13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všechny plakáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 265 h 23 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvůrci:

Martin Komárek

Režie:

Scénář:

Série(20) / Epizody(609)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (53)

13. komnata Michaely Duffkové (2021) (S18E09)

Ctyri faze alkoholismu podle Jelinka koncici fazi rozhodnou.Alkoholik pije aby necitil kocovinu,ale alkohol jiz nezabira. ()

13. komnata Jana Valy (2021) (S18E11)

Sympatický moderátor a smutný příběh se šťastným koncem. Když Vala říká, že si sebe cení, že v krizové době nezačal pít, vzpomněl jsem si na dokument Nechte zpívat Mišíka, kde zpěvák na otázku co dělal ty tři roky, kdy měl od komunistů zákaz zpívání, odpovídá upřímně "chlastal". U Jana Valy šlo o 6-7 let. V závěru optimisticky vyjmenovává výhody dle hesla "všechno zlé je k něčemu dobré". ()

13. komnata Jana Bendiga (2021) (S18E12)

Tento příběh by vydal na celovečerní film na velkém plátně. Navíc má nečekané zvraty. Pro porozumění si doporučuji přečíst výbornou knížku od Pavla Navrátila Romové v české společnosti. Jejich mentalita se vyznačuje orientací na okamžité uspokojování potřeb, intenzivní vazba na širokou rodinu, malý zájem o standartní vzdělávání, o individuální vyniknutí, intenzivní vazba na širokou rodinu. Mají pocity ohrožení většinovou společností, jiný postoj k práci. Také rozdílné pojetí času, jiné pojetí čistoty, odlišný vztah k bydlení a jeho okolí, jiné projetí pravdy a cti, odlišné vnímání křivdy a způsoby jejího odčiňování, jiné rozlišování mezi fantazií a realitou, jiné druhy mezigeneračních vazeb. Romové také mají horší zdraví než většinová společnost. Přesto jsou u nás i na Slovensku nejúspěšnější společenskou skupinou, protože mají zdaleka největší pozornost. Vladimír Komárek jednou v rádiu řekl, že naši studenti na sobě páchají holocaust, protože se prakticky nerozmnožují.  Větší stěhování Romů k nám proběhlo ze Slovenska po druhé světové válce, ale žijí u nás už od 14.století a prakticky se sňatkami nemíchají s většinovou společností podobně jak Arabové, kteří postupně nahrazují vymírající obyvatelstvo v západních zemích. V našich romských ghetech jako je Chánov často můžete mít pocit, že Romové zde mají nikdy nekončící párty. Všichni stojí venku před panelákem a baví se. V tomto dokumentu Jan říká historku ze svého dětství, kdy stály rodiny před domem a z aut si pouštěli reprodukovanou hudbu. ()

13. komnata Hany Robinson (2021) (S18E13)

Tragický příběh s melancholickými písničkami. Cítil jsem se provinile, že jsou bez dvou zhoubných nemocí způsobujících fyzická omezení a hlavně únavu, nejsem tak pracovně aktivní. Z děje nevyplynulo, kdo z česko-britského páru byl nakonec iniciátorem rozchodu. "Když se po půl roce manžel vrátil ke mě do Čech, koukla jsem na něj a viděla, že už je to úplně jiný člověk a že to nepůjde" říká Hana. V jiném okamžiku říká, že je smířená s tím, že ne každý se narodí se schopností péče o zdravotně postiženého člověka. Osobně nechápu jak mohl někdo pobývat tři roky v tak zdegenerované, ošklivé zemi jako Británie. ()

13. komnata Mariana Jelínka (2022) (S18E15)

Dvě třetiny presvedcivy odstrašující příklad, proč mají cyklisté nosit helmu a v závěru lehká ochutnávka koucinku. ()

13. komnata Martiny Šmukové (2022) (S18E17)

V noci se všechny problémy zdají velké a přes den si říkáme , jak se nám mohly zdát tak velké. ()

13. komnata Jaroslava Falty (2022) (S18E26)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/222562210800011/ ()

13. komnata Bohouše Josefa (2022) (S18E28)

Dokument dobře funguje jako varování před workaholismem, kouřením a škodlivosti stresu na srdeční systém. Jak byla hláška v jednom českém filmu "mysli na své EKG". ()

13. komnata Terezy Robinson (2023) (S19E29)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/223562210800015/ ()

13. komnata Jany Bouškové (2023) (S20E07)

Úplný dramatický příběh v němž hrají lékaři druhé housle. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/223562210800026/ ()

13. komnata Zdeňka Polívky (2023) (S20E08)

Jak říkal na jedné z přednášek přírodovědec Vladimír Komárek, odreagováváme se, že se v televizi podíváme na nějaký pogrom. Občas se nám ale zachce ho zažít naživo, vyjdeme do ulici a zapalujeme, viz třeba nedávno ve Francii. A myslíme si, že šikana je něco mimořádného. Ale ono je to něco normálního, přirozeného a vidíme jen vrchol ledovce.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/223562210800027/ ()

13. komnata Veroniky Decsyové (2023) (S20E11)

Divacky neprijemny a smutny dokument. Veronika je pohybove sikovna, ze pa 35 metrovem.letu k plotu si neudelala nis s pateri. Je videt, ze mlady , sportovne zalozeny clovek v kondici se dokaze vylizat temer ze vseho. ()