Četnické humoresky

• angličtina Cops and Robbers (více)
TV spot 19
Česko, (2001–2007), 53 h 46 min (Minutáž: 57–105 min)

Hudba:

Ivan Kurz

Tomáš Töpfer, Petr Kostka, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Stanislav Zindulka, František Švihlík, Erik Pardus, Jan Apolenář, Alena Antalová, Libuše Šafránková (více)

Série(3) / Epizody(39)

Český seriál Četnické humoresky, který v brněnském studiu České televize vyrobila tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové, zavede diváky do období první republiky, kde se seznámí se sympatickými příslušníky brněnské četnické pátrací stanice, předchůdkyní dnešní kriminální služby, i s policejním psem Argem a fenkou Kikinou, a samozřejmě budou sledovat vážné i nevážné kriminální případy, tak jak je muži zákona museli tehdy řešit. (Česká televize)

TV spot 19

rakovnik

V tomto seriálu se nešetřilo na penězích, takže se skví velmi pěknou výpravou, natáčení v exteriérech, spoustou postav, které ztvářňují vynikající herci, v čele s Töpferem a bezkonkurenčním Trojanem. Ale co více, tento seriál se může pochlubit dobrým, vtipným a zábavným scénářem. Nechybí napětí, které skvěle vyvažuje humor. Podle mě jeden z našich nejlepších polistopadových seriálů. ()

Šandík

Bezchybný tenhle seriál rozhodně není a dokonce nelze tvrdit, že by sestupnou tendenci měly až dvě mladší řady, spíš je to tak, že dva díly jsou výborné a pak přijde jeden poněkud hluchý, a takhle pořád dokolečka. Skutečný kvalitativní sešup přichází až s řadou třetí, režírovanou z části nikoli Moskalykem, ale jeho dcerou. V lepším případě jen ustupuje detektivní linka, případy jsou podivné a naprosto nepravděpodobné, výrazně zesilují prvky charakteristické pro všemožné telenovely a nekonečné seriály, "neutuchající zájem" o rodinné vztahy, uslzené romance, nevěry, pomluvy, omyly, intriky a další pletky nejrůznějšího druhu. V některých dílech ovšem nefunguje už vůbec nic, herci připomínají ochotníky z Horní Dolní, vtipy jsou trapné, dialogy těžknou a jaloví... Zesiluje i množství více či spíše méně úspěšných pokusů o humor. Také vyhrocené ovzduší nacistického nebezpečí, dohnané až do pohnutého období po 1. říjnu roku 1938, mi připadá zbytečné a nepatřičné, zásadně opouštějící původní linku i atmosféru celého seriálu. Rozporuplně působí ostatně i samotný závěr s (ne)odletem do Anglie. Vždyť je jasné, že Arazím i Jarý by se jistě hned v březnu 1939 stali obětí nacistické zvůle. Ne, že by to tak nemohlo být, ale vážně mají "četnické humoresky" končit něčím takovým? Navíc je tak celý příběh vlastně dějově dosti citelně neuzavřený, což působí spíše jako tvůrčí neohrabanost než jao rafinovaný závěr... Citelný kvalitativní propad ovšem přichází hned ve třetím dílu, kde se zjevně příliš spoléhalo na to, že celý díl utáhne přehrávající Bohdalová. Chyba lávky, neutáhla... Navíc by tomu většinou neškodil dynamičtější střih a kratší stopáž - 45 minut by bylo u většiny dílů tak akorát... Ještě jeden malý spoiler: to, že od prvního dílu sledujeme namlouvání a zamilovanost Toníčka a Andělky, aby Toníčka nakonec tvůrci v devátém díle nechali den před svatbou odpravit nějakým pošahaným individuem co nemá rádo četníky, považuju za režijní hienismus, který si tvůrci mohli klidně odpustit. Podivně působí Arazímova exkurze na Podkarpatskou Rus. Jako nejlogičtější vysvětlení tohoto odbočení se mi zdá možnost, že režisér zkrátka v seriálu chtěl mít své rodné město a chtěl připomenout tuto opomíjenou část naší historie. Celý díl ovšem působí dosti násilně. Například pokud vím, Ukrajinci či Rusíni v Československých legiích prakticky nebojovali, protože k Čechám a dokonce ani k uměle vytvořenému Československu, neměli jakýkoli osobní vztah. Rozhodně pochválit je ale třeba výborné herecké výkony, především pánů Töpfera, Kostky, Trojana, ale nejen jich. Slabší je seriál obecně ve chvílích, kdy se snaží bavit různými zcela nepravděpodobnými "davovými" veselými kousky, opékačkami selat, společným zpěvem atp. Možná tam jsou tolikrát proto, aby měli herci příležitost se při natáčení pořádně najíst, a nebo to snad je prostá snaha "vyrábět dobrou náladu"? Naopak ke kladům rozhodně patří velmi slušný scénář (tedy pouze první dvě řady), což je deviza, bez níž by Humoresky nikdy nemohli být tím čím jsou, tj. asi nejlepším českým polistopadovým televizním seriálem... Nejlepší díly: 85%, ty slabší zhruba 65%, třetí řada: 55% Suma sumárum: 75% jen to fikne a to jsem ještě tolerantní a třetí řadu radši v celkovém hodnocení neberu v potaz... Zajímavé komentáře: Radek99, Tosim () (méně) (více)

Tom_Lachtan

Skvěle! I u nás se zjevil výtečný seriál, ani moc nepřekvapí, že dobový, pravda, že někdy až moc tlačí na pilu v oblasti politické a trošku nám tu první republiku glorifikuje. Ovšem vrcholem jsou jednotlivé kriminální případy, ať už ty "malé", nebo Velké a hlavně skvělé postavy, od Bédi přes Éterickou Andělku až po Zahálku . U třetí série bohužel došlo k poklesu kvality z jediného důvodu - už to není v první řadě o detektivních případech a o osudech hrdinů v rovině druhé - ale naopak a to nefunguje, poslední díl se pak alespoň snaží předvedené napravit. Škoda, že chybí doslov o osudech hrdinů za války, jako např. tv film o Béďovi a Arazimovi by vůbec nebyl k zahození. ()

kingik odpad!

Otřesné. Už ta první epizoda o ukradených slepicích, fakt psala. A ta amatérská režie za korunu, fakt bomba. Herci taky výborní v těch brněnských kulisách za dvě koruny. Proč se toto musí točit. Kam se poděly dobré seriály. Neplatím koncesionářské poplatky. Nemíním dávat peníze za toto. Mně je úplně špatně se podívat jen na ty titulky podkreslené ultra stupid hudbou. A taky nevím, proč se hlavní postava jmenuje Arazím, to je turek, nebo co to je za piču?! Zkuste ještě někdy pípnout a poslat dopis, že neplatím koncesionářské poplatky, tak vám z těch Kavčích hor udělám kůlničku na dříví! ()

Allien.9

Klasický český seriál se skvělou znělkou, zajímavými kriminálními případy a perfektními herci (Töpfer, Trojan, Kostka, Junák, Zindulka, Elsnerová...). Nové série mi nevadily, ale není nad ty staré - mohu je vidět desetkrát a stejně se mi nepřestanou líbit... A mezi námi - Arazim je fajn, ale Béďa je Béďa.;-) ()

• Ve 2. epizodě 3. řady s názvem „Rýhonosec řepný“ vystupuje majitel oční optiky Ivan Blatný, postava inspirovaná brněnským básníkem, který zdědil optiku v Solniční ulici po svém strýci a vedl ji až do svého odchodu do exilu v roce 1948. (skudiblik)
  • Počínaje 27. dílem "Majlant" se děj odehrává po říjnu 1937, kdy se provedly změny u hodnostních označení strážmistrů a vrchních strážmistrů. Od října 1937 byly nahrazeny stříbrné kovové spony podlouhlého tvaru tzv. rakvičky, třícípými hvězdami. U hodnosti vrchního strážmistra byla stříbrná třícípá hvězda vyměněna za stříbrnou pěticípou, jenž byla vsazena do nárameníku, jehož obvod lemovala stříbrná sutaška. (Maulincio)
  • V 31. díle s názvem "Dědiců má ve scéně, kde Arazím (Tomáš Töpfer), Jarý (Ivan Trojan) a Němec (František Švihlík) diskutují nad zdravotním stavem statkáře Filipa Kalouska (Luboš Ondráček), Němec výložky štábního strážmistra, ačkoli je již dávno praporčíkem. V další scéně má výložky opět praporčické. (Dinsberg)

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký