Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

Recenze uživatele sirien k tomuto seriálu (181)

Krvavá přísaha (1994) (S02E19)

Konečně díl, který de co do Thrillů a jejich mentality i trochu víc do hloubky a ne jen, že se otře o povrch. Byť teda v tom závěru z toho dilematu tvůrci utekli trochu lacino. Plus zajímavý a správně (a v kontextu vhodně) TOS-style výlet ke Klingonům. ()

Makisté, část první (1994) (S02E20)

Konečně díl co se vrací k hlavním aktérům sektoru a rozvádí nějaké zajímavější širší dění a navíc ukazuje něco z Cardassianů a Federace. Bohužel, ta čtvrtá hvězdička je prakticky jen za to (a za Gal Dukata), protože jinak... to neni nic moc víc než vcelku solidně udělaná pátračka. ()

Makisté, část druhá (1994) (S02E21)

Hvězdičku navíc za námět a obsah dostala předchozí část dvoudílu... popravdě mi tenhle díl přišel, že už vlastně nic až tak moc nepřináší a spíš se veze na setrvačnosti předchozího dílu. Byť měl své světlé momenty (výměnu o logica a ceně míru atp.) ()

Drát (1994) (S02E22)

Epizoda která je celá centrovaná na vedlejší postavu - a skrze níž ukazuje zase něco víc o Cardassianech. Velmi dobře udělaná, včetně pár ne zcela čitelných zvratů. ()

Průnik (1994) (S02E23)

Jak bývají "paralelní vesmíry" otravné, tak zrovna ST "zrcadlový" umí být vcelku zábavný. Zábavné a mohlo by to sloužit jako začátek širšího zajíamvého story arcu, ale jinak samo o sobě nijak extra převratné. ()

Kolaborant (1994) (S02E24)

Vcelku tradiční a předvídatelné (plus zkratkovitost vyprávění tu už hraničila s děravou logikou). Na tomhle dílu je opět vidět ohromná slabina Deep Space Nine (oproti např. Babylonu 5) - tím, že nic není rozmyšlené předem a všechno vzniká za běhu ty věci prostě nemají dopad - kdybych o zmíněném masakru slyšel už dřív a hrál menší roli v pár předchozích příbězích, tak by mě možná i zajímalo, co se tam ksakru odehrálo, ale takhle to je hrozně... očividně jednorázová záležitost. ()

Tribunál (1994) (S02E25)

Čitelný, předvídatelný... a HLOUPÝ. WTF zápletka následovaná vykreslováním Cardassianské "diktatury", které tu už překročilo hranici přijatelné naivity a některé části ("obhájce") působily až absurdně sebeshazovačně. Možná to je relikt doby a USA perspektivy, ale přijde mi, že to muselo působit blbě už tehdy. Nicméně - má to určitou pointu a nějakou snahu dál ukázat Cardassiany a rozvinout jejich napětí s Federací a problémy jsou spíš v konkrétním provedení než v samotných nápadech. ()

Jem'Hadarové (1994) (S02E26)

hm :/ Jakože reálně 2*, +1 za to že se KONEČNĚ zažehne nějaký konflikt co stojí za řeč a ukáže se mnou nekonečně očekávaný Dominion. První část dílu je rozvleklá (později naopak chybí čas na větší prokleslení osamoceného Jakea s Nogem popř. alespoň nějaké představení posádky Odysey...) . Ve zbytku je zbytečně přehnaná kanonáda cheap shotů ve snaze ukázat Dominion hrozně děsivý a silný. ()

Série 3 (1994) (S03)

Ok, je tu asi 9 epizod, které stálo za to vidět. Což je opět cca třetina, stejně jako v s02. Bohužel, ten zbytek je ještě o poznání horší, než v s02 - a už v s02 tyhle nestály moc za řeč - což znamená, že na 6-7h slušnýho (ale ne výbornýho) seriálu připadá 13 hodin doslova zahozenýho času. Což je fakt hrozný. Pocitově to je ještě o to horší, že z těch 9 epizod slušnejch epizod jsou 3 na začátku a 3 nebo 4 na konci, takže to působí jakoby většina série byla jen otravná vata. Problémy jsou v zásadě tytéž, co v s02 (a i s01), jen na steroidech v kontinuálně se zhoršujícím trendu - stupidní fillerový zápletky co nic neukazujou a nic neposouvaj, slušný SF náměty, který postrádaj jakoukoliv hloubku (a často i kvalitu) zpracování, hrozná předvídatelnost všech dílů atd. Co bylo v s01 nejsilnější deviza seriálu - tedy postavy - se vytrácí; všechny už známe, o nikom se v podstatě nedozvídáme nic nového, nic se nikdy nemění ani neposouvá. Popravdě, kdyby mi pár lidí o kterých mám za to, že mají vkus neřeklo, že s04 a dál mají být lepší, tak sem v průběhu nebo na konci s03 rezignoval - takhle zkusim aspoň ještě sérii. Ale jako už mě ten seriál fakt trochu jebe a až mi někdo zas řekne, jak je to lepší než Babylon 5 nebo snad Farscape, tak se mu agresivně vysměju do xichtu. ()

Pátrání (1. část) (1994) (S03E01)

Solidní 3*, ale jen 3*. Nemůžu si pomoct, ale najednou všechno působí uspěchaně a zkratkovitě, jakoby se autoři snažili v krátkosti dohnat promarněný 2/3 předchozí (a popravdě i část první) sezóny. Dříve nastíněná tajemství co slibovala nějakou hloubku a postupné odhalování jsou najednou prostě rozetnuta, jen tak, děj překotně skáče dopředu, tajemné Dominium se odhaluje jak striptérka. ()

Pátrání (2. část) (1994) (S03E02)

Skoro sem inklinoval k tomu dát silný 4* - a pak mi do xichtu prásklo to rozuzlení a mám chuť dát 2* a možná ani to ne - tenhle typ "zápletky" nebo "rozuzlení" je hra s ohněm a co pamatuju tak jediný, kdy sem to kdy viděl udělaný slušně, bylo Farscape. Překotnost odhalení předchozího dílu dál pokračuje, nic až tak zajímavého se neděje, zato pár logických děr tam má fakt vesmírné rozměry. Chápu, že jsou fanoušci nadšení, že se konečně začalo něco dít, ale mě to spíš přijde jako že seriál splácí dluh co stihnul nasekat pocitovym nekonečnem prázdnejch dílů, spíš než něco, co bych měl nějak extra oceňovat. ()

Quarkův dům (1994) (S03E03)

okey... Quark mezi Klingony - tohle je konečně filler díl co má nějakej nápad a hloubku a dokonce i dobrý zpracování. Zároveň zábavný, zároveň ukazující něco dalšího - a tak trochu sympaticky "fádního" - ze Star trek univerza. Škoda, že na to člověk musel čekat až do třetí série. ()

Rovnováha (1994) (S03E04)

Výlet k Thrillům... který nás vrací k prázdnejm filler epizodám. Je hrozně cítit, jak celá věc nemá žádnou předehru v dřívějších dílech - a nebude mít ani žádnou návaznost v pozdějších. Což je syndrom, co celýmu DS9 průběžně podráží nohy. Zároveň to tu je důvod, proč se z celého námětu opět takřka nic nezíská a celá věc postrádá jakoukoliv hloubku nebo tentokrát vlastně i pointu. Chjo. ()

Druhá kůže (1994) (S03E05)

Druhé dost slabé 2* v řadě. Námět "fskutečnosti si jedna z nás, hahaha!" je trapnej a ohranej jak paralelní vesmíry nebo "byl to jen sen" - a výsledek je přesně tak nudnej a opruznej (a předvídatelnej...), jak by člověk čekal. +1* navíc za kombo alespoň NĚJAKÉHO ne úplně čekaného twistu na konec PLUS přítomnost Garaka. PS - a opět, naprostá absence jakékoliv předehry a striktní epizodnost vlastně způsobuje, že tý zápletce nejde věřit ani kdyby se člověk aktivně nutil... ()

Opuštěný (1994) (S03E06)

Potřetí v řadě, kdy se musim přesvědčovat, že to fakt neni tak špatný, aby to bylo na 1*. Stranou logickejch děr samotný premisy takhle klonované rasy (ok, může jít jen o nějaké skupinu vojáků...), neschopnost autorů Star treku využívat konzistentně jeho vlastní technologie a tvořit totálně WTF momenty v příběhu je fakt epická ("nemohli sme ho zastavit" - v přečíslení, s phaserama na omráčení, s teleportama... da faq? Btw. kde ksakru vzal to osobní maskovací zařízení?) ()

Civilní obrana (1994) (S03E07)

Jakože... lepší 2*, ale bojim se, že ze dvou výměn mezi Odo a Quarkem a sérií výměn mezi Garakem a Dukatem (které ani neukážou nic moc o jejich společné minulosti - !! da faq?) se toho moc víc vytřískat nedá. V širším pohledu příběhově tedy opět prázdnota, i když potenciál tam byl :/ ()

Meridian (1994) (S03E08) odpad!

Ještě trocha bezúčelně křečovitě násilný a naprosto neuvěřitelný romance a musel bych zvracet. ()

Defiant (1994) (S03E09)

Hezký retro - plus něco o Cardassianech a něco málo i o Federaci... Sisko zbytečně běsnící kvůli Obsidiánu po kterym mu vlastně nic neni byl trochu wut?, ale jinak velmi solidní politicky-akční díl. ()

Okouzlení (1994) (S03E10)

mizerná fillerová ztráta času na naprosto tuctově ohraný zamilovávací zápletce bez čehokoliv navíc. MFG. ()

Minulý čas, část první (1995) (S03E11)

Co s díly, které nejde hodnotit férově? Z řemeslného / diváckého hlediska je to nudná, otřepaná a přímočará zápletka s nechtěným cestováním časem do minulosti. Předvídatelný, nezajímavý, otravný (byť 1995 představa 2024 počítačů a internetu byla... jakože zastaralá i pro 1995, srsly). ALE. Z hlediska SF a role SF ve společenském komentáři to je varování před společenským vývojem v USA, které se trefilo s až nechutnou přesností - detaily jsou samozřejmě mimo, ale celkový dojem od důvodů krize až po její podobu a následky je minimálně k zamyšlení. Well - naštěstí to je dvoudíl (naprosto zbytečně, ale je...), takže tady dám 1* za shitovost zpracování, v tom dalšim dám lepší hodnocení za ten komentář (cca 3*) ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)