, vztahy, vtip, politika a diplomacie, nadpřirozeno, stále se silným nábojem touhy po domově, pevné odhodlání kapitánky Janewayové, kterou mám rád, protože hlavně jí většina problémů padá na ramena a to z ní úplně nejvíc dělá člověka. Voyager je výborná seriálová produkce, která si dokázala po mnoho let udržet vysokou úroveň a právem tak navždy patři do mých NEJ seriálů. ()

pepa3rd

Protože od doby, kdy tento serál běžel v TV již uplynula dlouhá doba, rozhodl jsem se si ho připomenout a pustil jsem si všechny díly znovu. První věcí, která mě překvapila je technické zpracování, na které se dá stále koukat a druhou věcí jsou ve většině případů výborné epizody se zajímavým dějem, který má spád. Třešničkou na dortu je pak několik dílů téměř na úrovni filmového zpracování (borgská linie, cesty časem, ...). Ty v hodnocení vyrovnávají některé epizody, u kterých jsem se tak trochu kousal nudou a bylo vidět, že filmaři prostě jen potřebovali levně natočit další díl. Rozhodně se dle mého názoru jedná o nejlepší ST sérii. ()

parabellum

Po několika různých sérií Star Treku o nepatrný kousek vede Voyager, před Novou Generací. U mě velice sympatické obsazení, vynikající náměty (hlavně děj s borgama), slušný vývoj hlavních postav (sedmá z devíti) a to vše pod rouškouch velmi zdařilých efektů. ()

foundation

samozrejme nic proti tym ktorym sa ten serial paci je to vec vkusu ale nazyvat to najlepsim scifi serialom vsetkych cias ako to tu niekto robi mi pripada totalne scestne a nezmyselne ()

deepspace101

Když jsem byla malá, snila jsem, že až vyrostu, stanu se zvěrolékařkou, policistkou nebo... členkou posádky na lodi Hvězdné flotily. To poslední bych brala pořád. Díky Star Treku jsem totiž měla možnost necelou hodinu týdně pobývat mezi lidmi, kteří mi byli skutečnými vzory. Takoví, kteří ideály, vědění a morální hodnoty stavěli nad peníze, moc, cynismus i lhostejnost. Takoví, kteří pocházeli ze světa utopické budoucnosti, kde lidstvo dokázalo využít veškerého svého potenciálu. Pokud existuje seriál, jenž dovede udělat člověka lepším, pro mne je jím Star Trek. Voyager tolik nevyniká jednotlivými epizodami jako Nová generace, jeho síla tkví ve sledování dlouhodobého vývoje. Je fascinující se dívat, jak se osobnosti hlavních hrdinů mění a vyzrávají, jak se proměňují jejich vztahy (Tom a B'Elanna, Chakotay a Kathryn), jak se z posádky Voyageru stává "rodina" a z cizích lidí mí přátelé. Sedmá a Doktor jsou nejlepší sci-fi postavy vůbec. ()

Calwen_

Když Janewayová slyšela „Odvážně se pouštět tam, kam se dosud člověk nevydal", vzala si to skutečně k srdci. Ačkoliv Kirka znám odnepaměti a na Picardovi jsem vyrůstala, Voyager si mě dokázal získat za poměrně krátkou dobu. Snad je to tím, že je mladší, svěžejší a problémy jsou řešeny mně bližší mentalitou. Platí zde mé oblíbené přísloví, že hluboká moudrost vyrůstá ze silných pochybností. Kapitán místo filozofického vykecávání skutečně emotivně přemýtá a pochybuje nad správností svých rozhodnutí. Posádka ztracená tisíce světelných let od domova si k sobě v průběhu stihla vypěstovat až rodinné vztahy a pojem důvěra je v tomto Star treku důležitější než v kterémkoliv jiném. Jinak nejkrásnější seriálové intro všech dob. ()

dalziel

V dobe pred internetom a občasných videorekordérov som musel piatok večer zanechať večernej zábavy po baroch a puboch a bežal som domov ako o dušu aby som stihol nový diel na ČT1.To dnes už asi nikto nepochopí... :-D ()

wakage

Koncept příběhů lodi ztracené kdesi na konci galaxie a její strastiplná cesta domů není špatný, ale seriál má jednu velkou vadu a tou je nezajímavá posádka, které vévodí ta nejnudnější Star Trekovská postava jaká kdy byla – kapitán Janewayová. Pokud by jí makisté hned v úvodním dílu vyhodili z lodi rovnou do vesmíru celému seriálu by to jenom prospělo. Pominu-li díly s cestováním v čase, tak jediný kdo celý seriál zachraňuje jsou borgové a hlavně jeden takový obyčejný terciální doplněk unimatice 01. Díly s borgy patří jednoznačně mezi ty nejlepší a obzvláště ty s borgskou královnou. Borgové by si jistě zasloužili svůj vlastní samostatný seriál. „Odpor je marný! Budete asimilováni!“ (hodnocení jednotlivých dílů v mém profilu) ()

Drom

Star Trek: Voyager, to je srdcervoucí příběh odhodlané posádky na předlouhé cestě domů. Bohužel, ač efekty jsou samozřejmě prvotřídní a seriál zdánlivě zapadá mezi NG a DS9, posun je to značný. Zatímco DS9 klade i oproti NG větší důraz na odidealizování reality ST a diváka konfrontuje po celou dobu s komplexní situací na stanici, Voyager naopak absurdně rozvádí veselou telenovelu postav. Jejich chování je někdy nepřirozené, jindy trapné, také hloupé a afektované. Zkrátka moderně přidebilněné a plné keců o empatii, pochopení a vstřícnosti, moderní pokrytectví dnešních dnů. Procento zajímavých námětů je nižší, někdy tvůrci vykrádají jiné seriály ST, každé pokračování je pak obvykle složeno ze dvou někdy i propletených dějových linek. Jedna z nich je vždy čistá telenovela, čímž se dostávám k postavám. Kapitánka je jak Dr. Quinn, jen lítá vesmírem a nezabíjí nudností dialogů. Její úkol totiž je, krom hipíkeců, rozdávat nečekané rozkazy (že se mají zvednout štíty, když na loď někdo útočí, že se má letět pryč, když vedle má něco bouchnout, že zraněnej či nemocnej má jít k doktorovi a podobně včetně oblíbeného uhybné manévry!). První důstojník je indiánskej terorista veřící na nadpřirozeno. Má být ztělesněním gentlemana, někdy ale dost otravuje s indiánskýma kecama a kapitánce leze do zadku. Tuvok je otravnej blb a taktéž rektální alpinista (logicky). Seven od Nine je pitomá kravka a nikdy jsem nepochopil, co na ní chlapi vidí (stejně má místo koz nějaký borgský implantáty). Taky nevím, proč na ní kapitánka tolik lpí, za ty její kiksy bych ji šupnul do vesmíru. Koho tu máme dál? Mazánek Harry, co se může podělat, když volá maminka (a když dostal kopačky od mrtvoly, nabalil si dítě), jeho kámoš, floutek Tom co už měl taky vyletět, a jejich otravná černobílá holohra. Nezapomenout na afektovanou fiflenu B'Lanu s klingonským komplexem! A pedofilní Neelix se svou závislostí na kořenu leoly? Nehovoří samo za sebe už to, že ho našli v odpadcích? Jinak mám výtky i k různým jiným botám jako okampové (pokud dva mohou mít jen jedno dítě, tak ti hipíci stejně brzo vymřou, ne?), královna borgů (z geniální kolektivní rasy udělali neschopnej matriarchát), celkově z vesmíru si dělají estrádu a doktor? Autor tohodle plešatýho skvostu zaslouží provaz a lodní počítač formát úložiště. A to pomlčím o tom, že sice na každé druhé planetě existuje nějaká civilizace, ovšem je to obvykle banda dementů, často hipíkovských. No celkově řekněme průměr, když človek vybírá nedebilní díly, ignoruje tu trapnou polovinu v paralelní lince, a zvykne si na snížené IQ postav, lze se obstojně pobavit. ()