Americký táta (TV seriál)

American Dad!

American Dad!

Animovaný / Komedie

USA, 2005, 203x22 min

Wendy Schaal, Dee Bradley Baker, Scott Grimes, Seth MacFarlane, Curtis Armstrong, Patrick Stewart, Eddie Kaye Thomas, Chris Diamantopoulos, Paget Brewster, Fred Tatasciore, David Koechner, Martin Mull, John DiMaggio, Stephen Root, Lisa Edelstein, Megyn Price, David Herman, Lizzy Caplan, Tom Hollander, Amy Hill, Amir Talai, Seth Green, Peter Paige, Scott Lowell, Richard Gant, Leisha Hailey, Victor Raider-Wexler, Jane Lynch, Will Forte, Rob Riggle, Richard Kind, Ron Livingston, Phill Lewis, Sandra Oh, Nat Faxon, Molly Shannon, Beau Bridges, John Cho, Swoosie Kurtz, Ivana Milicevic, Clancy Brown, Forest Whitaker, Ari Graynor, Ken Jeong, Jon Tenney, Emmanuelle Chriqui, Gina Gershon, Kristen Schaal, Elias Koteas, Amy Sedaris, Bryan Cranston, Jodi Long, Leslie Jordan, Azura Skye, Ioan Gruffudd, Jon Cryer, Stark Sands, Tzi Ma, Harve Presnell, Diane Delano, Patton Oswalt, Becki Newton, Missi Pyle, Skyler Gisondo, David Hemingson, Michelle Krusiec, Raven-Symoné, Andy Samberg, Kat Dennings, Zach Galifianakis, Nahnatchka Khan, Grey DeLisle, Judd Hirsch, Bob Odenkirk, Edward Asner, Ron Perlman, Gabourey Sidibe, Anjelica Huston, Peter Scolari, Eric Stonestreet, Devon Werkheiser, Leigh-Allyn Baker, Wilson Cruz, Josh Gad, Jeremy Sisto, Beth Littleford, Susie Essman, David Boreanaz, Eartha Kitt, Burt Reynolds, Wally Wingert, Megan Hilty, Jim Rash, Zooey Deschanel, Cheech Marin, Maria Bamford, Rob Huebel, Werner Herzog, Sarah Michelle Gellar, Nicole Sullivan, Seth Rogen, Romany Malco, Brian Posehn, Andy Richter, Busy Philipps, Carmen Electra, Elizabeth Peña, Grant Heslov, Josh Groban, Melissa Peterman, Randy Spears, Leslie Bega, Alex Fernandez, Thandie Newton, Chris Klein, Peter Graves, Mike Hagerty, Bobby Lee, Joss Stone, Ricardo Montalban, Iggy Pop, Reno Wilson, Andrew Caldwell, J.B. Smoove, Jay Thomas, Tichina Arnold, Nick Kroll, Jeff Perry, Hulk Hogan, Mary Jo Catlett, Scott Lawrence, Chloë Grace Moretz, Natasha Melnick, Masam Holden, Brian Doyle-Murray, Pete Holmes, Michael McShane, Brian George, Kat Purgal, Alyson Hannigan, Ron Lynch, Max Burkholder, Masasa Moyo, Alison Becker, Larisa Oleynik, Ralph Garman, Jocko Sims, Michelle Monaghan, Emily Deschanel, Maria Thayer, Eric Edelstein, Josh Robert Thompson, Ricky Blitt, Brian Lally, Max Charles, Olivia Wilde, Austin Majors, Thomas Brodie-Sangster, Kim Kardashian West, Amy Pietz, Tim Gunn, Charles Bradley, Uma Thurman, Laura Bell Bundy, Ellen Albertini Dow, Janelle Monáe, Diane Robin, Daran Norris, Murray Miller, CeeLo Green, Melanie Paxson, Estelle Harris, James Patrick Stuart, Peter Mackenzie, Anne Gregory, Steve Schirripa, Josh Fadem, Gregory Jbara, Liz Sheridan, Jeff Sloniker, Alan Rachins, Wendie Jo Sperber, Debra Wilson, Don Lake, Ryan Deal, Kevin Michael Richardson, Josh Homme, Rhea Seehorn, Loni Love, Karen Maruyama, Mitzi McCall, Suzanne Cryer, Rob Tinkler, Billy Van Zandt, Patrick Bristow, Niecy Nash, T.E. Russell, Chris Cox, Ali Wong, John Ennis, Erik Sommers, Rick Podell, April Stewart, John Lehr, Brian Boyle, James Adomian, Charles Dennis, Jill Talley, Brooks Gardner, Keone Young, Brad Grunberg, Melanie Lynskey, Frank Fritz

Tady se přímo nabízí porovnávání s Family guyem, tak já jdu do toho. Po pilotním dílu American dad jsem byla přesvědčená, že to není nic pro mě. Když jsem tomu dala 2. šanci, naprosto jsem otočila. American dad je podle mě lepší. A to hlavně díky postavám, které mi ze začátku přišly oproti Family Guyi nezajímavé. Omezeného a agresivního, ale přesto hodného Stana Smithe mám mnohem radši, než dementního a sobeckého Petera Griffina. Další úžasnou a asi nejvýraznější postavou je mimozemšťan Roger, těžký kuřák, alkoholik a "drama queen", co rád a často mění identity. Další fajn věc je, že si to v každé řadě drží slušnou úroveň a zábavnost, což se o Family guyi říct nedá.(30.5.2010)

Paranoidní a impulsivní otec je konzervativní republikán a odhodlaný patriot, který své drsné pracovní metody ze CIA neváhá použít i na svou rodinu. Jeho postava paroduje strach USA z ohrožení jejich země Araby a vlastně všemi ostatními. S přísným Stanem kontrastuje uvolněná hippie dcera Haley a jejich rozbroje jsou dobrým zdrojem vtipů, syn a matka spíše jen přizvukují. Avšak nejzábavnější je lyžař Klaus a jeho německý akcent a prasácké návrhy. Mimozemský alkoholik, který má slabost pro americké cukrovinky, se i rámci pár dílů opakuje, ale potenciál určitě má. Drsný humor seriálu mě ani neuráží, ale ani příliš nerozesmívá, takže po několika dílech Amerického taťku vzdávám. Zkusím MacFarlanův ranější počin Griffinovi a uvidíme, jestli se scenáristův smysl pro humor během let vycizeloval, zůstal tentýž nebo se zhoršil. Son, feelings are what women have. They come from their ovaries. 60–65 %. [S01E01–10, v originálním znění](12.8.2013)

Nemôžem si pomôcť, ale v pomyslenom boji Family Guy vs. American Dad, u mňa vedie American Dad na celej čiare. A nielen preto, že táto sérka obsahuje tú najbombastickejšiu a najkúlovejšiu postavu, aká kedy uzrela svetlo televíznych obrazoviek :) A nie, nie je to Klaus - zlatá rybka s voperovaným mozgom nemeckého nacistického vedca, ale Roger - roztomilý, cynický, frustrovaný a večne naliaty mimozemšťan, ktorý do nás páli hlášky s kadenciou guľometu M60.(7.6.2008)

Nechápu to, Family Guy nesnáším, ale AD je podle mě výtečný. Tímhle se měli Simpsonovy stát, nemyslím přesně ale skvěle to vystihuje fungující formuli Futuramy. Jsou tu klasické rodinné epizody, ale ty působí spíš jako parodie samy sebe a nebo mají alespoň zvrácené morální ponaučení, a když už není kam jít dál, jsou tu postavy jako věčně opilý osobnosti měnící Mimozemšťan Roger, Stan který je agent C.I.A. a tím pádem má stále přístup ke zbráním a šíleným vynálezům a tak můžu pokračovat dál a dál, takže šílenosti a zábava mají vždy cestu volnou.(24.7.2013)

Pro mě jednoduše srdcová záležitost. V Simpsonech nemusim Homera, v Griffinech mi vadí Peter a ve Futuramě je mojí nejmíň oblíbenou postavou Bender (!!! V tomhle jdu asi proti proudu). Ovšem v American Dad jsem se prostě zabouch do všech, jak čerstvá třináctká na koncertě Jonas brothers. Na rozdíl od většiny seriálů mi každá následující série přišla lepší a lepší a tento vzrůstající potenciál si stále drží. Politická nekorektnost, blicí scény i extrementy v bázeně. Všechno zde je, a to v míře vrchovaté. Samozřejmě, že pravděpodobně nejsilnější postavou a tahounem celého seriálu, je mimozemšťan Roger, kterej je takový hovado, že bych ho snad i vyměnil za přítelkyni a krad mu z obchodů paruky. (Paradoxně mam hned jeden butik vedle práce, takže bych ho udělal šťastnym =). A ožírat by sme se mohli spolu. Třeba při sledování Griffinů.(8.9.2011)

• - Prostřední jméno od Halley je Dreamsmasher. (Pumiiix)

• - Po postavě Hayley její dabérka Rachael MacFarlane, Sethova sestra, pojmenovala své první hudební album ''Hayley sings''. (GreatestFan)

• - Postava mluvící rybky měla být původně francouzkého původu a měla se jmenovat François, nakonec ale vznikl německý Klaus. (GreatestFan)