13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všechny plakáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 264 h 5 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvůrci:

Martin Komárek

Režie:

Scénář:

Série(20) / Epizody(606)

Recenze uživatele triatlet k tomuto seriálu (49)

13. komnata Elišky Kaplicky (2010) (S06E03)

Eliška Kaplicky se vyjadřuje kultivovaně, na doprovodné obrázky se hezky dívá, ale výpovědní hodnota pořadu je malá. V lednu 2009 se o posledním dni Jana Kaplického psalo v novinách dost. 13. komnata se stává pořadem, který uměle pokračuje a v roce 2010 překvapí zajímavou výpovědí zřídkakdy. ()

13. komnata Jiřího Pechy (2010) (S06E04)

Obligátní 13. komnata. Výborný herec (v roli babičky jsem ho viděl živě) a ... alkohol a nemoc. Scénky z filmů sestříhány "vděčně" s alkoholem. Jediná věta manželky Jiřího Pechy má mnohem větší výpovědní hodnotu než půlhodinové aranžmá zpovídaného herce. ()

13. komnata Jiřího Rašky (2010) (S06E14)

Jiří Raška patří nejen svými sportovními výsledky, ale i skromným vystupováním k nejsympatičtějším českým sportovcům. Ovšem jako mnohokrát 13. komnata nenaplnila své poslání. Jedná se o líbivý portrét, který nepřináší nic nového. Střihači mohli aspoň zapracovat a vynechat scény, v nichž se Raškova rodina schovává před kamerou... Navíc mohla ČT premiérové vysílání vychytat a zařadit třeba na den, kdy Jiří Raška slaví narozeniny (4.2.)... Kladem je množství archivního materiálu, který ČT využila. ()

13. komnata Dany Zátopkové (2011) (S06E16)

I když 13. komnata nepřináší nic objevného a témata jsou předvídatelná (válka, bezdětné manželství, normalizace), tak vyprávění Dany Zátopkové je plné skromnosti, optimismu, síly, energie, lidskosti a krásně se poslouchá. Tvůrci sice využili cca sedmi osmi dalších dokumentů, ale aspoň tak připomínají třeba pohled Mateje Mináče na Ťopku. ()

13. komnata René Novotného (2011) (S06E19)

Sportovní slzy smutku (Calgary) i radosti (mistrovský titul s Radkou Kovaříkovou v roce 1995) v této 13. komnatě pouze vydírají. Po většinu času mluví hlavně René Novotný. Novinářsky nevyvážený pořad, v němž chybí vyjádření i dalších stran (trenér a uslzená Lenka Knapová nepřesvědčí), má tragický závěr. Kromě reklamy na Novotného podnikání je hlavní jeho snaha po seznámení. Zn.: "Hledám sestřičku." ()

13. komnata Hany Andronikové (2011) (S06E20)

Na rozdíl od nejmenovaného (ne)populárního uživatele z csfd se Hana Androniková vyjadřovala velice kultivovaně a její úvahy o podstatě světa byly vrstevnaté. Rušivě působilo množství dalších zpovídaných. I když místy možná pořad připomínal reklamu na autorčinu knihu, tak podporu čtenářství nevnímám záporně. ()

13. komnata Jaroslava Wykrenta (2011) (S06E21)

9.11.2010 na koncertu Marie Rottrové bylo pro mě vystoupení hosta, Jaroslava Wykrenta, milým překvapením. Potlesk ve stoje byl upřímný, zasloužený. Už tehdy jsem si říkal, že příběh Jaroslava Wykrenta je námět na 13. komnatu. Wykrentovo vystupování i vzpomínání (na rozloučení s maminkou) je sympatické, niterné a zároveň plné síly. Zajímavá magie s hudebními přáteli, kteří se mu ozývali jako první v době jeho nemoci. Škoda, že si tvůrci neodpustili zbytečné komentáře lékařů v nemocničním prostředí, navíc podbarvené melodramatickou hudbou. A jedna z jazykových hříček Jaroslava Wykrenta: "Vina: Kradl jsem; polovina: chtěl jsem krást; nevina: byl jsem okraden; kravina: je mi ukradena." ()

13. komnata Heleny Sukové (2011) (S06E28)

Informační kvality a ztvárnění této Komnaty dosahují tak 30% tenisového umu Heleny Sukové. Překvapivě o tenisu a o vztazích. "A když jezdíte na motorce, kterou vám daroval váš bývalý přítel, vzpomenete si na něho?" To je bulvár říznutý stupiditou. Zbytečná snaha po senzachtivosti. Scénáristka Zuzana Burešová upřednostnila bulvárnější podání, přitom pocity osamění mohly být zachyceny mnohem silněji. ()

13. komnata Soni Valentové (2011) (S06E32)

"Je to podivný svět, kde člověk musí odpovídat na otázku, proč ho jako dítě nezavraždili," reaguje Ivan Klíma na otázku svého pobytu v Terezíně. A 13. komnata Soni Valentové tuto podivnost znásobuje. Citlivě natočený díl, který nepůsobí bulvárně, ale pokouší se odkrývat tajemství zajímavé osobnosti. ()

13. komnata Kateřiny Emmons (2011) (S07E08)

Úsměv Katky Emmons vyváží převažující stylizaci i redaktorské nešvary Šárky Kubelkové-Volemanové. ()

13. komnata Kamily Velikovské (2012) (S07E21)

Propagandistický pořad, v němž se redaktorka tváří tak přehnaně hraně, že naprosto snižuje snahu zapůsobit. ()

13. komnata Radka Jaroše (2012) (S07E22)

Čím víc 13. komnat, tím víc stereotypní podání. I když živě dokáže Radek Jaroš vyprávět bezprostředně, tak těch 26 minut 13. komnaty bylo víceméně nudných. Zbytečné opakování informací, zbytečné retro domácí video s pohledy na Novoměstsko, zbytečná ukázka otužování v rouše Adamově... ()

13. komnata Světlany Nálepkové (2012) (S07E25)

Bleskoidní zpracování, které opakuje dokola dva možné motivy 13. komnaty Světlany Nálepkové, nepřináší nic nového. ()

13. komnata kardinála Miloslava Vlka (2012) (S07E28)

Formát odpovídá spíš GENu než 13. komnatě. Ovšem portrét Miroslava Vlka je prodchnut pokorou a člověčenstvím. Navíc pořad doprovází krásné záběry na působiště Miroslava Vlka a otevírá ho celkem povedený vtip. ()