Star Trek: Hluboký vesmír devět (TV seriál)

• Česko

DS9

(neoficiální název)

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993 - 1999, 176x45 min

Avery Brooks, Rene Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer, Aron Eisenberg, Andrew Robinson, Max Grodénchik, Marc Alaimo, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Majel Barrett, Casey Biggs, Rosalind Chao, Chase Masterson, Penny Johnson Jerald, Salome Jens, Louise Fletcher, Barry Jenner, Ken Marshall, Philip Anglim, Robert O'Reilly, James Darren, Wallace Shawn, Tiny Ron, Brock Peters, Ann Gillespie, Paul Dooley, Camille Saviola, Richard Beymer, Frank Langella, Carlos Carrasco, John Colicos, James Otis, William Sadler, Stephen Macht, Steve Rankin, Bernie Casey, Tony Plana, Natalia Nogulich, John Fleck, Bill Smitrovich, Jim Metzler, Dick Miller, Tina Lifford, Tim Russ, Leland Orser, Lawrence Pressman, Megan Gallagher, Robert Foxworth, Susan Gibney, Duncan Regehr, Tony Todd, Brian Thompson, Danny Goldring, Randy Oglesby, William Lucking, Diane Salinger, Nicholas Worth, Phil Morris, Marc Worden, Shannon Cochran, Hilary Shepard, Josh Pais, Gregory Itzin, Thomas Kopache, Jeffrey Nordling, Gwynyth Walsh, Edward Albert, Bo Zenga, Gerrit Graham, John de Lancie, Jennifer Hetrick, Tom McCleister, Richard Lineback, Fionnula Flanagan, Clara Bryant, Lou Wagner, Lee Arenberg, Gordon Clapp, Leslie Kendall Dye, Jonathan Banks, Lawrence Monoson, Gina Philips, Brian Keith, Constance Towers, Tom Towles, Harris Yulin, Ted Sorel, Mike Genovese, Steven Weber, John Glover, Robert Mandan, Daphne Ashbrook, Don Stark, Helene Udy, Salli Richardson-Whitfield, Richard Kiley, Deborah May, Andrew Koenig, Chris Sarandon, K Callan, Barbara Bosson, Darleen Carr, Gail Strickland, Julia Nickson, Kenneth Mars, Kenneth Tobey, Noley Thornton, Mary Crosby, Michael Reilly Burke, Heidi Swedberg, William Campbell, John Schuck, John Cothran Jr., Stephen Gevedon, Bert Remsen, Caroline Lagerfelt, John Beck, Fritz Weaver, Cress Williams, Molly Hagan, Michael Jace, Dennis Christopher, Lisa Banes, Billy Burke, Brett Cullen, Jonathan Frakes, Tricia O'Neil, Eidan Hanzei, Deborah Van Valkenburgh, Clint Howard, Daniel Zacapa, Lark Voorhies, Andrew Prine, Tracy Scoggins, Wendy Robie, Erick Avari, Bob Minor, Nicole Forester, Leon Russom, Andrea Martin, Sherman Howard, John Doman, Obi Ndefo, Patricia Tallman, Marshall R. Teague, Susanna Thompson, James Cromwell, Charles Napier, James MacDonald, Robert DoQui, Jason Marsden, Richard Libertini, Ron Canada, Craig Wasson, James Black, Meg Foster, Tracy Middendorf, Clarence Williams III, Michael Sarrazin, Robert Zachar, Kaitlin Hopkins, Karen Austin, Mark Holton, Elle Alexander, Vanessa L. Williams, Monte Markham, Kurtwood Smith, Eric Pierpoint, James Horan, Robert Picardo, Dey Young, Brant Cotton, Steven Berkoff, Lawrence Tierney, David Graf, Rick Worthy, Sandra Nelson, Gary Frank, Marjean Holden, Andy Milder, Brian Markinson, Lilyan Chauvin, Gabrielle Union, Darin Cooper, Iggy Pop, Brad Greenquist, Bridget White, Cyril O'Reilly, Leslie Hope, David Bowe, Stephen McHattie, Paul Popowich, Courtney Peldon, Symba, Michelle Krusiec, David Birney, Michelle Horn, Lori Lively, Patrick Kilpatrick, Raymond Cruz, Bill Mumy, Leigh Taylor-Young, Kevin Rahm, John Paragon, Leigh McCloskey, Marc Lawrence, Mike Starr, Robert Miano, Adrienne Barbeau, Colby French, Cathy DeBuono, Jonny Rees, Kevin Scott Allen, Mark Allen Shepherd, Christopher Doyle, Johnny Martin, Red Horton, Douglas Tait, Ronald D. Moore, Brian George, William Schallert, Gregory Sierra, Michael Bofshever, Joseph Culp, Michael Ansara, Victor Rivers, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, John Davis Chandler, Joseph Ruskin, James Greene, Tim DeZarn, John Prosky, James Wellington, Michael Harney, Jack Kehler, Hans Beimler, Peter Crombie, Robert Symonds, Roy Brocksmith, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Albert Henderson, Terrence Evans, Debra Wilson, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Julian Christopher, Nick Dimitri, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, Peter White, James Harper, John Durbin, Kevin Brophy, Norman Large, Dennis Madalone, Dion Anderson, Nicholas Cascone, Dan Curry, Barbara March, Margot Rose, Chris Latta, Bertila Damas, Bill Mondy, Richard Lee Jackson, Ira Steven Behr, Darryl Henriques, Felecia M. Bell, Anne Haney, Leslie Ackerman, Matt Roe, Scott MacDonald, Stephen Rowe, Tom Villard, Michelle Johnston, Todd Waring, Hal Landon Jr., Frank Military, Annie O'Donnell, Darwyn Carson, Galyn Görg, Julianna McCarthy, Kevin Grevioux, Mic Rodgers, Spiro Razatos, Cliff De Young, Frank Collison, Michael J. Anderson, Jeff Hayenga, Michael Fairman, Bruce Gray, Majel Barrett (vyp.), Robert Hewitt Wolfe, Robert Curtis Brown, Bob Bralver, Norman Large (a.z.), Armin Shimerman (a.z.), Conor O'Farrell, BJ Davis, William Shatner (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), DeForest Kelley (a.z.), James Doohan (a.z.), Nichelle Nichols (a.z.), Walter Koenig (a.z.), Stanley Adams (a.z.), Whit Bissell (a.z.), Michael Pataki (a.z.), David L. Ross (a.z.), William Schallert (a.z.), Victor Bevine, William Wellman Jr., Henry Gibson, Brandon Molale, Terry Farrell (a.z.), René Echevarria, Kane Hodder, Bradley Thompson, David Weddle, Robert O'Reilly (a.z.), Lawrence Monoson (a.z.), Cole S. McKay, Patrick Stewart, April Grace, Lily Mariye, Nick Tate, Jeremy Roberts, Stephen Blackehart, Matt McKenzie, Deborah Lacey, Matthew Faison, Jeffrey Alan Chandler, Ray Young, Lukas Behnken, Michael Bell, Keone Young, Leslie Bevis, Mel Johnson Jr., Kay E. Kuter, David Carpenter, Jill Jacobson, Rachel Robinson, Stephen Davies, Tim Ryan, James Noah, F.J. Rio, Jay Baker, Sara Mornell, Rick Pasqualone, Herschel Sparber, Paul Nakauchi, David Drew Gallagher, Mina Badie, Rudolph Willrich, Vidal Peterson, Bruce Wright, Cyia Batten, Emilio Borelli, Hana Hatae, Scott Hamm, Deborah Strang, Steven Vincent Leigh, Scott Haven, Ellen Wheeler, Dylan Haggerty, Cyndi Pass, Melissa Young, Marci Brickhouse, Katherine Moffat

Kdysi dávno v 90. letech, kdy tráva byla zelenější, potůčky zurčivější a my mladší, běžel tenhle seroš v bedně. Tehdy jsem viděl dvě série. Pak už to nedávali a po několika letech jsem zaregistroval, že se zase něco děje. Ale nějak už to nebylo ono a přišlo zapomnění. Náhle, po mnoha letech vzpomínky a nápad, že by se konečně slušelo celou ságu najít a projet. Nuže, po několika měsících shlédnuto a tu je můj komentář. Novou generaci nemusím. Všichni jsou prkenní panáci a jestli někdo za něco stojí, tak Dat a Geordiho struhadlo. Piccard není charismatický, kdepak. Voyager je úplná nicota. Ze všech novějších seriálů mě právě Hluboký vesmír 9 uchvátil nejvíc. Že se nelítá po galaxiích? Ale prosím vás. Kam by pořád trajdali? Tak si to otočili a někdo lítá k nim. Aspoň je víc prostoru pro charakteristiku jednotlivých postav, které na stanici žijí a pracují. Lidé jsou mírně upozaděni na úkor jemných a naivních Bajoranů, slizkých a krutých Cardassianů, vypočítavých a směšných Ferengů a čestných a bojechtivých Klingonů. Plus asi tak bambilion dalších "ras". Seriál má sedm řad. Za mě nejhorší druhá, což byl zřejmě důvod, proč se pak sága přestala na nějakou dobu vysílat, a od třetí potažmo čtvrté začala úroveň pěkně stoupat. V poslední sérii to trochu haprovalo a konec mě bohužel zklamal. Moc uspěchané a utnuté. Někomu vadil dabing, mně vyloženě jen u druhého hlasu Jadzie. Štval mě překlad, faundři, dýp spejs najn apod. Postavy jsou žůžové. Avery Brooks jako Sisko ne tak docela. Některé polohy mu sedly víc, některé až tak ne. Další byli bez chybičky. Scénáristicky jsou některé díly naprosto dokonalé, jiné odfláknuté. Problém je v tom, že to měl dělat tým autorů a ne, že tenhle díl napíše on, tenhle někdo jiný. Nejvtipnější i nejdivnější díly byly zaručeně ty s Ferengy. Díly s Klingony (šíleně mě točil výraz "klingonkský") pořád dokola o cti, umírání, povinnosti a krvavém víně. Nejvíc mě bavily epizody, kde se rozebíraly různé pohledy na věc, morální dilema apod. Velká pochvala za Cardassiany a hlavně trojici Dukat, Garak a Damar. Takové postavy se často nevidí a Cardassiani jako rasa byli strašně tajemní a inspirující. V porovnání s nimi Bajorané působili nudně a unyle. Tím se dostávám k Prorokům, kteří se všemi sériemi táhnou jako spojující článek. Tj. stabilní červí díra a bozi v ní. Velké zklamání. Tohle téma chtělo pořádně propracovat a nespoléhat jen na rozhovory v mlze, naznačované nápovědy a řeči o proroctvích, chrámech a knihách. V okamžiku nástupu Přízraků to začalo jít do kytiček. A to tvrdím jako člověk, který zbožňuje mytologii a nadpřirozeno. Autoři přišli s několika skvělými nápady, které byly původní nebo převzaté odjinud a upravené. Pár příkladů: thrillové - velmi zajímavá problematika hostitelů a symbiontů, která se trochu jinak objevila i ve Hvězdné bráně, tvůrci - asi lehce obšlehnuto z horroru Věc, ale hezkým způsobem. Seriál podrážel nohy sám sobě v některých drobnostech jako třeba schopnosti proměny tvůrců, kdy dokážou napodobit všechno včetně krysy s chlupy, ale obočí ne; nebo není jasně vysvětleno, jak funguje univerzální překladač tj., jestli ho mají všichni v hlavě nebo jen někdo a proč někteří obyvatelé Gama kvadrantu nerozumí a jiní, kteří vypadají mnohem odlišněji, ano. Nakonec chci hodně vyzdvihnout snahu o jiný přístup. Gene Roddenberry prý souhlasil, než zemřel, ale lesbická líbačka v jednom dílu, narážky na sex všude možně, výbuchy vzteku některých jedinců, kteří nejsou Klingoni, a fakt drsný humor byly příjemné překvapení po té nudě u Piccarda. Podpásovky zástupců federace, dilema, zda obětovat kamarádku či 3000 jiných lidí, snaha ukončit "mezikvadrantové" vyvražďování i za cenu porážky, anebo lék na chorobu, který bude fungovat až u potomků nemocných, jsou obrovské sladké třešně na lehounce nakyslém dortíku :-)(26.8.2016)

Unikátní Star Trek série kombinující nejsilnější startrekovskou dějovou linii s asi nejslabšími zápletkami (bráno obecně). Základem pro sledování tohoto seriálu je přežití relativně nudných prvních dvou sezon, kde standardní startrekovské zápletky spolu se statičností vesmírné stanice nemají zrovna ten pravý potenciál zaujmout. Ve třetí sérii už se ale rozbíhá příběhová linie, vedoucí v podstatě až do konce seriálu o epičnosti, která si nezadá např. s Hvězdnými válkami. Kdyby se děj jednotlivých epizod točil víceméně kolem konfliktu s Dominionem, nerozpakoval bych se dát klidně i 5*, bohužel je třeba si při čekání na děj posouvající epizody přečkat několik s hlavní dějovou linií víceméně nesouvisející klasicky startrekovský díly.(27.10.2008)

Hluboký vesmír Devět není absolutní propadák, ale nemohu se u této série zbavit pocitu nejslabšího článku v řetězci děl nesoucích v názvu Star Trek. Tvůrci se pokusili o něco nového, opustili zakořeněnou šablonu i klasické postavy, a možná i proto se mnoho fanoušků Star Treku postavilo k Hlubokému vesmíru Devět velice vlažně, včetně mě. Prostě to nemá tu startrekovskou šťávu a kouzlo.(16.1.2012)

Mé prvotní hodnocení v podobě tří hvězd vycházelo pouze z pár dílů viděných v tv s českým dabingem. Avšak moje srdce trekkieho mi nedalo a sehnal jsem si kompletních sedm řad v originále. Momentálně sjíždím pátou a už někdy během třetí jsem své hodnocení o hvězdu zvednul. Pomalu a jistě si mě nachází i DS9 a já k němu získávám další vyjímečný vztah. Speciálně od čtvrté sezóny nabírá seriál vyšší obrátky. Jednotlivé epizody jsou dost často (nutno dodat se zvyšující se frekvencí) velmi filozofické s poměrně vícevrstvým poselstvím. Spousta vykreslených postav, lidských propletenců, vztahů získává na hodnotě až s přibývajícím počtem epizod, vydatně. Další unikátní Star Trek je třeba sledovat velice pozorně a tak nějak tuším, že ve své době DS9 předběhl svou dobu a zůstal nepochopen - i já jsem se do této kategorie prve zařadil. Uvidím, zda i u tohoto ST počinu se dostanu ve finále na 5*... toť jediná a příjemná neznámá.:) Charakteristika: Sci-fi dobrodrůžo pro náročnějšího geeka se sklonem k dlouhodobým vztahům._Trekkie velikosti mého srdce nemůže jinak po dokoukání než zvednout na 5*.(10.9.2015)

Asi je chyba, že tohle byly úplně první díly Star Treku, co jsem viděl, ale docela mě to bavilo. Sice se to občas zvrtlo do tlachání o ničem a bojové scény nic moc nebyly, ale účel to splnilo (každý večer jsme u toho s dražší polovičkou usínali a soutěžili, kdo vydrží déle vzhůru, aby to pak šel vypnout:-D)(27.1.2009)

• - Jediný herec, který se objevil ve všech epizodách seriálu, byl Avery Brooks, představitel Siska. (mirliflore)

• - Skuteční fanoušci seriálu jsou označováni jako "Niners". Stejný název, tedy "Niners", nese i baseballový tým kpt. Siska (Avery Brooks) složený z jeho důstojníků. Název je možné vidět na jejich dresech, když nastoupí na zápas proti posádce vulkánské lodi Hvězdné flotily. (slatkac)

• - Producent Rick Berman původně uvažoval obsadit do role Benjamina Siska Alexandra Siddiga. Došel ale k závěru, že velitel stanice by měl být starší. Místo toho Siddiga obsadil do role Dr. Juliana Bashira. (Shakaar)