Star Trek: Hluboký vesmír devět (TV seriál)

• Česko

DS9

(neoficiální název)

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993 - 1999, 176x45 min

Avery Brooks, Rene Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer, Aron Eisenberg, Andrew Robinson, Max Grodénchik, Marc Alaimo, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Majel Barrett, Casey Biggs, Rosalind Chao, Chase Masterson, Penny Johnson Jerald, Salome Jens, Louise Fletcher, Barry Jenner, Ken Marshall, Philip Anglim, Robert O'Reilly, James Darren, Wallace Shawn, Tiny Ron, Brock Peters, Ann Gillespie, Paul Dooley, Camille Saviola, Richard Beymer, Frank Langella, Carlos Carrasco, John Colicos, James Otis, William Sadler, Stephen Macht, Steve Rankin, Bernie Casey, Tony Plana, Natalia Nogulich, John Fleck, Bill Smitrovich, Jim Metzler, Dick Miller, Tina Lifford, Tim Russ, Leland Orser, Lawrence Pressman, Megan Gallagher, Robert Foxworth, Susan Gibney, Duncan Regehr, Tony Todd, Brian Thompson, Danny Goldring, Randy Oglesby, William Lucking, Diane Salinger, Nicholas Worth, Phil Morris, Marc Worden, Shannon Cochran, Hilary Shepard, Josh Pais, Gregory Itzin, Thomas Kopache, Jeffrey Nordling, Gwynyth Walsh, Edward Albert, Bo Zenga, Gerrit Graham, John de Lancie, Jennifer Hetrick, Tom McCleister, Richard Lineback, Fionnula Flanagan, Clara Bryant, Lou Wagner, Lee Arenberg, Gordon Clapp, Leslie Kendall Dye, Jonathan Banks, Lawrence Monoson, Gina Philips, Brian Keith, Constance Towers, Tom Towles, Harris Yulin, Ted Sorel, Mike Genovese, Steven Weber, John Glover, Robert Mandan, Daphne Ashbrook, Don Stark, Helene Udy, Salli Richardson-Whitfield, Richard Kiley, Deborah May, Andrew Koenig, Chris Sarandon, K Callan, Barbara Bosson, Darleen Carr, Gail Strickland, Julia Nickson, Kenneth Mars, Kenneth Tobey, Noley Thornton, Mary Crosby, Michael Reilly Burke, Heidi Swedberg, William Campbell, John Schuck, John Cothran Jr., Stephen Gevedon, Bert Remsen, Caroline Lagerfelt, John Beck, Fritz Weaver, Cress Williams, Molly Hagan, Michael Jace, Dennis Christopher, Lisa Banes, Billy Burke, Brett Cullen, Jonathan Frakes, Tricia O'Neil, Eidan Hanzei, Deborah Van Valkenburgh, Clint Howard, Daniel Zacapa, Lark Voorhies, Andrew Prine, Tracy Scoggins, Wendy Robie, Erick Avari, Bob Minor, Nicole Forester, Leon Russom, Andrea Martin, Sherman Howard, John Doman, Obi Ndefo, Patricia Tallman, Marshall R. Teague, Susanna Thompson, James Cromwell, Charles Napier, James MacDonald, Robert DoQui, Jason Marsden, Richard Libertini, Ron Canada, Craig Wasson, James Black, Meg Foster, Tracy Middendorf, Clarence Williams III, Michael Sarrazin, Robert Zachar, Kaitlin Hopkins, Karen Austin, Mark Holton, Elle Alexander, Vanessa L. Williams, Monte Markham, Kurtwood Smith, Eric Pierpoint, James Horan, Robert Picardo, Dey Young, Brant Cotton, Steven Berkoff, Lawrence Tierney, David Graf, Rick Worthy, Sandra Nelson, Gary Frank, Marjean Holden, Andy Milder, Brian Markinson, Lilyan Chauvin, Gabrielle Union, Darin Cooper, Iggy Pop, Brad Greenquist, Bridget White, Cyril O'Reilly, Leslie Hope, David Bowe, Stephen McHattie, Paul Popowich, Courtney Peldon, Symba, Michelle Krusiec, David Birney, Michelle Horn, Lori Lively, Patrick Kilpatrick, Raymond Cruz, Bill Mumy, Leigh Taylor-Young, Kevin Rahm, John Paragon, Leigh McCloskey, Marc Lawrence, Mike Starr, Robert Miano, Adrienne Barbeau, Colby French, Cathy DeBuono, Jonny Rees, Kevin Scott Allen, Mark Allen Shepherd, Christopher Doyle, Johnny Martin, Red Horton, Douglas Tait, Ronald D. Moore, Brian George, William Schallert, Gregory Sierra, Michael Bofshever, Joseph Culp, Michael Ansara, Victor Rivers, Michael Ensign, Alan Oppenheimer, Larry Cedar, John Davis Chandler, Joseph Ruskin, James Greene, Tim DeZarn, John Prosky, James Wellington, Michael Harney, Jack Kehler, Hans Beimler, Peter Crombie, Robert Symonds, Roy Brocksmith, Julie Caitlin Brown, John Vickery, Albert Henderson, Terrence Evans, Debra Wilson, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Julian Christopher, Nick Dimitri, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, Peter White, James Harper, John Durbin, Kevin Brophy, Norman Large, Dennis Madalone, Dion Anderson, Nicholas Cascone, Dan Curry, Barbara March, Margot Rose, Chris Latta, Bertila Damas, Bill Mondy, Richard Lee Jackson, Ira Steven Behr, Darryl Henriques, Felecia M. Bell, Anne Haney, Leslie Ackerman, Matt Roe, Scott MacDonald, Stephen Rowe, Tom Villard, Michelle Johnston, Todd Waring, Hal Landon Jr., Frank Military, Annie O'Donnell, Darwyn Carson, Galyn Görg, Julianna McCarthy, Kevin Grevioux, Mic Rodgers, Spiro Razatos, Cliff De Young, Frank Collison, Michael J. Anderson, Jeff Hayenga, Michael Fairman, Bruce Gray, Majel Barrett (vyp.), Robert Hewitt Wolfe, Robert Curtis Brown, Bob Bralver, Norman Large (a.z.), Armin Shimerman (a.z.), Conor O'Farrell, BJ Davis, William Shatner (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), DeForest Kelley (a.z.), James Doohan (a.z.), Nichelle Nichols (a.z.), Walter Koenig (a.z.), Stanley Adams (a.z.), Whit Bissell (a.z.), Michael Pataki (a.z.), David L. Ross (a.z.), William Schallert (a.z.), Victor Bevine, William Wellman Jr., Henry Gibson, Brandon Molale, Terry Farrell (a.z.), René Echevarria, Kane Hodder, Bradley Thompson, David Weddle, Robert O'Reilly (a.z.), Lawrence Monoson (a.z.), Cole S. McKay, Patrick Stewart, April Grace, Lily Mariye, Nick Tate, Jeremy Roberts, Stephen Blackehart, Matt McKenzie, Deborah Lacey, Matthew Faison, Jeffrey Alan Chandler, Ray Young, Lukas Behnken, Michael Bell, Keone Young, Leslie Bevis, Mel Johnson Jr., Kay E. Kuter, David Carpenter, Jill Jacobson, Rachel Robinson, Stephen Davies, Tim Ryan, James Noah, F.J. Rio, Jay Baker, Sara Mornell, Rick Pasqualone, Herschel Sparber, Paul Nakauchi, David Drew Gallagher, Mina Badie, Rudolph Willrich, Vidal Peterson, Bruce Wright, Cyia Batten, Emilio Borelli, Hana Hatae, Scott Hamm, Deborah Strang, Steven Vincent Leigh, Scott Haven, Ellen Wheeler, Dylan Haggerty, Cyndi Pass, Melissa Young, Marci Brickhouse, Katherine Moffat, William Frankfather, Jim Jansen, Richard Neil, Jeff Austin, Jack Shearer, Harvey Vernon, Hamilton Camp, Kelly Curtis, Susan Bay Nimoy, Steve Vinovich, Tim Ransom

Brát v potaz samotnou kvalitu jednotlivých sérií, určitě by u mě DS9 nedosáhl maximálního hodnocení, jenže v porovnání s ostatními seriály ze Star Trekovského prostředí je tak jiný, že si podle mě takové hodnocení (s pár výhradami) zaslouží. Zprvu se drží ještě osvědčených metod. "Dokonalá" Federace bez jediného kazu, čestní a neohrožení hrdinové (...), jenže postupem času se v tom všem ty "kazy" objevují, což rozhodně zpříjemňuje celý ten sedm let postupně vykreslený příběh. Dále je tu plno výborných vedlejších postav (Garak, Dukat, Damar, Weyune, Brunt, Martok,...), které se vracejí (vyvíjejí) a všechna tahle práce s nimi se nádherně vyplatí v závěrečných epizodách. A Cardassiané asi nejlepší rasa co ST univerzum stvořilo. Nejlepší epizody: 1x19 - Duet 2x19 - Blood Oath 2x22 - The Wire 3x07 - Civil Defense 3x20 - Improbable Cause/3x21 - The Die Is Cast 4x07 - Starship Down 4x14 - Return to Grace 5x06 - Trials And Tribble-ations 5x14 - In Purgatory's Shadow/5x15 - By Inferno's Light 5x26 - Call to Arms 6x19 - In the Pale Moonlight 7x06 - Treachery, Faith and the Great River 7x16 - Inter Arma Enim Silent Leges 7x20 - The Changing Face of Evil pořadí seriálů: 01 - TOS, 02 - DS9, 03 - TAS, 04 - VOY, 05 - ENT, 06 - TNG(24.3.2012)

Sci-fi-fantastika byla a zůstává žánrem, který balancuje mezi literární i filmovou machou, krásnou literaturou, hraným filmem, řemeslem i uměním. STAR v sobě tento rozpor ztělesňuje až čítankově. Řemeslo, které mu lze vytýkat, je současně i jeho předností, kterou vyniká nad průměr této formy tvorby. Představa Galaxie, do níž je promítnuta rozmanitost aší současné civlizace, není neplodná, i když ne zcela přesvědčivá. Přesto kvalita epizod, hloubka konfliktů i jejich etický náboj tlačí celkovou kvalitu a úroveň STAR nahoru. To, že nejen tato řada, ale celkový záměr vytvořily pozoruhodný, desetiletí a generace trvající sociokulturní fenomén, mluví za vše.(2.3.2008)

1. sezona 90%, 2.sezona 75%, 3.sezona 80%, 4.sezona 86%, 5. sezona 78%, 6. sezona 58%, 7 sezona 46%. Nej díly: Q-Less, Duet, The Wire, Civil Defense, Prophet Motive, Improbable Cause, The Way of the Warrior, Little Green Men, Our Man Bashir, Trials And Tribble-ations , In the Pale Moonlight, Inter Arma Enim Silent Leges(7.12.2015)

Na začátku Sisko ztratí ženu v borgském útoku s Picardem. Nesnáší ho za to a tato předehra člověka natěší. To je bohužel konec. Picard a Borgové nikdy víc. Příběh se přesouvá na periferii Federace s malou planetou a jejími politickými a náboženskými problémy. To je 1/2 epizod, 1/2 jsou díly o postavách a životu na stanici. Postavy mě spíše nezaujaly než ano (až na doktora, O'Briena, Ferengy a později i Siska). Tak je to aspoň víceméně v prvních čtyřech sériích, které jsou safra nudné. V páté a šesté se konečně začne pracovat s hlavním nepřítelem (bravurně zahraný Weyoun) a Sisko nabere charisma. Sedmá je pak asi se třetí sérií ENT ta nejlepší z celého ST. Hlavně druhá půlka navazuje díl na díl, šlape, přijdou velké bitvy a vůbec přiblížení galaktické války komplexně. Takže jestli dokážete vydržet a proskákat půlku seriálu, budete odměněni. A jestli se vám zalíbí postavy, tak bude celkový dojem daleko lepší.(17.11.2012)

Deep Space byl prvnim ST serialem, ktery se dostal na ceske obrazovky a proto ma u me dulezite postaveni. Sice jsem tenkrat (musel byt tak rok 1992 nebo 3) nechapal, proc tam neni nikde kapitan Kirk a Spock (znal jsem je z filmu z videopujcovny:), ale zamiloval jsem si menavce Oda a tejmnou cervi diru do Gama kvadrantu. O mnoho let pozdeji jsem se k serialu vratil, protoze ho nikdy u nas nedovysilali a teprve od treti rady do konce mohl docenit kvalit tohoto klenotu. Valka s Dominionem a uzasny pribeh, ktery mezi sezonami navazoval, byl pro vesmir ST celkem nevidany a povedl se (take jiste diky Ronaldu D. Mooreovi).(1.11.2010)