Star Trek: Hluboký vesmír devět (TV seriál)

• Česko

DS9

(neoficiální název)

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993 - 1999, 176x45 min

Avery Brooks, Rene Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer, Aron Eisenberg, Andrew Robinson, Max Grodénchik, Marc Alaimo, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Majel Barrett, Casey Biggs, Rosalind Chao, Chase Masterson, Penny Johnson Jerald, Salome Jens, Louise Fletcher, Barry Jenner, Hana Hatae, Ken Marshall, Philip Anglim, Robert O'Reilly, James Darren, Wallace Shawn, Tiny Ron, Brock Peters, Ann Gillespie, Paul Dooley, Camille Saviola, Richard Beymer, Frank Langella, Carlos Carrasco, John Colicos, James Otis, William Sadler, Stephen Macht, Steve Rankin, Bernie Casey, Tony Plana, Natalia Nogulich, John Fleck, Bill Smitrovich, Jim Metzler, Dick Miller, Tina Lifford, Tim Russ, Leland Orser, Lawrence Pressman, Megan Gallagher, Robert Foxworth, Susan Gibney, Duncan Regehr, Tony Todd, Brian Thompson, Danny Goldring, Randy Oglesby, William Lucking, Diane Salinger, Nicholas Worth, Phil Morris, Marc Worden, Shannon Cochran, Hilary Shepard, Josh Pais, Gregory Itzin, Thomas Kopache, Jeffrey Nordling, Gwynyth Walsh, Edward Albert, Bo Zenga, Gerrit Graham, John de Lancie, Jennifer Hetrick, Tom McCleister, Richard Lineback, Fionnula Flanagan, Clara Bryant, Lou Wagner, Lee Arenberg, Gordon Clapp, Leslie Kendall Dye, Jonathan Banks, Lawrence Monoson, Gina Philips, Brian Keith, Constance Towers, Tom Towles, Harris Yulin, Ted Sorel, Mike Genovese, Steven Weber, John Glover, Robert Mandan, Daphne Ashbrook, Don Stark, Helene Udy, Salli Richardson-Whitfield, Richard Kiley, Deborah May, Andrew Koenig, Chris Sarandon, K Callan, Barbara Bosson, Darleen Carr, Gail Strickland, Julia Nickson, Kenneth Mars, Kenneth Tobey, Noley Thornton, Mary Crosby, Michael Reilly Burke, Heidi Swedberg, William Campbell, John Schuck, John Cothran Jr., Stephen Gevedon, Bert Remsen, Caroline Lagerfelt, John Beck, Fritz Weaver, Cress Williams, Molly Hagan, Michael Jace, Dennis Christopher, Lisa Banes, Billy Burke, Brett Cullen, Jonathan Frakes, Tricia O'Neil, Eidan Hanzei, Deborah Van Valkenburgh, Clint Howard, Daniel Zacapa, Lark Voorhies, Andrew Prine, Tracy Scoggins, Wendy Robie, Erick Avari, Bob Minor, Nicole Forester, Leon Russom, Andrea Martin, Sherman Howard, John Doman, Obi Ndefo, Patricia Tallman, Marshall R. Teague, Susanna Thompson, James Cromwell, Charles Napier, James MacDonald, Robert DoQui, Jason Marsden, Richard Libertini, Ron Canada, Craig Wasson, James Black, Meg Foster, Tracy Middendorf, Clarence Williams III, Michael Sarrazin, Robert Zachar, Kaitlin Hopkins, Karen Austin, Mark Holton, Elle Alexander, Vanessa L. Williams, Monte Markham, Kurtwood Smith, Eric Pierpoint, James Horan, Robert Picardo, Dey Young, Brant Cotton, Steven Berkoff, Lawrence Tierney, David Graf, Rick Worthy, Sandra Nelson, Gary Frank, Marjean Holden, Andy Milder, Brian Markinson, Lilyan Chauvin, Gabrielle Union, Darin Cooper, Iggy Pop, Brad Greenquist, Bridget White, Cyril O'Reilly, Leslie Hope, David Bowe, Stephen McHattie, Paul Popowich, Courtney Peldon, Symba, Michelle Krusiec, David Birney, Michelle Horn, Lori Lively, Patrick Kilpatrick, Raymond Cruz, Bill Mumy, Leigh Taylor-Young, Kevin Rahm, John Paragon, Leigh McCloskey, Marc Lawrence, Mike Starr, Robert Miano, Adrienne Barbeau, Colby French, Cathy DeBuono, Greg Ellis, Kevin Scott Allen, Mark Allen Shepherd, Christopher Doyle, Johnny Martin, Red Horton, Douglas Tait, Ronald D. Moore, Brian George, William Schallert, Gregory Sierra, Michael Bofshever, Joseph Culp, Michael Ansara, Victor Rivers, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, John Davis Chandler, Joseph Ruskin, James Greene, Tim DeZarn, John Prosky, James Wellington, Michael Harney, Jack Kehler, Hans Beimler, Peter Crombie, Robert Symonds, Roy Brocksmith, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Albert Henderson, Terrence Evans, Debra Wilson, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Julian Christopher, Nick Dimitri, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, Peter White, James Harper, John Durbin, Kevin Brophy, Norman Large, Dennis Madalone, Dion Anderson, Nicholas Cascone, Dan Curry, Barbara March, Margot Rose, Chris Latta, Bertila Damas, Bill Mondy, Richard Lee Jackson, Ira Steven Behr, Darryl Henriques, Felecia M. Bell, Anne Haney, Leslie Ackerman, Matt Roe, Scott MacDonald, Stephen Rowe, Tom Villard, Michelle Johnston, Todd Waring, Hal Landon Jr., Frank Military, Annie O'Donnell, Darwyn Carson, Galyn Görg, Julianna McCarthy, Kevin Grevioux, Mic Rodgers, Spiro Razatos, Cliff De Young, Frank Collison, Michael J. Anderson, Jeff Hayenga, Michael Fairman, Bruce Gray, Majel Barrett (vyp.), Robert Hewitt Wolfe, Robert Curtis Brown, Bob Bralver, Norman Large (a.z.), Armin Shimerman (a.z.), Conor O'Farrell, BJ Davis, William Shatner (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), DeForest Kelley (a.z.), James Doohan (a.z.), Nichelle Nichols (a.z.), Walter Koenig (a.z.), Stanley Adams (a.z.), Whit Bissell (a.z.), Michael Pataki (a.z.), David L. Ross (a.z.), William Schallert (a.z.), Victor Bevine, William Wellman Jr., Henry Gibson, Brandon Molale, Terry Farrell (a.z.), René Echevarria, Kane Hodder, Bradley Thompson, David Weddle, Robert O'Reilly (a.z.), Lawrence Monoson (a.z.), Cole S. McKay, Patrick Stewart, April Grace, Lily Mariye, Nick Tate, Jeremy Roberts, Stephen Blackehart, Matt McKenzie, Deborah Lacey, Matthew Faison, Jeffrey Alan Chandler, Ray Young, Lukas Behnken, Michael Bell, Keone Young, Leslie Bevis, Mel Johnson Jr., Kay E. Kuter, David Carpenter, Jill Jacobson, Rachel Robinson, Stephen Davies, Tim Ryan, James Noah, F.J. Rio, Jay Baker, Sara Mornell, Rick Pasqualone, Herschel Sparber, Paul Nakauchi, David Drew Gallagher, Mina Badie, Rudolph Willrich, Vidal Peterson, Bruce Wright, Cyia Batten, Emilio Borelli, Scott Hamm, Deborah Strang, Steven Vincent Leigh, Scott Haven, Ellen Wheeler, Dylan Haggerty, Cyndi Pass, Melissa Young, Marci Brickhouse, Katherine Moffat, William Frankfather, Jim Jansen, Richard Neil, Jeff Austin, Jack Shearer, Harvey Vernon, Hamilton Camp, Kelly Curtis, Susan Bay Nimoy, Steve Vinovich, Tim Ransom, Clayton Landey, James Lashly, Charles Rahi Chun, Betty McGuire, Frank Novak, Loren Lester, Laura Jane Salvato, James Sloyan, Jack Blessing, Barron Christian, Jack Orend, Brad Blaisdell, John Eric Bentley, Vaughn Armstrong, Michael B. Silver, Bill Bolender, Tom Hodges, William Dennis Hunt, Michael Krawic, Christopher Mayer, Bennet Guillory

Smůla DS9 spočívá ve velice pozvolném rozjezdu. První dvě sezóny jsou naplněny drobnou denní politikou a neustálými třenicemi mezi různorodým osazením obří vesmírné stanice. Nápad to nebyl špatný a protože k němu scénáristé vymysleli bohaté politicko-kulturní reálie, tak se zdálo že by celý koncept mohl fungovat. Bohužel potenciál zůstal trestuhodně nevyužitý. Z výbušné směsice Cardassie vs Bajor šlo určitě vytřískat mnohem více a červí díra zůstala dlouho ležet ladem. Ve třetí sezóně přišel rozhodující zlom. Paramount angažoval Ronalda D. Moora a ten vtiskl seriálu mnohem temnější a zlověstnější tón. Na scéně se objevuje Dominion, v Alfa i Beta quadrantu to začíná vřít a schyluje se k velké válce. A nebude jediná. Tímto krokem DS9 opustil osvědčenou politiku Star Treku, čili jednotlivé epizody s přísně ohraničenými zápletkami a přešel na epické dobrodružství táhnoucí se celé roky. A byla to správná volba. Změn přišlo mnohem víc. Atmosféra v bojující Federaci rozhodně není tak optimistická jako v idealistické TNG. Během protahujícího se konfliktu se stávají neměnné zásady luxusem jenž si Flotila nemůže dovolit. Přichází čas na politický realismus, klam, přetvářku, tajné operace a pragmatická spojenectví. DS9 se tak nesměle přihlásil k trendu moderních "realistických" seriálů zaměřených na psychologii a složité postavy.(27.8.2012)

Neprávem opomíjená série, která snad se v jistých ohledech vyrovná mnohem populárnějšímu Star treku TNG. I přes to že se viditelně inspirovali Babylonem 5, seriál šel hlavně vlastní cestou. Seriál je více příběhově založený, jak po dějové stránce, tak i vývoji postav, hlavních ras v seriálu, není zde tolik "resetovacího" tlačítka a ikdyž i stanice po velkém poškození je vypadá netknutě, připustí se že utrpěli nějaké škody, umrtí postav a postavy to v serii často rmutí . Seriál samotný jako prakticky každý Star trek od TNG hledal svou identitu. U DS9 to trvalo do čtvrté řady, kdy se charaktery jednotlivých postav měnily z epizod na epizodu a epizody samotné byli často ovlivněny sníženým rozpočtem což bylo dané přítomností jak TNG která končila, tak Voyageru, který začínal. Svým způsobem to byla výhoda, protože zatímco Voyager jako "vlajková loď" byla pod dohledem hlavního showrunnera, na DS9 zbylo méně prostoru a scénaristé měli více rozvázané ruce. Od 4. serie serie citelně změnil feeling, naplno se začalo využívat Defiantu, lodi přidělné k stanici v předchozí řadě a hlavně Dominion, jako organizace, začala být jak pro stanici a Federaci mnohem větší hrozbou jak přechozích dvou řadách, kdy se o její existenci vědělo. V neposlední řadě seriál popsal vcelku věrohodně v rámci rozpočtu průběh konfliktu po dobu tří sezon, kdy se scénaristé nedrželi vůbec nazpět a odhalili že i Federace má svoji temnou stránku. Seriál má své negativa, nedá se na něj dívat jako jednorázově "epizodičně" týdne, herci někdy nepodávají takové kvalitní výkony jako třeba v TNG, kde dle všeho i dobře herci mezi sebou vycházeli což prý od DS9 herců neplatilo. Seriál taky citelně ovlivnil změny změny v obsazení. Příchod Michaela Dorna bylo "win win" od scénaristů, jednak se seriál obohatil o postavu, kterou seriál potřeboval a jednak to i hercovi umožnilo rozvinout postavu do dimenzí o kterých si mohl je herec nechat zdát v TNG. Odchod Terry Farrel byl naopak ránou pro DS9 produkci, oblíbenou a etablovanou postavu se nedokázalo Nicole de Boer plnohodnotně nahradit i přes to, že poslední řadu v podstatě věnovali postavě Ezri, což ovlivnilo celkový feeling řady jako takové a ubralo to na celkové atraktivitě, kterou seriál měl od konce třetí řady. Fanoušci ale nemusí zoufat, seriál i tak nabízí bohatou akci, množství zájímavých hlavních a hlavně vedlejších postav, které ovlivňují jednotlivý děj po celých 7 sezon. Seriál mám rád, rád se k němu i po letech vracím a i když nemusíte být fanouškem Star treku, scifi fanouškům tento seriál doporučuji i z důvodu, že svou odlišností může lidem více sednout a hlavně i po letech je svým zpracování nejvíce podobný současné seriálové produkci.(26.8.2018)

• Mik_e

Kapitán Hvězdné flotily Sisko, permanentně se válející ve své kajutě, velí jakémusi vesmírnému hotelu a baru v jednom. Bohužel, má to i adekvátní spád a skoro se na to nedalo koukat, ostatně ti podivní marťani na lodi skoro víc evokujou Star Wars než Star Trek. Prý je to od třetí série výborný seriál, ale ta tu tehdy neběžela a proto jsou mé vzpomínky veskrze negativní. Možná někdy přijde repete a pak uvidíme.(28.4.2014)

Nebýt sérií kde probíhá válka s Dominionem, tak by hodnocení bylo ještě slabší. Stejně tak bych hodnocení snížil ještě víc nebýt Ferengiů, kteří tady hrají zajímavou vedlejší (a zábavnou roli). Příšerná je postava Jakea, stejně jako samotného kapitána Siska (tedy aspoň v těch prvních sérií). Naopak potěší postava Gul Dukata, který je poměrně mnohovrstvý a zajímavý záporák. Celkově o hodně slabší než třeba Babylon 5 (i když ten má také své nedostatky).(5.10.2013)

Trošku jsem měl skepsi po počátečním pilotu a pár dílech. Nemohl jsem se úplně sžít s postavami, které mi přišly průměrné a pouze mě bavil Quark s ferengskou partičkou. Celá dějová linka mezi kardasiany a bajorany nebyla nijak zvlášť zajímavá a čekal jsem co přijde. Zlom nastal od závěru třetí série a to nevídaným způsobem. Nejvíce tomu pomohl příchod Worfa, postavy z Nové generace a propracovaností po všech stránkách. Vlastně veškeré postavy se začaly vrývat pod kůži a díly, příběh začal nabírat maximální obrátky. Tvůrci se hodně zaměřili na emoce všech daných postav, jejich charaktery a jako drama v některých pasážích Hluboký vesmír devět převyšuje Novou generaci. Poslední série je jedná velká válka a ze závěru, kdy dojde na loučení s hrdiny, opravdu mrazí. Fakt jsem si říkal, proč to musí končit. Za mě velká spokojenost, i přes rozpačitý rozjezd a za mě rozhodně na úrovni Nové generace......9/10(28.9.2016)

• - V době natáčení pilotu nebyla ještě zcela hotová maska ferengijského barmana Quarka (Armin Shimerman). Jeho představitel proto nosil umělý nos určený pro jeho seriálového bratra Roma (Max Grodénchik). (mirliflore)

• - Na základě dotazů od homosexuálních fandů Star Treku tvůrci začlenili do několika dílů polibky mezi osobami stejného pohlaví. (Riker)

• - Ve většině scén lze na počítačových monitorech zahlédnout číslo 47. (slatkac)