American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2025), 105 h 20 min (Minutáž: 31–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Série(13) / Epizody(140)

Recenze uživatele William_ k tomuto seriálu (44)

Bledí (2021) (S10E02)

Ta kamera, hudba, nasvícení je naprosto skvělé. Příběh šlape jako hodinky a na "fillery" není čas. Mám jen samé superlativy. ()

Žízeň (2021) (S10E03)

Výlet do vidlákova byl natočen mistrovsky. Další hudební scénka v baru skvělá. Má to všechno neskutečně dobrej styl. Všechny postavy jsou zajímavé a každý si oblíbí tu svou - jako za starých časů AHS. Už jen z toho důvodu považuji první polovinu 10. série za jednu z nejlepších. ()

Krvavá hostina (2021) (S10E04)

Pro mnoha lidí je tato flashbacková epizoda vedlejší a ne až tak důležitá, avšak mě právě tato epizoda zaobírající se minulostí především Belle naprosto uchvátila. Ten přerod byl znázorněn naprosto skvěle a konečně má po dlouhé době Frances Conroy v AHS skvěle napsanou postavu a roli. Bylo vidět jak si to užívá. A ta lekačka na konci epizody mě vždy rozseká. Přerod osobnosti lze vidět i na "netalentovaném" jedinci, který si díky černé pilulce zničí život. Opět skvěle natočeno a ta hudba krásně doplňuje veškerou tu nechutnost, která se na našich obrazovkách odehrává. Flashbackové epizody prostě AHS jdou a tento díl není výjimkou. ()

Manipulace (2021) (S10E05)

Tímto dílem měla skončit celá 10. série!  Kdyby se tomu tak stalo, byla by na světě jedna z nejpůsobivějších a nejlepších sérií AHS. Nestalo se a katastrofa v podobě ostatních (následujících) dílů tak spatřila světlo světa. Tak depresivní, melancholický a krásně nechutný díl jsem už dlouho neviděl (naposled snad v Hotelu). Všichni zúčastnění klobouček dolů a nemůžu najít nic, co bych vytkl. Vůbec se nedivím tomu, že si každý Halloween pouštím právě prvních 5 epizod této série, protože ta atmosféra je nevídaná. Nacházím pouze samé superlativy a jen doufám, že se ještě někdy něčeho podobného v nových sérií dočkám. Zatím to tak vůbec nevypadá. Tato (polovina) série je úplně jiná a odlišná oproti ostatním řadám AHS, a přitom má všechno to, co na tomto seriálu milujeme. Bylo to mistrovství hororu a nepopsatelné atmosféry. Bravo. Škoda toho, co přišlo potom. ()

Zima zabíjí (2021) (S10E06)

Epizoda, která neměla spatřit světlo světa. Když necháte scénář napsat Křemílka a Vochomůrku, dopadne to asi jako tato epizoda. Absolutně nedůstojné zakončení prvních 5 skvělých dílů. Prvních 15 minut to bylo ještě nějak koukatelné a smysluplné, avšak i tam jsem ve scénáři postřehl nedostatky a wtf momenty. No a po té čtvrt hodince se autoři teda "předvedli". Takovou nesmyslnou slátaninu, kdy se naprosto laxně zbaví většiny hlavních postav bylo tristní a ubohé a vlastně si příčí všemu, co jsme doposud sledovali. Při sledování jsem dostával facepalm a chtěl jsem to vypnout, naštěstí ta hrůza trvá něco okolo 35 minut, takže se to dá přežít. Toto se teda hrubě nepovedlo a osobně to považuju za nejhorší ending co jsem u AHS měl možnost vidět. No a co přišlo po tomto díle snad ani nemá cenu jakkoliv analyzovat. Trefně by se dalo tvrdit, že autorům po 5. epizodě došly černé pilulky. ()

Uvnitř (2021) (S10E08)

Absolutní zplácanina všeho, co od AHS nechceme. ()

Modrý měsíc (2021) (S10E09)

Může být tato minisérie ještě horší? Odpověď přinese příští poslední díl. ()

Budoucí dokonalost (2021) (S10E10)

Myslel jsem že hůř a trapněji jako první část této série (Red Tide) to skončit nemůže, no mýlil jsem se. Tohle bylo jen vyvrcholením této příšerné poloviny série. ()

New York City (2022) (S11)

Tak tohle jsme si my, fanoušci AHS, opravdu nezasloužili. Už dávno neplatí že je tento seriál o hororu (snad jen kromě 6. série která byla v první polovině fakt scary), ale je o promyšleném příběhu a zajímavých postavách, které jsou úchvatně zahrány a napsány. Bohužel nic ze zmíněného jsme se v 11. sérii nedočkali. Dočkali jsme se jakéhosi experimentu o detektivku, psychologický thriller, sociální kritiku tehdejší (i dnešní) společnosti, a asi i toho hororu, ale ani jednomu ze zmíněných se nedaří zde vykreslit dobře či něčím zaujmout či upoutat. Pokud by toto autoři nezařadili do AHS ale byl by to samostatný seriál, mělo by to dle mého větší úspěch (a zcela určitě vyšší hodnocení na ČSFD, iMDB apod.). Ve stejném roce jako NYC  vyšel od Ryana Murphyho oceňovaný a oblíbený seriál Dahmer, který by se do antologie AHS hodil daleko více než právě NYC. Připadá mi totiž, že poslední roky mají veškeré ostatní projekty od tohoto oblíbeného chlapíka daleko větší péči než AHS. Začátek a závěr této série byl naprosto tristní - postavy si nešlo oblíbit, neboť pro to nebyl prostor. Za jediné pozitivum shledávám prostředek seriálu (díly 4-6), ve kterých se podařilo vybudovat alespoň v pár scénách nějakou atmosféru či zajímavý děj. Jenže to vše opět zůstalo v koši díky již zmíněnému zpackanému závěru, který se snažil být něčím, na co neměl právo. Herecké výkony především zajetých tvářiček v AHS jako Billie Lourd, Leslie Grossman či Denis O'Hare byly tragické a člověk by řekl že by tuto sérii právě oni měli táhnout, ale stal se naprostý opak. Mé sympatie získali nováčci a to především Patti LuPone a Joe Mantello - tím nechci říct že bych si z jejich výkonů sedal na zadek, ale působili na mě že se více snaží a roli si více užívají. Myšlenka seriálu dobrá, prostředí zajímavé, avšak dovolím si tvrdit, že právě v Dahmerovi se mi celkově všechno (od kamery, herců, střihu, a i lokací) líbilo daleko více než tady a právě zde lze vidět to, že AHS byla odstavena na vedlejší kolej. Díky tomu že díly mají kratší stopáž se seriál dá velice rychle proletět, ale i přes to jsem se ve většině epizod přistihnul, jak se koukám kolik do konce ještě zbývá, což se mi u tohoto seriálu už dlouho nestalo. Je to promarněná příležitost, protože téma 80s v New Yorku je bezedné. Tahle série se nepovedla mj. i proto, že nepřišla s ničím, co bychom všude jinde neviděli daleko lépe natočeno, zahráno a s lepší atmosférou. Na to jak se má dělat kvalitní krimi o gay komunitě v 80s/90s bych odkázal na American Crime Story: Versace, který je o parník jinde. Jen taková zajímavost na závěr: V této sérii je opravdu minimum žen, často to na mě působilo, jakoby celé město patřilo jen gayům a policajtům. TOP KOMENTÁŘE: maddy, marceloo ()

Něco se blíží (2022) (S11E01)

Naprosto nezajímavému úvodu do NYC nepomohl ani dlouho promovaný návrat Zacharyho Quinta do AHS. Za tu 3/4 hodinku jsem si neoblíbil ani jednu postavu, nic mě nezaujalo ani děj. Že tento seriál nemusí být nutně o hororu a lekačkách víme dlouho, jenže tady nefunguje to, co fungovalo v předešlých sériích - není zde žádná výstřední postava či zajímavé prostředí, do kterého by se divák vžil nebo soucítil. Prostě přesný opak toho, co se povedlo například v tématicky podobném ACS: Versace. ()

Děkuji za vaše služby (2022) (S11E02) odpad!

Je to stále takové šedivé, fádní, obyčejné, ničím to nezaujme či nepřekvapí. Tak zlý start jsem snad u žádné série nezažil. Naprostý opak 10. série, kde se díky jednoduchosti podařilo zamilovat si snad většinu postav. Tady prostě nikdo a nic nevystupuje z řad (pod)průměrnosti. Snad bude lépe. ()

Kouřové signály (2022) (S11E03)

Jen maličký vzkaz pro toho pětihvězdičkového krále co každé epizodě dává plný počet; myslet si, že tahle série dostává bídu jen kvůli tomu že je (nejen) o gay komunitě, je opravdu ukázkou skvělého ČSFD komika. Tahle série dostává bídu mj. za to, že nepřišla s ničím, co bychom všude jinde neviděli už asi 80x a ještě lépe natočeno, zahráno a s lepší atmosférou. Na to jak se má dělat kvalitní krimi o gay komunitě v 80s/90s bych ho odkázal na American Crime Story: Versace který pravděpodobně neviděl, a tak nemá s čím srovnávat (ale co čekat od člověka, kterému se líbí i seriál She-Hulk). Osobní vyřízení mám za sebou a přetrpěnou 3. epizodu 11. série taktéž. Už to aspoň vypadá, že se začíná něco zajímavého rýsovat a my se tak nebudeme muset celé díly nudit a prosit, ať už se konečně něco stane. ()

Bez proudu (2022) (S11E04)

Konečně nám po 3 epizodách postavy odhalují svou pravou tvář a my tak máme konečně trochu prostoru se do nich vžít či pochopit proč jednají jak jednají. Napětí se též konečně dostavilo a celé to působí kvalitnějším a zajímavějším dojmem než všechny předešlé epizody 11. série. Ta finální scéna ve výtahu byla úžasná, tam se každému musel zatajit dech. Kéž by to takto vypadalo už od pilotního dílu. ()

Neštěstí (2022) (S11E05)

Mám radost že kvalitnější tempo si drží i další epizoda, kde se daleko lépe pracuje se střihem, kamerou a hlavně postavami. Jen škoda že až v polovině série. ()

Tělo (2022) (S11E06)

Děj doposud nejlepší epizody 11. série nás zavede na sympatický Fire Island a nutno podotknout, že toto menší oživení prostředí sérii náramně pomohlo. V žádné kvalitní epizodě AHS nesmí chybět nějaký ten flashback a ani tato epizoda není výjimkou. Ale největší highlight se odehraje až na závěr dílu, kde atmosféra konečně připomíná kvalitní 80s crime investigation seriál. Kamera jako v posledních dílech opět skvělá, postavy si už konečně máte možnost oblíbit a chápat. Pro mě osobně zadostiučinění po přetrpěných (špatných) prvních 3 epizodách. ()

Hlídka (2022) (S11E07)

Jak atmosféra tak spád oproti minulým 3 epizodám hodně upadly a postavy se především na začátku chovali jak naivní trubky (vzpomněl jsem si na 6. sérii, kde se právě ve druhé polovině všichni chovali jak tupci bez mozku). Ale budiž. Sériový vrah je mrtev, avšak muž v kožence stále terorizuje koho jen může. Závěrečný proslov byl celkem fajn, ale za 2 dny si na něj asi nevzpomenu. Je to opět takové lehce zapomenutelné, koneckonců jako celá tato série. ()

Fire Island (2022) (S11E08) odpad!

Návrat na Fire Island (tedy ostrov, který jsem v 6. epizodě tolik chválil kvůli tomu, že se konečně obměnilo prostředí) se ale v této epizodě vůbec nepovedlo. Je to neskutečně mdlé a představa tvůrců že na celičkém ostrově jsou snad jen 3 ženy (a ještě lesby) je tak sci-fi, že to snad ani není možné. Je to krásná utopická představa, ale upřímně si tuto představu chvílemi užívám - aspoň něco. Zbytek je opět jako začátek série nezáživný, šedivý, nudný, nezajímavý a strašně stupidní. Je to škoda, po těch povedených dílech jsem čekal, že se to se ctí doklepe k sympatickému konci, a ono se to vrátí do zajetých šedivých kolejí. Upřímně se bojím poslední dvojepizody. ()

Rekviem 1981/1987 - 1. část (2022) (S11E09)

Jako když pejsek a kočička vařili a tohle z toho vzniklo. Splácanina která mě trochu zasáhla až na úplném závěru, který byl působivý díky názorné ukázce co prožívají lidé s AIDS na nemocničním lůžku za dojemného a příjemného zpěvu Patti LuPone (https://www.youtube.com/watch?v=JDJ7eetChyE&ab_channel=TheAHSZone). Zbytek dílu prostě chaos ze kterého si divák nevezme nic. Přijde mi vtipné, že se seriál až v posledním dvojdíle snaží o to, abychom o postavy měli strach, abychom s nimi cítili, jenže to by se museli v předešlých dílech lépe vykreslit, což se bohužel nestalo a dopadlo to takto. ()

Rekviem 1981/1987 - 2. část (2022) (S11E10) odpad!

Myšlenka to byla dobrá, ale prostě to a mě tady nefunguje. Konce AHS jsou ve většině případů otřesné a působí jakoby se vytvořily den před uzávěrkou. 11. série není výjimkou. Tady se stalo to, že jsme v v posledních 2 epizodách měli soucítit s postavami ale ono to prostě nešlo, když v minulých dílech nebyla příležitost jak nám je pořádně představit abychom s nimi mohli soucítit a bát se o ně. Většina tohoto dílu je takový delší videoklip s naprosto jasným sdělením a naplno se zde vysvětluje kdo je ten tajemný muž v kůžičce. Stejně jako začátek série tak i závěr je pro mě zklamáním. ()

Rozmnožím tvé strádání (2023) (S12E01)

Start série dost podobný jako v předcházejícím NYC, tedy nemastný - neslaný. Kamera a barvičky působí dost melancholicky, avšak to je tak všechno co jsem si z úvodní epizody Delicate zapamatoval. A to asi není úplně to hlavní, co bych od mého nejoblíbenějšího hororového seriálu chtěl. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis