American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2025), 105 h 20 min (Minutáž: 31–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Série(13) / Epizody(140)

Recenze uživatele Zombiepod k tomuto seriálu (6)

Murder House (2011) (S01)

Neprekonateľná dávka psychologického hororu postaveného na komplikovanom scenári, ktorý divákovi otvára sánku až po posledný diel série. Bohovsky vymyslené, navyše mnohokrát poučné a plné skvelých úvah, ktoré si človek natrvalo zapamätá. American Horror Story je jednoducho najlepší žánrový seriál, ktorý otvoril novú dimenziu vo svete seriálov. Druhá séria, come on! /100%/ ()

Asylum (2012) (S02)

Asylum je to najlepšie, čo séria American Horror Story doteraz ponúkla. Od prvej epizódy neskrýva pokrok v brutalite, desivosti, hercoch, či spletitosti deja. Scenár sa tentoraz rozvetví do dvoch dejových línii (minulosť a súčasnosť), výborne prepojených a napínavých do poslednej časti. Jessica Lange dostala najväčší herecký priestor a tým svoju životnú rolu. Každá jedna postava má svoju zvrátenú stranu, prostredie, aké ponúkajú priestory Briarcliffu nenájdete ani v tom najdesivejšom horore, a zvratov a scenáristických smyčiek som si užil habadej. AHS Asylum je vrcholom série, takisto pre mňa aj tým najlepším hororovým seriálom všetkých čias. Som veľmi zvedavý, či sa tvorcovia v tom najlepšom niekedy prekonajú. ()

Coven (2013) (S03)

Najslabšia séria geniálnej American Horror Story. Jednak to bude tým, že čarodejnice ma nikdy veľmi nebrali, jednak tým, že to má plytký, deravý a vláčny dej. Kvalitná réžia sa však nezhoršila, kamera postúpila o level vyššie v pútavosti, no ani stále dokonalý herecký výkon Jessici Lange, ani chrumkavá Emma Roberts to nezachránia. Stále to je AHS, avšak tentoraz v miere priemerného hororového seriálu. ()

Freak Show (2014) (S04)

Freakshow je vyšším štandartom série AHS, ktoré síce Asylum stále neprekoná, no oproti tretej sérii je to obrovský krok vpred. Tvorcovia sa znova vrátili do stredu 20-teho storočia, k desivým kulisám a extrémne zvráteným hrdinom. Freakshow je sériou skutočne osobitnou, pútavou, príbehovo zaujímavou, no sklamanie prinesie predovšetkým dosť časté a náhle obmieňanie postáv, a tým ich nevyužitý potenciál. Každá z nich má svoju krátku "epizódku", ktorá býva vždy vrcholom zvrátenosti a úchylnosti, no nikdy nie je dostatočná pre rozvoj príbehu. Ale to vôbec nevadí, pretože na scénu prichádzajú nové megahviezdy (Wittrock je neuveriteľný psychopat), úhľadné prepojenie s Asylum poteší a koniec je fantastický a skutočne veľkolepý. Je len otázne, s čím tvorcovia prídu najbližšie, no neviem sa dočkať. ()

Hotel (2015) (S05)

Piata sezóna kultovej AHS načrie do trochu osobitého súdka, z ktorého sme síce kopu vecí už niekoľkokrát predtým videli, no stále dokáže niečim prekvapiť. Spletité príbehy geniálne napísaných postáv, ktorých je v tomto prípade skutočne dosť, no i pri pomerne nesúrodom a nedotiahnutom príbehu neostáva ani jedna na vedľajšej koľaji. Kathy Bates predviedla svoju ďalšiu životnú rolu, a čo ma najviac dostalo je fakt, že Lady Gaga je vynikajúca herečka. Hotel má svoje deravé miesta a občas pôsobí zbytočne ako samoúčelná úchylnosť, má predsa len svoje čaro. Určite by to však chcelo silnejší záver. ()

Roanoke (2016) (S06)

To, čo spočiatku vyzeralo ako nástup AHS späť na najvyššiu priečku hororových seriálov, sa pomaly zvrtlo na nezmyselnú a prekombinovanú blbinu. Skvelý úvod nás privádza späť do haunted house žánru s nápadmi tak perfektnými, aké len ťažko nájdete inde. Známe tváre a nimi stvárnené postavy sú neprekvapivo výborné, tie nové (aj keď ich je zbytočne veľa), príjemne prekvapia. Roanoke je, jednoducho povedané, obrovská žánrovka, ktorá využíva prvky klasického hororu, ale aj nádych japonskej duchariny, slasherov, či found-footage. Ako sa však séria v polovici prelomí na "Three Days In Hell", sme až do finálne svedkami zbesilej, komickej a hlúpej vyvražďovačky bez štipky dejového posunu, kedy sa mi prvýkrát od Covenu stalo, že som to miestami nedokázal ani sledovať. Finálna epizóda je už len tretia recyklácia deja s ďalšou kopou mŕtvol, kde "dojímavý" záver o mňa ani len trochu nezavadil. Do polovice super, no to nestačí. Týmto sa prestávam zaujímať o značku AHS už definitívne. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis