Star Trek: Hluboký vesmír devět (TV seriál)

• Česko

DS9

(neoficiální název)

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993–1999

Avery Brooks, Rene Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer, Aron Eisenberg, Andrew Robinson, Max Grodénchik, Marc Alaimo, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Majel Barrett, Casey Biggs, Rosalind Chao, Chase Masterson, Penny Johnson Jerald, Salome Jens, Louise Fletcher, Barry Jenner, Hana Hatae, Ken Marshall, Philip Anglim, Robert O'Reilly, James Darren, Wallace Shawn, Tiny Ron, Brock Peters, Ann Gillespie, Paul Dooley, Camille Saviola, Richard Beymer, Frank Langella, Carlos Carrasco, John Colicos, James Otis, William Sadler, Stephen Macht, Steve Rankin, Bernie Casey, Tony Plana, Natalia Nogulich, John Fleck, Bill Smitrovich, Jim Metzler, Dick Miller, Tina Lifford, Tim Russ, Leland Orser, Lawrence Pressman, Megan Gallagher, Robert Foxworth, Susan Gibney, Duncan Regehr, Tony Todd, Brian Thompson, Danny Goldring, Randy Oglesby, William Lucking, Diane Salinger, Nicholas Worth, Phil Morris, Marc Worden, Shannon Cochran, Hilary Shepard, Josh Pais, Gregory Itzin, Thomas Kopache, Jeffrey Nordling, Gwynyth Walsh, Edward Albert, Bo Zenga, Gerrit Graham, John de Lancie, Jennifer Hetrick, Tom McCleister, Richard Lineback, Fionnula Flanagan, Clara Bryant, Lou Wagner, Lee Arenberg, Gordon Clapp, Leslie Kendall Dye, Jonathan Banks, Lawrence Monoson, Gina Philips, Brian Keith, Constance Towers, Tom Towles, Harris Yulin, Ted Sorel, Mike Genovese, Steven Weber, John Glover, Robert Mandan, Daphne Ashbrook, Don Stark, Helene Udy, Salli Richardson-Whitfield, Richard Kiley, Deborah May, Andrew Koenig, Chris Sarandon, K Callan, Barbara Bosson, Darleen Carr, Gail Strickland, Julia Nickson, Kenneth Mars, Kenneth Tobey, Noley Thornton, Mary Crosby, Michael Reilly Burke, Heidi Swedberg, William Campbell, John Schuck, John Cothran Jr., Stephen Gevedon, Bert Remsen, Caroline Lagerfelt, John Beck, Fritz Weaver, Cress Williams, Molly Hagan, Michael Jace, Dennis Christopher, Lisa Banes, Billy Burke, Brett Cullen, Jonathan Frakes, Tricia O'Neil, Eidan Hanzei, Deborah Van Valkenburgh, Clint Howard, Daniel Zacapa, Lark Voorhies, Andrew Prine, Tracy Scoggins, Wendy Robie, Erick Avari, Bob Minor, Nicole Forester, Leon Russom, Andrea Martin, Sherman Howard, John Doman, Obi Ndefo, Patricia Tallman, Marshall R. Teague, Susanna Thompson, James Cromwell, Charles Napier, James MacDonald, Robert DoQui, Jason Marsden, Richard Libertini, Ron Canada, Craig Wasson, James Black, Meg Foster, Tracy Middendorf, Clarence Williams III, Michael Sarrazin, Robert Zachar, Kaitlin Hopkins, Karen Austin, Mark Holton, Elle Alexander, Vanessa L. Williams, Monte Markham, Kurtwood Smith, Eric Pierpoint, James Horan, Robert Picardo, Dey Young, Brant Cotton, Steven Berkoff, Lawrence Tierney, David Graf, Rick Worthy, Sandra Nelson, Gary Frank, Marjean Holden, Andy Milder, Brian Markinson, Lilyan Chauvin, Gabrielle Union, Darin Cooper, Iggy Pop, Brad Greenquist, Bridget White, Cyril O'Reilly, Leslie Hope, David Bowe, Stephen McHattie, Paul Popowich, Courtney Peldon, Symba, Michelle Krusiec, David Birney, Michelle Horn, Lori Lively, Patrick Kilpatrick, Raymond Cruz, Bill Mumy, Leigh Taylor-Young, Kevin Rahm, John Paragon, Leigh McCloskey, Marc Lawrence, Mike Starr, Robert Miano, Adrienne Barbeau, Colby French, Cathy DeBuono, Greg Ellis, Kevin Scott Allen, Mark Allen Shepherd, Christopher Doyle, Johnny Martin, Red Horton, Douglas Tait, Ronald D. Moore, Brian George, William Schallert, Gregory Sierra, Michael Bofshever, Joseph Culp, Michael Ansara, Victor Rivers, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, John Davis Chandler, Joseph Ruskin, James Greene, Tim DeZarn, John Prosky, James Wellington, Michael Harney, Jack Kehler, Hans Beimler, Peter Crombie, Robert Symonds, Roy Brocksmith, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Albert Henderson, Terrence Evans, Debra Wilson, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Julian Christopher, Nick Dimitri, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, Peter White, James Harper, John Durbin, Kevin Brophy, Norman Large, Dennis Madalone, Dion Anderson, Nicholas Cascone, Dan Curry, Barbara March, Margot Rose, Chris Latta, Bertila Damas, Bill Mondy, Richard Lee Jackson, Ira Steven Behr, Darryl Henriques, Felecia M. Bell, Anne Haney, Leslie Ackerman, Matt Roe, Scott MacDonald, Stephen Rowe, Tom Villard, Michelle Johnston, Todd Waring, Hal Landon Jr., Frank Military, Annie O'Donnell, Darwyn Carson, Galyn Görg, Julianna McCarthy, Kevin Grevioux, Mic Rodgers, Spiro Razatos, Cliff De Young, Frank Collison, Michael J. Anderson, Jeff Hayenga, Michael Fairman, Bruce Gray, Majel Barrett (vyp.), Robert Hewitt Wolfe, Robert Curtis Brown, Bob Bralver, Norman Large (a.z.), Armin Shimerman (a.z.), Conor O'Farrell, BJ Davis, William Shatner (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), DeForest Kelley (a.z.), James Doohan (a.z.), Nichelle Nichols (a.z.), Walter Koenig (a.z.), Stanley Adams (a.z.), Whit Bissell (a.z.), Michael Pataki (a.z.), David L. Ross (a.z.), William Schallert (a.z.), Victor Bevine, William Wellman Jr., Henry Gibson, Brandon Molale, Terry Farrell (a.z.), René Echevarria, Kane Hodder, Bradley Thompson, David Weddle, Robert O'Reilly (a.z.), Lawrence Monoson (a.z.), Cole S. McKay, Patrick Stewart, April Grace, Lily Mariye, Nick Tate, Jeremy Roberts, Stephen Blackehart, Matt McKenzie, Deborah Lacey, Matthew Faison, Jeffrey Alan Chandler, Ray Young, Lukas Behnken, Michael Bell, Keone Young, Leslie Bevis, Mel Johnson Jr., Kay E. Kuter, David Carpenter, Jill Jacobson, Rachel Robinson, Stephen Davies, Tim Ryan, James Noah, F.J. Rio, Jay Baker, Sara Mornell, Rick Pasqualone, Herschel Sparber, Paul Nakauchi, David Drew Gallagher, Mina Badie, Rudolph Willrich, Vidal Peterson, Bruce Wright, Cyia Batten, Emilio Borelli, Scott Hamm, Deborah Strang, Steven Vincent Leigh, Scott Haven, Ellen Wheeler, Dylan Haggerty, Cyndi Pass, Melissa Young, Marci Brickhouse, Katherine Moffat, William Frankfather, Jim Jansen, Richard Neil, Jeff Austin, Jack Shearer, Harvey Vernon, Hamilton Camp, Kelly Curtis, Susan Bay Nimoy, Steve Vinovich, Tim Ransom, Clayton Landey, James Lashly, Charles Rahi Chun, Betty McGuire, Frank Novak, Loren Lester, Laura Jane Salvato, James Sloyan, Jack Blessing, Barron Christian, Jack Orend, Brad Blaisdell, John Eric Bentley, Vaughn Armstrong, Michael B. Silver, Bill Bolender, Tom Hodges, William Dennis Hunt, Michael Krawic, Christopher Mayer, Bennet Guillory, Michael Rose, Christopher Michael

Je nemožné hodnotiť DS9 a neporovnávať ho s B5, aj vzhľadom na skutočnosť, že v podstate išlo o jasnú krádež motívu. Žiaľ, v tomto porovnaní DS9 prehráva prakticky vo všetkých ohľadoch, no najmarkantnejšie v postavách. Až na Bashira a O'Neilla som si neobľúbil nikoho z hlavných protagonistov, hoci u Siska chvíľu svitla nádej. Navyše keď sa seriál po piatich (!) sériach konečne rozbehne a ide sa do megalomanskej vojny so Stvoriteľmi, ani sa to nedá veľmi brať vážne, keďže sa Federácia rozhodne do jednej zo svojich elitných lodí nasadiť ako navigátora decko. Našťastie ma seriál veľmi veľa dobrých momentov, keď naozaj žiari, aj za cenu nejakých tých nelogičností. A hlavne má naozaj dobré vedľajšie postavy, ktoré scenáristi znásilnia až v 7. sérii (Garak, Gul Dukat, Martok). Škoda aj nevyužitého potenciálu Sekcie 31 a z celého hľadiska seriálu prakticky nezmyselnej náboženskej linky na Bajore a až na posledných päť epizód naozaj otrasnú poslednú sériu.(29.8.2018)

Bráno v porovnání s tím na co jsme si zvykli v TNG, je DS9 zklamání (a proto se Voyager šmahem vrátil k osvědčené šabloně;)). Ale jde jen o to, že jde jinou cestou - jaksi víc do diplomacie a kulturních zvláštností jednotlivých ras Federace a jejích sousedů. Studie je to velice zajímavá, ale většina epizod je docela, jak to jen říct...asi nudná. Až ve smrtelné křeči se déesdevítka zmohla na něco kvalitativně hodného legendy Star Treku. Nicméně Goldsmithovo hudební téma je geniální (samozřejmě už od úvodního filmu;))...jeho tempo přesně vystihuje dikci seriálu, ale především je neskutečně nádherné, tak jak to uměl jen on. A proto - alespoň pro ty co u DS-9 vytrvali do konce, což jim tedy naše televizní stanice neusnadnily:P, určitě pochopitelných 80%.(10.5.2004)

Poprvé jsem Star trek DS9 viděl v TV kdysi dávno a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Ohodnotil jsem ho dvěma hvězdičkami. Po letech se mi dostal do ruky znovu, tentokrát v originále. Koukal jsem na začátek a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Pak jsme se dostal k dílům, které nám naše televize zatajily a přiznám se, že se mi docela líbily. Federace vstupuje do války s mocností z druhé strany červí díry a do toho se motají nasraní Klingoni, nepřátelští Kardasiané a staří známí špičatoušatci z Romulu. Navíc, poprvé v historii Star Trek seriálů je zde i hlavní záporák. Kardasian Gul Dukat, jehož postavení a vztah vůči federaci kolísá od nepřátelství přes podmínečné spojenectví po superzáporáka. "Posádka" DS9 je všelijaká. Od nevýrazného kapitána Siska a jeho rodinky, průměrné Jadzie Dax, otravné Kyry a modelíny Oda, až po výborného šéfa O´Briena a jeho kamarádíčka doktora Bashira (ten je v prvních sériích docela k nevydržení, ale když se dá dokupy s O´Brienem, tak vytvoří zajímavou dvojici). A samozřejmě je tady vyžírka, šmelinář a lakomec Quark. V půlce dílů k nesnesení a v druhé půlce to nejlepší co seriál nabízí. Navíc se (po skončení TNG) na DS9 dostane i klingon Worf, který místy vnese trochu zábavy. Přestože jednotlivé postavy nejsou sami o sobě příliš zábavné, tak ve spojení s jinými se jedná o celkem sympatickou posádku. Navíc to nejsou takoví skautíci. Válka a nová bitevní loď federace přináší i do DS9 nějakou tu mobilitu a přestřelky mezi loděmi. Navíc se tvůrci nevyhýbají bitevním scénám mezi tisícovkami lodí na obou stranách (speciální efekty nejsou nic převratného, ale dají se přežít) a hlavně je zde několik vysloveně geniálních lahůdkových dílů. Například variace na Sedm statečných, kdy se partička ferengů musí vydat zachránit vládce jejich planety z rukou nepřítele. Problém je, že jsou naprosto neschopní v boji a proto musí záchranu provést jiným způsobem, což vyvrcholí scénami jak z grotesky. Ale asi nejlepší je díl, kdy se vrátí v čase aby zabránili atentátu na kapitána Kirka. V tomto díle jsou využity záběry z původní série, do jejíchž záběrů jsou přidáni herci z DS9. Takže zatímco se Kirk baví se Spockem, tak v pozadí se prochází Sisko. Humor zde pramení i ze zacházení s kulisami z tohoto seriálu - jako např. odlišné vybavení (většinou několikrát větší), jiné ovládání výtahů, rozdíly ve vzhledu klingonů minulosti a přítmnosti (dřív byli klingoni jen parta umouněných lidí, co se lišili v podstatě jen v uniformách). Ve výsledku je seriál DS9 vcelku příjemná záležitost. 70%(3.11.2003)

Babylon 5 ve Star Treku,nebo naopak?:-) Upřímně? je to fuk. Je to propracované,od postav až po příběhové (a někdy i dost dlouhé) linie a je tam Ezri a její předchůdkyně. Jsou tam mega kosmické bitvy,vedle kterých vypadá SW,jako chudý příbuzný. Jsou tam díly,ze kterých my TOSkaři chrochtáme blahem. Je tam klasicky STovská konfrontace morálních postojů. Je tam 1.loď UFP s legálním maskovacím zařízením:) Je tam Romulus (po 2.) Je tam sekce 31 (po 1.!) Je tam...ale co,vy to stejně všichni víte:) Co chtít víc?(9.7.2017)

Asi nejslabší Star Trek seriál, pokud nepočítám původní TOS, na které se bohužel obrosky podepsal zub času. Podle mě by měl správný Star Trek být o putování vesmírné lodi, objevování nových míst a mimozemských ras. To v DS9 bohužel není. Stanice je na jednom místě, většina ras jsou už dříve objevené a postavy mi taky nepřirostly k srdci jako u jiných sérií. Převládá názor, že DS9 se pořádně rozjede až začátkem války s Dominionem, ale k čemu je to dobré, když k této fázi dospějete až po 5. celých sezónách.(15.5.2013)

• - Kira (Nana Visitor) křičí na Dr. Bashira (Alexander Siddig): „Je to všechno tvoje vina!“ Tato hláška skrytě odkazovala na skutečnost, že herecká dvojice očekávala v reálném životě dítě. (slatkac)

• - Herec Andrew Robinson se původně ucházel o roli měňavce Oda. Nakonec ale hrál postavu Elima Garaka, přičemž spolupracoval také s producenty na vývoji jeho charakteru. (mirliflore)

• - Postava Kiry Nerys (Nana Visitor) byla do seriálu dopsána v poslední chvíli. Původně totiž tvůrci zamýšleli, že bajorským zástupcem pro DS9 bude praporčík Ro Laren, divákům známá z předchozího seriálu Star Trek: Nová generace (od r. 1987). Její představitelka Michelle Forbes však odmítla, protože se nechtěla dlouhodobě uvázat na celý seriál. (Doctorow)