Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

Libb

první série nic moc, druhá lepší a pak se to ještě zlepšuje. IMHO dost udělá, když se objeví na scéně postavy známé z Next Generation, aspoň pro mě to byl dobrý impuls. ()

Muňa

Teď jsem to dokoukal a podle mě je to nejpodceňovanější seriál z téhle víc jak 40 let staré party :) ()

rime

neskutečně špatnej Star Trek, perfektně se na něj hodí označení "zoufalství", zoufalé je totiž všechno od scénáře, řežie až po výkony herců, co je ovšem vrchol všeho zoufalství, je vaše marné čekaní na nějakou nadprůměrnou nedej bože vinikající epizodu....nedočkáte se, kdyby se tenhle seriál nejmenoval Star trek tak se mu vsichni vysmějou a plivnou na něj. ()

Polux

10/10 | Nejtemnější, nejrealističtější, nejrozmáchlejší, nejkomplexnější, zároveň nespravedlivě nejnedocenější (mezi nefanoušky zvláště), zkrátka to nejlepší z celého seriálového Star Treku (pro mě osobně)....to je DS9. | Nikde jinde ve Star Treku v takové míře neuvidíte vývoj charakterů (žádná postava neopouští sérii tak, jak do ní vstoupila), rozmáchlé akční scény (souboje stovek hvězdných lodí proti sobě), pevně sevřený příběh (několik vzájemně provázaných motivů - Sisko v roli proroka, Siskovo rivalství s Dukatem, Odo pátrající po svém původu, Quarkovo rivalství s Odem, Daxové soužití s předchozími hostiteli, Worfovo dilema, zda je více Klingonem, či členem SF, Bashirův vztah ke své "temné" minulosti, návrat do zdrcadlového vesmíru, celý motiv války s Dominionem aj. - prostupujících celou sérií, které se uzavřou až v poslední megaepizodě, čítající 9 dílů), výborně vykreslené hlavní i vedlejší postavy (žádná postava není úplně "dobrá" / "zlá" - záleží na situaci a pohnutkách), či (na Star Trek nezvyklé) realistické podání války samotné (a jejího dopadu na psychiku a zdraví všech zúčastněných, bez ohledu na které straně stoji). | Nesdílím stejný názor mnoha lidí, kteří považují sezóny v období pre-Dominion (1 - 3) za nezajímavé, ne-li nudné. Naopak jsou důležitou součástí série, protože připravují půdu pro následující události v pozdějších sezónách. Jejich úloha v rámci série spočívá v představení jednotlivých postav a jejich charakterů (případně minulosti), politického a náboženského uspořádání a především směrů (motivů), kterými se bude série ubírat dále (jednoduše řečeno "kdo s kým, proti komu a proč"). | Sezóny 4 - 7 pak mnohdy těží právě z motivů, objevujících se v počátcích série (O´Brienovy zážitky z války a vzniklý odpor ke Cardassianům; Garakovo vyhoštění z milované vlasti a jeho pomoc ve válce proti ní; Odova touha vrátit se domů, potlačena nesouhlasem s jednáním Founderů; spolupráce Kiry s Cardassiany, přes její vzpomínky z doby okupace atd.) a úzce na ně navazují. | Skutečnost, že DS9 patří k tomu nejlepšímu ze Star Treku jako takového je fakt. Těm, kteří sérii viděli není potřeba cokoliv vysvětlovat. Těm, kteří sérii neviděli (celou samozřejmě, nikoliv pouze (tragickým) dabingem opatřené první tři sezóny - tak jako, bohužel, mnoho zde hodnotících uživatelů) je cokoliv vysvětlovat zbytečné, neb to nepochopí. | P. S. Z čistě sentimentálních důvodů je mou nejoblíbenější sérií TNG (ale jen o pár kelicamů), DS9 považuji za sérii nejkvalitnější, jelikož se odvážně pustila tam, kam se Star Trek dosud nevydal. | Subjektivně reprezentativní výběr epizod: Starship Down, The Siege Of AR-558, To The Death (akce); Waltz, The Visitor, Second Skin (drama); The House Of Quark, The Magnificent Ferengi, Little Green Men (komedie); Looking For Par´Mach In All The Wrong Places, Heart Of Stone, Meridian (romance) + Trials And Tribble-ations (TOS x DS9 crossover). | PeZet ()

Tomulka

Bohůžel ze všech Star Trek seriálu je tento nejslabší, ale musím říci, že mám za sebou zatím dvě a půl serie. V některých dílech se seriál pomalu dere na výsluní, ale bohůžel je kvalita dílů hrozně nevyvážená. Některé díly jsou až tak nudné, že má člověk chuť je vypnout. Každopádně já jsem možná lehce neobjektivní co se týče hodnocení S.T. já ty seriály a filmy prostě žeru všechny. Po shlédnutí všech sedmi serií musím poopravit svůj názor. Tvůrcům se podařilo až neskonale seriál oživit. Zprvu pomalý záčátek následně nabral neuvěřitelný spád . Mystika kolem proroků a přízraků, válka s dominionem , intriky, emocionálně zaměřené vztahy mezi členy posádky. Nové druhy a nové kultůry. no jsem nadšen jsem nadšen jsem nadšen. Opravuji na pět hvězdiček. ()

Ali3n

DS9 má asi najlepší súvisiaci dej zo všetkých startrekov a to, že sa to odohrávalo na jednej stanici mi ani nevadilo, naopak, to ma na tom asi najviac bavilo ()

Naby

Na svuj vek je zde spousta prevratnych akci a efektu. Cela serie ma ale i velice zajimavy pribeh, ktery neomrzi ani po nekolika seriich, coz se u jinych serialu vetsinou rict neda. Obac jsou zde videt historicka fakta potazena kabatkem sci-fi. Vyborni a charismaticti herci jsou tresinkou na dortu. Povinnost kazdeho sci-fi fandy. Opravdovy vykon saha na 4,2* ()

zjs

4 hvězdičky za největší bitvy ve startreku, co kdy byly natočeny. Jenomže ty bohužel většina lidí neviděla, protože to do konce všech těch sérií neviděla. V televizi dávali vždy jenom první dvě série. Tu největší nudu. ()

Matej031

DS9 je podle mě nejlepší Star trek seriál, oproti TNG nebo Voyageru má lépe propracovány osobnosti postav a vztahy mezi nimi. Svět z Ds9 není tak černobílý jako u většiny seriálů z rodiny ST. Federace se tady zdá být více reálná, není tak šíleně pacifistická a dokonce se v seriálu objeví i tajná služba, která se v zájmu federace dopustí atentátu na výše postaveného carrdasiana. ()

BaseDallas

Star Trek seriály nemajú kontinuitu iba sami o sebe, ale aj ako jeden veľký celok a tak DS9 začína tam, kde The Next Generation končí - odletom lode Enterprise z doku stanice DS9. Patricka Stewarta vystrieda v úlohe kapitána nemenej charizmatický Avery Brooks, obajvia sa ďaľší skvelí herci ako Calm Meany, Armin Shimerman, Jeffrey Combs, a zhruba v polovici prichádza Michael Dorn, opäť v úlohe Worfa. Už ako býva v ST zvykom, uvidíte desiatky kvalitných hosťujúcich hercov, známych z iných seriálov, alebo filmov, častokrát v prekvapivej úlohe. Mnoho divákov považuje DS9 za najslabší ST seriál, ale veľmi pochybujem, že ho videli celý. Začína dosť pozvoľna, chvíľami až nudí, ale keď vydržíte obligátne dvojsériové zoznamovačky s pstavami, dostanete kvalitne prepracovaný napínavý príbeh o ohrození našej časti galaxie inou rasou. Na prvý pohľad nezaujímavé zápletky dostanú komplexný pohľad na celú story, herci excelujú (Brooks, Shimerman), zážitok zaručený. Zaujímavá je aj premena Ferengského skrblíka Qarka na nie až tak sebeckú bytosť, vedľajšia postava Morna, ktorý za celý seriál neprehovorí ani slovo, až mu nakoniec tvorcovia venovali celú jednu epizódu. Zo všetkých častí by som vypichol epizódu Far Beyond The Stars, odohrávajúca sa v prvej polovici minulého storočia, venujúca sa téme rasizmus, kde sa objavia herci bez masiek, ktoré ostatných 175 časí museli mať :) ()

Mr.Jokker

Dle mého názoru jeden z nejlepších star treků. Je tu kontinuita příběhu to co se stane v předešlém díle ma odraz na budoucích epizodách. Ze začátku hodně pomalí rozjezd ale poté je to prostě super. Každý díl přináší dosti těžké otázky a poukazuje na určite nebezpečí naší společnosti. Dominion, Cardassia, Klingoni a jedna stanice ds9 u červí díry do gama quadrantu. Tyhle frakce by tento strategický bod rady ovládly ale je tu capitan sisko a jeho tým federace - jazdia, bashir, obrien, kira, odo, worf a další kteří nechtějí dbají na to aby posuvka moci zůstala neutrální. Některé epizody jsou tak dobře zahrané a mají tak silný scénář že se divím že tento trek není v červeném - když to porovnám s hodnocením z imbd kde většina epizod které zde mají nízké hodnocení tam právě naopak má dosti vysoké (většinou nevalecne ale smysluplné díly které u nás holt neletí jakmile se tam nestrili kazdou vteřinu není to pro průměrného Čecha to pravý ořechové). Takže veliká škoda rád bych viděl navrat siska stejně v podobném formátu jako je nový picard (možná s lepším scénářem) avery brook je člověk který nestarne a když se podívám jak vypadá současně tak bych řekl že kdyby se Paramount rozhodl pro další serii ani bych jsi nevšiml že zestarnul. Ke konci chci říct že tohle je pro mě srdcovka a nemluví ze mě nostalgie viděl jsem všechny treky v časovém rozmezí 2020-2022 takže jsem žádným velikým fanouškem nikdy nebyl ale teď mohu říct že jsem. Quapla přátelé a dejte tomu šanci 🙂 ()

Bogano

První tři série jsou jen rozjezd pro další čtyři! Pak se konečně začne něco dít a seriál nabírá na obrátkách. Svým konceptem se nejvíce odchyluje od ostatních TrekSeriálů a špatně to rozhodně není! ()

Malignus

Zajímavý, leč slabý odvar Babylonu 5. První polovinu seriálu musíte spíše přežít, než se pak začne rozjíždět. ()

Muad

Jednoznačně nejlepší seriál ze světa StarTreku. Lidem, kteří zde dávají nízká hodnocení mohu říci jen jedno. Když to hodnotíte po třech sériích a ještě příšerně nadabovaných, tak to raději nehodnoťte vůbec. Jestli je tady někdo schopný napsat, že je DS9 užvaněná, tak to ať se raději TNG a Voyageru vyhne obloukem. Podle mě je DS9 jedinečná v několika ohledech. Především už se tolik nehledělo na G.Roddenberryho a dalo se vale trapnému poletování v kosmické lodi z platenty na platetu. Herci jsou ze všech ST seriálu rozhodně nejlepší. V době vzniku seriálu byla ST popularita opět navrcholu díky TNG, tudíž po finanční a tím pádem trikové stránce rozhodně nějlepší ST. Co je nejpodstatnější, je to nejakčnější seriál ze světa ST. Kolik akce jsme si žažili v TNG? Bitva u Wolf 359? Pár lodí federac útočí na borkskou krychli? V DS9 proti sobě bojují celé tisícové flotily. V neposlední řadě má rozhodně nejcharizmatičtějšího kapitána B. Siska, kterého skvěle zahrál Avery Brooks. Po sedmi sériích s posádnou žijete a na konci posledního dvoudílu mám vždycky chuť si pustit pilot(mimochodem také výborný) znovu a navázat na konec začátkem. V zahraničí, co jsem se dočetl, je DS9 považován za nejlepší a nejkomplexnější novodobý seriál ze světa ST. Proto pro každého, kdo má rád kvalitní sci-fi je tohle povinost. Koukejte na to v původním znění. Dejte si čas projít si prvními třemi sériemi(vůbec ne špatnými, spíše naopak) a dostane se vám nevšedního seriálového zážitku. PS: Tolik zatracované první tři série patří k mým nejoblíbenějším.. ()

selia

Prvé tri série sa snažia držať pôvodnej startrekovskej schémy viac menej samostatných dielov ponúkajúcich stret s inou kultúrou / civilizáciou, prípadne nejakým záhadným fenoménom. Bohužiaľ práve tu je primnoho nudných, za vlasy pritiahnutých epizód (Q-Less - snáď najhoršia startekovská epizóda s Q, The Storyteller, If wishes were horses - v časoch TOS by to možno ešte šlo, ale dnes?, Rivals, atď atď.). Lepší, ale bohužiaľ nevyčerpaný potenciál mala dejová línia obnovy Bajoru - asi prvý raz v Star Treku tu vidíme planétu spamätávajúcu sa z ťažkých časov, keď ani super federálna pomoc nie vždy stačí, keď obnova môže znamenať dobro pre mnohých, ale osobné problémy pre jednotlivcov, a že v ťažkých časoch aj dobrí myslia v prvom rade na seba. A netreba zabúdať sa na vyrovnávanie s minulosťou - zanechané nemanželské deti okupantov, otázka kolaborantov, nárast xenofóbie atď. To všetko tvaruje novú politicko-socio-ekonomickú situáciu Bajoru. Bohužiaľ až na pár svetlých výnimiek zostáva potenciál nevyčerpaný. Ďalšie série ale naberajú na obrátkach, a ze ne dávam seriálu štyri hviezdičky. Je tu mnoho "poprvé", ktoré Star Trek posúvajú do vyššieho levelu, a robia ho podľa mňa najlepším Star Trek seriálom vôbec - ale áno, je pravda, že ho tým zároveň robia aj menej Star Trekom. Takže, prvý raz: Prvý raz sa federácia stretne s inou vyspelou rasou, ktorú naozaj ale naozaj nedokážu pochopiť (a pripustia si to) - to sa nestalo ani s Borgami, ktorých napokon federácia berie takmer ako prírodný živel, uvedomujúc si, že asimilácia je proste ich spôsob života. Dominion je ale iná káva. Prvý raz riešia postavy naozaj veľké a zásadné dilemy medzi menším a väčším zlom, ktoré sa proste nedajú elegantne piccardovsky vyriešiť, a prvý raz jedna z hlavných, tj. kladných postáv spácha zásadný zločin v mene vyššieho dobra (In the Pale Moonlight). Prvý raz sa ukáže, že ani dlhý mier nie je vždy navždy (The Way of the Warrior). Prvý raz vidíme, že aj vo Federácii niekto robí špinavú prácu. Omnoho lepšie a hlbšie než v iných Star Trekoch sú tu rozpracované vzájomné vzťahy medzi postavami a ich vývoj ktorý vedie k ďalším slušným "poprvé": Prvý raz vidíme v dlhšom (niekoľkoročnom) časovom úseku vývoj manželstva, v ktorom sa jeden vzdal svojej kariéry pre uniformovanú kariéru toho druhého, a že to nebude len tak... Prvý raz máme decko/teenagera, ktorý sa tak aj dlhodobo chová (dokonca dvoch). A prvý raz vidíme, že to nie je len tak, keď chce federálny chlapec, tj. chlapec z kultúry "my nemáme a už ani nepotrebujeme peniaze", zohnať darček, ktorý nebude len ďalšou blbosťou z replikátora (In the cards). Ďalšími plusmi sú slušne rozpracované špionážne otázky, úpadok impéria (Cardassians), organizovaný zločin.. A rada na záver: Ak len trochu môžete, nikdy, nikdy, nikdy nepozerajte v českom dabingu. Niektorí herci podali v seriáli veľmi slušné výkony, na ktorých sa silne podieľali hlasom, a dabingoví !herci! to dokonale zabili (nehovoriac o tom, že väčšina hlasov sa k postavám fakt nehodí, a že ten preklad teda dosť často ide úplne mimo), a celkový herecký výkon tým pádom padá až na samé dno, ďalší príklad takého zlého dabingu si ani nevybavujem. Ktokoľvek videl len dabované začiatky, divím sa, ak to mu dal viac ako jednu hviezdu. () (méně) (více)

vena199204

Start Trek je hrozná volovina. A to jsem nerd. Ať se kouknu na jakoukoliv část dostaví se ihned nuda. Celá mytologie ST je směšná, mimozemské rasy vypadají dementně. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)