Star Trek: Hluboký vesmír devět (TV seriál)

• Česko

DS9

(neoficiální název)

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993–1999, 176x45 min

Avery Brooks, Rene Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer, Aron Eisenberg, Andrew Robinson, Max Grodénchik, Marc Alaimo, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Majel Barrett, Casey Biggs, Rosalind Chao, Chase Masterson, Penny Johnson Jerald, Salome Jens, Louise Fletcher, Barry Jenner, Hana Hatae, Ken Marshall, Philip Anglim, Robert O'Reilly, James Darren, Wallace Shawn, Tiny Ron, Brock Peters, Ann Gillespie, Paul Dooley, Camille Saviola, Richard Beymer, Frank Langella, Carlos Carrasco, John Colicos, James Otis, William Sadler, Stephen Macht, Steve Rankin, Bernie Casey, Tony Plana, Natalia Nogulich, John Fleck, Bill Smitrovich, Jim Metzler, Dick Miller, Tina Lifford, Tim Russ, Leland Orser, Lawrence Pressman, Megan Gallagher, Robert Foxworth, Susan Gibney, Duncan Regehr, Tony Todd, Brian Thompson, Danny Goldring, Randy Oglesby, William Lucking, Diane Salinger, Nicholas Worth, Phil Morris, Marc Worden, Shannon Cochran, Hilary Shepard, Josh Pais, Gregory Itzin, Thomas Kopache, Jeffrey Nordling, Gwynyth Walsh, Edward Albert, Bo Zenga, Gerrit Graham, John de Lancie, Jennifer Hetrick, Tom McCleister, Richard Lineback, Fionnula Flanagan, Clara Bryant, Lou Wagner, Lee Arenberg, Gordon Clapp, Leslie Kendall Dye, Jonathan Banks, Lawrence Monoson, Gina Philips, Brian Keith, Constance Towers, Tom Towles, Harris Yulin, Ted Sorel, Mike Genovese, Steven Weber, John Glover, Robert Mandan, Daphne Ashbrook, Don Stark, Helene Udy, Salli Richardson-Whitfield, Richard Kiley, Deborah May, Andrew Koenig, Chris Sarandon, K Callan, Barbara Bosson, Darleen Carr, Gail Strickland, Julia Nickson, Kenneth Mars, Kenneth Tobey, Noley Thornton, Mary Crosby, Michael Reilly Burke, Heidi Swedberg, William Campbell, John Schuck, John Cothran Jr., Stephen Gevedon, Bert Remsen, Caroline Lagerfelt, John Beck, Fritz Weaver, Cress Williams, Molly Hagan, Michael Jace, Dennis Christopher, Lisa Banes, Billy Burke, Brett Cullen, Jonathan Frakes, Tricia O'Neil, Eidan Hanzei, Deborah Van Valkenburgh, Clint Howard, Daniel Zacapa, Lark Voorhies, Andrew Prine, Tracy Scoggins, Wendy Robie, Erick Avari, Bob Minor, Nicole Forester, Leon Russom, Andrea Martin, Sherman Howard, John Doman, Obi Ndefo, Patricia Tallman, Marshall R. Teague, Susanna Thompson, James Cromwell, Charles Napier, James MacDonald, Robert DoQui, Jason Marsden, Richard Libertini, Ron Canada, Craig Wasson, James Black, Meg Foster, Tracy Middendorf, Clarence Williams III, Michael Sarrazin, Robert Zachar, Kaitlin Hopkins, Karen Austin, Mark Holton, Elle Alexander, Vanessa L. Williams, Monte Markham, Kurtwood Smith, Eric Pierpoint, James Horan, Robert Picardo, Dey Young, Brant Cotton, Steven Berkoff, Lawrence Tierney, David Graf, Rick Worthy, Sandra Nelson, Gary Frank, Marjean Holden, Andy Milder, Brian Markinson, Lilyan Chauvin, Gabrielle Union, Darin Cooper, Iggy Pop, Brad Greenquist, Bridget White, Cyril O'Reilly, Leslie Hope, David Bowe, Stephen McHattie, Paul Popowich, Courtney Peldon, Symba, Michelle Krusiec, David Birney, Michelle Horn, Lori Lively, Patrick Kilpatrick, Raymond Cruz, Bill Mumy, Leigh Taylor-Young, Kevin Rahm, John Paragon, Leigh McCloskey, Marc Lawrence, Mike Starr, Robert Miano, Adrienne Barbeau, Colby French, Cathy DeBuono, Greg Ellis, Kevin Scott Allen, Mark Allen Shepherd, Christopher Doyle, Johnny Martin, Red Horton, Douglas Tait, Ronald D. Moore, Brian George, William Schallert, Gregory Sierra, Michael Bofshever, Joseph Culp, Michael Ansara, Victor Rivers, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, John Davis Chandler, Joseph Ruskin, James Greene, Tim DeZarn, John Prosky, James Wellington, Michael Harney, Jack Kehler, Hans Beimler, Peter Crombie, Robert Symonds, Roy Brocksmith, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Albert Henderson, Terrence Evans, Debra Wilson, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Julian Christopher, Nick Dimitri, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, Peter White, James Harper, John Durbin, Kevin Brophy, Norman Large, Dennis Madalone, Dion Anderson, Nicholas Cascone, Dan Curry, Barbara March, Margot Rose, Chris Latta, Bertila Damas, Bill Mondy, Richard Lee Jackson, Ira Steven Behr, Darryl Henriques, Felecia M. Bell, Anne Haney, Leslie Ackerman, Matt Roe, Scott MacDonald, Stephen Rowe, Tom Villard, Michelle Johnston, Todd Waring, Hal Landon Jr., Frank Military, Annie O'Donnell, Darwyn Carson, Galyn Görg, Julianna McCarthy, Kevin Grevioux, Mic Rodgers, Spiro Razatos, Cliff De Young, Frank Collison, Michael J. Anderson, Jeff Hayenga, Michael Fairman, Bruce Gray, Majel Barrett (vyp.), Robert Hewitt Wolfe, Robert Curtis Brown, Bob Bralver, Norman Large (a.z.), Armin Shimerman (a.z.), Conor O'Farrell, BJ Davis, William Shatner (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), DeForest Kelley (a.z.), James Doohan (a.z.), Nichelle Nichols (a.z.), Walter Koenig (a.z.), Stanley Adams (a.z.), Whit Bissell (a.z.), Michael Pataki (a.z.), David L. Ross (a.z.), William Schallert (a.z.), Victor Bevine, William Wellman Jr., Henry Gibson, Brandon Molale, Terry Farrell (a.z.), René Echevarria, Kane Hodder, Bradley Thompson, David Weddle, Robert O'Reilly (a.z.), Lawrence Monoson (a.z.), Cole S. McKay, Patrick Stewart, April Grace, Lily Mariye, Nick Tate, Jeremy Roberts, Stephen Blackehart, Matt McKenzie, Deborah Lacey, Matthew Faison, Jeffrey Alan Chandler, Ray Young, Lukas Behnken, Michael Bell, Keone Young, Leslie Bevis, Mel Johnson Jr., Kay E. Kuter, David Carpenter, Jill Jacobson, Rachel Robinson, Stephen Davies, Tim Ryan, James Noah, F.J. Rio, Jay Baker, Sara Mornell, Rick Pasqualone, Herschel Sparber, Paul Nakauchi, David Drew Gallagher, Mina Badie, Rudolph Willrich, Vidal Peterson, Bruce Wright, Cyia Batten, Emilio Borelli, Scott Hamm, Deborah Strang, Steven Vincent Leigh, Scott Haven, Ellen Wheeler, Dylan Haggerty, Cyndi Pass, Melissa Young, Marci Brickhouse, Katherine Moffat, William Frankfather, Jim Jansen, Richard Neil, Jeff Austin, Jack Shearer, Harvey Vernon, Hamilton Camp, Kelly Curtis, Susan Bay Nimoy, Steve Vinovich, Tim Ransom, Clayton Landey, James Lashly, Charles Rahi Chun, Betty McGuire, Frank Novak, Loren Lester, Laura Jane Salvato, James Sloyan, Jack Blessing, Barron Christian, Jack Orend, Brad Blaisdell, John Eric Bentley, Vaughn Armstrong, Michael B. Silver, Bill Bolender, Tom Hodges, William Dennis Hunt, Michael Krawic, Christopher Mayer, Bennet Guillory

Kdysi dávno v 90. letech, kdy tráva byla zelenější, potůčky zurčivější a my mladší, běžel tenhle seroš v bedně. Tehdy jsem viděl dvě série. Pak už to nedávali a po několika letech jsem zaregistroval, že se zase něco děje. Ale nějak už to nebylo ono a přišlo zapomnění. Náhle, po mnoha letech vzpomínky a nápad, že by se konečně slušelo celou ságu najít a projet. Nuže, po několika měsících shlédnuto a tu je můj komentář. Novou generaci nemusím. Všichni jsou prkenní panáci a jestli někdo za něco stojí, tak Dat a Geordiho struhadlo. Piccard není charismatický, kdepak. Voyager je úplná nicota. Ze všech novějších seriálů mě právě Hluboký vesmír 9 uchvátil nejvíc. Že se nelítá po galaxiích? Ale prosím vás. Kam by pořád trajdali? Tak si to otočili a někdo lítá k nim. Aspoň je víc prostoru pro charakteristiku jednotlivých postav, které na stanici žijí a pracují. Lidé jsou mírně upozaděni na úkor jemných a naivních Bajoranů, slizkých a krutých Cardassianů, vypočítavých a směšných Ferengů a čestných a bojechtivých Klingonů. Plus asi tak bambilion dalších "ras". Seriál má sedm řad. Za mě nejhorší druhá, což byl zřejmě důvod, proč se pak sága přestala na nějakou dobu vysílat, a od třetí potažmo čtvrté začala úroveň pěkně stoupat. V poslední sérii to trochu haprovalo a konec mě bohužel zklamal. Moc uspěchané a utnuté. Někomu vadil dabing, mně vyloženě jen u druhého hlasu Jadzie. Štval mě překlad, faundři, dýp spejs najn apod. Postavy jsou žůžové. Avery Brooks jako Sisko ne tak docela. Některé polohy mu sedly víc, některé až tak ne. Další byli bez chybičky. Scénáristicky jsou některé díly naprosto dokonalé, jiné odfláknuté. Problém je v tom, že to měl dělat tým autorů a ne, že tenhle díl napíše on, tenhle někdo jiný. Nejvtipnější i nejdivnější díly byly zaručeně ty s Ferengy. Díly s Klingony (šíleně mě točil výraz "klingonkský") pořád dokola o cti, umírání, povinnosti a krvavém víně. Nejvíc mě bavily epizody, kde se rozebíraly různé pohledy na věc, morální dilema apod. Velká pochvala za Cardassiany a hlavně trojici Dukat, Garak a Damar. Takové postavy se často nevidí a Cardassiani jako rasa byli strašně tajemní a inspirující. V porovnání s nimi Bajorané působili nudně a unyle. Tím se dostávám k Prorokům, kteří se všemi sériemi táhnou jako spojující článek. Tj. stabilní červí díra a bozi v ní. Velké zklamání. Tohle téma chtělo pořádně propracovat a nespoléhat jen na rozhovory v mlze, naznačované nápovědy a řeči o proroctvích, chrámech a knihách. V okamžiku nástupu Přízraků to začalo jít do kytiček. A to tvrdím jako člověk, který zbožňuje mytologii a nadpřirozeno. Autoři přišli s několika skvělými nápady, které byly původní nebo převzaté odjinud a upravené. Pár příkladů: thrillové - velmi zajímavá problematika hostitelů a symbiontů, která se trochu jinak objevila i ve Hvězdné bráně, tvůrci - asi lehce obšlehnuto z horroru Věc, ale hezkým způsobem. Seriál podrážel nohy sám sobě v některých drobnostech jako třeba schopnosti proměny tvůrců, kdy dokážou napodobit všechno včetně krysy s chlupy, ale obočí ne; nebo není jasně vysvětleno, jak funguje univerzální překladač tj., jestli ho mají všichni v hlavě nebo jen někdo a proč někteří obyvatelé Gama kvadrantu nerozumí a jiní, kteří vypadají mnohem odlišněji, ano. Nakonec chci hodně vyzdvihnout snahu o jiný přístup. Gene Roddenberry prý souhlasil, než zemřel, ale lesbická líbačka v jednom dílu, narážky na sex všude možně, výbuchy vzteku některých jedinců, kteří nejsou Klingoni, a fakt drsný humor byly příjemné překvapení po té nudě u Piccarda. Podpásovky zástupců federace, dilema, zda obětovat kamarádku či 3000 jiných lidí, snaha ukončit "mezikvadrantové" vyvražďování i za cenu porážky, anebo lék na chorobu, který bude fungovat až u potomků nemocných, jsou obrovské sladké třešně na lehounce nakyslém dortíku :-)(26.8.2016)

Ještě během 6. sezony bych dal jasných 4*, ale od její půlky po díle In the Pale Moonlight je to katastrofa a tak musím jednu ubrat. 1. sezona 82%, 2.sezona 75%, 3.sezona 80%, 4.sezona 86%, 5. sezona 78%, 6. sezona 58%, 7 sezona 46%. Nej díly: Q-Less, Duet, The Wire, Civil Defense, Prophet Motive, Improbable Cause, The Way of the Warrior, Little Green Men, Our Man Bashir, Trials And Tribble-ations , In the Pale Moonlight, Inter Arma Enim Silent Leges(7.12.2015)

Neprávem opomíjená série, která snad se v jistých ohledech vyrovná mnohem populárnějšímu Star treku TNG. I přes to že se viditelně inspirovali Babylonem 5, seriál šel hlavně vlastní cestou. Seriál je více příběhově založený, jak po dějové stránce, tak i vývoji postav, hlavních ras v seriálu, není zde tolik "resetovacího" tlačítka a ikdyž i stanice po velkém poškození je vypadá netknutě, připustí se že utrpěli nějaké škody, umrtí postav a postavy to v serii často rmutí . Seriál samotný jako prakticky každý Star trek od TNG hledal svou identitu. U DS9 to trvalo do čtvrté řady, kdy se charaktery jednotlivých postav měnily z epizod na epizodu a epizody samotné byli často ovlivněny sníženým rozpočtem což bylo dané přítomností jak TNG která končila, tak Voyageru, který začínal. Svým způsobem to byla výhoda, protože zatímco Voyager jako "vlajková loď" byla pod dohledem hlavního showrunnera, na DS9 zbylo méně prostoru a scénaristé měli více rozvázané ruce. Od 4. serie serie citelně změnil feeling, naplno se začalo využívat Defiantu, lodi přidělné k stanici v předchozí řadě a hlavně Dominion, jako organizace, začala být jak pro stanici a Federaci mnohem větší hrozbou jak přechozích dvou řadách, kdy se o její existenci vědělo. V neposlední řadě seriál popsal vcelku věrohodně v rámci rozpočtu průběh konfliktu po dobu tří sezon, kdy se scénaristé nedrželi vůbec nazpět a odhalili že i Federace má svoji temnou stránku. Seriál má své negativa, nedá se na něj dívat jako jednorázově "epizodičně" týdne, herci někdy nepodávají takové kvalitní výkony jako třeba v TNG, kde dle všeho i dobře herci mezi sebou vycházeli což prý od DS9 herců neplatilo. Seriál taky citelně ovlivnil změny změny v obsazení. Příchod Michaela Dorna bylo "win win" od scénaristů, jednak se seriál obohatil o postavu, kterou seriál potřeboval a jednak to i hercovi umožnilo rozvinout postavu do dimenzí o kterých si mohl je herec nechat zdát v TNG. Odchod Terry Farrel byl naopak ránou pro DS9 produkci, oblíbenou a etablovanou postavu se nedokázalo Nicole de Boer plnohodnotně nahradit i přes to, že poslední řadu v podstatě věnovali postavě Ezri, což ovlivnilo celkový feeling řady jako takové a ubralo to na celkové atraktivitě, kterou seriál měl od konce třetí řady. Fanoušci ale nemusí zoufat, seriál i tak nabízí bohatou akci, množství zájímavých hlavních a hlavně vedlejších postav, které ovlivňují jednotlivý děj po celých 7 sezon. Seriál mám rád, rád se k němu i po letech vracím a i když nemusíte být fanouškem Star treku, scifi fanouškům tento seriál doporučuji i z důvodu, že svou odlišností může lidem více sednout a hlavně i po letech je svým zpracování nejvíce podobný současné seriálové produkci.(26.8.2018)

Řekl bych, že Hluboký vesmír 9 není zdaleka tak špatný, jak se traduje, jen má ten problém, že se pokusil rozbít klasické schéma vyprávění a přijít v rámci trekistického vesmíru s něčím novým. Jenže fanoušek seriálu je tvor nadmíru konzervativní a nemá rád experimenty. Popravdě řečeno, spolu se Star Trek: Nová generace je to má nejoblíbenější trekistická série, která má tu smůlu, že ty nejlepší epizody u nás nikdy nebyly odvysílány. Celkový dojem: 70 %.(18.4.2009)

Předem chci napsat, že každý, kdo tenhle seriál odsoudí jako nudný ho nemohl vidět celý. Protože přesně tohle jsem si říkal já na začátku - první a druhá série přinesli občas zajímavý příběh, ale většinou se vše odehrávalo na stanici, kde občas někdo přišel a něco se dělo. Občas přišla nějaká akce, výsadek na jinou planetu, ale jinak nuda. Zlom přišel později - kdy začne vystrkovat růžky Dominion, začínají první války, spojenectví, zrady, objevují se postavy, které nejsou černobílé, ale které změní několikrát stranu. Seriál je sérii od série lepší, postavy Vám začnou připadat jako skuteční lidé a vše vrcholí několika vícedíly, kde jde doslova o všechno. A ve finále, které v podstatě vyřeší všechny dějové linie, uzavře všechny postavy (což dnes nebývá pravidlem) Vám začne být líto, že vše končí. Jedna z nejlepších vesmírných ság, co znám a to myslím vážně.(19.12.2007)